Javier Cercas

Javier Cercas

Yazar
8.0/10
57 Kişi
·
109
Okunma
·
4
Beğeni
·
977
Gösterim
Adı:
Javier Cercas
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1962
1962 yılında Ibahernando’da doğdu. İki yıl süreyle Illinois Üniversitesi’nde çalıştı. 1989’dan bu yana Gerona Üniversitesi’nde İspanyol edebiyatı profesörü olarak görev yapıyor. El País'te yazıyor. Hikâyelerini topladığı ilk kitabı El móvil (Güdü) 1987 yılında yayımlandı. İlk romanı El inquilino (Kiracı) 1989’da, ikinci romanı El vientre de la ballena (Balinanın Karnı) 1998’de okurlarıyla buluştu. Salamina Askerleri ile dünya çapında bir üne ulaştı. Modern İspanya tarihinin bir anlamda edebî belleği olan Javier Cercas, yaşayan en önemli romancılardan kabul ediliyor.
Bir metin yazarın dünyayla diyaloğudur ve iki taraftan biri ortadan kaybolursa süreç kaçınılmaz olarak yara alır. Metin etkinliğini yitirir.
On veut bien etre mecbant, mais on ne veut pas etre redicule

''İnsan kötü olmayı sever, ama gülünç olmak istemez.''
Javier Cercas
Sayfa 26 - Everest Yayınları
Hayatın tamamı bir alıntı derlemesidir, diye düşünüyordu. Ve hemen peşinden de aklına şöyle bir soru takılıyordu: Peki ama onun editörlüğünü, eleştirisini kim üstlenecek?
- Peki, Canas size ne dedi?
- Biliyor musunuz? İşte orada beni şaşırttı. Ben iyi bir avukat olmak için biraz kinik olmak gerektiğine inanırım, çünkü avukatın hırsızları ve katilleri savunma mecburiyeti vardır ve daha da önemlisi, savunduğu hırsızlar ve katiller mahkum edilmediğinde, doğal olarak, sevinir. Adalet bu adaletsizliğin üzerinde yükselir: en aşağılık adamların bile biri tarafından savunulma hakkı vardır, aksi takdirde adalet yoktur.
...askerin ıslanarak yapışmış saçlarının, geniş anlının, yağmur damlacıklarıyla bezenmiş kaşlarının altındaki bakışlarında ne merhamet, ne nefret, ne de küçmseyiş ifadesi var, sadece gizli, derin bir kayıtsızlık, acımasızlığın çok yakınında duran bir şey, sağduyuyu reddeden ama içgüdüsel de olmayan, kanın kendi macerasında akıp gitmesini, yerkürenin o yerinden oynatılmaz yörüngesine çakılmasını, bütün varlıkların içine nüfuz edilmeyecek ölçüde kaskatı kesilmiş hallerinde mıhlanıp kalmalarını sağlayan o aynı kör ayak direyişle varolanilen bir şey var o kayıtsızlığın içerisinde, akan suyun kayadan sıyrılıp kurtuluşu gibi sözcüklerden sakınıp kaçan bir şey, çünkü sözler sadece söylenmek için sarf edilir, sadece söylenebilecek olan şeyi, bizi yönlendiren, yaşamamızı sağlayan, bizi ilgilendiren şeyin dışındaki her şeyi söylemek için, biziz o, o isimsiz, o bozguna uğramış asker...
Üç ya da dört kitap, bir insanın ulaşabileceği bilgeliğin tamamını barındırır, ama o kitapların isimleri kişiden kişiye değişir.
Javier Cercas
Sayfa 13 - Everest Yayınları
Düşündüm ki, Canas gibi ben de biraz acınacak haldeydim, hemen akabinde de düşündüm ki, insanın kendisinin acınacak halde olduğunu hissetmesi kadar kötü bir şey yoktur.
"Okumanın bilgilendirme özelliği taşıyan bir eylem olduğu düşüncesindeydi;gerçek anlamda edebi olan yeniden okumaktı. Flaubert'in dediği gibi, üç ya da dört kitap, bir insanın ulaşabileceği bilgeliğin tamamını barındırır, ama o kitapların isimleri kişiden kişiye değişir."
Javier Cercas
Sayfa 13 - Everest Yayınları
80 syf.
·2 günde
İspanyol edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Javier Cercas'ın 1987 yılında yayınlanmış olan, orijinal ismi El Movil olan olan kapağındaki "Yalnızlık delilikle kapı komşusudur" yazısı sizi daha başından yakalıyor. Toplamda 78 sayfalık roman içinde roman olan harika bir kitap. Akıcı, kısa ama kısalığına rağmen karakterler yoğun ve yerinde anlatılmış.

