İsmail Yavuz

İsmail Yavuz

Yazar
9.5/10
20 Kişi
·
32
Okunma
·
3
Beğeni
·
419
Gösterim
Marshall yardımının felsefesi,''önce verip sonra daha büyük alma'' gibi bir sömürü mantığına dayanmaktadır.
Teyyareci Vecihi Hürkuş'un meslek hayatındaki önemli olaylar:
1.Kafkas Cephesinde İlk Türk hava zaferi,1917
2.İstiklal Savaşında ilk hava zaferi,Alaşehir,15.8.1920
3.İstiklal Savaşının son uçuşu,Seydiköy Havaalanı,İzmir,14.9.1922
4.İlk Türk uçağı imalatı ''Vecihi K-VI'' ,Halkapınar,1924
5.İlk Türk uçağı imalatı ''Vecihi K-VI'' test uçuşu,Gaziemir,28 Ocak 1925
6.Türk Teyyare Cemiyeti (THK) kurucusu ve baş pilotu,1925
7.İlk Türk Sivil uçağı ''Vecihi-XIV'' Halk ve basına ilk uçuşu,16 Eylül 1930
8.Vecihi Sivil Teyyare Mektebi,21 Nisan 1932
9.Vecihi Faham Teyyare İnşa Fabrikası,23 Şubat 1932
10.Vecihi-XV uçaklarının imalatı,1933-34
11.Türk Hava Kurumu,Türk kuşu kurucusu,1935
12.İlk sivil hava yolu,Hürkuş Hava Yolları,1935
13.Hayatında 102 tipte uçakla 30.000 saatini havada geçiren ilk ve tek Türk pilotu
Hava Kuvvetlerimizin,kurulduğu 1911 yılından 2009 yılına kadar envanterine giren uçak sayısı yaklaşık olarak 5765 adettir.1947 yılından 2009 yılına kadar olan kısmını incelediğimizde ise 4400 adet uçak satın alındığını görüyoruz.
Thornburg raporu;1949 ve 1950 yıllarında Amerika Dışişleri Bakanlığından petrol danışmanı Max Weston Thornburg ve arkadaşları tarafından yazılan ''Türkiye'nin Bugünkü Ekonomik Durumu'' ve '' Türkiye Nasıl Yükselir?'' başlıklı iki rapordur. Thornburg'un 1956 yılında Başbakan Menderes'in danışmanı olduğu birçok yerde yazılmıştır. Kısaca Thornburg raporları,özelleştirmenin önünün açılmasında Sümerbank, Etibank, Karabük Demir-Çelik gibi kuruluşların özelleştirilmesi veya tasfiye edilmesi gerektiğinden,uçak ve uçak motor fabrikalarının ekonomik olmadığından bu fabrikaların kapatılmasının uygun olacağından bahsetmekte;uçak,otomobil,traktör gibi teknoloji gerektiren malzemelerin dışarından alınmasının ekonomik olduğunu adeta dikta etmekteydiler.
Eskimiş teknolojileri değil,en yeni teknolojiyi ülkeye getirmediğimiz, getiremediğimiz sürece,yabancı ülkelere bağımlı olmaktan kurtulamayız.Eski teknolojileri bize kolaylıklar tanıyarak getiren yabancı devletlerin kurnazlıklarını anlamamak için insanın ya kör ya da aptal olması gerekir... Dünya Savaşı biter bitmez,bu kara günlerde kullanılan tüm silahlar birdenbire demode oluverdi. Almanlar, Fransızlar, İngilizler,Amerikalılar ellerindeki bu silah fabrikalarını uzun vadeler tanıyarak geri kalmış ülkelere satmaya çalışıyorlar. Neden? Çünkü onlar daha modernlerini,daha etkili olanlarını yapabilecek fabrikalar kurmakla meşguller.
Biz yeni genç bir Türkiye kuruyoruz.Dost,düşman ülkelerin geride kalmış teknolojilerine gereksinmemiz yok.
