Jean Dominique Bauby

Jean Dominique Bauby

Yazar
7.8/10
61 Kişi
·
143
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.134
Gösterim
Adı:
Jean Dominique Bauby
Unvan:
Editör / Yazar
Ölüm:
9 Mart 1997
Dünyanın en çok satan dergilerinden biri olan Elle'in Fransa baskısının başarılı ve karizmatik editörü Jean Dominuque Bauby, o an başına korkunç ve beklenmedik bir şey geldiğini fark etti.

Beyin kanaması geçirmişti ve sol gözü dışında bedeninin hiçbir yerini kullanamıyordu. Felaketin ardından ona kalan tek şey beyni ve işitme duyusuydu. Jean Dominuque Bauby, sadece 43 yaşındaydı.

Yaşadığı ilk şokun ardından hayattan kolay kolay vazgeçmeyeceğini de ortaya koydu Bauby. Terapistinin hazırladığı özel bir alfabe ve sekreterinin de yardımıyla sadece sol göz kapağını hareket ettirerek anılarına ve biraz da hayal gücüne dayanan bir kitap yazdı.
Jean-Dominique Bauby (solda) ve beyazperdede onu canlandıran Mathieu Amalric.

Bauby'nin"Kelebek ve Dalgıç Giysisi" (Le Scaphandre et le Papillon) adını verdiği bu kitap, Türkçe dahil bir çok dile çevrildi ve satış rekorları kırdı.

1995 yılının 8 Aralık günü geçirdiği beyin kanaması sonucunda bütün hayatı değişen Jean-Dominique Bauby, 2 yıl sonra 9 Mart 1997'de hayata veda etti.

Jean-Dominique Bauby'nin imkansızı başararak yazdığı kitabı sinemacılığının yanısıra bir ressam da olan Julian Schnabel tarafından beyazperdeye uyarlandı.

Altın Küre ödüllerinde daha önce çektiği Basquiat ve Karanlıktan Önce (Before The Night Falls) gibi filmleriyle tanınan Julian Schnabel'e en iyi yönetmen dalında bir ödül getirdi. Aynı zamanda yabancı dilde en iyi film ödülünü de kazandı.
Jean Dominique Bauby'un Kitapları