Jack Higgins

Jack Higgins

Yazar
7.7/10
132 Kişi
·
365
Okunma
·
22
Beğeni
·
3469
Gösterim
Adı:
Jack Higgins
Unvan:
Polisiye Roman Yazarı
Doğum:
İngiltre, 1929
Ölüm:
2007
Jack Higgins, on iki yaşına kadar Belfast' da silahlı çatışmalarla bombaların tehdidi altında yaşadı. On beş yaşında okulu bıraktı. Soğuk savaş sırasında, üç yıl Doğu Avrupa' da, İngiliz Kraliye Süvari Muhafız Birliği' nde çalıştı. Daha sonra, yirmi yedi yaşında üniversiteye girene kadar, bir sirkte ayak işlerini üstlendi, bir fabrikada işçi olarak çalıştı, kamyon şoförlüğü ve rençperlik yaptı. Londra Üniversite' sinden sosyoloji, sosyal psikoloji ve ekonomi dallarında yüksek lisans dereceleri ve Leeds Metropolitan Üniversitesi' nden medya
dalında doktora derecesi aldı. İngiliz Kraliyet Sanat Derneği' nin üyesi olan Higgins, Anglo Normand Adaları - Jersey' de oturmaktadır. Jack Hinggs yıllardır, okuyucularına en sürükleyici II. Dünya Savaşı öykülerini büyük bir ustalıkla anlatmayı sürdürmektedir.Simon Vaughn Serisi;

1972 The Savage Day

1978 Day of Judgement (Karar Günü)Liam Devlin Serisi;

1975 The Eagle Has Landed (Kartal, Kartal Kondu)

1982 Touch the Devil (Şeytan Tuzağı)

1985 Confessional

1990 The Eagle Has Flown (Kartal Süzülürken)Dougal Munro ve Jack Carter Serisi;

1986 Night of the Fox (Tilkinin Gecesi)

1989 Cold Harbour (Soğuk Rıhtım)

1998 Flight of Eagles (Kartalların Uçuşu)Sean Dillon Serisi;

1992 Eye of the Storm (Fırtınanın Gözü)

1993 Thunder Point (Fırtına Burnu)

1994 On Dangerous Ground (Karanlık Sulardaki Sır)

1995 Angel of Death (Ölüm Meleği)

1996 Drink with the Devil (Şeytan Sofrası)

1997 The President's Daughter (Başkanın Kızı)

1998 The White House Connection (Beyaz Saray Bağlantısı)

2000 Day of Reckoning (Hesaplaşma Günü)

2001 Edge of Danger (Şeytanın Oğlu)

2002 Midnight Runner (Ölüm Geceleri Koşar)

2003 Bad Company (Hitler'in Günlüğü)

2004 Dark Justice

2005 Without Mercy

2008 The Killing Ground

2009 Rough Justice (Rus Kapanı)

2009 A Darker Place (Pusu)

2010 Wolf at the Door

2011 The Judas Gate

2012 A Devil is WaitingPaul Chavasse Serisi;

1962 The Testament of Caspar Schultz

1963 Year of the Tiger (Kaplan Yılı)

1965 The Keys of Hell (Cehennem Kapısı)

1966 Midnight Never Comes

1967 The Dark Side of the Street

1969 A Fine Night for DyingNick Miller Serisi;

1965 The Graveyard Shift

1967 Brought in Dead

1968 Hell Is Always TodayRomanlar;

1959 Sad Wind from the Sea

1960 Cry of the Hunter

1961 The Thousand Faces of Night

1962 Comes the Dark Stranger

1962 Hell Is Too Crowded

1963 The Dark Side of the Island

1963 Pay the Devil (Şeytanın Payı)

1963 Seven Pillars to Hell / Sheba (Saba)

1964 Thunder At Noon / Dillinger

1964 Passage By Night

1964 Wrath of the Lion

1964 A Phoenix in Blood

1966 A Candle for the Dead / The Violent Enemy (Zorlu Düşman)

1966 The Iron Tiger

1968 East of Desolation

1969 In the Hour Before Midnight / The Sicilian Heritage

1969 A Fine Night for Dying

1970 Night Judgement At Sinos

1970 A Game for Heroes

1971 The Last Place God Made (Tanrının Unuttuğu Yer)

1971 Toll for the Brave

1971 The Wrath of God (Devlerin Gazabı)

1972 The Savage Day (İnfaz Günü)

1972 The Khufra Run (Gece Uçuşu)

1973 A Prayer for the Dying (Son İtiraf)

1974 The Run to Morning / Bloody Passage

1976 Storm Warning (Fırtına Geliyor, Fırtınadan Önce)

1976 The Valhalla Exchange (Parola)

1979 To Catch a King / The Judas Gate (Korkunun Kanatları)

1980 Solo / The Cretan Lover

1981 Luciano's Luck (Atmaca)

1983 Exocet (Rampa)

1983 Dilinger

1986 Confessional

1988 A Season in Hell (Cehennemde Bir Mevsim)

1989 Memoirs of a Dance Hall Romeo

2006 Sure Fire (Justin Richards ile Birlikte)

2007 Death Run (Justin Richards ile Birlikte)

2009 Sharp Shot (Justin Richards ile Birlikte)

2009 First Strike (Justin Richards ile Birlikte)
..
<< Harika bir yaratılış ,tümüyle işe yarar. Bir insanın yapamayacağı hiçbir şey yok. Doğru değil m i>>