Saplantı nedir? Ruhbilim Terimine göre, yersiz olduğu bilinen ama kişinin etkisinden kendini bir türlü kurtaramadığı düşünce. Felsefe Terimine göre ise bilincin takılıp kaldığı, kurtulamadığı, düzeltemediği yanlış bir tasarım.
İşte kitaptaki karakterimiz tam olarak bu yoldan bir  apartmanda yaşayan anlatıcımız bu ürpertici hikayenin başrolü Alvaro.

Alvaro, apartmanda yaşayan insanları bu gerilim romanına dahil ediyor. Hayal gücü tükenmiş bir yazar. Kitabını yazmaya başlamış ama konu sıkıntısı yaşıyor. Bir türlü ilerleme gösteremiyor. Nasıl yazarım diye düşünürken gerçek insanları hikâyeye dahil etmeye karar veriyor. Bu öyle vazgeçilmez birşeye dönüşür ki önce kapıcının karısı ile ilişki kuruyor. Ama yakınlık kurarak apartmandakiler ile ilgili bilgi almak. Kitap adının hakkını veriyor. Alvaro yakınlık kurmaya başladığı komşuları Casares çiftinin konuşmalarını duyabilmek için bir sürü kaset satın alır banyodaki boşluğa teybi koyar ve bir yandan dinlerken diğer yandan  kayıt altına alır.Kimseyle irtibat kurmayan komşusunu etkilemek için bir sürü kitap satın alarak satranç oyununda ustalaşmak için günlerce çalışır. Bulabildiği herkesle pratik yapar. Stratejik çalışmaları sonucunda komşularını psikolojik etki altına alıyor ve işe yarar bilgiler alıyor. Kitabı oldukça ilerliyor ama sonra yine bir tıkanma yaşar. Alvaro bu kez hedefi daha tehlikeli hale getirecektir.Böylece gerçek kurmacaya, kurmaca gerçeğe dönüşüyor. Kitap için 'tuhaf' kelimesini kullanabilirim. Tuhaf ama çok güzel
410 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Dialoglar halinde ilerliyor ve kendini merak ettiriyor.
Konuşan karakterlerin tanıttığı karakterler de belki birer konuşana dönüşür diye düşünürken okumaya devam ediyorsunuz...
232 syf.
Kitabı elime aldığımda okumaya basladıgında ne kadar zorlandigimi hatirliyorum
Kitabı biraz once bitirdim ve gozyaslarima mani olamadım. Iyi ki okumusum.
Mutlaka okunmalı
Kitap 3 bolumden olusuyor. Belki de en zor bölüm 2.si. uzun cumleler var bir sayfa bile surebiliyor. Anlatim bizi biraz zorluyor.
Ama 3. Bolum bizi bizden aliyor ve baska bir yerlere surukluyor ve yuzumuze carpıyor pek cok seyi.
Kitabın çevirmeni de yazari kadar alkışi hak ediyor."Gokhan Aksay"
96 syf.
·1 günde·10/10
Böyle bir kitap için hiç incelemenin olmaması ve ilk incelemeyi benim yapacak olmam üzücü bir durum:( Ama elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Mario,bütün hayatı düzenli olan filoloji alanında bir akademisyen. Her sabah yaptığı gibi koşuya çıkıyor ve bileği burkuluyor. Düzeni bir bakıma bozuluyor yani. Daha sonra eve geliyor ve yeni kiracısı ile tanışıyor. Peki ama kim bu adam? Mario tanıştığı halde kendini neden huzursuz hissediyor? Ve bu kiracı çok geçmeden Mario' nun işini,evini, kız arkadaşını elinden alırsa ne olur?

"Her şey tekrar ediyor." Gerçekten de öyle değil mi? Bugün dünün kopyası yarın bugünün aynısı... Galiba bize de bir kiracı şart:) Belki bizim de hayatımıza böyle bir kiracı girse, bütün hayatımızı elimizden alsa;her şeyin kıymetini biliriz. Hayatımızdaki her şey değerli hâle gelir.

Kitabı tek seferde okuyup bitirdim.( Evet evet biliyorum kısaydı zaten) Gerçekten ama gerçekten sürükleyici.Kitap boyunca tek söylediğim şey 'nasıl yani?' oldu. Şaşkınlık içinde okuyup bitirdim. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ederim.
Keyifli okumalar:)
80 syf.
“Yalnızlık, delilikle kapı komşusudur.”

(sayfa 59)


Yazar yirmili yaşlarda yazdığı bu kitabı için “Bu benim en iyi kitabım olarak kalacaktır. ; Ayrıca şunu da eklemeliyim ki, kimi biçem ve noktalama ayrıntılarını düzeltmiş olsam da, bu metin özünde orijinalinin birebir aynısı.”

demiş:)

Ben bu kitabı çok beğendim. Anlatım dili akıcı ve oldukça dikkat çekici. Konusu ise değişik ve biraz ürpertici.