Ya en yenisini kurar,onlarla boy ölçüşürüz, ya da biraz daha sabrederek bunu yapabilecek güce erişmemizi bekleriz.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
(Türk Hava Kurumu üzerine konuşma,1925)
Kayseri Uçak Fabrikasında TOMTAŞ dönemi dahil 1926 yılından 1941 yılına kadar yedi ayrı tipte yaklaşık olarak toplam 212 adet uçak üretilmiştir.Ayrıca 1937-1947 yılları arasında 24 tip uçak fasbatı ve 14 tip motor revizyonu gerçekleştirilmiştir.

Bu çivi yapamadığı iddia edilen Türkiye'nin Türk uçak sanayii o dönemde kaydettiği müthiş gelişimin somut bir kanıtıdır.
Bugün Boeing'te 158 bin,Lockheed'te 136 bin,Airbus'ta 52 bin kişi çalışmaktadır. Türkiye'de ise TUSAŞ(TAI) ve ona bağlı yan sanayilerle 2011 yılı itibarıyla çalışan sayısı 4200 kişi civarındadır.
Prof.Dr.Sami Güven ise 1950'li Yıllarında Türk Ekonomisi Üzerine Amerikan Reçeteleri adlı kitabında konuya şöyle açıklık getirmektedir:''Atatürk döneminde amaç,sanayi ülkesi olmak iken,Marshall yardımı ile amaç Avrupa'nın tarım ülkesi olmaktır.''
Hilts Raporu;1948-1950 yıllarında ABD Federal Kara Yolları Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Hilts'in başkanlığından bir heyet tarafından yazılan ''Türkiye'nin Yol Durumu'' başlıklı raporudur.Bu rapor,Türkiye'nin demiryolundan vazgeçmesini ve öncelikle karayollarının yapılmasını sağlamıştır.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Türk havacılığına ilgi duyan herkes için başucu kitabı olması gerektiğini düşünüyorum. Kısa ve akıcı bir dille, Türk havacılık sektörünün tarihsel gelişimini ve yıkıntılarını anlatıyor. Üzülmemek elde değil. Sayfalar ilerledikçe dalıp gideceksiniz. Tek ''asil'' havacımızın Vecihi olmadığını göreceksiniz. Vecihi gibi onlarcası olduğunu, kadınların da aynı ölçüde havacılığımız için ne şekilde emek verdiğine şahit olacaksınız. İyi okumalar diliyorum..
256 syf.
·Beğendi·10/10
Havacılık Sektöründe çalışan biri olarak üzülmemek elde değil. Okurken gerçekten yapılan yanlış uygulamalara isyan ediyor insan. Bugün Türkiye'nin bir Boeing yada Airbus gibi markası olabilirdi. Yakın tarihe meraklı Cumhuriyet'in Kazanımlarını daha iyi anlamak isteyen herkes okumalı.
256 syf.
·1 günde
1924 senesinde Vecihi Hürkuş ile başlayan bağımsız Türkiye'nin hiçbir devlete bağımlı kalmadan yükselmesi idealleri 1950'lerin başından itibaren bağımlı Türkiye'ye dönmesi...Bu bağımlılığa yönelenlerin gafletleri belki de hıyanetleri... Kendi uçağını,kendi tankını,kendi topunu,tüfeğini yap anlayışından,Amerika'nın hibelerine,aldatmalarına,hilelerine kanmak anlayışı... Yükselişe geçen yerli malı üretimi ve yerli malı yapımında ki teknolojik gelişmelerin tam ortasında Marsall yardımı ve bu yardımın zorla değil istenile istenile bir yarış havasında kapmak çabaları... Demiryolu yapımından,asfalt yapımına geçip Amerika'nın pazarı haline gelmek.Birçok kez kendini ispatlayan insanların raporları yerine,Amerikalı uzmanların raporlarının uygulanması ve 3/5 sene içinde 1925'lerden beri kendi tankını,topunu,bombanı üret anlayışından siz ağır sanayiyi bırakın,hafif sanayi sizin işiniz,siz tarım toplu musunuz,ihracat sizin neyinize siz ithalat yapın diyen raporlara tamam demek 1925'lerde başlanıp 1950'lere gelinirken edinilen bilgi, beceri, tecrübenin hiç bir ihtiyaç yok iken Marsall yardımına feda edilmesi...Güzel ülkemin o dönemdeki hızlı yükselişinin devamı olsaydı bugün birçok malzemeyi,ihtiyaçlarımızı kendimiz yapıyorduk. 1939'a kadar yapılan işlerin bu tarihten sonra tersine gitmesi ve bu ters gidişata dur demek isteyenlerin önlerinin devamlı kapatılması...Bu konu hakkında şahıs isimleri vererek konuşmaya gerek var mı bilemiyorum.Ama bunlar kimler derseniz 1939/1954 arası ülkeyi yönetenlere bakmanız yeterli olacaktır.