<<Yalnızca sonsuza dek yaşamasını
öğrenmek dışında >>
"En sevdiğim mevsimdir sonbahar...Ve daima bir parça hüzün taşır yanında....Havadaki sislere benzeyen eski düşler gibi tamamen yitip gitmeden önce,şöyle bir gözükürler insana...."
Jack Higgins
Sayfa 88 - Cep Kitapları
Köşede, gösterişli bir mozolenin üzerinde kollarını açmış bir Ölüm Meleği vardı. Bunu çok iyi anımsıyorum, çünkü birisi org çalıyor ve renkli camdan içeri gün ışığı süzülüyordu.
Sean Dillon ufak tefek bir adamdı, beyaza
yakın açık sarı saçları vardı. Koyu renk pantolon , eski siyah deri pilot ceketi giymiş,
boynuna beyaz atkı sarmıştı. Gözleri renkten
yoksundu, yakışıklı, huzursuz ve hareketli görünüyordu. Ağzının sol köşesi bir çeşit gülümsemeyle sürekli yukarı kalkıyor, bu da onun hayatı fazla ciddiye almadığını, belki de hiç bir zaman ciddiye almadığını gösteriyordu.
"Bu avukatların nasıl olduklarını bilirsin....Saçtıkları vaat ve aldıkları para yüksektir,umuda gelince dirhemle sayabilirsin ancak...Hayal görmekten vazgeçeli çok oldu...."
Jack Higgins
Sayfa 21 - Cep Kitapları
204 syf.
·10/10
Amerikan iç savaşı'nda bulunmuş bir Albay ve sadık uşağı. Tam rahata erdik,güzel bir hayat buluruz,kalan mirası yeriz umuduyla geldikleri İrlanda'da şartların umdukları gibi olmadığını gördüler.. Uzun zamandır bu kadar hikayesini beğendiğim bir eser olmamıştı, okunmaya değer bir eser.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Erin'in Evlatlarının başına Frank Barry'den sonra geçen yeğeni Jack Barry, binbaşı Peter Lang'ı işkence ederek öldürmüştür. Leydi Helen Lang bunu 3 yıl sonra tesadüf eseri öğrenir ve intikam almak için Amerika'daki Erin'in Evlatları kulübünün üyelerini öldürmeye başlar. Ancak Barry ve ekibine bilgi veren bir Beyaz Saray Bağlantısı vardır. İngiltere'nin IRA ile olan mücadelesini zayıflattığı için Tuğgeneral Ferguson, Hannah Bernstein, Sean Dillon, ve Amerika tarafında Başkan Cazalet, genelkurmay başkanı Thornton ile Bodrum'un müdürü Blake Johnson işe dahil olur. Sadece yardımcısı Hedley ile senatör Cohan dahil 5 kişiyi öldüren kadını bulmak için uzun süre uğraşırlar. Ancak Bağlantı peşlerindedir ve hiç beklenmedik bir isimdir. En sonunda sadece Jack Barry kalır ve Lang'ın görülecek bir hesabı vardır. Acaba Sean Dillon onu Barry'den koruyabilecek midir? Bu iş nasıl sonuçlanacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
237 syf.
·Beğendi·7/10
Paul Rashid adında yarı İngiliz yarı Arap bir dostumuzla başladığımız bu polisiyeden çok fantastik eserimizde geçmiş dönem mafya hesaplaşmasının şehirlerarası halini görüyoruz. Yani demek istediğim 80lere göre muhteşem, bize göre klişe bir eser en doğru yorum olacaktır.
Aileler arası çatışmalar, mevkiler arası hesaplaşmalar derken kurulan petrol şirketi, Rus-ABD tartışmaları ve Başkan Jake Cazalet’e suikast olayıyla gelinen final.
Kitapta finalden ziyade beğendiğim tarafı belirtmeliyim. Gereksiz konuşmalarla uzayan, sanki ucuz diziler seyrediyormuş hissi vermeyen (Camilla Lackberg örnek alsın, o güzel hikayelerinde yazdığı uzun aile konuşmalarına) bir yapım olmuş. Hatta öyle ki belki geçmiş dönemde senaryosundan yararlanılarak filme bile aktarılmış olabilir bu yazısı. Gerçekten de hiç bekleme yoktu, olaylar oldukça hızlı gelişiyordu.
