James Thompson

James Thompson

Yazar
6.9/10
42 Kişi
·
108
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.064
Gösterim
Adı:
James Thompson
Unvan:
Amerikalı - Fin Yazar
Doğum:
Greenup Co K Y, Amerika Birleşik Devletleri
Güzelliğinin doğaüstü bir yanı vardı. Onun gibi bir yaratığın var olması mümkün değildi sanki. Bir hediye gibi görünen şey yanlış birinin ilgisini çekmiş ve öldürülmesine neden olmuş olabilir. Ne yazık ki dünyadaki birçok insanın güzellikle yüz yüze geldiğindeki ilk isteği, onu yok etmektir.
Bu kış... Soğuk ve karanlık hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyorum. İnsanların mutlu değil sadece sarhoş olduklarının farkına vardım.
"Ölüyü gördükten sonra ondan nadiren bahsederiz. Bunun sebebi gidişlerine olan üzüntümüz mü yoksa hayatta kalmaları için ihitiyaç duydukları yardımı veremediğimiz için duyduğumuz suçluluk duygusu mu? "
Annesinin gerçekten konuşamıyor mu, yoksa söyleyecek bir şeyi kalmayacak kadar tükenmiş mi olduğunu merak ediyorum.
"insanları çözmek kolaydır, yüzeyde söyleneni dinle. Kendine bunu neden söylediklerini sor. Kendine onların söylemediklerini sor, sonra kendine bunu neden söylemediklerini sor. Bütün bu sorular cevaplandığında, gerçek belli olur."
Felç olan annesinin gerçekten konuşamıyor mu, yoksa söyleyecek bir şeyi kalmayacak kadar tükenmiş mi olduğunu merak ediyorum...
Burada varlığımı hissettirmek , sarhoş olup turistleri dövmeyi veya taciz etmeyi eğlence olarak gören yerlilerin cesaretini kırmak bana iyi geliyor...
301 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir kitabı okurken üşüyeceğimi söyleseler ‘Deli misin sen gardaş ‘ diye dalga geçerdim. Tabi bu kar meleklerini okumadan önceydi Normalde kışı, soğuğu sevmem zaten ama bu kitabı okurken bile 'canım ülkem 'dedim sık sık – 40 derece nedir yahu? Bir de kuzey kesimin gece-gündüz olayına değinmiş yazar. Hanı 6 ay gece 6 ay gündüz olayı var ya hayal etmekte bile zorlandım
Çok soğuk! bir günde genç ve güzel film yıldızı Sufia, karların üzerinde vahşice katladilmiş halde bulunuyor. Olayı çözmek için görevlendirilen Dedektif Vaara’nın hem olayla ilgili bulgularını hem kişisel hayatını okuyoruz. Çünkü katil, yıllar önce karısının Vaara’yı terk edip gittiği adam olabilir.
Aksiyonu bol hareketli bir kitap. Sıradan polisiye gözüyle bakamadım çünkü ortam çok farklı, kültür farklı, dil farklı. Açıkçası ben çok sevdim En önemlisi tek olay ve tek katil ve tek olay yok. Kaamos yani noel öncesi ve 6 ay karanlık ve soğuk, Lapland insanlarını çıldırtmış olmalı Bu arada güzelim kitap seriymiş Diğer kitapları en kısa zamanda tamamlamak dileğiyle
334 syf.
·4/10
Finlandiyalı emniyet mensubu Kari Vaara'nin çözümlediği olaylar serisi hakkında olumlu dönütün fazla oluşu nedeni ile denemek üzere aldığım bir romandı Beyaz Helsinki. Polisiye romanlar iyi kurgulanmış ve iyi kaleme alınmış ise favori tarzlarım arasındadır. Ama ne yazık ki James Thompson'ın bu romanında hayal kırıklığına uğradım. Evet cinayet vardı, hatta fazlasıyla. Enrtikalar da boldu. Fakat işin esaslı boyutu Finlandiya politikası ve dünya görüşü üzerinde dönüyordu. Bu açıdan oldukça bilgilendiğimi söylemek isterim. Finlandiya'nın yazım alanında konu başı olması bakımından pek de popüler olduğu söylenemez. Ve ülke hakkında genel kültür kapsamında yer alacak bilgiler dışında çok bilgi sahibi değildim şahsen. Diyeceğim o ki romanı polisiye romanlar sınıfında kesinlikle değerlendiremeyeceğim. Yazarın yazım tarzı da oldukça enteresandı. Evet bir akıcılık söz konusuydu ama -nasıl tarif edeyim- daha çok masal vari bir anlatımdan kaynaklı bir akıcılıktan söz edebilirim. Duygudan yoksun bir anlatımdı. En basitinden insanların vahşi şekilde katledilişi sanki evden toplu taşımla rutin şekilde işe yapılan seyahatler vari dile getirilmişti. Daha önceki yorumlarımda da şahsi bir görüşümü dile getirmiştim: bir nedenden yazım alanını belli ülkelerin yazarları/eserleri kapladığından olsa gerek o ülkelerin kültürlerine ve yazım tarzlarına bir aşinalık kazanmışız. farklı ülkelerden kültürleri de barındıran romanlarda bir yabancılık hissi yaşıyoruz. Benim için en çok Avrupa ülkelerinden isimlerde ve romanlarında bu his ortaya çıkıyor. O ülkeye kültüre karşı öğrencilikle yabancılık hissi çarpışıyor ve kazananı yazarın kurgu becerisi belirliyor... Bu romanda kazanan öğrencilik oldu diyerek yorumumu noktalıyorum.
301 syf.
Anlatım çok iyi. Yaşar gibi okuyorsunuz. "Çevirisi güzel değilse okunmaz." diye düşünerek okumaya başladım ancak çok başarılı buldum.

