Ivan Sergeyeviç Turgenyev

Yazar 8,1/10 · 546 Oy · 14 kitap · 2105 okunma ·  178 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Ivan Sergeyeviç Turgenyev
 • Unvan:
  Rus Yazar, Oyun Yazarı
 • Doğum:
  Orel, Rus İmparatorluğu 9 Kasım 1818
 • Ölüm:
  Bougival, Seine-et-Oise, Fransa 3 Eylül 1883

Yazar İstatistikleri

178 okur beğendi.
546 puanlama · 316 alıntı
1 haber · 6.090 gösterim
2.105 okur kitaplarını okudu.
1.294 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
22 okur kitaplarını şu anda okuyor.
40 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ivan Sergeyeviç Turgenyev'in Biyografisi

(Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 1 Kasım 2015-7 Kasım 2015 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 9 Kasım 1818 tarihinde Orel şehrinde varlıklı bir ailede doğmuştur. Annesi Varvara Petrovna Lutovina, babası Süvari albayı Sergei Nikoleviç Turgenyev’dir. Aile 1827'de Moskova'ya taşınır. Babası 1836 yılında vefat eder. Ivan Sergeyeviç Turgenyev, özel okullarda eğitim görüp, özel öğretmenlerden dersler alır. Henüz bir çocukken; Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı anadili gibi konuşmaya başlar.

Yüksek öğrenimi için önce Moskova’ya oradan da St. Petersburg’a geçen İvan, Rus dili ve edebiyatı eğitimini kendi ülkesinde tamamladıktan sonra Almanya’ya gider ve 1838-1841 yılları arasında Berlin Üniversitesi’nde felsefe okur.

Daha sonra St. Petersburg’a geri dönüp iki yıl kadar bir devlet kurumunda çalışır.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, Fransa’da tanıştığı “Gustave Flaubert” ile sıkı bir dostluk kurarak, daha sonraki yıllarda gerçekçilik akımının öncülerinden biri olmuştur.

Ivan, ilk olarak 1850 yılında “Lüzumsuz bir Adamın Günlüğü” adını verdiği novellasıyla, ölümünden birkaç gün önce zihninden geçenleri not defterine aktaran bir yazarın hikâyesini anlatarak, yakın çevresine adını duyurur. Şöhretini ise 1852 yılında “Bir Avcının Notları” ile pekiştirir. İvan gençlik yıllarında özel eğitiminden geri kalan zamanları avcılıkla geçirmiştir.

Yapıtlarındaki ince duygulu karakter çizimleri, lirik-müziksel dil onu Rus gerçekçiliğinin temsilcisi yapmakla kalmaz, dünya edebiyatının büyükleri arasına da sokar. Turgenyev, eserlerinde serflik ilişkilerinin insana aykırılığını, feodal-aristokrat Rusya'nın yıkılışını, yeni burjuva-demokratik güçlerin yükselişini gerçekçi biçimde yansıtmıştır.

Batıyla Doğu arasında kendini sıkışmış hisseden yazarın Çarlık Dönemi’nin Rus entelektüellerini irdelediği “Asilzade Yuvası" adlı romanı 1859 yılında yayınlanır.

1859 yılında annesi de ölünce, geriye kalan topraklar serfler ( toprak ağası adına çalışan köylü) arasında dağıtılırken Turgenyev’e de tüm hayatını rahatça idame ettirebileceği yüklü bir miras kalmıştır. Böylece dünyevi sorunlardan kurtulan yazar başyapıtı, “Babalar ve Oğullar” üzerinde çalışmaya başlar.

Gençliğinde köylü kızlara duyduğu ilgiyi ve bu ilişkilerden doğan bir gayrı meşru kızını saymazsak Turgenyev hiç evlenmemiş, babalığını üstlendiği bir çocuk sahibi olmamıştır.

Özel hayatı, gönül maceraları pek bilinmeyen Turgenyev’in otuzlu yaşlarda tanıştığı Pauline Viardot ise umutsuz bir aşk macerası olarak yaşamına damga vurmuştur. Altı farklı dili konuşabilen, iyi bir piyanist ve şarkıcı olan sevgilisi evli olduğu için bu çiftin yarı fiziksel, yarı duygusal beraberliği kısa süreli ilişkiler şeklinde uzun yıllar devam eder.

Bozkırda Bir Kral Lear (1870), Ham Toprak (1877) gibi eserleri eleştirmenlerden beklediği tepkiyi alamadı ve kendini mutsuz hisseden Turgenyev, son kez ülkesini terk edip hayatının son dönemini bir türlü vazgeçemediği kadının, Pauline Viardot’nun yakınlarında, Paris’te geçirdi.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 3 Eylül 1883 tarihinde Fransa'da Paris yakınlarındaki Bougival kasabasında öldü. Ölmeden önceki arzusu uyarınca naaşı Rusya'ya getirildi ve Belinski'nin mezarının yanına gömüldü.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev'in Kitapları Kitap Ekle

Ferah, bir alıntı ekledi.
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bir romantik olsaydım ‘yollarımızın ayrıldığını hissediyorum’ derdim ama değilim, o yüzden sana birbirimizden bıktığımızı söylüyorum.”

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Nazlı Çelik, bir alıntı ekledi.
02 Nis 14:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan kişiliği kaya gibi sağlam olmalıdır, çünkü her şey onun üstüne kurulur."

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Evrem B., bir alıntı ekledi.
01 Ağu 2016

Aşk, aşk sen ne güçlüsün! Kolayca bağışlayabiliyor, katlanabiliyorsun, işte aşk budur, bu olmalı!

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 121 - ÜBL Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 121 - ÜBL Yayınları)
eso.okur, bir alıntı ekledi.
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kuru bir akağaç yaprağı kopmuş, yere düşüyor; hareketleri bir kelebeğin uçuşuyla aynı. Tuhaf değil mi? En kederli ve ölgün olan şey en neşeli ve canlı olana benziyor.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 184)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 184)
eso.okur, bir alıntı ekledi.
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yeryüzünde genç ve güzel bir anne ile kucağında sağlıklı çocuğu kadar büyüleyici bir şey daha var mıdır sahiden?

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 64)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 64)
eso.okur, bir alıntı ekledi.
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Tabiat, bir tapınak değil bir imalathanedir, insan da onun içerisinde bir işçi.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 72)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 72)
Bütün Alıntıları Göster

Ivan Sergeyeviç Turgenyev ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

1818'de dünyaya gelen Turgenyev, uluslararası üne erişen ilk Rus yazar oldu. Çağdaşlarından bütünüyle farklı bir yol izlemiş, Avrupa'da yazılan romanlara ve
Avrupa kültürüne daha yakın bir tavır sergilemişti.
Başyapıtı olarak benimsenen Babalar ve Oğullar da bu etkinin izlerini fazlasıyla taşır.
Ne var ki Tolstoy ve Dostoyevski ile olan kavgaları ve Rusya’daki edebiyat
çevrelerine yabancılaşması nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Gustave Flaubert, Émile Zola ve Henry James gibi yazarlarla yakınlık kuran
Turgenyev, 3 Eylül 1883’te Paris yakınlarında, yaşama veda etti...

Bu yazarı "Mumu" ilə tanidim desem yanilmaram.... lap uşaqken oxudum bu kitabi və desəm ki. ilk oxuduğum vaxt düşdüyüm təsirdən hələ də çıxa bilməmişəm inanın.... hətta "mumu" konfeti görəndə belə o kövrək duyğular adamı çuğlayır......