Jean Giono

Jean Giono

8.8/10
53 Kişi
·
98
Okunma
·
8
Beğeni
·
886
Gösterim
Adı:
Jean Giono
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Manosque , Fransa, 30 Mart 1895
Ölüm:
Manosque , Fransa, 8 Ekim 1970
Asıl öğrenmek istediğim şey :


Acaba senin bildiklerin,benimde düşündüklerim mi?
Jean Giono
Sayfa 119 - Remzi Kitabevi-1939
Yalnız biraz daha yaşamış olacağız.Hepsi bundan ibaret.
Bu sefer elinden kurtulduk.Gelecek sefer avucunun içindeyiz.

Hem kim bilir,belki gelecek seferi de beklemez.
Belki şimdiden bir hamlede,toptan,kahvemizi bile içirmeden…
Jean Giono
Sayfa 115 - Remzi Kitabevi-1939
Elbette,o da ötekiler gibi derisinin üstünde hayatın ılık ve muattar okşayışını hissetmiyor değil.

Fakat içinde endişenin yine buruk lezzeti var.

Muattar:Hoş kokulu
Jean Giono
Sayfa 113 - Remzi Kitabevi-1939
Ağacı kestiği zaman öldürüyor.
Ekini biçtiği zaman öldürüyor.
Demek boyuna öldürüyor ha.
Jean Giono
Sayfa 38 - Remzi Kitabevi-1939
-"Bilge birisin."
-"Hayır seviyorum. "
-"Neyi?"
-"Bende olmayan şeyi."
-"Neyi?"
-"Bir ara bizim olan şeyi. "
-"Neyi?"
-"Senin aradığın şeyi SEVİNCİ. "
Heşeyi hatırlıyor musun? Herşeyi.Hatta bütün her şeyi…
Yani bazen,silinip gidecek diye yaptığımız bütün işleri.

Fakat onlar kaybolmuyorlar.
Zamanla dipdiri karşımıza çıkıyorlar ve bizi bekliyorlar.
Jean Giono
Sayfa 59 - Remzi Kitabevi-1939
İçinde gümüş suların dansettiği büyük bir rüyadan örülmüştür.
Jean Giono
Sayfa 61 - Remzi Kitabevi-1939
Kitap sistemde yoktu eklettim, okudum ve bitirdim.Elimdeki eser 1939 basımı, yalın bir dile sahip, sayfa sayısı az ve rahmetli Sabri Esat Siyavuşgil'inde güzel çevirisiyle basılmış olması hasebiyle bir oturuşta bitirdim.Yani kısacası okunabilir.Konusu bastides denen dağlık bir köyde ve doğal olarak burda bir tepe olmasından dolayı olaylar tepe üzerinde şekilleniyor. Kitabın son 15-20 sayfasında Jofro'inin şeftali bahçesi adlı kısa, güzel bir öyküde siz okuyucuları bekliyor.
Bu kitabı yazan şahane yazarın, dünyanın en samimi ve iyi yürekli insanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu kadar güzel bir eser ancak bu kadar güzel bir yürekli bir insanın kaleminden çıkmış olabilir. Yazarımız Jean Giono'nun Ağaç Diken Adam'ı yaşamının son otuz yılını, yüzlerce hektarlık çorak bir alanı tek başına yeniden ağaçlandırmaya adayan ve bunu başaran olağanüstü bir karakterin hikâyesi. Yüzlerce sayfayla bunu anlatabilmek yerine 58 sayfaya içindekilerin hepsini aktarabilmiş bir yazar. İlham alınası güzel bir kitap olmuş, sonunda fark eder mi? demek yerine keşke olsaydı dedim bende. İllüstrasyonları çok beğendim, kitabı bence ilkokul yaşındaki çocuklar bile rahat bir şekilde okuyabilir. Muhteşem bir öykü gerçekten, tavsiye ederim kitaplığınızda mutlaka bulunsun.
Büyülü ve macera dolu bir yolculukta kendilerini bulan iki adamın dünyanın anlamını keşfetme süreci... Tasvirler o kadar canlı ki yeşillikler arasında dolaşıyorsunuz. Yapraklar yanaklarınıza dokunuyor. Derin bir nefes alıp hayatın tadına varıyorsunuz.
《 İnsan kalben isterse onu kim durdurabilir.
Öykü gerçek mi değil mi önemi yok.
Yazarın samimiyeti hassasiyeti hayal edilenin
ta kendisi》
Kesinlikle bizim ülkemizde de bedava dağıtılması gerekir..
İnsandaki ağaca duyduğu sevgiyi fişekleyen bir kitaptı.. Hayatta sadece gerçek anlam dışında da ağaçlar dikilmeli kalplere güzel tohumlar atılmalı diye söyleyip durduğum sözlerimi yenilememe sebep oldu.. umudun yaşadığımız sürece varlığını sürdürmesine neden-sebep ilişkisi içinde yaklaşımı da çok hoş olan bu kitapla iyi ki tanışmışım.. bir çırpıda okunacak etkisi içimizden çıkmayacak bir kitap olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim..
Harika bir kurgu umarım spoi olmuyordur. Yaşadığımız dünya ne durumdaysa insanoğlu yüzünden. Kızımla, " annemle okuyoruz" yarışmasına katılmıştık. Birlikte okumuştuk. Bir solukta okunuyor zaten.
Bu kitaba yorum yapmak benim için çok zor. Hepimizin bildiği ama üzerinde durmadığı ya da vakit bulamadığı durumlardan birine, çok basit bir dille ve çok kısaca değinen bir öykü yazmış yazar. Düşününce edebi açıdan mükemmel gelmiyor ama yazarın kitabı yazma amacı ve hiçbir kâr derdi olmayışını görmek gerçekten etkileyici.

