Irene Némirovsky

Irene NémirovskyDon Juan'ın Karısı yazarı
Yazar
7.0/10
248 Kişi
985
Okunma
25
Beğeni
4.337
Görüntülenme

Hakkında

Irene Nemirovsky, 1903’te Kiev’de doğdu. Ekim Devrimi nedeniyle ailesi Fransa’ya göç etti. 1926’da ilk romanı Le Malentendu’yü (Yanlış Anlama) yayımladı. İkinci kitabı David Golder’le meşhur oldu. Bunu diğer kitapları izledi. Ama İkinci Dünya Savaşı kopmuştu. 13 Temmuz 1942’de Irène Némirovsky Fransız jandarması tarafından tutuklandı, Pithiviers Kampı’na kapatıldı ve sonra da nakledildiği Auschwitz’de 17 Ağustos 1942’de öldü.
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Kiev , Rusya İmparatorluğu, 11 Şubat 1903
Ölüm:
Auschwitz-Birkenau , Nazi Almanyası, 17 Ağustos 1942

Okurlar

25 okur beğendi.
985 okur okudu.
13 okur okuyor.
372 okur okuyacak.
17 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Bütün büyük felaketlerin ertesinde olduğu gibi yeni zenginler türeyecek, paralarını zahmetsizce elde etmiş olduklarından zevklerini çok pahalıya satın almaya hazır adamlar olacak ve aşk yine aynı kalacaktı.
Reklam
"Toplum yaşasın diye bireyin telef olduğu toplumsal bir çağda olduğumuza inandırmak istiyorlar bizi; oysa biz, tiranlar yaşasın diye telef olan bir toplum görmek istemiyoruz."
Her erkeğin ve her kadının gönlünde, ölümün ve savaşın olmadığı, vahşi hayvanlarla geyiklerin birarada neşeyle oynaştığı bir cennet yatar. Söz konusu olan bu cenneti bulmak, kendisini ilgilendirmeyen şeylere gözünü kapamaktır. Biz bir kadın ve bir erkeğiz. Birbirimizi seviyoruz.
I ve II. Dünya Savaşı Temalı Okuma Etkinliği - World War I-II
~~!!!!....ETKİNLİĞİMİZ BAŞLAMIŞTIR....!!!!~~ Merhabalar değerli 1k okurları, “I ve II. Dünya Savaşı” Temalı Etkinliğimize hoş geldiniz. "Etkinliğimiz SÜRESİZ olacaktır." “Etkinliğe katılmak isteyenlerin yoruma katılım isteklerini yazmaları yeterlidir.” Almanya Cephesi: İşsizlik Orduları Başkumandanı Mareşal
Arkadaşlar herkese merhaba. Kendime göre uzun bir okuma listesi oluşturdum. Daha önce okuyan varsa ya da fikri olan kitaplar ile ilgili buyurun sohbet edelim. Buradaki dostların da kitapları var. Her ay kendime belirli bir miktar bütçe ayırdım almak için. Fikirlerinizi bekliyorum. 1)
Min Jin Lee
Min Jin Lee
-
Paçinko
Paçinko
2)
Seval Kirmit Yazar
Seval Kirmit Yazar
-
Zaman Kimseyi Beklemez
Zaman Kimseyi Beklemez
3)
Eun-Jin Jang
Eun-Jin Jang
-
Reklam
Aşk aşkı doğurmuyor ya da en fazla aşkın ancak bir yanılsamasını, bir taklidini doğurabiliyor..
Irene Némirovsky
Irene Némirovsky

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
320 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Yalnızlık Şarabı
Siz hiç koca bir ailenin içinde yalnız bir çocukluk geçirdiniz mi? Sorumsuz ve sizinle hiç ilgilenmeyen, sizi hiç anlamayan bir anne babanız oldu mu? Anne baba şefkatinden yoksun ve ihmal edilip içinize kapanarak yaşadınız mı? Hayır mı? Öyleyse bu romanı mutlaka okumalısınız. Helen, anne babası, büyükanne dedesi, bakıcısı olduğu hâlde aile içinde anlayış gösterilmeyen, ihmal edilen, yalnız bırakılan küçük bir kızdır. Annesi hafif meşrep, uçarı ve vaktini konken partilerinde geçiren bir kadın, babası ise kumarbaz bir işadamıdır. Annesi, kızı ile hiç konuşmaz ve onu bir baş belası olarak görür. Çünkü anne, kendini çok güzel ve genç görmektedir. Kızını da kendini yaşlı gösteren bir varlık olarak görür ve ona çok kötü davranır. Helen ise aksine çok akıllı, hassas, kuvvetli bir gözlem gücü olan ve tek başına ayakta durabilen bir kızdır. Bütün ihmal edilmişliğine rağmen kendi hayat felsefesi ve düş gücüyle olayları, ailesini çok doğru değerlendirir. Bu yüzden Helen'in iç konuşmaları çoktur. Kitabın devamında sizi acı bir son bekliyor. Tolstoy okuyanlar kitabın yazarının ufkunu daha iyi anlayacaklar. Ben kitabı okurken Helen'in yalnızlığına ortak oldum. Siz de okuyun ve küçük kızın yalnızlığına dokunun...Bence yalnızlık yürekte başlar ve paylaşıldıkça azalır...Keyifli okumalar
Yalnızlık Şarabı
Yalnızlık ŞarabıIrene Némirovsky · Pegasus Yayınları · 201082 okunma
157 syf.
10/10 puan verdi
·
23 günde okudu
https://1000kitap.com/7-yazar-kitaplari-okuma-etkinligi-anton-cehov--130919?s=en-begenilenler Çehov'un eserlerini okuma etkinliğimiz olacağı için inceleme yazmak istemedim. Çünkü, etkinlik öncesi hiçbir okur diğerinden etkilenmeden önyargısızca okumaya başlayabilsin isterim. Yine de inceleme maksadıyla yazmıyorum, etkinlik sonrasında güncelleme
Bir Yazarın Romanı
Bir Yazarın RomanıIrene Némirovsky · Cem Yayınevi · 198726 okunma
72 syf.
·
Puan vermedi
·
9 saatte okudu
Ailemizle, arkadaşlarımızla, anne babamızla, iş yerinde, vb. bir çok noktada bizler belli bir formaliteyi yaşıyoruz. Bizi birbirimize bağlayan sevgi saygı gibi kutsal duygular değil, günlük rutinlerimiz ve bağımlılıklarımız. Anne, üç oğlu, üç gelini ve boşanmış bir kız, öyküde bu üçü tam olarak bu formaliteyi yaşıyor. Ancak annelerinin bir hastalığı ve ölümün yakınlığı, dört kardeşin çocukluk zamanlarına dönmelerini, birbirlerine sanki o dönemdeymiş gibi davranmalarını, duygusallaşmalarını sağlıyor. Uzun süre sonra ilk defa kardeşler birbirinin dertlerini dinliyor, birbirlerine bu kadar şefkatle yaklaşıyor. Ancak bu sadece çocukluk özlemi bir yakınlaşmamı yoksa gerçek bir yakınlaşmamı. Kardeşler kendi rutin hayatlarından kurtulup birbirlerine aile bağları ile bağlanacaklar mı? Aileye, evliliğe, saplantılara, gönülsüz kurulan bağlara ilişkin çok güzel bir anlatım. Eminim her okur, kitabı okurken kendi çerçevesinden bakacak ve herkes farklı bir izlenim alacak. Herkesin kitaplığında olmasını tavsiye ederim.
Aile Bağları
Aile BağlarıIrene Némirovsky · Can Yayınları · 2020190 okunma