İpek Ongun

İpek Ongun

YazarÇevirmen
8.1/10
6.553 Kişi
·
48.633
Okunma
·
1.519
Beğeni
·
44553
Gösterim
Adı:
İpek Ongun
Tam adı:
Sevim İpek Ongun
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ankara, 7 Ocak 1942
1961 Yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980 de yayınlanan "Mektup Arkadaşları"yla başladı.

Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.

Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.

Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları, Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından "1995-96 Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.

1998 yılında da Oriflame Firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu "Yılın En Başarılı Kadın Yazarı" seçildi.

Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı ve Hayat Devam Ediyor'u yazdı.

Sabah Gazetesindeki yazılarını "Yarım Elma Gönül Alma" ve "Sabah Pırıltıları" adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında "Şu Çılgın Dünyada Duyarlı Davranışlar" adlı kitabı yayınladı.

Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.
"Ama bu onun mesleği, babaanne," dedim yavaşça.
Gözlerini gözlerime dikip sır veriyormuşcasına, bana doğru eğilerek alçak sesle, "Kadın kısmının mesleği evidir kızım. Sen de bunu böylece bilesin. Bugünlerde hepimizin aklını karıştırıyorlar. Kadının mesleği kocasıdır, çocuklarıdır, evidir..."
İpek Ongun
Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi
* Yağmurlu bir günde, enfes bir kitapla kocaman bir koltuğa gömülüp kalmak.
* Müzik dinlenen saatler.
* İlginç konularda güzel konuşan birini dinlemek.
İpek Ongun
Sayfa 18 - Altın kitaplar yayınevi
Seviyorsan birini
Özgür bırak onu.
Geri gelirse,
O senindir.
Eğer gelmezse,
Zaten hiç senin olmamıştır.
İpek Ongun
Sayfa 270 - Altın kitaplar yayınevi
Zaten yapılan araştırmalar, başarılı olanların üstün zekalılardan çok, sıradan ama olumlu he iyimser kişiler olduğunu ortaya koymuştur.
324 syf.
·10/10
Yeni yetme bir genç kız iken öğretmenlerimin zorla aldırtıp okuttuğu bir genç kızın anılarından, hayatından bahseden günlük tarzı yanılmıyorsam toplamda 12 kitaptan oluşan bir seri. Serranın ortaokul döneminden başlayıp doğurdugu kızının lise çağına gelmesine kadar devam ediyor seri.

Ama Serracım tüm genç kızların hayatı seninki gibi olmuyor. 15 yaşımızda arkadaşlarımızla tatile çıkamıyorduk. İş kuralım diye babaannemiz malını mülkünü satıp bize vermiyordu. Annemiz 16 yaşındayken sevgilimizi eve çay içmeye davet etmiyordu. Ha deyince yurt dışına çıkamıyorduk. Her günümüz kıskanılacak kadar güzel geçmiyordu.

Amacı genç kızlara olumlu mesaj vermek diye anılsa da hiç alakası yok. Şahsen ben çok kıskanırdım. Vay anasını gece sokağa çıkabiliyor. O parti senin bu balo benim geziyor. Konserler, sergiler cabası. Anne, baba, nine, dede hemen herkes peşinde pervane kızımızın. Her istediği anında yapılıyor. Bense lise mezuniyet baloma bile abim olmadığından dayımla gitmistim.

Sakın genç kızlara bu kitapları okutup kıskançlık krizlerine girmelerine ve isyan bayrağını çekmelerine neden olmayın.
324 syf.
Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisinin ilk kitabı. Bu seri Serra'nın lise yıllarından, kızının lise yıllarına kadar devam ediyor. 12 kitaplık güzel bir seri. Serra 15 - 16 yaşında bir genç kız. Bu seri Serra'nın günlüğü. Serra gün gün neler yaşadığını yazıyor. İlk aşkını, aile içi sorunlarını ve arkadaş ilişkileri var. Bazen komik bazen hüzünlü yerleri var. Ama iyiki okumuşum. Eğer kitap okumayı pek sevmiyorsanız bu kitap size okuma alışkanlığı kazandırabilir.

Bu arada kitap hiç sıkıcı değil. Eğlenceli ve okuması keyifli. Bence gençlik kitapları seviyorsanız okumalısınız.

Herkese iyi okumalar :)
Keyifli okumalar dilerim...
Kitapla kalın...
Sihirli günler /*
324 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap, 15-16 yaşlarındaki Serra adındaki bir genç kızın inişli çıkışlı hayatından, gençliğin verdiği heyecandan, ilk aşkından ve aile içindeki sıkıntıların getirdiği zorluklar karşısındaki tutumundan söz etmektedir.

