Jeanette Eaton

Jeanette Eaton

Yazar
7.2/10
9 Kişi
·
31
Okunma
·
0
Beğeni
·
519
Gösterim
Adı:
Jeanette Eaton
Unvan:
Amerikalı yazar, koşucu
Doğum:
30 Kasım 1886
Ölüm:
19 Şubat 1968
294 syf.
·10 günde·8/10
Mohandas Gandhi, halkının eşit koşullarda, kardeşçe, barış içinde yaşayabilmesi ve ülkesinin bağımsızlığı için ömrünü adamış bir dava adamıdır. Şiddetsiz, sivil itaatsizlikle başlattığı eylemler ses getirmiş kitleleri peşinden sürüklemiştir. Mohandas'ın Mahatma'ya uzanan zorlu uzun yolculuğu.
Dili akıcı ve sade. Severek, merakla okuduğum tarihi biyografi.
218 syf.
·367 günde·10/10
İngiltere'de eğitim görmüş olan Mohandas Gandi ülkesine döndüğünde ve daha sonra Güney Afrika Cumhuriyetinde çalıştığı zamanlarda İngiliz emperyalizm güçlerinin Hintlilere nasıl davrandıklarına çok kez şahit olur. Bu durum karşısında verdiği yeşil devrim mücadelesinin konu edindiği eser okuyucuya silahla verilen devrimlere karşın silahsız ve savaşsız bir devrim yapılabileceğinin kanıtını sunmaktadır.
218 syf.
·4 günde·3/10
İngilizlerin silahsız muhalefete ihtiyaçları vardı. Gandhi mükemmel bir muhalif oldu onlar için. Sayesinde zorlu dönemlerde Hindistan'ı elde tutmayı başardılar. Güler yüz, oyalama, siyaset; olmadı şiddet. Sonra da böl; parçala; yönet! Bu kitabı Amerikan Board'ın Neşriyat Dairesinin yayınlamış ve Sofi Huri'nin çevirmiş olması ilginç. Gandhi filmleri, kitaplar sadece onun bambaşka bir lider oluşundan mı, yoksa az kuvvetle idare ettikleri sömürgelerindeki muhaliflere örnek olması için mi, düşünmek lazım. Buna rağmen kitapta İngiliz sömürgecilerinin kirli yüzlerini de görmek mümkün. Biraz uç bir düşünce ama Hindistan'ın bağımsızlığını İngiltere'ye yardım ederek kazandıran bir Gandhi portresi çıktı karşıma.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeanette Eaton
Unvan:
Amerikalı yazar, koşucu
Doğum:
30 Kasım 1886
Ölüm:
19 Şubat 1968

Yazar istatistikleri

  • 31 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.