Bitireli biraz zaman geçse de anca müsait oldum. Kısmi zamanlı tabi. Eğer kitabı okumak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Kendinize iyi bakın, keyifli okumalar..
222 syf.
Kitap, gerilim türünde yazdığı kitaplarıyla tanınan bir yazar tarafından yazılmış. İlk yüz sayfası çok akıcıydı ve çok çabuk okudum ancak yüzüncü sayfadan sonra olaylar çok karmaşıklaşmaya başladı. Yazar çok fazla karakter kullanmış ve her karaktere de neredeyse iki isim vermiş ve sürekli bu isimleri kullanınca hangi karakter olduğunu seçmek biraz zorlaştı. Sonu şaşırtıcıydı. İnsanlar, etrafındaki insanlara çok farklı şekilde gözüküp, kendi çıkarları uğruna çok fazla yalan söyleyerek farklı işler yapabiliyorlar. Beni en çok şaşırtan şeylerden biri buydu.
191 syf.
·7/10
Higgins'in başarılı bir başka eseri daha. Sakat bir pilot ve bir rahibe bir hazinenin peşine düşer ve hazineyi isteyen başka kişiler olaya dahil olunca macera başlar. Konusu basit gelebilir ama okudukça sayfa sayısına ve konusuna göre kaliteli bir roman olduğu anlaşılıyor.
151 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
#jackhiggins yazarla tanışma kitabım oldu #zorludusman ....Sahafta bulduğum 1982 basım tarihli ciltli ,sararmış yapraklar ve mis gibi yasanmislik kokan bir kitap...82 de basılmış lakin 66 da yazılmış....İngiliz polisiye/macera/gerilim yazarı....Ikinci dunya savaşı ile ilgili birçok kitabida var ayrıca....Bu kitabını çok beğendim,diğer kitaplarinida bulursam şayet kesinlikle alacağım....Zorlu düşmanda eski bir Ira mensubunun özgürlük adına İngiltere' de hapise düşmesi ve birçok kez kaçışının anlatıldığı aksiyon dolu sayfalar....En son kacisinda eski bir dosta olan vefa borcunu ödemek uğruna hiç yapmadığı ona uymayan bir şey yapar ve olaylar gelisir.....İnsanın en zorlu düşmanının yine insanın kendi zayıflığı olduğu düşüncesine bire bir uyan karakterler eşliğinde keyifle okudum...Bu türü sevenler mutlaka göz atmali...
286 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Eski bir IRA elemanı olan Martin Fallon, ülke dışına kaçmak için bir adamdan yardım ister ama adamın bir şartı vardır. Meşhur mafya babası Jack Metehan adına rakibi Krasko'yu öldürecektir. Martin mecburen kabul eder ve adamı öldürür. Ama bu sırada peder De Costa onu görmüştür ve bunu Meehan da bilmektedir. Fallon rahibi engellemek için ona günah çıkarır ve böylece rahip bu sırrı saklamak zorunda kalır. Rahibin yeğeni olan görme engelli Anna'ya piyano öğreten Fallon, geçici olarak Jenny adında bir fahişenin evinde kalır. Jenny Jack'in sapık zevkleri olan kardeş Billy'nin eski sevgilisidir. Olayları soruşturan müfettiş Miller işin arkasında Meehan olduğunu bilir ama ispat edemez. Anna'ya saldıran Billy'yi öldüren Fallon'da şalter atmıştır. Tehlikede olan De Costa ve Anna için kiliseye geri döner. Acaba başarılı olabilecek midir? Meehan alt edilebilecek midir? De Costa ve Anna kurtulacak mıdır? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
169 syf.
·3 günde·6/10
Açıkcası pek bana uygun bir kitap değildi. Tarzını sevemedim. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Bir kitabını daha okuduktan sonra daha net karar veririm sanırım.
192 syf.
·7 günde
-SPOILER-

