Isabel Allende

Yazar 8,9/10 · 47 Oy · 20 kitap · 117 okunma ·  25 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

25 okur beğendi.
47 puanlama · 49 alıntı
1 haber · 2.293 gösterim
117 okur kitaplarını okudu.
270 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Isabel Allende'nin Biyografisi

(Isabel Allende, 29 Haziran 2013-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Isabel Allende, 1942 yılında Peru'nun başkenti Lima'da doğdu. Ancak birkaç yıl sonra ailesi Şili'ye göç etti. Isabel Allende, amcası, Şili Devlet Başkanı Salvador Allende'nin 1973'te öldürülmesinden iki yıl sonra kocası ve çocuklarıyla birlikte Venezuella'ya sığınmak zorunda kaldı. 17 yaşında gazeteciliğe başlayan Allende, bir süre sonra San Francisco'ya yerleşti, ABD'nin önde gelen üniversitelerinde edebiyat dersleri verdi. 1982'de yayınlanan ilk romanı Ruhlar Evi'ni, 1984'te Aşktan ve Gölgeden, 1985'te Eva Luna adlı romanları, 1989'da Eva Luna Anlatıyor adlı öykü kitabı izledi. Sonsuz Düzen adlı romanı 1991'de, Paula 1994'te, Kaderin Kızı 1999'da,Sararmış Bir Fotoğraf 2000'de, Yüreğimdeki Ülkem 2003'te yayınlandı. Allende 2002-2004 yılları arasında Canavarlar Kenti, Altın Ejder Kenti ve Pigmeler Ormanı adlı romanlardan oluşan gençlik üçlemesini kaleme aldı. Türkiye'de tüm yapıtları Can Yayınları arasında yer alan Allende, hemen tüm öykü ve romanlarında gerçekçi bir anlatım ve siyasal bir yaklaşım ile büyülü gerçekçiliğin gerçeküstücü geleneğini ustaca kaynaştırdı.

Isabel Allende'nin Kitapları Kitap Ekle

9,2/ 10  (21 Oy) ·  41 Okunma
9,0/ 10  (2 Oy) ·  11 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  9 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  6 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  2 Okunma
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
03 Mar 00:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1000K Manifestosu :)
"Artık burda "patron" benim ..
"Eğlenti bitti ! "
"Şimdi calışacaģız..
"Bundan hoşlanmayan biri varsa hemen şimdi çekip gitse iyi eder ..
"Kalanlar aç kalmayacak , ama sıkı çalışacak.
"Çevremde uyuntu ya da çokbilmiş kişiler istemiyorum ..anlaşıldı mı? "

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 58 - Can yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 58 - Can yayınları)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kaderin vahşi pençesiyle...
Yaralanmış bir adamım....
Nişanlıyım ölümle...ona sımsıkı sarıldım...

Aşktan ve Gölgeden, Isabel Allende (Sayfa 80)Aşktan ve Gölgeden, Isabel Allende (Sayfa 80)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
01 Mar 23:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ömrümde sıcak banyoya girmiş değildim...
Çocukluk anılarımsa hep üşümek üzerineydi.
Yanlızlık ve ..
Hiç doymayan bir mide üzerine... "

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 27 - Ben rahatsızlığa alışkındım ..)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 27 - Ben rahatsızlığa alışkındım ..)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
01 Mar 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşkı hiç düşünmemiştim. .
"Oldum olası gururluyumdur ..
gururum yüzünden çoğu kimselere oranla çok daha büyük acılar çektim "

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 28 - Can yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 28 - Can yayınları)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
01 Mar 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sarı. .
"Nur ehlinin rengi "

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 22 - Can yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 22 - Can yayınları)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
02 Mar 00:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama sonsuzluk ..uzun bir zaman parçasıdır.
"O gece ,aşık olma yeteneğimi sonsuza dek yitirdiğimi. .bir daha sonsuza dek gülmeyeceğimi ..düş peşinde koşmayacağımı...sanıyordum "

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 42 - Can yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 42 - Can yayınları)
Selman Ç., bir alıntı ekledi.
07 Mar 15:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jamie, "Sanırım ölmeye karar vermiş," dedi. "Bilim bunun çaresini bilmiyor"

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 332 - Can Yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 332 - Can Yayınları)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
01 Mar 23:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başka bir kadını. .asla bulamayacaktım
"O zaman biri bana doksan küsür yaşıma kadar yaşayacağımı söyleseydi. ..kafama bir tabanca dayayıp 'tetiği çekerdim '..."