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz az zamanda kaybedilir.”
Küllerinden doğan yeni Türkiye cumhuriyetinin iç ve dış sorunlarla ilgilenirken ağır sanayiye yatırım yapması hayli zor olsa gerek... kitabı okurken üzülüyoruz kırılıyoruz yıllardır bize öğretilen kendi malına güvenmeme duygusu , hazır tüketim ve tembellik ile ne kadar geriye gittiğimizi görüyoruz...
Bu kitapta Türk uçak sanayinin gerçekten Avrupa kalitesinde olduğunu - belgelerle- görüyoruz.Dönemin yöneticilerinin ileri görüşlü olamayışı ile standart üstü uçak üreten fabrikaların nasıl iflas etmek zorunda kaldığı, yetenekli insanların karşılaştığı zorlukları gördükçe içim sızladı. Okuması kolay bol resimli bilgi verici bir kitap bir solukta bitiyor
256 syf.
·Beğendi·9/10
Türk havacılığının hangi badireleri atlattığını gözler önüne seren bir eser. Kitapta anlatılan üzücü olaylar olmasaydı şu anda Türkiye havacılıkta devrim yaratacak ülkelerden biri olabilirdi.
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir gökyüzü düşünün ki ,
Ufuk’ları görünmeyen ,
Güneşin hiç batmadığı ,
İnsanları cezbeden ,
Balıklar gibi suyun altından olmayı arzulayan insanın ,
Kuşlar gibi gökyüzünde olmayı hayal ettiği bir mavilik ...
1920 ‘li yıllar da Cumhuriyetin ilk kuruluşundan itibaren güzel ülkemizin semalarında yaşanan gelişmeler ,
Entrikalar,
Oyunlar ,
Genç ve ileriyi gören gençler ,
Kendilerine metal kanatlar takan kendileri küçük ama hayalleri büyük olan insanların verdikleri mücadeleler ...
1944 te Ankara - İstanbul arası uçak ile yolcu taşıma ,
1930 -1960 arasında kurulan uçak fabrikalarının yapmış oldukları büyük gelişmeler ,
Büyük girişimlerin çaresiz kaldıkları hikayeleri ,
Zaman içinde güçlenen ülkenin önüne geçen tarihin tekerrürden ibaret olduğu gerçeğinin birkez daha ortaya çıktığı kirli oyunlar ,
Yönetim kadrosunun gözlerine inen gelecek perdesi ,
İleriyi gören bir lider olan Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün bıraktığı gelişmekte olan Türkiye’yi çıkmaza sürükleyen dar görüşlü yönetim kadrosunun içine düştükleri hazin durumlar ....
İran a uçak hediye edecek seviye gelen bir ülkedeki uçak ️ fabrikasının nasıl traktör fabrikası montaj atölyesine dönüştürüldüğü ,
Siz kaptın biz size bedava uçak veririz oyununa düşen bir dönemin hikayesini okuyacaksınız...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.