1000Kitap Logosu
Jared Diamond

Jared Diamond

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
2.212 Kişi
5,8bin
Okunma
428
Beğeni
9,9bin
Gösterim
Unvan
Abd'li Evrim Biyoloğu ve Popüler Bilim Yazarı
Doğum
Abd, 10 Eylül 1937
Yaşamı
Jared Mason Diamond (d. 10 Eylül 1937). ABD'li evrim biyoloğu ve popüler bilim yazarı. Pulitzer ödüllü Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitabıyla tanınmıştır. Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 9., 2008 yılında 31. sırada yer almıştır.
Aysun Çavdar
Tüfek, Mikrop ve Çelik'i inceledi.
610 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Biliyorsunuz ki Tüfek, Mikrop ve Çelik'in National Geographic tarafından çekilmiş bir belgeseli var. Bana şunu söyleyenler oldu: "Kitabını okumakla uğraşacağına, belgeselini izlesene!" Ama biz okurların iyi bildiği bir şey varsa o da kitapların her zaman çok daha derin olduğudur. Tıpkı filmlere uyguladığım katı kuralımı belgesele de uyguladım ve önce kitabını okudum. Kimseyi dinlemeyip kitabı okumakla uğraştığım (!) için çok mutlu ve huzurluyum. Huzurluyum çünkü Tüfek, Mikrop ve Çelik, bir kitaptan çok daha fazlası. Jared Diamond'un 30 yıllık bir zaman dilimini kapsayan (ortalama insan ömrünün yarısı demek bu ve benim toplam yaşımdan fazla) derin araştırmalarının sonucunda ortaya çıkan olağanüstü bir eser. 'Zamanda veya tarihte yolculuk yapmak mümkün mü?' sorusuna verilebilecek olumlu bir yanıt niteliğinde: 'Evet bu kitapla mümkün.' Başlangıçtan günümüze uzanan derin bir yolculuk. Kitabın yazılmasına öncülük eden Yeni Gineli bir yerli olan Yali'nin sorusu basitti: "Beyaz adamın bu kadar çok kargosu varken, siyah adamın neden bu kadar az?" Ancak bu basit sorunun yanıtı o kadar da basit değil. Yanıt verebilmek için Jared Diamond'un ömrünün yarısını vereceği bir soruydu bu. Ve ben şimdi anlıyorum Yali: dünya üzerindeki dengesiz dağılımı, neden birinin diğerinden üstün olduğunu, yeni dünyanın nasıl şekillendiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Üzgünüm. Üzgünüm çünkü bu beyaz adamın yaradılış üstünlüğü değil, bu siyah adamın şanssızlığı yalnızca.
Tüfek, Mikrop ve Çelik
Okuyacaklarıma Ekle
14
400
1000okur
Tüfek, Mikrop ve Çelik'i inceledi.
664 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Uğradığım ikinci el kitapçıda biraz zorla aldım bu kitabı. Daha doğrusu bey amca bana biraz zorla verdi kitabı. Ben kafamda ki kitaplarla içeri girdiğimde: -Amca bu kitabı istiyorum. -Gerek yok boş kitap. -Şu kitap var mı amca? -Okunmaz bu yazar evladım. -O kitaptan elinde var mı? -Zaman kaybı... Velhasıl elime kalınca bir kitap tutuşturdu. Bunu oku dedi bana. Evirdim çevirdim baktım. Gözüm kesmedi koydum kenara. Başka kitap arıyor gözlerim. Yine aynı kitabı koydu önüme. Tekrar aldım inceledim ve yerine koydum. Bey amca inatla kitabı almamı diretince aklımdaki bütün kitapları silip aldım kitabı. Burdan ikinci el kitapçı amcaya çok teşekkür ediyorum böyle güzel eseri ellerime zorla tutuşturduğu için. Kitap hakkında ilk diyeceğim: Bu kadar detaylı, kapsamlı bir kitapla daha önce karşılaşmadım.(Bu büyük ihtimal benim cahilliğim) İlk çağdan bu zamana bir sürü altın değerinde bilgi barındırıyor. Sömürgecilikten kaynaklı bir sorudan başlıyor kitap. Bir soru var ki yazarımızın kafasını çok yormuş ve 600 sayfalık roket sunmuş bize. Sömürülenlerin neden sömürüldüğü, neden sömürenler değilde sömürülenler sömürüldü? Sömürülenlerin sömürenden ne eksikleri vardı? Sömürülenler, sömürenleri sömüremedi de mi sömürüldüler? Ya da sömürenler böyle pasta yapmayı nerden öğrenmişti? Tabi şaka bir yana kitap sadece sömürgecilik üzerinde durmuyor. Sadece kitabın omurgasını oluştuyor. Kıtaların coğrafi avantaj-dezavantajlarından, ilk alfabelerden tutun tarım devriminin önemine kadar değiniyor. Salgın hastalıklarda bir o kadar ilgi çekici. Ve tabi teknolojinin, hızlı gelişmenin başlangıcı da. Sonuç olarak. Kitabın içinde kocaman sorular var ve bunların kocaman cevapları var. Kesinlikle süper ötesi. Sonuç olarak: Dünya, devletler, insanlık, sömürgecilik, hastalık, tarım, avcılık, hayvan evrimi, hayvan nesli, teknoloji; ilk başlangıcından günümüze kadar nasıl seyir ediyor ve günümüzde bu sonuca varmasının nedenleri nelerdir? Diye merak edenler buyursun okusunlar. Gerçeklerin anlatıldığı muhteşem bir kitap. İkinci el kitapçı amcayla bir anlaşma yapıp herkesin eline zorla tutuşturmamız gerekiyor. Saygılarımla...