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 41 - Can yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 41 - Can yayınları)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
 18 Nis 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Darbe
Darbe günü güneş parlıyordu: yeni yeni kıpırdanmaya başlamış olan ürkek ilkbahar mevsiminde henüz pek seyrek görülen bir olay.

...
Başkan Jaime'yi karşılamaya geldi. Başına, sırtındaki şık spor takım ve ayağındaki İtalyan ayakkabılarıyla çelişen bir savaş miğferi geçirmişti. Olağanüstü birşeylerin olup bittiğini Jaime o zaman kavradı. Başkan kısaca, "Deniz kuvvetleri başkaldırdı, Doktor," diye açıklamada bulundu. "Dövüşmek zamanı geldi artık."

...
Ayaklanmanın çapını iskandil etmek ve barışçı bir anlaşmaya varabilmek için isyancılarla telefon görüşmelerine başlandı. Ne var ki sabah saat dokuz buçukta ülkenin bütün silahlı birlikleri darbe yanlısı subayların komutasına girmiş bulunuyordu. Ülkenin her köşesindeki üslerde, anayasaya bağlı kalanların temizlenmesi almış yürümüştü. Ulusal muhafızların komutanı saraydaki adamlarına oradan ayrılmaları için buyruk verdi, çünkü polis de biraz önce darbecilere katılmıştı.

Başkan, "Gidebilirsiniz, compañeros, ama silahlarınızı burada bırakın," dedi.

Muhafızlar şaşkın ve utanmış durumdaydılar, ne var ki komutanın buyruğu kesindi. Hükümet Başkanının bakışlarındaki meydan okuyuşa katılmaya bir tekinin bile cesareti yoktu. Silahlarını avluda bırakarak eğik başlarla dışarıya çıktılar.

İçlerinden biri kapıya gelince durdu. "Ben sizinle kalıyorum, Compañero Başkan," dedi. Kuşluk saati olduğundan durumun diyalogla çözüme bağlanamayacağı açıkça anlaşılmış bulunuyordu; hemen herkes saraydan ayrılmaya başlamıştı. Geride yalnızca yakın dostlarla özel muhafızlar kalmıştı. Başkan kendi kızlarına saraydan ayrılmalarını emretmek zorunda kaldı. Kızları zorla alıp götürdüler; sokaktan babalarının adını çağırdıkları duyulabiliyordu. Binada, ikinci katın salonlarında, aşağı yukarı otuz kişi kalmıştı şimdi. Jaime de bunların arasındaydı. Bir karabasandaymış gibi bir duygu içindeydi. Elinde tabancasıyla kırmızı kadife koltuğa oturdu. Tabancaya da boş gözlerle baktı; nasıl kullanılacağını bilmiyordu ki! Zaman pek ağır ilerliyormuş gibi geliyordu. Saatine bakınca bu kâbusun yalnızca üç saatinin geçmiş olduğunu gördü. Başkanın radyodan ulusuna seslendiğini duydu. Bu onun veda konuşmasıydı: "Zulme uğrayacak olan herkese seslenerek istifa etmeyeceğimi bildiriyorum. Halkımın sadakatinin bedelini hayatımla ödeyeceğim. Her zaman sizlerle birlikte olacağım. Ulusumuza ve yazgımıza imanım var. Bizim yapamadığımızı başkaları başaracak ve çok geçmeden yeniden açılan büyük yollarda özgür insanlar yürüyerek daha güzel bir toplum inşa edecekler. Çok yaşasın halkımız! Çok yaşasın işçiler! Bu benim son sözümdür. Kanım boşa akmayacak; bunu biliyorum."

Hava bulutlanmaya başlamıştı. Uzaktan tek tük silah sesleri geliyordu. O sırada Başkan telefonla ayaklanmanın komutanıyla konuşmakta, komutan ona, ailesiyle birlikte bir uçağa binip ülkeyi terk etmesini önermekteydi. Gelgelelim o, ha deyince ülkelerinden kaçmış başka devrik liderler gibi uzak bir ülkede bitkisel yaşam sürerek ömrünü dolduracak insanlardan değildi. Serinkanlılıkla, "Siz beni yanlış tanıdınız, vatan hainleri! Beni buraya halkım getirdi; ancak ölü olarak giderim," diye karşılık verdi.

Ruhlar Evi, Isabel Allende (E-kitap)Ruhlar Evi, Isabel Allende (E-kitap)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
 18 Nis 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Darbe
Tank, burnundan soluyarak geldi, askerlerin kaba kahkahaları ve yangın arabalarının ulumaları arasında, başlarının on santim ötesinden geçti. Uzakta savaş uçaklarının sesini duyabiliyorlardı.