Bu kitap bana bir zamanlar yaşadığım olayları da hatırlattı aslında. Anne ve babamın boşanma haberini aldığımda arada kaldığımı, bocaladığımı, iki taraf arasında savrulup durduğum günleri anımsattı. Bu yüzden bazı bölümleri dikkatle okuyup, sanırım ben de o günlerde böyle hissetmiştim gibi yorumlarda bulundum.

Kitaplığımda öylece duruyordu, alıp okuyayım dedim. Öyle çok çok bir şey kazandırdığı söylenemez ama rafta kalacağına bende kalsın değil mi?
235 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gerçekten nasıl diyeceğimi bilmiyorum ama gerçekten çok çok güzel bir kitaptı. 17 yaşımda olmamında bir etkisi var tabi. Ben bu kitaptan kendi yaşadığım sorunların hicbir şey olmadığını daha büyük sorunlar karşısında o sorunlarla beraber yaşamamız gerektiğini ögrendim. Bu yüzden beni çok etkiledi bu kitap. Ben bu kitapta dostluğu öğrendim.
324 syf.
·19 günde·Beğendi·9/10
Bir genç kızın gizli kitabı romanında Serra diye bir kızın yaşadıkları, herkese anlatamadıkları şeyler yazıyordur. Serra lise bire gidiyordur ve birazda içine kapanıktır. Birini sevse acaba söylesem mi beklesem mi diye hep kararsız kalmıştır. Aslında neredeyse bütün kızlar öyledir o yaşta ama Serra için bu duygu bambaşkadır.........
176 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İpek Ongun kaç yaşında olursam olayım, okuduğumda bana mutluluk veren, yüzümü gülümseten nadir yazarlardan biri. Çocukluğum, ilk gençliğim, gençliğim, her şeyim olan bir yazar. Çok ama çok seviyorum, okumayı düşünüyorsanız hiç ertelemeyin ve İpek Ongun’la tanışmadıysanız kesinlikle bir kitabını edinerek tanışmaya başlayın.
324 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Taa ortaokul sıralarında okuduğum, ilk uzun soluklu kitap serisi diyebilirim.(sanırım üstünden en az bi 11-12 yıl geçmiştir). Arkadaşlarla beraber dönüşümlü olarak okurduk ve sürekli Serra aşağı Serra yukarı konuşur, mutlu olurduk. Bi sonraki kitabını okumaya can atardık.

Şimdi uygulamada dolanırken rastladım ve gerçekten çocukluğum gözümün önünden geçti. Ama maalesef Serra'cım; senin eğlenceli hayatını okurken ilerde kendimizin de senin gibi mutlu olacağımızı sanan ve büyümeye heveslenen bizler; büyüüük bir hayal kırıklığı yaşadık. Keşke büyümeseydim diyorum artık. Ne senin günlüğünü okurken kurduğumuz o hayaller gerçek oldu ne de hayatımız senin kadar sorunsuz ve eğlenceli geçti.
(Arka fonda Ibrahim Erkal- çare gelmez ağlamaktan şarkısı çalıyor.)
Yine de okuduğum zamanlar; beni mutlu eden, bende ve birçok kız arkadaşımda güzel anıları barındıran bir seri oldun.
Eski basımları görmekte ayrı bir duygulandırdı.
176 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar :)

İlk defa bir kitap karakterinde kendimi buldum!

Bu kitabı liseye başlamadan önce kuzenimden alıp okumuştum. Aradan 4 yıl geçti. Ve geçen gün sahafta kitapları incelerken karşıma bu kitabın 3. baskısı çıktı. Dayanamadım ve hemen aldım. Fiyatı da çok uygundu. Kitabın eski sahibi 1992 de kitabı almış sanırım. Çünkü ilk sayfasında bu tarih vardı. Eski sahibini gerçekten çok merak ediyorum :)

Gelelim kitabın konusuna. Küçük bir spoi vereceğim o yüzden kitabı okumak isteyenlerin heveslerini kaçırmak istemem :D

Kitapta Bahar adında bir kızın hayatını anlatıyor. Okul arkadaşları, çevresi ailesi...

İncelememin başında da dediğim gibi, ilk defa bir kitapta kendimi buldum. Baharın hayatını, karakterini okurken sanki kendimi gördüm. Beni tanıyanlar bilir kedileri çok sevdiğimi.

18 olmama birkaç ay kaldı. Ve iyi ki tekrar okumuşum diyorum bu kitabı. İlk okuduğumda çok üzerinde durmamıştım ama şimdi okuduğumda baya etkilendim. Bunun sebebi de yaşımdan dolayı.