Binbaşı Simon Vaughan, IRA'nın çaldığı altınları geri almak için görevlendirilir. Yattığı hapishaneden bu görev için çıkarılan Binbaşı, örgüte silah satmak için aracı rolüyle, örgütün içine karışır. Ortaklaşa hareket ettiği kişilerden biri tarafından ihanete uğrasa da, sonunda hedefe ulaşmayı başarır.

-SPOILER-

Jack Higgins'in okuduğum ilk romanı. Sağlam kurgusu ve güzel çevirisi ile okunmaya değer bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jack Higgins
Unvan:
Polisiye Roman Yazarı
Doğum:
İngiltre, 1929
Ölüm:
2007
Jack Higgins, on iki yaşına kadar Belfast' da silahlı çatışmalarla bombaların tehdidi altında yaşadı. On beş yaşında okulu bıraktı. Soğuk savaş sırasında, üç yıl Doğu Avrupa' da, İngiliz Kraliye Süvari Muhafız Birliği' nde çalıştı. Daha sonra, yirmi yedi yaşında üniversiteye girene kadar, bir sirkte ayak işlerini üstlendi, bir fabrikada işçi olarak çalıştı, kamyon şoförlüğü ve rençperlik yaptı. Londra Üniversite' sinden sosyoloji, sosyal psikoloji ve ekonomi dallarında yüksek lisans dereceleri ve Leeds Metropolitan Üniversitesi' nden medya
dalında doktora derecesi aldı. İngiliz Kraliyet Sanat Derneği' nin üyesi olan Higgins, Anglo Normand Adaları - Jersey' de oturmaktadır. Jack Hinggs yıllardır, okuyucularına en sürükleyici II. Dünya Savaşı öykülerini büyük bir ustalıkla anlatmayı sürdürmektedir.Simon Vaughn Serisi;

1972 The Savage Day

1978 Day of Judgement (Karar Günü)Liam Devlin Serisi;

1975 The Eagle Has Landed (Kartal, Kartal Kondu)

1982 Touch the Devil (Şeytan Tuzağı)

1985 Confessional

1990 The Eagle Has Flown (Kartal Süzülürken)Dougal Munro ve Jack Carter Serisi;

1986 Night of the Fox (Tilkinin Gecesi)

1989 Cold Harbour (Soğuk Rıhtım)

1998 Flight of Eagles (Kartalların Uçuşu)Sean Dillon Serisi;

1992 Eye of the Storm (Fırtınanın Gözü)

1993 Thunder Point (Fırtına Burnu)

1994 On Dangerous Ground (Karanlık Sulardaki Sır)

1995 Angel of Death (Ölüm Meleği)

1996 Drink with the Devil (Şeytan Sofrası)

1997 The President's Daughter (Başkanın Kızı)

1998 The White House Connection (Beyaz Saray Bağlantısı)

2000 Day of Reckoning (Hesaplaşma Günü)

2001 Edge of Danger (Şeytanın Oğlu)

2002 Midnight Runner (Ölüm Geceleri Koşar)

2003 Bad Company (Hitler'in Günlüğü)

2004 Dark Justice

2005 Without Mercy

2008 The Killing Ground

2009 Rough Justice (Rus Kapanı)

2009 A Darker Place (Pusu)

2010 Wolf at the Door

2011 The Judas Gate

2012 A Devil is WaitingPaul Chavasse Serisi;

1962 The Testament of Caspar Schultz

1963 Year of the Tiger (Kaplan Yılı)

1965 The Keys of Hell (Cehennem Kapısı)

1966 Midnight Never Comes

1967 The Dark Side of the Street

1969 A Fine Night for DyingNick Miller Serisi;

1965 The Graveyard Shift

1967 Brought in Dead

1968 Hell Is Always TodayRomanlar;

1959 Sad Wind from the Sea

1960 Cry of the Hunter

1961 The Thousand Faces of Night

1962 Comes the Dark Stranger

1962 Hell Is Too Crowded

1963 The Dark Side of the Island

1963 Pay the Devil (Şeytanın Payı)

1963 Seven Pillars to Hell / Sheba (Saba)

1964 Thunder At Noon / Dillinger

1964 Passage By Night

1964 Wrath of the Lion

1964 A Phoenix in Blood

1966 A Candle for the Dead / The Violent Enemy (Zorlu Düşman)

1966 The Iron Tiger

1968 East of Desolation

1969 In the Hour Before Midnight / The Sicilian Heritage

1969 A Fine Night for Dying

1970 Night Judgement At Sinos

1970 A Game for Heroes

1971 The Last Place God Made (Tanrının Unuttuğu Yer)

1971 Toll for the Brave

1971 The Wrath of God (Devlerin Gazabı)

1972 The Savage Day (İnfaz Günü)

1972 The Khufra Run (Gece Uçuşu)

1973 A Prayer for the Dying (Son İtiraf)

1974 The Run to Morning / Bloody Passage

1976 Storm Warning (Fırtına Geliyor, Fırtınadan Önce)

1976 The Valhalla Exchange (Parola)

1979 To Catch a King / The Judas Gate (Korkunun Kanatları)

1980 Solo / The Cretan Lover

1981 Luciano's Luck (Atmaca)

1983 Exocet (Rampa)

1983 Dilinger

1986 Confessional

1988 A Season in Hell (Cehennemde Bir Mevsim)

1989 Memoirs of a Dance Hall Romeo

2006 Sure Fire (Justin Richards ile Birlikte)

2007 Death Run (Justin Richards ile Birlikte)

2009 Sharp Shot (Justin Richards ile Birlikte)

2009 First Strike (Justin Richards ile Birlikte)

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 365 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 151 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.