Jean-Jacques Rousseau

Yazar 8,3/10 · 424 Oy · 18 kitap · 1338 okunma ·  319 beğeni
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her kişi, kendi özgürlüğünden vazgeçebildiğinde bile, çocukların özgürlüğünü yok edemez; onlar insan ve özgür olarak doğarlar, özgürlükleri onlara aittir, onlardan başka hiç kimsenin bu özgürlük üzerinde tasarruf hakkı yoktur.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
esraaltunerrr, bir alıntı ekledi.
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İtiraf ederim ki, tecrübe daima bir şey öğretir; fakat sadece bundan sonra yaşayacağımız zamana faydası vardır. Ölme zamanı gelince, nasıl yaşamak gerektiğini anlamanın ne değeri var?

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 37)Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 37)
Oblomov, bir alıntı ekledi.
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsanları kendilerine rağmen sevebilirdim.

Yalnız Gezerin Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 7 - Pinhan Yayıncılık)Yalnız Gezerin Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 7 - Pinhan Yayıncılık)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hiç kimse aydınlıktan kafası karışmış, tutkularının ve kendisininkinden farklı koşullar hakkında yürüttüğü mantığın eziyet ettiği ilkel adamdan daha mutsuz olamaz.

Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 50 - Yeryüzü Yayınevi)Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 50 - Yeryüzü Yayınevi)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
 23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yaptığımız hataların büyük çoğunluğu kendi ürünümüzdür; doğanın sunduğu basit, düzenli ve yalnız hayatı bırakmayarak hepsinden kurtulmuş olabilirdik. Doğa, insanın sağlıklı olmasını istediyse, şunu belirtme cesaretini kendimde görüyorum ki, derin düşünce doğallığa zıt bir insan halidir ve düşünen bir insan, yozlaşmış bir hayvandır.

Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 35 - Yeryüzü Yayınevi)Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 35 - Yeryüzü Yayınevi)
Murat Karaarslan, bir alıntı ekledi.
18 Mar 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Posania palatin
"Tehlikeli özgürlüğü kölece rahatlığa değişmem"

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 107 - Nilüfer Yayıncılık)Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 107 - Nilüfer Yayıncılık)
Aykut, bir alıntı ekledi.
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Özgürlük Üzerine Bir Sentez
Özgürlüğün, insanın canının istediğini yapması anlamına geldiğine asla inanmadım. Özgürlük, daha ziyade, yapmak istemediğini yapmamaktır ve benim de devamlı peşinde koştuğum ve zaman zaman yakalayıp çağdaşlarımı çileden çıkardığım özgürlük budur. Zira bu devamlı çalışan ve oradan oraya koşuşturan hırslı insanlar, başkalarının özgür olmasından nefret ettikleri gibi kendileri için de özgürlük istemezler. Hatta arada bir istediklerini yapabildikleri ve başkaları üzerinde hakimiyet kurabildikleri sürece kendi özgürlüklerinden bile vazgeçebilirler. Bu insanlar, hayatları boyunca kendilerini istemedikleri şeyleri yapmaya zorlamış ve emir verebilmek uğruna her türlü esarete katlanmış insanlardır.

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 94 - Alakarga Yayınevi)Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 94 - Alakarga Yayınevi)
Gülden Gültekin, bir alıntı ekledi.
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalnızlığı seviyorsam, buna şaşmak mı gerekir? İnsanların yüzünde düşmanlıktan başka bir şey görmüyorum, oysa doğa daima bana gülüyor.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 75)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 75)
Gülden Gültekin, bir alıntı ekledi.
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...yapayalnız bir insan veya onların deyişiyle insanlardan kaçan, insan düşmanı biri oldum, çünkü en korkunç yalnızlık bile bana, ihanet ve kinle beslenen kötü bir toplumsal yaşamdan daha tercih edilir göründü.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 14)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 14)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
20 Mar 2015

Aşk mutluluğunu evlendirdikten sonra da sürdürebilseydik, dünya cennet olurdu. Duygulu gönüller sevginin her türlüsü için duygulu değil mi?

Jean-Jacques RousseauJean-Jacques Rousseau
mckarakose, bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2015

Zor iş zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay işlerin birikmesiyle meydana gelir.

Jean-Jacques RousseauJean-Jacques Rousseau