Italo Svevo

Italo Svevo

Yazar
7.5/10
212 Kişi
·
541
Okunma
·
76
Beğeni
·
3738
Gösterim
Adı:
Italo Svevo
Unvan:
İtalyan Romancı ve Oyun Yazarı
Doğum:
Trieste, Avusturya-Macaristan, 19 Aralık 1861
Ölüm:
Motta Di Livenza, İtalya, 13 Eylül 1928
(1861-1928) Gerçek adı Ettore Schmitz olan Italo Svevo, çağdaş Avrupa edebiyatının kurucularından biri sayılır. Orta Avrupa’nın kavşak noktası niteliğindeki Trieste’de doğan ve asıl mesleği mühendislik olan Svevo’nun herkesten sakladığı yazı denemeleri 1927’de dostu James Joyce tarafından keşfedildi. İlk romanı Una Vita (Bir Hayat-1892) ve diğerleri, Senilita (Yaşlılık-1898/Çev: Gül Işık), La Coscienza di Zeno (Zeno’nun Bilinci-1923/Çev: Gül Işık) ve ölümünden sonra yayınlanan La Novela del Buon Vechio e della Bella Fanciulla (İyi Kalpli İhtiyar ile Güzel Kız Çocuğunun Hikâyesi-1929) onun İtalyan ve Avrupa edebiyatındaki yerini belgeleyen önemli eserlerdir. Zeno...’nun devamı niteliğindeki romanını yazmaktayken bir trafik kazasında ölen Svevo’nın kısa hikâye, mektup ve tiyatro oyunu gibi değişik alanlarda eserleri vardır.
“Dün kendimi alabildiğine koyvermeyi denedim.
Deneyim deliksiz bir uyku ile noktalandı,
Elde ettiğim tek sunuç adamakıllı dinlenmek,
Bir de o uyku sırasında önemli bir şeyler gördüğüm duygusuydu, garip bir duygu. Ama unutulmuş sonsuza dek yitirilmişti..”
Güzel kadınlar, ilk bakışta bizde hep zeki oldukları izlenimini bırakır. Oysa asıl zekâ, güzel bir simanın veya bakışın ardında gizlidir.
Hayat sürekli bir tırmanıştır.
Kimsenin emeğine ve yüreğine basmadan tırmanmak, tırmanışın insancasıdır.
488 syf.
·Puan vermedi
Kitabı hatırlayınca gülümsüyorum kitapta kendine has üslubuylazeno’nun iç dünyasını bizlere anlatıyor kitap 7 bölümden oluşuyor karakter olarak zeno ve doktor z yer almaktadır
73 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bireyin vicdanı ile toplumsal ananelerin etkileşimini sade bir dille ele alan Stevo, öyküsünde bahsi geçen olgulara yönelik irdelemelerde bulunuyor. Yaşlılık, Erdem, Gençlik ve Toplumsal kabul gibi konuların analizini yaparak birbiriyle ilintili yönlerini açıklıyor ve bu kavramların nasıl birbirine eklemlendiğini de belirtiyor. Bize de bu sade kısa ve güzel öyküyü okumak, okutturmak düşüyor.

Umudumuz baki, göğümüz mavi kalsın.’
120 syf.
Duygusal Bir Yolculuk Italo Svevo’nun hayattayken kaleme aldığı son romanı daha doğrusu yarım kalan romanı. Romanın başkarakteri 60’lı yaşlarını yaşayan Bay Aghios. Bay Aghios, ailesinden biraz uzaklaşarak yalnız kalmak ve 60 yıllık yaşamını değerlendirmek amacıyla bir tren yolcuğuna çıkıyor. Tren yolculuğu esasında Bay Aghios’un kendi içine yaptığı yolculuğu simgeliyor ve trende karşılaştığı kişiler de bu içsel yolculukta ona eşlik ediyor.

Bay Agios, evlilik yaşamının kendini miskinliğe sürüklediğini ve kendisini körelttiğini düşünüyor. Karısını özleyip özlememek konusunda kararsızlık yaşıyor ve ondan uzaklaştıkça onu daha çok sevdiğine karar veriyor. Karısıyla ilgili düşünceleri yolculuk boyunca devam ediyor. Bir yandan ondan uzaklaştıkça onu daha çok sevdiğini düşünmesine rağmen diğer yandan da karısı yanında olsaydı her şeyin onun için daha kolay olabileceğini düşünüyor. Bunları zihninden geçirirken de tren yolculuğunun tadını çıkarıyor. Yıllar sonra kendini özgür hissediyor. Diğer yolcularla sohbetler ediyor. Onlarla ilgili iç sesiyle değerlendirmeler yapıyor, nezaketen yalanlar söylüyor.

