Jacques Deguy

Jacques DeguyÖzgürlüğü Yazmak yazarı
Yazar
8.7/10
12 Kişi
56
Okunma
0
Beğeni
1.093
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Akademisyen,yazar

Okurlar

56 okur okudu.
2 okur okuyor.
59 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Yetiştirilme biçimi kadını koşullandırır ama kadın bu tuzağı bozabilir ve bozmalıdır.
Reklam
"Her acı çok üzüntü verir, ama onu dayanılmaz kılan, acıyı çekenin dünyanın geri kalanından ayrı düşmüş hissetmesidir kendini; acı paylaşıldığında en azından bir sürgün yeri olmaktan çıkar."
...binlerce yıldır kadınlar, yani insanlığın yarısı, bağımlı, görece, ikincil bir konumda tutulmuştur. Sadece Erkek, Özne konumuna yükseltilmiştir, Kadın Nesne'dir: Erkek Aşkınlık'tır, ışıktır, etkenliktir, Kadın İçkinlik'tir, karanlıktır, edilgenliktir. Kadın Erkek'e göre Mutlak Öteki'dir.
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
128 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
~191° | Simone de Beauvoir, Özgürlüğü Yazmak
Merhaba.
Simone de Beauvoir
Simone de Beauvoir
hakkındaki bu kısa ama kapsamlı biyografi bizzat onun evlatlık kızı
Sylvie Le Bon De Beauvoir
Sylvie Le Bon De Beauvoir
tarafından yazıldığı için oldukça önemli. Simone de Beauvoir katı bir din eğitimi almıştı. Henüz küçükken kendisinin de tıpkı herkes gibi bir ruhu olduğunu ve Tanrı'nın onu ''cinsiyet ayrımı yapmadan'' seveceğini düşünmüştü.
Özgürlüğü Yazmak
Özgürlüğü YazmakSylvie Le Bon De Beauvoir · Yapı Kredi Yayınları · 200956 okunma
128 syf.
·
Puan vermedi
·
36 saatte okudu
Simone de Beauvoir hakkında her şey. Belki yüzeysel ama kitapları olsun, hayatı ve ilişkileri olsun yine de okuma rehberi oluşturuyor. ‘Bir Genç Kızın Anıları’ ile tanıdım yazarı, bağlandım. Otobiyografik özellik gösteriyor evet biraz zorlayıcı bir okuma ama ben yıllar önce büyük bir hazla okudum. Simone de Beauvoir okumak gerçekten bir ayrıcalık aslında. Felsefe öğrenimi yapmış, kadınlara öncülük etmiş ve bunları büyük bir cesaretle kaleme dökmüş. Özellikle o dönemde gerçekten cesaret isteyen bir durum. Karakteri, duruşu, kendini savunuşu hem düşünsel hem de yaşayış bakımından büyük bir tecrübe sahibi olduğunun kanıtı. Beauvoir okumak benim için dingin bir suda yönünü kendin belirleyeceğin büyük bir macera aslında ‘hayat’ gibi. Okurun görüşlerine de yer bırakarak yazıyor, saygısını esirgemiyor ama savundukları bakımından da geri durmuyor. Muhteşem bir duruş.
Özgürlüğü Yazmak
Özgürlüğü YazmakSylvie Le Bon De Beauvoir · Yapı Kredi Yayınları · 200956 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 saatte okudu
Ohhh gene yaydım, çıktım konu dışına :<
Bugün okuduğum bu kitaptan inanılmaz keyif aldım. Bu kadını ne zaman okusam, kendimi Eugène Delacroix'in tablosundaki bayrağı taşıyan kadın gibi hissediyorum. Kalk gidiyoruz dese biri, giderim. Bu sabah yazdığım başka bir incelemede ne olacağıma karar verememekten yakınmıştım. Bu kitabı okuduktan sonra, 4 sene DTCF'de okuyup aktivist olmayan ben,
Özgürlüğü Yazmak
Özgürlüğü YazmakSylvie Le Bon De Beauvoir · Yapı Kredi Yayınları · 200956 okunma