Çok uzun bir süre sonra askerler tutsaklarını suçlarına göre gruplara ayırdılar. Jaime bir kışlaya dönüştürülmüş olan Savunma Bakanlığına götürüldü. Askerler onu bir siper hendeğindeymişçesine çömelerek yürümeye zorladılar ve çıplak adamlarla dolu koskocaman bir odaya götürdüler. Bu adamlar onar kişilik diziler halinde, elleri arkadan bağlı olarak birbirlerine bağlanmışlardı. Öyle kıyasıya dövülmüşlerdi ki ayakta zor durabiliyorlardı. Mermer zemine kan derecikleri akmaktaydı. Jaime'yi kazan dairesine götürdüler. Burada da, üzerlerine makinelisini çevirmiş duran soluk benizli bir askerin keskin bakışları altında duvarın önünde dizili duran başka tutsaklar vardı. Jaime burada hiç kıpırdamadan uzun süre durdu, uykuda gezer gibi dik durmayı zar zor beceriyordu, ama ne olup bittiğini hâlâ anlayabilmiş değildi ve duvarların ötesinden gelen çığlıkları duydukça için için kıvranıyordu. Askerin ona bakmakta olduğunu ayrımladı. Birden asker silahını indirerek ona yanaştı. Usulca, "Oturun da dinlenin, Doktor," diyerek yakılmış bir sigara uzattı. "Annemi ameliyat edip ölümden kurtarmıştınız."

Jaime sigara kullanmazdı gene de dumanı elinden geldiğince ağır ağır içine çekerek o sigaranın tadını çıkardı. Saati kırılmıştı, ama açlığıyla susamışlığından vaktin gece olduğunu çıkardı. Öyle bitkin, pislenmiş pantolonunun içinde öyle rahatsızdı ki, başıma ne gelecek, diye merak bile etmiyordu. Başı öne düşmeye başladığı sırada asker gene yanına geldi.

"Kalkın, Doktor," diye fısıldadı. "Sizi almaya geliyorlar. Tanrı yardımcınız olsun!"

Bir dakika sonra içeri iki asker girdi. Jaime'yi kelepçeleyerek tutsakları sorguya çekmekle görevli olan subayın karşısına götürdüler. Jaime bu adamı Başkanın yanında birkaç kez görmüştü.

Subay, "Sizin bu işle bir ilişkiniz olmadığını biliyoruz. Doktor," dedi. "Biz yalnızca sizin televizyona çıkıp Başkanın içkili olduğunu ve kendi canına kıydığını söylemenizi istiyoruz. Ondan sonra evinize gidebilirsiniz."

Jaime, "Kendiniz yapın; bana güvenmeyin, alçaklar," dedi.

Kollarından sımsıkı tuttular. İlk yumruk midesine indi. Sonra onu kaldırıp bir masanın üstüne çarptılar. Jaime sırtındakilerin çıkartıldığını hissetti. Çok daha sonra onu baygın durumda Savunma Bakanlığından dışarı çıkardılar. Yağmur başlamıştı; havanın ve suyun tazeliği Jaime'yi diriltti. Bir askeri otobüse bindirilip en son sıraya oturtulurken kendine geldi. Pencereden bakınca geceyi gördü; taşıt yola çıkınca boş sokaklar, bayrakla donanmış binalar gözlerinin önünden geçti. Jaime düşmanın kazanmış olduğunu anladı ve olasıdır ki Miguel'i düşündü. Otobüs bir askeri alayın avlusuna girdi. Onu yere indirdiler. Aynı durumda başka tutsaklar da vardı. Hepsinin elleriyle ayaklarını dikenli telle bağladılar ve bölmelere yüzüstü attılar onları. Burada Jaime'yle ötekiler aç susuz, kendi pisliklerinin, kan ve korkularının içinde çürüyerek iki gün geçirdiler. Sonra bir kamyonla uçak alanı dolaylarında bir yere götürüldüler. Burada, boş bir arsada, artık ayakta duramadıkları için yerde yatarken vuruldular, sonra cesetleri dinamitle uçuruldu. Patlamanın zangırtısı ve insan artıklarının leş kokusu uzun zaman havada kaldı.

Ruhlar Evi, Isabel Allende (E-kitap)Ruhlar Evi, Isabel Allende (E-kitap)
Bütün Alıntıları Göster

Isabel Allende ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.