1000Kitap Logosu
Javier Cercas

Javier Cercas

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
196 Kişi
447
Okunma
17
Beğeni
1.562
Gösterim
Unvan
İspanyol Yazar
Doğum
İspanya, 1962
Yaşamı
1962 yılında Ibahernando’da doğdu. İki yıl süreyle Illinois Üniversitesi’nde çalıştı. 1989’dan bu yana Gerona Üniversitesi’nde İspanyol edebiyatı profesörü olarak görev yapıyor. El País'te yazıyor. Hikâyelerini topladığı ilk kitabı El móvil (Güdü) 1987 yılında yayımlandı. İlk romanı El inquilino (Kiracı) 1989’da, ikinci romanı El vientre de la ballena (Balinanın Karnı) 1998’de okurlarıyla buluştu. Salamina Askerleri ile dünya çapında bir üne ulaştı. Modern İspanya tarihinin bir anlamda edebî belleği olan Javier Cercas, yaşayan en önemli romancılardan kabul ediliyor.
Berkant
Salamina Askerleri'ni inceledi.
232 syf.
·
23 günde
·
8/10 puan
Tamamen gerçek bir roman...
Bugün karşınıza dehşet verici, gerçek hayattan "alınma değil, yazılma" bir eserle çıkıyorum. Bunu neden söylediğimi incelemenin ilerleyen bölümünde anlayacağız. O halde incelemeye koyulalım. Salamina Askerleri, Javier Cercas tarafından yazılan ve İspanya İç Savaşı'nı gerçek olarak aktaran bir eser. Eserin yazarı Javier Cercas, 1962 doğumlu olup günümüzde hala yaşamını sürdüren bir İspanyol yazardır. Cercas, eserlerinde çoğunlukla İspanya İç Savaşı'na ve Francisco Franco'ya (İspanyol diktatör) odaklanmıştır. Eserimizin başrolünde yer alan Rafael Sánchez Mazas ise hem yazar, hem de liderdir. Tabii aynı zamanda gerçek bir karakterdir. Mazas, İspanya İç Savaşı'nın en önemli unsurlarından biridir. Kendisi Franco yönetimine bir başkaldırı sergilemiş ve İspanya'yı örgütlemiştir. İspanyol Falanjı'nın (Falange Española) lideri olarak, Franco'ya ve Franco rejimine şiddetli bir darbe vurmak istemiştir. İşte burada verdiğim tüm bu bilgiler ile birlikte kitabın konusuna döneceğim. Salamina Askerleri, Rafael Sánchez Mazas'ın yaşadığı döneme ve durumlara odaklanmaktadır. Cercas, Mazas'ın yaşadığı bir olaya kenetlenerek bir araştırma içerisine giriyor. Bu olay ise Mazas'ın Franco rejimi tarafından yakalanıp, kurşuna dizilmesidir. Ancak normal bir kurşuna dizilme olayı olmadığından dolayı, işler burada epey heyecan vermeye başlıyor. Mazas kurşuna dizilmekten kurtuluyor ve bunu kaçarak başarıyor. Bu kaçıştan sonra ise hayatını bir göçebe olarak yaşamaya başlıyor. Buraya kadar hiçbir sorun yok. Cercas, Mazas'ın nasıl kaçıp kurtulduğuna odaklanıp, uzun süreler boyunca araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarını yaparken de çeşitli kaynaklar ile görüşüyor. Kimisi Mazas'a "yardım edenler", kimisi bir takım yazarlar (Roberto Bolaño, Andrés Trapiello). Hatta Mazas'ın çocuklarıyla bile (Ferlosio kardeşler). Kitabımız bu şekilde ilerlerken, Javier Cercas istediği cevapların bazılarını bulamasa da, çoğunu bularak rahatlıyor ve İspanya İç Savaşı'na dair kritik bir eser bırakıyor. Bir günlüğün yazım havasıyla birleştirilmiş, başarılı bir roman okuduğumu söyleyebilirim. Hem gerçek olup, hem de kurgu gibi olan yapısı beni çok farklı hisler içerisine soktu. Belki de okuduğum en farklı kitaplardan birisi oldu. @jaguarkitap 'dan çıkan bu değerli eseri okumalısınız diyorum ve incelememi noktalıyorum.
