Jean Giono

Jean Giono

Yazar
8.7/10
123 Kişi
·
283
Okunma
·
11
Beğeni
·
1082
Gösterim
Adı:
Jean Giono
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Manosque , Fransa, 30 Mart 1895
Ölüm:
Manosque , Fransa, 8 Ekim 1970
Asıl öğrenmek istediğim şey :


Acaba senin bildiklerin,benimde düşündüklerim mi?
Jean Giono
Sayfa 119 - Remzi Kitabevi-1939
Bir insanın kişiliğinin gerçekten olağanüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme şansına sahip olmak gerekir. Kişinin eylemleri bencillikten tamamıyla arınmışsa, onu eyleme yönlendiren itki eşsiz bir yücegönüllülük örneğiyse, hiçbir ödül beklemediği kesinse ve dahası yeryüzünde silinmeyecek izler bırakmışsa, işte o vakit gerçekten de hataya yer bırakmayacak bir kesinlikle, unutulmaz bir insandan bahsediyoruz demektir.
Jean Giono
Epsilon Yayınları
Yalnız biraz daha yaşamış olacağız.Hepsi bundan ibaret.
Bu sefer elinden kurtulduk.Gelecek sefer avucunun içindeyiz.

Hem kim bilir,belki gelecek seferi de beklemez.
Belki şimdiden bir hamlede,toptan,kahvemizi bile içirmeden…
Jean Giono
Sayfa 115 - Remzi Kitabevi-1939
Elbette,o da ötekiler gibi derisinin üstünde hayatın ılık ve muattar okşayışını hissetmiyor değil.

Fakat içinde endişenin yine buruk lezzeti var.

Muattar:Hoş kokulu
Jean Giono
Sayfa 113 - Remzi Kitabevi-1939
-"Bilge birisin."
-"Hayır seviyorum. "
-"Neyi?"
-"Bende olmayan şeyi."
-"Neyi?"
-"Bir ara bizim olan şeyi. "
-"Neyi?"
-"Senin aradığın şeyi SEVİNCİ. "
Ağacı kestiği zaman öldürüyor.
Ekini biçtiği zaman öldürüyor.
Demek boyuna öldürüyor ha.
Jean Giono
Sayfa 38 - Remzi Kitabevi-1939
60 syf.
·1 günde·10/10
Kısa, hemen biten ama buna rağmen çok anlamlı bir yolculuktu bu kitabı okumak. Tanıtım yazısında anlatıldığı gibi hayatının son otuz yılını ağaç dikmeye adayan bir adamın hikâyesini okudum.

Sonuç olarak da orası artık insanların yaşamak isteyebileceği bir yer hâline geliyor, bir adamın yıllar süren ağaçlandırma çabasıyla.

Yalnızca ağaçlandırma yapan bir adamın hikâyesi olarak bakmazsanız çok güzel anlamlar da çıkarabilirsiniz. Ben çok sevdim, içinde çizimler de var, o yüzden oldukça hızlı okunuyor. Çizimler sevdiğim tarzda değildi ama farklılık katmış.
60 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
…..burası artık insanların yaşamak isteyeceği bir yer haline gelmişti. (s49)

60 sayfalık bir yolculuk bu. Bir adam var bu kitapta. Hayali kendi başına da yeter dünyayı kurtarmaya. Yalnızca hayal kurmaktan öteye giderek, bunu kendine amaç edinmiş bir adam bu. Savaşların ortasında kalmış dünyaya kapılarını kapatmış, kulaklarını tıkamış, tek yolu kendi çizdiği olan bu adam, tek başına değişimin adının ta kendisi oluyor.

Evet biliyoruz bu öyküyü, defalarda şahit olduk, okuduk, belgesellerini izledik, ama global değişiklik için kaçımız, ‘’birini pencere kenarına çiçek koyacak kadar sevmek lazım’’ cümlesinin içine yaraşsın diye pencerenin önüne çiçekler koymaktan öteye gitti?

Dünya cayır cayır yanarken bir adam çıkıyor tek başına koca bir alan için bir amaç peşinde durmaksızın ilerliyor. Bu, bana ‘Denizyıldızı’ hikayesini hatırlattı:

-Bir adam okyanus sahilinde yürürken çocuğun birinin durmaksızın kıyıya vuran deniz yıldızlarını suya attığını görür. Çocuğa yaklaşır ve bu durumun nedenini sorar. Çocuk gece çökünce suların çekileceğini ve denizyıldızlarının susuzluktan öleceğini söyler. Onları ölmemeleri için suya atmaya devam eder. Adam şaşkın, bu kadar çok denizyıldızını istese de suya atamayacağını hepsini atamayacaksa yaptığının ne fark edeceğini söyler. Çocuk, eline bir denizyıldızı daha alır ve suya atar. Bunun için fark etti der ve devam eder…-

Denizyıldızı için fark ettiyse, ekilen bir tohum, dikilen bir ağaç için de fark etti. Onları yuva edinen çeşit çeşit hayvan için de.
Kim için neyin fark edeceğini öngörsek dahi bizi neyin beklediğini bilemeyiz ama böyle bir amaç belirlesek sonuna kadar gidip gidemeyeceğimizi görmek mesele, -kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz- diyen peygamberimizin ince öğüdündeki yaşamı görmek de mesele.

