Jean Cormier

Jean Cormier

Yazar
8.1/10
34 Kişi
·
83
Okunma
·
1
Beğeni
·
645
Gösterim
Adı:
Jean Cormier
Unvan:
Fransız Yönetmen, Gazeteci, Yazar
Doğum:
Fransa, 25 Ocak 1943
Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; Ya ölmeli cellatlar ya da hiç doğmamalı çocuklar.
-Leyla ve Eylül..
Bu adamlarla bu kadınların çok tuhaf bir düşünme biçimleri var. Besbelli, dünyada her şeyin bir hak olarak kendilerine verildiğine inanıyorlar. Öncelikle de, kutsal bir ayrıcalık gereği, gerçek dünyanın dışında, altın yaldızlı bir bulut üzerinde yaşamaya hakları olduğununa. Kendi sosyal durumları ya da o aptalca vakit öldürme yöntemleriyle ilişkisi olmayan hiçbir şey için kafa yormuyorlar.
Tıbbın ticaret haline getirilmesi kesinlikle önlenmelidir. Doktorların, kentlerle kırsal kesim arasında bu kadar eşitsiz dağılmış olmasını, ceplerini doldurmaktan başka bir şey düşünmeyen doktorların tıptan bu kadar uzaklaşmış olmasını kınıyorum.
Doğayı sadece yorumlamak yetmez, onu değiştirmek ve geliştirmek gerekir. İnsan, yaşadığı çevrenin tutsağı ya da aracı olmaktan kurtulmak, kendi kaderinin mimarı olmak zorundadır.
İnsanda en büyük hata: karşıdaki insana gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.

Günaydın.
Her genç komünistin görevi öncelikle insancıl olmaktır, insanın özüne, aslına en yakın olacak kadar insancıl olmak; çalışarak, öğrenerek, halkla ve dünyanın tüm halklarıyla sürekli yardımlaşma ve güç birliği içinde, insanın aslına, özüne ulaşmaktır; dünyanın herhangi bir köşesinde bir adam öldürüldüğünde içinde acı bir sezgi uyanacak kadar duyarlı olabilmek ve herhangi bir yerde yeni bir özgürlük bayrağı dalgalandığında çılgınca heyecanlanmaktır.
Hep böyle oluyor: yazı ya da tura, hep meteliğin iki yüzü! Çevrenin güzelliği, doğanın görkeminin karşısına, toprağı işlemek uğruna ölenlerin yoksulluğu çıkıyor. Ve, yoksulların soyluluğu, cömertliği karşısına, toprak sahiplerinin ve devletin gücünü temsil edenlerin açgözlü, doymak bilmeyen hırsı!
Kitabı okuduğunuzda sizde devrim yapma istediği oluşmuyor yada herhangi bir eylem yapma istediği size sadece Che ile ilgili objektif, biyografik bilgiler sunuyor yani herhangi bir sol partinin yada farklı bir amacı olan kişilerin servis ettiği bir kitap değil. Che Guaveran'ın kim olduğunu kısa ve resimli bir şekilde bu kitaptan öğrenebilirsiniz.
eğer che yi hayatını merak ediyorsunuz bu kitabı muhakkak okumalısınız. genç ernestonın comandante Che Guevara olma sürecini çok güzel anlatan bir kitap. kitabın en büyük eksiği küba devrimini biraz yüzeysel anlatması sanki.
Bu büyük yürekli adamı tanımak istiyorsanız, okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan birisi bu. Kısaca, insan olmak üzerine harika bir hayat dersi veriyor.
Öğretici olduğu kadar etkileyici bir deneyim. Sierra Maestra dağlarindan Bolivya'ya Mustafa Kemal'in Bandırmasından Castro'nun 'Granma'sına.
Devrimci duyguları harekete geçirmek için hikayeleştirilerek yazılan kitap,insanı etkilemenin en kolay yolu olan hikayecilik banel bir hal almış,canlı olayların baygın bir anlatımla sunulduğu kitap,sanırım editörün parası ödenmedi :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Cormier
Unvan:
Fransız Yönetmen, Gazeteci, Yazar
Doğum:
Fransa, 25 Ocak 1943

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 83 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.