İmamı Birgivi Muhammed Efendi

Yazar 7,0/10 · 3 Oy · 2 kitap · 6 okunma ·  3 beğeni
Aysel D., bir alıntı ekledi.
17 Kas 2017

Mârifetullah (Allah’ı tanımak) sorulduğunda:
Çok develer kervâna, ayaklarının izleri yürünmüş yola delâlet eder de, gökler ve intizâmlı yeryüzü lâtif ve habîr olan Allahu Teâlâ’ya delâlet etmez mi?

Birgivi Vasiyetnamesi Kadızade Şerhi, İmamı Birgivi Muhammed EfendiBirgivi Vasiyetnamesi Kadızade Şerhi, İmamı Birgivi Muhammed Efendi
Aysel D., bir alıntı ekledi.
17 Kas 2017

O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz ? (Rahman45)
Allahu Teâlâ Tekvin sıfatı ile âlemde dâimâ tasarruf eder. Yaratır. Bazı şeyleri yok eder. Bazı şeyleri bir yerden bir yere iletir. Bazı şeyleri bir zamandan bir zamana nakleder. Bazı şeyleri bir halden başka bir hale çevirir. Allahu Teâlâ akıllara hayret verecek şeyler yaratır. Meselâ bir damla meniden olgun, mükemmel insan yaratır. Küçücük bir arıda bal yaratır. Bir tane buğdaydan nice taneler yaratır. Cansız yumurtadan canlı hayvan yaratır. Soğanda güzel kokulu çiçekler yaratır. Kuru ağaçta muhtelif renkte yapraklar, çiçekler yaratır. Su içinde mercan ağacı yaratır. Acı su içinde tatlı su ve yağmur damlasından inci yaratır. Yapraktan ipek yaratır. Bunun gibi akıllara durgunluk veren daha nice şeyler yaratır.

Ve böylece akıllı olanlar, “Allahu Teâlâ en güzel yaratıcıdır.” derler.

Birgivi Vasiyetnamesi Kadızade Şerhi, İmamı Birgivi Muhammed Efendi (Sayfa 49)Birgivi Vasiyetnamesi Kadızade Şerhi, İmamı Birgivi Muhammed Efendi (Sayfa 49)