Tüfek, Mikrop ve Çelik
Okuyacaklarıma Ekle
9
282
Emir Saye
Tüfek, Mikrop ve Çelik'i inceledi.
664 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Lisedeyken bir Coğrafya dersinde hocamız kullandığımız bitkilerin halk arasındaki yabani isimlerini soruyordu. Zeytinin yabani isminin delice olduğunu, Antep fıstığının yabani isminin menengiç olduğunu o zaman öğrenmiştim. Hatta her gün tükettiğimiz bitkilerin aslında evcilleştirilmiş olduğunu da.. O zaman aklıma bitkinin nasıl evcilleştirilebileceği sorusu takılmıştı. O zamandan beri de ara ara aklıma gelirdi ama araştırma gereği duymadan yeniden aklımı kurcalayana kadar unutur giderdim. İşte bu kitap tam olarak ara ara hepimizin aklına takılan; -Bitki nasıl evcilleştirilir? -At evcilleştirildiyse zebra neden evcilleştirilmedi? -Neden Amerikan yerlileri değil de Avrupalılar coğrafi keşifleri yaptı? -Üç beş İspanyolla Portekizli milyonluk imparatorlukları nasıl yıktı? -Bu Japonlar nerden çıktı? ve benzeri bir çok soruyu yanıtlamaya çalışıyor. İçine doğduğumuz dünyada her şey o kadar hızlı ilerliyor ki dedelerimizin yaşadığı dünya ile bizim yaşadığımız dünya arasında uçurumlar var. Bu sebeple de kitabın yazarı gibi yetkin bir kişinin basit bir dille açıklaması olmadan tarımın, yazının, dillerin, toplumsal ilerlemelerin ve günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan her şeyin aslında bir süreç sonucu hem de binlerce, on binlerce yıllık bir süreç sonucu gerçekleştiğini idrak etmemiz çok zor. İşte kitabı okuduktan sonra ben bu "süreç" aydınlanmasını yaşadım. Basit anlatımı ve bazen aynı şeyleri tekrar tekrar örnekleriyle okuyucunun kafasına sokmaya çalışan yazarın tavrı bazı kişiler tarafından eleştirilse de ben bu eleştirilere katılmıyorum. Çünkü benim gibi kitabın konusuyla ilgili akademik eğitim almamış kişiler için kitap çok fazla yeni bilgi ile dolu. Bu bilgileri tekrar etmek aklımda kalması açısından bana çok faydalı oldu. Elbette bir roman olmadığı için "ben bunu iki üç günde yutarım" diye düşünmemek lazım. Sindirerek okumak faydalı olacaktır Hatta alışkanlığınız varsa yanında roman gibi bir kurgu ürünü ile okunabilir. Ben bu şekilde okumadım ama günde 1 bölüm okuyup diğer kitapla devam etmek bilgileri sindirmek ve kitaptan bunalmamak için faydalı olabilir bence. Son olarak bazı "çok küçük" bölümlerde fazlaca detaya girildiği için kitabın akıcılığı ve anlaşılırlığı sekteye uğruyor ve insanın dikkati dağılıyor ama bu bölümlere biraz sabredip tamamını okumanın her insana fazla fazla ve çok fazla genel kültür katacağını belirtmek istiyorum. Esen kalın!
Tüfek, Mikrop ve Çelik
Okuyacaklarıma Ekle
18