Kitaplığınızda yer ayırın diyebileceğim nadir kitaplardan biri.
İncecik ama çok şey anlatan, bir saat bile olmadan biten ama akıldan uzun süre çıkmayan bir kitap bu. Özellikle çocukların okuması gerektiğini düşünüyorum. Eğer ilköğretim çağında bir çocuğa kitap hediye edecekseniz Ağaç Diken Adam mükemmel bir tercih. Tabii benim gibi genç/orta yaşlılar da beğeniyle okuyabilirler.

Kitabın sonunda anlatılanların tamamen hayal ürünü olduğu yazılsa da ben dünyada, kitapta anlatılan insanlar gibilerinin yaşadığına inanıyorum.
En fazla 15 dakikada okuyabileceğiniz ama etkisini yüreğinizde hissedebileceğiniz çok güzel bir öykü bu..Kurak toprakların azimle nasıl bir ormana dönüştüğünün öyküsü..Özellikle içinde bulunduğumuz her yeşil bölgenin betonlaştığı! şu dönemde okunmalı kesinlikle..Doğayı koruma bilincini ne de güzel anlatmış..Bir tohum bir bakarsın orman olmuş... Okuyun okutun..
Kitapçıda dünya edebiyatı köşesinde bir adet kalıp da bana sırıtan bir kitap oldu kendisi. Yazarını ve kitabı tanımadan; sadece arka kapak yazısını okuyarak ve merak ederek aldım. Pişman olmadım, gerçekten çarpıcı bir kitap olmuş. Kendi yalnızlığında dünyaya faydalı olmak isteyen bir köylünün hikayesi bu kitap. Kahramanımız otuz küsur sene boyunca kimseden bir şey beklemeden tohum dikiyor. Binlerce tohumun zarar gördüğü seneler de geçiyor, agaçlanmaya başladığı da oluyor. Ve sonunda kocaman bir orman oluşturuyor kahramanımız. Gerçek olmasını çok isterdim, bizim ağaçlara ihtiyacımız var.
Çok kısa bir öyküydü, bir saat içinde bitti diyebilirim. Kitabın kısalığını yapılan resimlerle kapamışlar diyebilirim. Keyifle okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Giono
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Manosque , Fransa, 30 Mart 1895
Ölüm:
Manosque , Fransa, 8 Ekim 1970

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 98 okur okudu.
  • 57 okur okuyacak.