Bir apartmanda yaşayan gerçek insanların bir gerilim romanına konu edilişi düşünüldüğünde gerçekten tüyleri diken diken eden bir öyküyü gözlerinizde canlandırabilirsiniz sanırım...
232 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Temposu gittikçe artan, İspanya iç savaşından yüzeysel olarak bahseden ve sonunu merakla öğrenmek isteyeceğiniz bir hikaye. Okumaya başladığınızda sıkıcı gelebilir ancak ısrarla okumaya devam edin. Söylediğim gibi kitabın temposunun giderek arttığını, sizi içine çektiğini hissedeceksiniz.

Kahramanlığı sorgulayacak, naif ve kibar bir insanın belki de binlerce kişinin ölümüne neden olduğunu düşünecek, Şili li sosyalist lider Allende'yi ve Franco'yu biraz tanıyacak, birbirine zıt görüşlerde olan insanların birbirinin hayatını nasıl etkilediğine şahit olacaksınız.

Severek okumanız dileğiyle.
232 syf.
·3 günde·8/10
Javier Cercas, İspanyol iç savaşının önemli isimlerinden Sánchez Mazas'ın merak uyandıran hikâyesini aktarıyor. Hikâye dediğime bakmayın, kitap; kurmaca ve gerçekliğin harmanlanmasıyla ortaya çıkarılmış. Araştırmalarımın sonucunda, yazarın büyük emek vererek bu tarihsel romanı yazabildiği bilgisine ulaştım.

Salamina Askerleri, üç başlıktan oluşan ve her başlığın alakasız görünmesine rağmen görünmez iplerle birbirine bağlılığını, sayfaları çevirdikçe öğrendim; deyim yerindeyse midede kelebekler uçuşturan bir güzelliğe ulaştırması en keyifli yanı. İspanya iç savaşı hakkında keşke daha çok okusaymışım dediğim çok kısım oldu. Anlatılan tarihsel olayı sindirmek ve anlamı kolaylaştırmak için ara ara araştırma yaparken bulabilirsiniz kendinizi; okumayı bölüyor bölmesine, ama asla sıkmıyor, aksine bilgi birikimi sağlıyor kanımca. Kitabın önemli sorulara cevap verdiğini düşünüyorum. “Kurmaca eser nasıl yazılır? Tarihsel bir romanın çıkış noktası, bağlamı ve kurgusal desteği neler olabilir?” Edebiyat bölümünde üniversitede konu hakkında kesinlikle okutulabilecek bir eser.

Kitabın içerisinde kurgu ve gerçek iç içe geçtiğinden, bunun önemi üzerine düşünürken, Roberto Bolano’nun roman karakteri olarak karşıma çıkmasının şaşkınlığını yaşarken, soruma şöyle cevap buldum satır aralarında: ““İyi hikâye gerçek hikâyedir, en azından onu okuyan için. Bunun dışındaki hiçbir değerlendirmenin de önemi yoktur zaten.” Romanın “Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap’tan olduğunu belirtip, yazıyı noktalamadan Gökhan Aksay’ın kendi imkanlarıyla çevirdiği çevirinin muazzamlığından söz etmemek olmazdı.
80 syf.
Edebiyatı ne kadar seviyorsunuz? Yazar olmak için içinizdeki güç ile hiç mücadele ettiniz mi? Bu kitap tam olarak size cesaret verebilecek bir kitap. Belki seçeceğiniz tür ve konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ama bakalım bir eser ortaya koyarken neler yaşayacaksınız. Gerçeği mi yoksa kurguyu mu kullanacaksınız. Arka kapağa baktıktan sonra sıradan bir kitap olarak görüp almamanız gereken kitaplardan kesinlikle değil. Saplantı, acaba kim için kime göre bir kavram?

Yazarın biyografisi

Adı:
Javier Cercas
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1962
1962 yılında Ibahernando’da doğdu. İki yıl süreyle Illinois Üniversitesi’nde çalıştı. 1989’dan bu yana Gerona Üniversitesi’nde İspanyol edebiyatı profesörü olarak görev yapıyor. El País'te yazıyor. Hikâyelerini topladığı ilk kitabı El móvil (Güdü) 1987 yılında yayımlandı. İlk romanı El inquilino (Kiracı) 1989’da, ikinci romanı El vientre de la ballena (Balinanın Karnı) 1998’de okurlarıyla buluştu. Salamina Askerleri ile dünya çapında bir üne ulaştı. Modern İspanya tarihinin bir anlamda edebî belleği olan Javier Cercas, yaşayan en önemli romancılardan kabul ediliyor.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 109 okur okudu.
  • 90 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.