Vahşet duygusu iliklerinize kadar işliyor. Bir sonraki sayfayı merak ederek sona varıyorsunuz. Polisiye severler için kaçırılmaması gereken bir kitap.
334 syf.
Dedektif Kari Vaara'nın seri olduğunu bilmeden okudum. Keyifli bir polisiye okurken bir yandan da Fin kültürünü tanımaya başladım. Okuduğum bu ikinci kitapta da çeviriyi çok başarılı buldum. Kari Vaara bakış açısı enteresan bir polis. Alışkın olduğumuz diğer polisiyeler gibi hızlıca ilerlemese de seveceksiniz.
344 syf.
·Beğendi·7/10
Beyaz helsinki ve kar melekleri serisinin satildigi yada internetten varsa lütfen söyleyin böyle bilgi dolu olmak olmamak arası bir yerde bir suç dolu kitap yarim kalmamalı
301 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitabı iki gün içinde bitirdim. Sonlara doğru hiç sıkılmadan ve elimden bırakmadan okudum. Olayların geliştiği yer biraz karışık geldi fakat güzel bir kitaptı. Sonu çok değil ama şaşırtıcı oldu. Okunası bir cinayet romanı. Aynı zamanda içinde aşk, şehvet, intikam duyguları da barındırıyor.
301 syf.
·Beğendi·9/10
Harika bir cinayet romani bir an olsun sikilmassiniz cok akıcı ve merak uyandırıcı şaşırtıcı ve gerilim yuklu adeta yaşıyor yaşatıyor hissi veriyor okuyucuya ben cok begendim tavisey ederimm
344 syf.
·1/10
Kitap çok güzel akıyor üslubu güzel sıkmıyor. Fakat bir polisiye-dedektif romanından beklediğim gibi ilginç bir sonla bitmiyor. Kurgu da ilginç değil zaten katil baştan söylenmiş;yol dolandırılmış.
344 syf.
·3 günde·10/10
Kitabın dili akıcı okurken sanki dedektif vaara ben oluyorum ve olayların içine dalıyorum kitap süprizlerle doluydu o yüzden elimden bırakamadım çok sürükleyiciydi gibi şeyler söyleyemeyeceğim maalesef katilin bile baştan kim olduğu belliydi ama çevirmen mi çok iyi iş çıkarmış yoksa yazarın samimiyetinden mi bilemiycem ama güzel akıcı okurken sıkılmayacağınız bir kitap ve süprizlerle dolu olmaması hiç süpriz olmadığı anlamına gelmiyor beklentiyi yüksek tutmamakla beraber okunmaya değer bir kitap
344 syf.
·2 günde·5/10
Kitap beni pek sarmadı, Polisiye romanlarından beklediğim ters köşe , heyecan , merak gibi unsurlara sahip değil kendisi. Katilin kitabın başından belli olduğu kitapları pek sevemiyorum ben. Sıradan bir kitaptı benim için. Ama yine de hakkını vermek gerek kitap sıkmıyor, akıp gidiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
James Thompson
Unvan:
Amerikalı - Fin Yazar
Doğum:
Greenup Co K Y, Amerika Birleşik Devletleri

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 108 okur okudu.
  • 41 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.