İnan Çetin

İnan Çetin

Yazar
7.2/10
14 Kişi
·
39
Okunma
·
4
Beğeni
·
948
Gösterim
Adı:
İnan Çetin
Unvan:
Türk Öykü ve Roman Yazarı
Doğum:
1966
İnan Çetin, 1966 yılında doğdu. Kütüphanecilik, yayıncılık, kitapçılıkla uğraştı. Öyküleri Adam Öykü, Üçüncü Öyküler, E (2000 Öykü Seçkisi) dergilerinde, yazıları Virgül ve Cumhuriyet Kitap’ta yayınlandı. İlk kitabı Bin Yapraklı Lotus, 2003’te İş Bankası Kültür Yayınları arasında çıktı. İçimizdeki Şato, yazarın ikinci kitabı.
"Mustafa Kemal bir kere verdiği kararlardan dönmeyen bir karaktere sahipti. Bunu körü körüne yapmıyor, inanarak, doğruluğundan şüphe duymadığı kararlarının arkasında duruyordu."
Kafa denilen bir tas büyüklüğündeki kabın dünyada yapıp ettik­lerini öğrendikçe Allah'ın orada gizlendiğine inanasım geliyor.
168 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal Atatürk.. Kahramanım.. Sarı saçlım, mavi gözlüm. İlk değer verdiğim.. Hatta en en sevdiğim.. Hayatını, tarihe yön verişini ezberden bildiğim Atam.. Hayatı kadar aşklarını da merak edenlerimiz var elbette. Bu kitap da Atatürk'ün ilk aşkı Eleni Karinte ile yaşadıklarını ve hatta yaşayamadıklarını anlatıyor. Üslup olarak akıcı, her sayfada bilgi verip kanıtlarla yazdıklarını güçlendiren bir yazardan güzel bir kitap okudum.. Meraklıların gözünden kaçmayacağına inanıyorum.
168 syf.
·13 günde·Puan vermedi
İlk defa bir kitabı okurken hemen bitmesini diledim. Kitap biraz sığ yazılmış. Sadece para kazanma odaklı yazılmış olduğu izlenimi bıraktı bende.
İçerisinde toplasanız 5 sayfa kaynak bilgi yoktur,geri kalan tamamen doldurma amaçlı cümleler ve alıntıdan ibaret. Yazar konu hakkında yeterince bilgiye sahip değil ise ki bu konu Atatürk'ün aşk hayatı gibi muamma yanları olan konu ise yazılmamalı en azından bu yazar yazmamalı idi. Kendini sürekli tekrar eden cümleler, dönüp dolaşıp aynı konuya geri gelmeler,aynı cümleleri kurmalar, başka konuya atlamalar,konunun dağılmaması için "konumuzu dağıtmayalım" tarzı baştan savma cümleler.Yazar roman yazmak istemiş olsa idi,başaramamış,ileride mutlaka okunacak düzeye gelecektir derdim fakat Atatürk üzerinden para kazanmak için ki bazı okuyucaların sırf kapağında Atatürk resmi var diye alabilecek olduklarını bildiğinden kafa yorulmadan yazılmış zaman ayırmaya değmeyecek bir kitap ortaya çıkmış. Bu sebeple tavsiye etmiyorum..
80 syf.
·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Gerçekten farklı, ilginç bir tonu var üslubunun. Anlatıları; efsaneler, masallar, kıssalar diyebileceğim öykülere dönüşmüş kimi zaman. Her öykünün başından sonuna kadar birçok farklı dünyayla tanışıyorsunuz, her öykünün sonunda farklı, hatta beklenmedik bir tat kalıyor damağınızda. Özgün bir yapıt arayanlar için önerebileceğim bir kitap.
244 syf.
·1 günde·6/10
Kendisini terk eden karısını bulmak umuduyla gizemli K. kentine gelen Emir, esrarengiz hikâyelerle çevrelenmiş bir evde bulur kendini. Kentlilerin "Merhamet Evi" dedikleri bu gizemli yer bir çeşit düşkünler evidir. Burada ruhlarını sağaltmaya çalışan insanlar oturup birbirlerine gördükleri şiddeti, savaşı, ülkenin her yanına yayılmış çürümeyi, ölümleri, intiharları anlatırlar. Savaşta kocasını kaybetmiş Elif'in Osmanlıca yazdığı İblisname adlı güncesini çevirmeye başlayan Emir, bu esrarlı kentte karısını ararken adeta bir işaretler girdabına kapılır ve hayatımızın içine gömüldüğü esrara doğru yolculuğa çıkar...
200 syf.
·Beğendi·9/10
İnan Çetin Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise

Bin Yapraklı Lotus ve İçimizdeki Şato adlı öykü kitaplarından sonra İblisname ve Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise adlı kitaplarını almıştım İnan Çetin’in.
Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise adlı romanını okudum.1940’lı yıllarda İstanbul’un Balat’ın da geçiyor öykü.Yahudi kızı Lina ve Fuat’ın arasında geçen kırık dökük bir aşk hikayesi.O yıllardaki Türkiye’de yaşanan gayrı müslümlerden alınan varlık vergisininde konu edildiği,Aşkale’ye gönderilen sürgünlerden bahsedildiği bir öykü.Hayatın insanlara biçilen kısmı kadarıyla yaşandığını,gelgitler yaşayan,bir ileri bir geri adımlarla kendini bir çembere hapseden bir erkek kahraman var.Yazar erkeklerin dünyasını olduğu gibi yansıtmış.Birine aşıkken diğerlerine de aynı istekle koşması gibi.Tam Fuat’ın kararsızlığına alışmışken,Lina’nın takındığı tavır da okuyucuyu şaşkına uğratıyor.
Kitabı okuduğum sırada Sayın İnan Çetin’in Twitter’dan twitine denk geldim,Lina’nın babasına yaktığı ağıt Erol Arslan tarafından şarkı haline getirilmiş.Çok beğendim.Şarkının eşliğinde okudum kitabı.
️Her birimizin yaşamı kaçınılmaz olarak sıkıntılarla, sınamalarla dolu olsada hayatı adeta kurgulanmış içinde türlü tuzaklar, dolambaçlar barındırıyor.
️Yüzeyde gördüğünle derin de gizli olan aslında aynı şeydir. Şimdiki aklım olsaydı, beni dünyanın başka bir yüzünü görmeye Çağıran zekayı sever, her şeye akıl yetiştirmeye Çalışmaz, zamanın durmayacağını daha çok hatırlar, mutlu bir hayat yaşadım.
️Sevgi bildiğimizi en çıplak duygudur, gizlisiz saklısızdır, kendi içinde bir çözümdür.
️Gerçek ile aldatmacayı iki değneğe benzetiyorum.İnsanın aklına hep hayat ile ölüm gelir. Acımasız aklımız bize zit kişilikler yüklemekten hoşlandığı gibi, zit kavramlarla mantık yürütmemizi de sevdiriyor.Bu tür düşüncelerin Somut bir karşılığını bulamadığını biliyorum. Aklının daha durust yanına sesleniyormuşçasına aslında bir insanın gerçeklerle yaşayıp da gerçeklere neden sevmediğini bilemeyiz sandığımızdan başka nedenleri olabilir.Bana sorarsan zaten bir şey bildiğimiz yok.
168 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Eser, konusu bakımından ilgi çekici olsa da, kendi içinde çok sık tekrara düşmüş. Eleni hakkında fazla bir bilgiye ulaşılamıyor. Okunmaz mı? Yine de okunur. Anlaşılır bir anlatım ve akıcı bir üsluba sahip.

Yazarın biyografisi

Adı:
İnan Çetin
Unvan:
Türk Öykü ve Roman Yazarı
Doğum:
1966
İnan Çetin, 1966 yılında doğdu. Kütüphanecilik, yayıncılık, kitapçılıkla uğraştı. Öyküleri Adam Öykü, Üçüncü Öyküler, E (2000 Öykü Seçkisi) dergilerinde, yazıları Virgül ve Cumhuriyet Kitap’ta yayınlandı. İlk kitabı Bin Yapraklı Lotus, 2003’te İş Bankası Kültür Yayınları arasında çıktı. İçimizdeki Şato, yazarın ikinci kitabı.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 39 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.