Yolculuk esnasında küçük bir kızla karşılaşıyor. Kız hayatında ilk defa tren yolculuğuna çıkmış olmanın heyecanı içerisinde. Camdan dışarı bakıyor ve neden treni göremediğini soruyor. Kızın sorusu Bay Agios’a çok dokunuyor ve bu durum şu muhteşem cümlelerle ifade ediliyor romanda:

“Sadece Aghios’a dokunaklı geldi bu hal. İnsanın kendisini yolculuğun içinde göremiyor olmasının acısını biliyordu. Trenin o tarlaların arasından yılan gibi süzüldüğünü ve motorunun oflaya puflaya çalıştığını görebilse yolculuktan aldığı keyif bambaşka olurdu. İnsanın manzarayı, kendisini ve treni aynı anda görebilmesi – işte yolculuk diye buna denirdi!”

Bay Aghios yolculuğunun devamında Bacis isimli bir gençle tanışıyor ve hikâye başka bir boyuta taşınıyor. İşin tadını kaçırmamak için romanın bu kısmına girmiyorum. Ama şunu söyleyebilirim Bacis’in hikâyesinin sonunu bende merak ediyorum. Umarım güzel bitmiştir. Ve son olarak keşke bu duygusal yolculuk yarım kalmasaymış diyorum...
488 syf.
·2 günde·8/10
Svevo'nun bana göre en iyi kitabı. Zeno, sıradan duyguları olan sıradan bir adam. Başından geçen şeyler de öyle aman aman olaylar değil. Peki, bu kitap neden Svevo'nun başyapıtı sayılıyor? Bana sorarsanız bunun nedeni, yazarın insan psikolojisine -hatta biraz özelleştirelim ve erkek psikolojisine diyelim- çok olası ve absürd bir açıdan yaklaşmış olması. Zeno, sağlık sorunlarından kurtulmak için geçmişini yazmasını isteyen psikolojik danışmanını dinler ve yazmaya başlar. Finalde (ya da başlangıçta) hastayla danışmanın yıldızı barışmaz ve yarım bırakılan tedavi sebebiyle hastasına kızan danışman Zeno'nun notlarını bastırır (bu kısım absürd mesela), bu da bize Zeno'nun bilinçaltına bakış atma imkanı verir. Konu bazında birkaç referans noktası alınmış ama keşke daha detaylı tutulmuş bir defter olsaydı diye hayıflanıyor insan. Yine de keyifliydi. =)
488 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bazı kitapları yeniden okuma şansı buluyorum ve çok mutlu oluyorum.Atölye çalışmaları sağ olsun.Kafamdan o kadar çok kitabı tekrar okumak geçiyor ki...Özellikle de gençlik yıllarımda okuduklarımı.Maalesef hepsini dönüp okumak çok zor.Zeno'nun Bilinci'ni tekrar bu yaşın düşünce yapısıyla okumak gerçekten çok keyifliydi.Zeno çok sevdiğim anti kahramanlardan biri.
Zeno Cosini psikanalize inancını kaybettiği için doktoruyla çalışmasını bırakır.Doktoru da ona duyduğu kızgınlık sonucu Zeno'nun notlarını yayımlar.İlk bölümde doktoru bu durumu açıklar.Sonrasını Zeno'dan dinleriz.Zeno, kararsız, aldığı kararları uygulamaya kolay kolay koyamayan, yaşamı hastalık olarak gören bir karakterdir.Özellikle sigarayı bırakma bölümü çok iyidir.Bilinç akışı tekniğinin hakim olduğu Zeno'nun Bilinci pek çok ankette de en iyi 100 roman içinde yer almıştır.Hakkında pek çok yazılmış çizilmiştir.Edebiyat severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.
488 syf.
Zeno’nun Bilinci; Zeno Cosini adlı başkahramanın psikanalize olan inancını yitirip doktorunu yüzüstü bırakması, bunun üzerine de doktorun ondan öc almak için notlarını yayınlamasıyla başlıyor. Doktorun durumu açıklayan kısa önsözünden sonra Zeno’yla baş başa kalıyoruz. Zeno’nun hayatındaki önemli dönüm noktaları, geçmişten ve gelecekten olaylara bakışı, kendi kendini analiz edişi, ayrıntı, ayrıntı... ki ben ayrıntıdan hoşlanırım kitaplarda.
Bediha Yılmaz
Bediha Yılmaz İyi Yürekli Yaşlı Adamla Güzel Kızın Öyküsü'ü inceledi.
73 syf.
·Puan vermedi
okudumbitti
İyi yürekli yaşlı adamla güzel kızın öyküsü - Italo Svevo

Kısa ama etkileyici yanları olan minik bir hikaye. Yaşlı ve zengin bir adamın başından geçen aşk kıvılcımlarını konu alıyor. Kitap kısacık sayfalarında yaşlı amcamızın aşkı, yaşadıkları ve yaşanması gerekenleri irdeliyor. Yazar ana karakterin hikayesinden çok, onun üzerinden felsefeye ve bir öğretiye kalem açmış gibi görünüyor. Yaşlılık, gençlik; hastalık, sağlık; tutku, sevgi ve bunların arasında gitgeller ile güzel bir yol çiziyor.

