1000Kitap Logosu
Javier Marias

Javier Marias

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
386 Kişi
923
Okunma
104
Beğeni
3.904
Gösterim
Unvan
İspanyol Yazar, Çevirmen, Köşe Yazarı
Doğum
Madrid, İspanya, 20 Eylül 1951
Yaşamı
İspanyol romancı, deneme yazarı, çevirmen. 1951'de Madrid'de doğdu. Çocukluğunun bir kısmını babası düşünür Julián Marías'ın çeşitli üniversitelerde ders verdiği ABD'de geçirdi. Yazarlık hayatına on yedi yaşında yazdığı Los dominios del lobo (Kurdun Toprakları) ile atılan Marías, Madrid Üniversitesi'nde İngiliz edebiyatı eğitimi gördü ve okuldan mezun olduktan sonra bir süre çevirmenliğe ağırlık verdi. Çevirdiği yazarlar arasında Hardy, Conrad, Nabokov, Faulkner, Kipling, James, Stevenson, Browne ve Shakespeare sayılabilir. 1980'ler boyunca Madrid, Oxford ve Venedik'teki çeşitli üniversitelerde, ayrıca Boston'daki Wellesley College'da ders verdi. Halen Reino de Redonda adlı küçük bir yayınevinin başında olan Marías, bunun yanı sıra El País gazetesinde köşe yazıları yazıyor.Eserleri otuzun üstünde dile çevrilmiş olan Marías'ın Türkçede yayımlanmış kitapları şunlar: Beyaz Kalp (Gendaş Kültür, 1999), Yarın Savaşta Beni Düşün (Sistem, 1999), Ufkun Öte Yanı (Everest, 2000), Yazınsal Yaşamlar (Can, 2008), Duygusal Adam (Sel, 2009).
Karasevdalılar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Beyaz Kalp
OKUYACAKLARIMA EKLE
Acı Bir Başlangıç Bu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Duygusal Adam
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yazınsal Yaşamlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tüm Ruhlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Berta Isla
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kötü Niyet Öyküleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ufkun Öte Yanı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Zamanın Karanlık Yüzü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Emet Denizci
Yarın Savaşta Beni Düşün'ü inceledi.
312 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
"Hiç kimse bir gün kollarında yüzünü bir daha asla göremeyeceği fakat adını hiç unutmayacağı bir kadının cesedini tutacağını aklından geçirmez." diye başlıyor kitap... Ve ismi de Macbeth'den alıntıymış... Gece kollarında ölen kadını, sonrasında yaşadığı psikolojik savaşta hep hatırlaması gibi... Yarın Savaşta Beni Düşün... . Javier Marias okuduğum kadarıyla genel olarak ilişkiler ve ölüm üzerine kuruyor cümlelerini... Daha çok düşüncelerde gezdiğimiz bir anlatıma sahip... Psikolojik analizleri altı çizilecek türden ve kesinlikle çok zeki bir yazar... En sevdiğimden😍... Duyguları, davranışları çözümleyişine şapka çıkarmak lazım😄... . Yazar kitabın sonunda belirttiği gibi bir aldatma üzerine kuruyor kurgusunu... Kandırılmanın, ölümle başlayan ve bunun neticesinde karşılaşan hayatların arasında da farklı versiyonlarını gösteriyor bize... Bunu uzun ve şiirsel cümleleriyle yapıyor hem de😁... Özellikle bazı cümleleri sayfalar sonra tekrar karşımıza çıkarıyor... . Gerçekten çok sevdiğim yazarlar arasına girdi Javier Marias... Tanışmanız dileğiyle 💕...
Yarın Savaşta Beni Düşün
Okuyacaklarıma Ekle
25
Begüm Şahbaz
Karasevdalılar'ı inceledi.
284 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Tek kelimeyle muhteşem bir kitap okudum. Karasevdalılar Javier Marias’la tanışma kitabımdı ve hayran kaldım diyebilirim. Bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Adından dolayı salt bir aşk romanı olarak düşünmek büyük haksızlık olur esere. Çünkü üzerinde durduğu temel kavram aslında ölüm. Bu kavramı derinlemesine inceliyor Marias. Ölümün, sevdiğin birinden ayrılmanın hissettirdiklerini, hayatta kalan ve ölen açısından ölümü, ölülerin hayatımızdaki yerlerini, insan ilişkilerini, duyguları, hafızayı, aşkı derinlemesine işleyip bizi bu kavramlar üzerine düşünmeye itiyor. İnsanların duygu ve düşünceleri üzerine müthiş analizler yapmış ve aslında hissedip de kelimelere dökemediğimiz duyguları okuyup ‘Evet, kesinlikle böyle,’ diye düşünmeden edemiyorsunuz. Aslında içten içe kabullenmek istemediğimiz birtakım düşüncelere yer vermiş ki okuyup düşününce hak vermemek elde değil. Size bambaşka bakış açıları sunan, çok yoğun ve sorgulatıcı bir anlatımı var. Özellikle metindeki iç monologlara, gerçek ve kurmaca kavramının metne yansıtılış biçimine ve yazarın gözlem gücüne hayran kaldım. Üslubu kadar kurgusu da muhteşemdi. Yazar öyle oyunlar yapmış ki gerçekten hiç beklemediğim yerde ağzım açık kaldı yaşananlar karşısında. Edebiyata doyuran, mest eden, her satırından ayrı haz aldığım ve her bir cümlesi üzerine düşünülmesi gereken bir eser. Ben bayıldım, kesinlikle okunması gereken kitaplardan. Müthiş bir üslup, müthiş bir zeka, yazarı okumaya mutlaka devam edeceğim.
Karasevdalılar
8.1/10
· 295 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
16
Merve
Karasevdalılar'ı inceledi.
284 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Javier Marias öyle bir kitap yazmış ki okudugum en iyi kitaplardan biriydi diyebilirim. Ispanya edebiyatının çağdaş yazarlarından kendisi. Kesinlikle nobeli hakeden bir yazar. Benim tanışma kitabımdı karasevdalılar. Peki neyini sevdim derseniz kurgu ayrı şaşırttı anlatım ayrı şaşırttı. Anlatıcı bir kadın her sabah kahvaltı için gittiği bir cafede karşılaştığı bir çifti sırf onları birdaha görmek için hergün gidiyor. Kadına ayrı eşine ayrı birbirlerine bağlıklarına ayrı hayran oluyor. Ardından adamın bir cinayet sonucu öldürülmesiyle olaylar başlıyor. Ölüm teması ön planda ölüm üzerine yaptığı tahliller çok şaşırtıcıydı. Tabi ölüm acısını yeni tadanlara çok tavsiye etmem. Kitapta geçen diğer kitaplar: Balzac-Albay chabert ve Alexandre Dumas-üç silahşörler kitabı okumadan önce bu iki kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Karasevdalılar
8.1/10
· 295 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
20