1000Kitap Logosu
Jean Giono
Jean Giono
Jean Giono

Jean Giono

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
247 Kişi
620
Okunma
18
Beğeni
1.447
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Manosque , Fransa, 30 Mart 1895
Ölüm
Manosque , Fransa, 8 Ekim 1970
Şahin Ceviz
Ağaç Diken Adam'ı inceledi.
60 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabı içindeki çizimlere büyülendiğim için almak istedim. Almadan önce çocuk kitabı olup olmadığını sordum, her halükarda alacaktım. Dükkan sahibi kitabı il milli eğitim müdürünün okul müdürlerine okuması için getirttiğini söyledi. Daha da ilgimi çekti. Kitap oldukça kısa ve akıcı. Hikayeye anlatıcının Alp dağlarına uğradığı yıllarda göz atıyoruz. Orada bir çobanla karşılaşıyor. Alp dağlarında görmeyi bekleyeceğimiz cinsten çok sessiz biri. Tek bir işi var her gün onlarca tohum ekmek. Öyküde oldukça uzun vadeli ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmeyen bu olayın; o an aklı savaşlarla meşgul insanları, doğayı, bölge halkını nasıl dönüştürdüğüne tanık oluyoruz. Kitap insanın içini, tohum ekip onun büyüdüğünü görmenin verdiği mutlulukla dolduruyor. Ve insana, sebat etmenin başka alanlarda doğurabileği sonuçları düşündürüyor.
Ağaç Diken Adam
8.8/10
· 603 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Dünya İnsanı
Ağaç Diken Adam'ı inceledi.
60 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Öncelikle 60 sayfalık bir efsaneyle karşı karşıya olduğunuzu bilin okumaya başlamadan. Çocuk kitapları her zaman aslında yetişkinler için yazılmış gibi gelir bana. Ağaç Diken Adam da tam böyle bir kitap. Çok kısa, yarım saatte bitiyor ama mesaj çok değerli. Yeğenimin tavsiyesiyle okudum ve ben de öğrencilerime tavsiye edeceğim kesinlikle. Anlatıcı, Alp dağlarının eteklerinde çıktığı bir gezintide, tek başına yaşayan(tek başına ama sanki hayat normal seyrinde devam ediyormuş gibi yaşayan) bir çobanla karşılaşır. Elzeard Bouffier, çobanın ta kendisi yani, ilginç bir karakter. Anlatıcıya gereksiz ve anlamsız gelen bazı işlerle uğraşan çoban, evini açar anlatıcıya. Birlikte geçirdikleri vakit, anlatıcının 1. Dünya Savaşı’ndan sonra hiç vakit kaybetmeden tekrar çobanın yanına gitmesinin sebebidir. Bu gidiş, anlatıcının çobanda ‘anlamsız’ bulduğu şeyleri anlamlandırmasını sağlar. Binlerce hektarlık alanı tek kişinin üşenmeden, büyük özenle, eskisinden kat kat güzelleştirdiğini görür anlatıcı. Birinci mesaj; hiçkimsenin hikayesi tam olarak bilinemez. O yüzden herhangi bir yargıya varmadan o kişiyle ilgili öğrenilebilecek her şeyi öğrenmek gerekir. Binlerce hektarlık alanın güzelleşmesi(bu arada bu değişimin nasıl olduğunu söylememek için bu ifadeyi kullanıyorum) insanların da değişmesini sağlar, doğayla iç içe yaşamayı bilen, ona değer veren insan hayat dolu olur. Mesaj iki: İnsan için özünde doğa vazgeçilmezdir. Doğa ve insan iç içe olmak zorundadır. Bir yanda doğayı ve hayatı yerle bir etmekle meşgul olan binlerce 1. Dünya Savaşı savaşçıları varken diğer yanda tek başına binlerce hektarlık alana galip gelmiş sıradan bir insan. Sıradan kelimesi pek yakışmadı Elzeard gibi bir gelecek inşa eden karaktere ama... Mesaj üç: Gerçek kahraman, doğanın ve insanların geleceği için yalnızlığına, yanında düşüncesini gerçekleştirmesinde yardımcı olacak bir Allah’ın kulu olmamasına rağmen, azim ve kararlılıkla yoluna devam eden, bir amaç için çabalayan, amacından bir gün olsun şaşmayan, emeğinin karşılığını sabırla bekleyen ama bu karşılığın da kendi işine değil gelecekte birçok insanın işine yarayacağını bilerek sabırla bekleyen kişilerdir. Sabrın namlusunda kurşun hiç bitmez. Atalarımız sabreden derviş, muradına erermiş demişler zamanında. Bu kitabın, muradına eren dervişi de Elzeard’dır. Ama ne murat... Keyifli okumalar dilerim.
Ağaç Diken Adam
8.8/10
· 603 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Shello'S'"  鲻
Tepe'yi inceledi.
151 syf.
Kitap sistemde yoktu eklettim, okudum ve bitirdim.Elimdeki eser 1939 basımı, yalın bir dile sahip, sayfa sayısı az ve rahmetli Sabri Esat Siyavuşgil'inde güzel çevirisiyle basılmış olması hasebiyle bir oturuşta bitirdim.Yani kısacası okunabilir.Konusu bastides denen dağlık bir köyde ve doğal olarak burda bir tepe olmasından dolayı olaylar tepe üzerinde şekilleniyor. Kitabın son 15-20 sayfasında Jofro'inin şeftali bahçesi adlı kısa, güzel bir öyküde siz okuyucuları bekliyor.
Tepe
5.0/10
· 3 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Adem Kara
Ağaç Diken Adam'ı inceledi.
60 syf.
·
9/10 puan
Bir bardak çayınız var mı? Ya da kahveniz? Bir yandan onu yudumlarken bir yandan da bu ufacık ama bir o kadar da büyülü eseri okumaya ne dersiniz? • Ağaç Diken Adam demiş yazarı Jean Giono. Bir adı var mı peki Ağaç Diken Adamın? Elbette. Ama gerek var mı bilmemize? Veya yaşayıp yaşamadığına? • Doğanın, yeşilin, insanoğlunun sınırlarını aşmasının hikayesini okumaya hazırsanız buyurun. • Özellikle ilköğretim dönemi miniklerimizin ellerinde bu eseri görmek ayrı bir mutluluk olacaktır.
Ağaç Diken Adam
8.8/10
· 603 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5