Ana karakterin kendi iç dünyasını sorgulamasını sevdim. Olumlu ya da olumsuz tüm yanları incelemesi güzeldi. Her ne olursa olsun insanın kendini kandırıyor olması gerçeğini saklamaması da ayrı bir hoş olmuş.
***
Benzer bir roman da Marquez'in benim hüzünlü orospularim kitabında var. Konu ve tema birebir aynı desem yalan olmaz. Fakat ikisi arasında bir fark varsa o da şu; Svevo yatak muhabbetine hiç girmemiş. Marquez ise tüm çıplaklığı ile işlemiş. Bu noktayı buraya not etmek istedim.

Kitaplığından faydalandığım şu yakışıklı beyefemdilere teşekkür ediyorum.

Gündemin saçma kirliliğinden uzak kalmak için güzel bir seçenek, okuduğum kitabın arasına güzel bir çeşni oldu.
496 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Svevo, bu eserinde ender rastlanabilecek tarzda bir bilinç okuması gerçekleştirmiş ki bu durum, eseri son derece başarılı kılmakta. Zeno, kendi bilincini dışavururken Svevo'nun anlatımdaki yetkinliği ve sahiciliği sayesinde okuru içine alan, okura Zeno'nun yaşadıklarını yaşatan düşündüklerini düşündürten son derece kıskanılacak bir eser yaratmış. Kitabı okuma anında Svevo'nun yaratmış olduğu bu başyapıtın her sayfasında onu kıskanmaktan kendimi alıkoyamadığımın altını çizmek isterim. Zeno, kendi iç dünyasında saplantılı, son derece hassas, düşünce dünyasında sürekli kendiyle savaş halinde olan insan olmaya çalışan ancak insan olmaya çalıştığının farkında olmayan biridir. Yaşadığı sorgulalamaların, hatalarının, günahlarının aslında insan olmaktan ileri geldiğini bilincine itiraf edemeyen belki de yazar tarafından bunun gün yüzüne çıkarılmadığı hafızalardan silinmeyecek hesaplaşmaları örneklemektedir. Svevo'nun Zeno aracılığıyla her sayfasında insan kişiliği üzerine, hayat üzerine yaptığı tespitler, değerlendirmeler her insan için bir ders olma özelliği taşımakta. Svevo'nun bu durumu Zeno için bir hastalık uydurup bu hastalık üzerinden aktarmaya çalışması büyük bir alkışı hak etmektedir. Svevo'nun bilinçli olarak böyle bir şey kurgulayıp kurgulamadığını bilemem ancak benim öngördüğüm kadarıyla her ne kadar eserde zaman zaman Zeno'nun hastalık hastası olduğu dile getirilse de ve Zeno'nun psikanalizmi hastalığından kurtulmak için bir araç olarak kullansa da Zeno'nun hastalığı insan olmanın hatalar, günahlar, arzularla şekillenen bir süreç olduğunu görememesi ve bunu göremediği için yaşadıklarını ve kendi iç dünyasındaki muhakemesinde subjektiflikten kurtulamaması, yanıltıcı çıkarımlarda bulunmasıdır. Çoğu zaman adeta Zeno'nun bilincinin susması ve soluk alması gerekliliğini de duyumsarız. Özetle, Zeno hastalık hastası olmaktan ya da saplantılı bir kişilik olmaktan ziyade benim yorumladığım kadarıyla "insan olma ya da insan olamama hastalığına" tutulmuş bir bilincin, hastalıklı bilincinden kurtulması gerektiği olarak okunabileceği gibi çok farklı okumalarla binbir yorumu barındıran bir başyapıttır.
42 syf.
·2/10
Yatmadan yarım saat evvel gece lambanızın loş ışığında keyifle okuyabilirsiniz. Bana göre baş ucu kitapları çok çok ince olup, uyku öncesi atıştırmalık niyetine okunanlardır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Italo Svevo
Unvan:
İtalyan Romancı ve Oyun Yazarı
Doğum:
Trieste, Avusturya-Macaristan, 19 Aralık 1861
Ölüm:
Motta Di Livenza, İtalya, 13 Eylül 1928
(1861-1928) Gerçek adı Ettore Schmitz olan Italo Svevo, çağdaş Avrupa edebiyatının kurucularından biri sayılır. Orta Avrupa’nın kavşak noktası niteliğindeki Trieste’de doğan ve asıl mesleği mühendislik olan Svevo’nun herkesten sakladığı yazı denemeleri 1927’de dostu James Joyce tarafından keşfedildi. İlk romanı Una Vita (Bir Hayat-1892) ve diğerleri, Senilita (Yaşlılık-1898/Çev: Gül Işık), La Coscienza di Zeno (Zeno’nun Bilinci-1923/Çev: Gül Işık) ve ölümünden sonra yayınlanan La Novela del Buon Vechio e della Bella Fanciulla (İyi Kalpli İhtiyar ile Güzel Kız Çocuğunun Hikâyesi-1929) onun İtalyan ve Avrupa edebiyatındaki yerini belgeleyen önemli eserlerdir. Zeno...’nun devamı niteliğindeki romanını yazmaktayken bir trafik kazasında ölen Svevo’nın kısa hikâye, mektup ve tiyatro oyunu gibi değişik alanlarda eserleri vardır.

Yazar istatistikleri

  • 76 okur beğendi.
  • 541 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 547 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları