1000Kitap Logosu
Irene Némirovsky
Irene Némirovsky
Irene Némirovsky

Irene Némirovsky

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.0
149 Kişi
419
Okunma
17
Beğeni
2.131
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Kiev , Rusya İmparatorluğu, 11 Şubat 1903
Ölüm
Auschwitz-Birkenau , Nazi Almanyası, 17 Ağustos 1942
Yaşamı
Irene Nemirovsky, 1903’te Kiev’de doğdu. Ekim Devrimi nedeniyle ailesi Fransa’ya göç etti. 1926’da ilk romanı Le Malentendu’yü (Yanlış Anlama) yayımladı. İkinci kitabı David Golder’le meşhur oldu. Bunu diğer kitapları izledi. Ama İkinci Dünya Savaşı kopmuştu. 13 Temmuz 1942’de Irène Némirovsky Fransız jandarması tarafından tutuklandı, Pithiviers Kampı’na kapatıldı ve sonra da nakledildiği Auschwitz’de 17 Ağustos 1942’de öldü.
Buğra Han
Don Juan'ın Karısı'nı inceledi.
56 syf.
Don Juan’ın Karısı - Irene Nemirovsky Kitap iki hikayeden oluşuyor. Birinci hikaye kitap ile aynı ismi taşırken diğerinin ismi ise Büyü. İlk hikaye, zamanında bir evde hizmetçilik yapmış olan kadın tarafından kaleme alınmış bir mektubu konu alıyor. Hizmetçi kadın, uzun zamandır içinde yer etmiş olan entrikaları yıllar sonra, olaylar gerçekleştiği an çocuk olan Matmazel diye hitap ettiği bir kadına anlatıyor. İkinci hikaye ise, çocukken oyun olsun diye yapılan bir büyü olayını konu alıyor. Genel anlamda akıcı olsalar da iki hikayeyi de çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. İlk hikayedeki karakter isimleri birbirine karışmış, kimin kim olduğunu anlamakta zorluk çekiyor insan. Diğer hikayedeki karakterler ise daha anlaşılır olmakla birlikte hikayenin konusunu biraz anlamsız buldum doğrusu. Keyifli okumalar dilerim. :)
Don Juan'ın Karısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Beyza Nur Kartal
Aile Bağları'ı inceledi.
72 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Aile = "Düşman mıydılar? Hayır, kesinlikle, ama soyadlarından ve birkaç yüz hattından başka ortak noktaları kalmamış birer yabancıydılar." Aile olmak zordur , ayrı ayrı hayatlar yaşarız . Her bireyin ayrı derdi , sevinci vardır . Aile olabilmek için bizi birbirimize bağlayan sağlam bağlar olmalı arada. Bu kitapta Demestre ailesinin hikayesini okuyoruz . Sıradan bir pazar günü Demestre ailesinin yetişkin çocukları, anneleri Anna’nın evinde bir araya gelir. Üç oğlu, gelinleri ve boşanmış kızının toplandığı sofrada her zaman olduğu gibi kardeşler arasındaki gerginlikler tekrar su yüzüne çıkar. Ölümün ne kadar yakın olduğunu fark ettiklerinde, bu kardeşler anlaşmazlıklarını unutup barışabilecek midir? Farkında olmadan ne çok kırıyoruz birbirimizi. İnsan en çok sevdiklerini üzüyor galiba . Sadece ölüm hatırlatıyor bize zamanın ve sevdiklerimizin kıymetini. Kısa ama oldukça etkileyici ders çıkarılası bir hikayeydi . Tavsiye ederim .. Hayatlarımız sadece bizi ilgilendirir, sadece bize aittir...
Aile Bağları
7.4/10
· 86 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Esma Yer
Don Juan'ın Karısı'nı inceledi.
56 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Don Juan'ın Karısı
Yazardan okuduğum ilk eser, kısacık bir kitap ve iki öyküden oluşuyor ama etkisi büyük bence. Yazarın dilini, üslubunu, anlatımını çok sevdim. Hatta keşke daha çok okuyabilsem dedim. İlk öykümüz kitaba da ismini veren öykü, oldukça hüzünlü bir aile dramını anlatıyor. İkinci öykümüz ise Büyü. Bu öykü de çok güzel ve sıcaktı velhasıl ben çok beğendim bu kitabı. Lâcivert klasiklerinden tavsiyemdir.
Don Juan'ın Karısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5