En çok çocuklar okusun. Resimleştirilmiş baskısı, akıcı dili, öz hali ile iyi bir başlangıç kitabı olabilir. Gerçek mi değil mi çok konuşulmuş yazılmış dönemde. Fark eder mi? Doğa her zaman kendi yolunu buluyor, birileri sadece aracı oluyor…
Aracı gidiyor çünkü insan ölümlüdür,
Doğa sonsuza kalıyor…
60 syf.
·Beğendi·7/10
Ağaç Diken Adam çok kısa bir kitap. Kaç sayfa olduğuna bakmadan okuyanların övgüleri doğrultusunda sipariş etmiştim. Çocukluğumda beni çok etkileyen Samed Behrengi'nin Bir Şeftali Bin Şeftali kitabını anımsattı. Eve gelen bir misafir çocuğunun eline tutuştururum. Mutlaka hayatında bir şekilde etki bırakacaktır.
60 syf.
·Beğendi·10/10
İçinde mesajlar veren içten bir kitaptı. Kısa çok hızlı okunan bu kitapta,sırf ağaç dikmenin önemi değil aslında belli çabalarla insanın çok güzel şeyler yapabileceğini anlayabiliyorduk.
151 syf.
Kitap sistemde yoktu eklettim, okudum ve bitirdim.Elimdeki eser 1939 basımı, yalın bir dile sahip, sayfa sayısı az ve rahmetli Sabri Esat Siyavuşgil'inde güzel çevirisiyle basılmış olması hasebiyle bir oturuşta bitirdim.Yani kısacası okunabilir.Konusu bastides denen dağlık bir köyde ve doğal olarak burda bir tepe olmasından dolayı olaylar tepe üzerinde şekilleniyor. Kitabın son 15-20 sayfasında Jofro'inin şeftali bahçesi adlı kısa, güzel bir öyküde siz okuyucuları bekliyor.
60 syf.
·Puan vermedi
Yaklaşık beş dakika önce başladığım bu kısacık kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Bir solukluk, akıcı ve öğretici bir kitap.

Kitap, hayvanlarından ve tohumlarından başka bir şeye sahip olmayan bir çobanın ağaç dikmesi üzerine kurulu bir kurgu eseri. Bu adam yıllar boyunca kurak yerlere ağaç dikiyor ve yıllar sonra burada yaşam canlanıyor. Başta gerçek gibi gelse de yazar bunun bir kurgudan ibaret olduğunu belirtiyor.

Özellikle de küçük çocuklarda ağaç dikme sevgisinin aşılanması için onlara okutulabilecek güzel bir eser. Keyifli okumalar:)
60 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Muhteşem bir kitap, mini kitap da denebilir.. Tadında en sevdiğiniz şekerin tadı var.. Hiç abartmıyorum. Kitap bittiğinde içinizde mutluluk esintisi bahar mevsimi, hüzün esintisi sonbahar mevsimi bir arada.. Gerçekten mi dediğiniz yerde yüzünüzde öylece habersiz bir tebessüm beliriyor, tek solukta okunuyor bu arada (Demiştim ya en sevdiğiniz şeker tadında diye, en sevdiğimiz çabuk biter zaten, buda öyle) İçeriğine yönelik sadece şunu söyleyebilirim, ağacı ve doğayı seven bu kitabı da sever sevmeyen de sever :) Severek tavsiye ederim tüm okurlara.
60 syf.
·1 günde·9/10
Bu kitabı yazan şahane yazarın, dünyanın en samimi ve iyi yürekli insanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu kadar güzel bir eser ancak bu kadar güzel bir yürekli bir insanın kaleminden çıkmış olabilir. Yazarımız Jean Giono'nun Ağaç Diken Adam'ı yaşamının son otuz yılını, yüzlerce hektarlık çorak bir alanı tek başına yeniden ağaçlandırmaya adayan ve bunu başaran olağanüstü bir karakterin hikâyesi. Yüzlerce sayfayla bunu anlatabilmek yerine 58 sayfaya içindekilerin hepsini aktarabilmiş bir yazar. İlham alınası güzel bir kitap olmuş, sonunda fark eder mi? demek yerine keşke olsaydı dedim bende. İllüstrasyonları çok beğendim, kitabı bence ilkokul yaşındaki çocuklar bile rahat bir şekilde okuyabilir. Muhteşem bir öykü gerçekten, tavsiye ederim kitaplığınızda mutlaka bulunsun.
60 syf.
·Puan vermedi
《 İnsan kalben isterse onu kim durdurabilir.
Öykü gerçek mi değil mi önemi yok.
Yazarın samimiyeti hassasiyeti hayal edilenin
ta kendisi》
60 syf.
·Beğendi·10/10
Harika bir kurgu umarım spoi olmuyordur. Yaşadığımız dünya ne durumdaysa insanoğlu yüzünden. Kızımla, " annemle okuyoruz" yarışmasına katılmıştık. Birlikte okumuştuk. Bir solukta okunuyor zaten.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Giono
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Manosque , Fransa, 30 Mart 1895
Ölüm:
Manosque , Fransa, 8 Ekim 1970

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 283 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 170 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.