Karakterler lise son öğrencisi. Liseden mezun oluyorlar. Tam da benim yaşadığım durum!

Karakterlerin hepsinin ayrı bir tarzı var. Eşref ile Volkanın çılgınlıkları, Mine'nin entel halleri (Mine'nin o hallerine bayılıyorum yaa :D ), Sevgi'nin sert halleri, Keriman'ın leyla davranışları, Deryanın popüler halleri vee Serdar'ın ince düşünceleri...
Ne güzel bir arkadaş grubu! :)

Lise bence en güzel yıllar. Benim de çok arkadaşım oldu. Acısıyla tatlısıyla bende mezun oluyorum. Ve geriye bu yılları hatırlamak kalıcak. Her birimiz bir yere dağılacağız.

Kitabın bir bölümünde Baharın kedisi Balbadem kayboluyor. Bahar günlerce kendine gelemiyor.

Benim de kedim (Minnoş) kaybolmuştu. O gün okula gitmedim onu her yerde aramıştım. Ertesi gün okula gittiğimde bütün sınıf arkadaşlarım ve öğretmenlerim "kedini buldun mu?" diye soru yağmuruna tutmuştu beni. (nereden öğrendilerse artık :) )

Kitapta Mine sürekli dışlanıyor. Aslında tam olarak dışlanma değil ama aralarında sürekli kitaplarla gezen, felsefe yapan o olduğu için diğerleri entel diyerekten takılıyorlar. Ciddiye almıyorlar Mine'nin felsefik konuşmalarını :)

Mine'nin durumunu çok iyi anlıyorum çünkü bende arkadaşlarım arasında öyleyim.
Nerede bir Kafka, kahve yada kitap konusu olsa beni gösteriyorlar (sanırım kitap, kahve, Kafka sevdiğim için bende entel oluyorum :D)

Bu anımı anlatmadan geçemeyeceğim :) Sabah ilk ders beden dersi için halısahanın kenarına dizilmiştik. Benim elimde kırmızı renkli bardak termosum ve kitabım var. (çantamda döküldüğü için elimde tutuyorum bardağı.) Hoca beni gördü  aramızdaki konuşma:
Hoca= "Betül haksızlık yapıyorsun biz de kahve istiyoruz ama"
Ben= "Hocam bardağınızı getirin doldurayım size de"
Hoca= "ama biz de o bardaktan içmek istiyoruz"
Arkadan samimi olmadığım sınıf arkadaşım atlıyor= "Hocam o kitap falan okuyor sürekli kahve içiyor, o elit takılıyor"
Hoca ile beraber burada gülüşmeler oluyor tabi. Daha sonra hoca ile kahve türlerinden sohbet buluyorum kendimi :D

Diğer hocam da (Daniyal hocam, çok severim kendisini) beni her gördüğünde kahveci diye takılıyor. Okulda adım kahveci oldu :D (ama ben memnunum tabii :))

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim :)
324 syf.
Cok sevdigim bir yazar zaten...bu kitabinda da yine hanimefendi olmak adina aldigim cok sey var...Serra'nin yaz askiyla bulusmasi sanki oradaydim ve izliyordum onlari...guzel bir anlatimla yazilmis...yeni kitap okumaya baslayan cici kizlara onerilir:)...
235 syf.
·10/10
—————————————-
Bu kitap çok güzel bir gençlik kitabı.Yeri geldiğinde üzüleceğiniz,yeri geldiğinde kahkahalar atacağınız bir kitap.Konusu,karakterleri,anlatımı herşeyini çok beğendim.İpek Ongun’un gençler için yazdığı mükemmel kitaplardan biri Yaş On Yedi...

Yazarın biyografisi

Adı:
İpek Ongun
Tam adı:
Sevim İpek Ongun
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ankara, 7 Ocak 1942
1961 Yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980 de yayınlanan "Mektup Arkadaşları"yla başladı.

Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.

Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.

Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları, Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından "1995-96 Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.

1998 yılında da Oriflame Firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu "Yılın En Başarılı Kadın Yazarı" seçildi.

Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı ve Hayat Devam Ediyor'u yazdı.

Sabah Gazetesindeki yazılarını "Yarım Elma Gönül Alma" ve "Sabah Pırıltıları" adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında "Şu Çılgın Dünyada Duyarlı Davranışlar" adlı kitabı yayınladı.

Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 1.519 okur beğendi.
  • 48.633 okur okudu.
  • 295 okur okuyor.
  • 7.363 okur okuyacak.
  • 214 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları