Giriş Yap

Irene Némirovsky

Yazar
7.1
205 Kişi
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Kiev , Rusya İmparatorluğu, 11 Şubat 1903
Ölüm
Auschwitz-Birkenau , Nazi Almanyası, 17 Ağustos 1942
Yaşamı
Irene Nemirovsky, 1903’te Kiev’de doğdu. Ekim Devrimi nedeniyle ailesi Fransa’ya göç etti. 1926’da ilk romanı Le Malentendu’yü (Yanlış Anlama) yayımladı. İkinci kitabı David Golder’le meşhur oldu. Bunu diğer kitapları izledi. Ama İkinci Dünya Savaşı kopmuştu. 13 Temmuz 1942’de Irène Némirovsky Fransız jandarması tarafından tutuklandı, Pithiviers Kampı’na kapatıldı ve sonra da nakledildiği Auschwitz’de 17 Ağustos 1942’de öldü.

İncelemeler

Tümünü Gör
72 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Ailemizle, arkadaşlarımızla, anne babamızla, iş yerinde, vb. bir çok noktada bizler belli bir formaliteyi yaşıyoruz. Bizi birbirimize bağlayan sevgi saygı gibi kutsal duygular değil, günlük rutinlerimiz ve bağımlılıklarımız. Anne, üç oğlu, üç gelini ve boşanmış bir kız, öyküde bu üçü tam olarak bu formaliteyi yaşıyor. Ancak annelerinin bir hastalığı ve ölümün yakınlığı, dört kardeşin çocukluk zamanlarına dönmelerini, birbirlerine sanki o dönemdeymiş gibi davranmalarını, duygusallaşmalarını sağlıyor. Uzun süre sonra ilk defa kardeşler birbirinin dertlerini dinliyor, birbirlerine bu kadar şefkatle yaklaşıyor. Ancak bu sadece çocukluk özlemi bir yakınlaşmamı yoksa gerçek bir yakınlaşmamı. Kardeşler kendi rutin hayatlarından kurtulup birbirlerine aile bağları ile bağlanacaklar mı? Aileye, evliliğe, saplantılara, gönülsüz kurulan bağlara ilişkin çok güzel bir anlatım. Eminim her okur, kitabı okurken kendi çerçevesinden bakacak ve herkes farklı bir izlenim alacak. Herkesin kitaplığında olmasını tavsiye ederim.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
72 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Aile Bağları Kitap İncelemesi
Bahsi geçen kitap Can Yayınları'nın KISAMODERN serisinin bir üyesi. 66 sayfadan oluşan gerçekten "kısa" diyebileceğimiz bir kitap. Yazarın dili çok akıcı ve tek oturuşta kitabı bitirmenize müsade eden bir anlatımı var. Bu kısacık sayfa sayısında çok bir olay yaşanmasını beklemenin doğru olmayacağı gibi kitap olay örgüsü üzerine kurulu da değil. Daha çok birkaç günden oluşan bir durum anlatısı. Tüm bunlar göz önüne alındığında -hele ki yazarın bize asıl aktarmaya çalıştığı konu düşünüldüğünde- kitabın güzel bir şekilde işlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kalabalık bir ailenin -sahip olduğunuz aile deneyimlerinizle kıyasladığınızda kalabalık bulmayabilirsiniz- artık yaşı aşmış annesi bir gece hastalanır. Elbette hastalanması kendisini seven sevmeyen, tahammül edebilen edemeyen herkesin kendisine merhametle yaklaşmasını ve üstüne titremesine sebep olur. Ancak kitabın asıl olayı bu değildir. Hastalık ile mücadele eden annelerin ölme ihtimalini fark eden çocukların birbirlerine yakınlaşmasını aktarır. Çünkü eğer anneleri daha fazla başlarında olmayacaksa o zaman onların birbirlerine sahip çıkmaları gerekir. Bundan cesaret alan kardeşler birbirlerine daha çok açılmaya başlarlar ve belki de normalde söylememeleri gereken şeyleri söylerler. -Spoiler sayılabilecek alan- Ancak elbette birbirlerine yıllarca gönül olarak uzak duran kardeşler sadece bir gecede sırf anneleri hasta diye birbirlerini göğüslerine bastıracak değillerdir ve kendi düzenlerini bir diğeri için bozmaya hiç mi hiç niyetleri yoktur ki zaten anneleri de iyileşmeye başlamıştır. Kitap tam da bu noktada biter çünkü yazarın en başından beri sorguladığı bunlardır. •Kitaptan birkaç alıntı• - Düşman mıydılar? Hayır, kesinlikle, ama soyadlarından ve birkaç yüz hattından başka ortak noktaları kalmamış birer yabancıydılar. (İncelememi en iyi özetleyecek cümle sanırım bu) -"Gözlerini açmak ve yatağında bir kadının uyuduğunu görünce ilk anda kendine 'Ne işi var bunun burada?' diye sormak. Yıllarca bunu yaşadım, yıllarca." "Akşam" dedi Augustin, "eve döneceğini düşününce tarifsiz bir bezginliğin çökmesi." "Ancak ondan uzaktayken özgürce nefes alabilmek." "Evet." "Kendini zalim hissetmek, kendini yanlış, kötücül, riyakar hissetmek ve elinden hiçbir şey gelmemesi, hiç." (Evliliğe karşı düşüncelerimi tamamen değiştiren bir diyalog.)
Aile Bağları
Irene Némirovsky
56 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“Hayat hayattır ve herkes de öncelikle kendi hayatını yaşar.” Diyor kitabında
Irene Némirovsky
Irene Némirovsky
okuduğum ilk eser Bir mektup ve öyküden oluşan bir eser. Kısa sürede okunabilecek güzel bir kitap Değerli çevirisi için Ebru Erbaş ‘a teşekkürler
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48