Salamina Askerleri
8.3/10
· 129 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
13
Gökhan Kahya
Sınırın Yasaları'ı inceledi.
410 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
16 yaşındaki dörtgöz okul arkadaşları tarafından uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddetle başa çıkmaya çalışırken, dönemlik çalıştığı bir oyun salonunda ileride bir suç örgütüne dönüşecek olan zarco'nun önderliğindeki bir grup gençle tanışır. onların daveti üzerine, belki korku ve endişe, belki merak duygusuyla onlarla takılmaya başlar. böylece şehri oluşturan fiziksel anlamda sınırın diğer yarısına geçer. o ekibin, bir suç örgütünün bir parçası olur. acaba dörtgöz, çalıştığı oyun salonunu soymalarına yardım etmesi için mi gruba davet edilmiştir, ya da diğer suçlarda bir tür maşa olarak mı kullanılacaktır, belki de, kahramanımız açısından, grubun güzel kızı Tere'ye ileride dönüşecek hislerinden dolayı mı grubun bir parçası olmak istemektedir. belki biri belki de hiçbiri. cercas, röportaj biçiminde ilerleyen anlatısında başta bu gibi sorularla hem karakterlerini hem de okurunu bolca düşündürür. ilerleyen sayfalarda kendi adıma keyifle okuduğum, geçmişe dönük anlatıda da aynı soruları sormaya, okuru da düşündürmeye sevk eder. bir yerden sonra farkederiz ki, sınırın yasaları esnektir. şehri ikiye ayıran sınırının 16 yaşındaki bir çocuğun gözünde esnektir. o dönem karar vermek, harekete geçmek daha kolaydır. esnekliği buradadır. ayrıca süreçle birlikte, zarco'nun hapse girdiği ve dörtgözün avukat olduğu dönem için de sınırın yasaları üzerine düşünebiliriz. peki bu defa sınır, avukat ve eski suç lideri için ne ölçüde esnektir diye sorabiliriz pekala. bir dönem suçun kendisiyken, daha sonra adaletin koruyucusu olmak ya da zarco açısından, uzun yıllar geçirdiği tutsaklık dönemi sonrası, franco döneminin sona ermesiyle başlamış olan değişen toplum ve şehirlerle beraber, kişinin içinde barındırdığı sınıra ne olmuş olabilir. kendi adıma, cercas'ın sınır metaforuyla oluşturduğu anlatı kısmına değinmek istedim. bunun dışında yine katmanlı ve pek çok farklı bağlamda okunabilecek bir roman. yazarın röportajçı vasıtasıyla sorduğu, karakterlerin geçmişe, suç örgütüne, onların eylemlerinin nedenlerini anlamaya dönük sorgulamaları da metnin seviyesini bence en yukarı çekiyor. hepsini bir araya getirince, cercas'ın çağımızın en iyi yazarlarından biri olduğu kanısındayım. kitabın filmi de geliyormuş ama ne ölçüde kitabın hazzını sunabilir, orası tartışmalı.
Sınırın Yasaları
Okuyacaklarıma Ekle
11
pragmatik.okur
Işığın Hızı'ı inceledi.
248 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
J. Cercas'ın okuduğum üçüncü kitabı Işığın Hızı .. Bu kitapta onun nekadar büyük bir dahi olduğunu anlamanız için Kiracı kitabını da okumuş olmanız analiz etmenize farklı bir boyut kazandıracaktır. Kuşkusuz üç kitabının da ortak noktası, son satırlarında yarattığı ilizyon.. Bu konuda daha yetenekli bir yazarla tanışır mıyım bilmiyorum. Kitabı bitirdiginizde sizi doyum noktasına ustalıkla ulaştıran cok zeki ve bilgin bir yazar!
Işığın Hızı
9.3/10
· 26 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
12