Jennifer Egan

Jennifer Eganİt Kopuk Takımı yazarı
Yazar
5.8/10
15 Kişi
60
Okunma
1
Beğeni
1.921
Görüntülenme

Hakkında

Jennifer Egan, Amerikalı roman ve öykü yazarı. İt Kopuk Takımı adlı yapıtıyla kurgu dalında Pulitzer ve National Book Critics Circle ödülüne değer görülmüştür. Pensilvanya Üniversitesi'nde İngilizce dilbilim eğitimi almıştır. 1986'da Thouron Ödülü'nü kazanan Egan 1996'da Guggenheim Fellowship'le onurlandırılmıştır.
Unvan:
Amerikan Roman ve Öykü Yazarı
Doğum:
Şikago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri, 7 Eylül 1962

Okurlar

1 okur beğendi.
60 okur okudu.
3 okur okuyor.
52 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Kadınlar delidir".... "Neden böyle olduklarını çözmeye çalışarak bütün hayatını tüketebilirsin".
Brooklyn Rulaz :)
Fırsat tanırsan insanların kafandaki saçı bile çalacakları bir şehirde yaşıyoruz, ama sen eşyalarını ortalıkta bırakıyor ve geri döndüğünde onları bıraktığın yerde bulmayı mı umuyorsun?
Reklam
“Bay Stalin… bir ödül beklemez mi? diye sordu Bay Q. “Ödülünü alacak. Ama ülkesi enkaza dönecek.” “Avrupalılar” diye devam etti Dexter. “Yıktılar ve yıkıldılar.”
Sayfa 237Kitabı okudu
Tek istediğim rahat bırakılmak. Keşke uzaklara kaçıp bambaşka biri olarak en baştan başlayabilsem.
Sayfa 155Kitabı okudu
Birisini düşünmekle, o kişiyi düşünmemeyi düşünmek arasındaki sınır çok incedir.
Sayfa 115Kitabı okudu
Kıpırdamadan yatarken, yoğun bir bitkinlik içinde birbirlerine bakarlardı ve hiçbir şey onları ayıramaz gibiydi: su altı şatolarının pencerelerinden içeri süzülen balıklar gibi, birbirlerinin içinde serbestçe yüzebilirlerdi. ... ✍️
Jennifer Egan
Jennifer Egan
📘 Görünmez Sirk
Reklam
Önyargıları kırmak gerek
İt Kopuk Takımı
İt Kopuk Takımı
5.8 puanlı bir kitap olmasına rağmen bu kadar kötü olmamalı diye okumaya başladım. Ulusal kitap ödülü, Pulitzer falan toplamış ne varsa. Tek oturuşta şimdilik 115 sayfa ilerledim ve 1000k okurları hakikaten siz de bazen anlaşılmaz oluyorsunuz demek istiyorum. Ben bitince 9 falan vereceksem de 10 yıldız vereyim bari de belki biraz daha normal bir yerlere çekeriz ortalamayı :)

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
382 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
İt Kopuk Takımı ya da orijinal adıyla “A Visit From Goon Squad” Jennifer Egan’ın 2010 yılında yazdığı 4.romanı. Kendisi yine bu kitapla 2011 yılında Pulitzer ve Amerikan Ulusal Kitap ödüllerini kazanmış. Açıkçası benim de o kapsamda listeme eklediğim bir kitaptı. Pulitzer ödülleri bizim için biraz göreceli olabiliyor gerçi, ama yine de merak vb.
İt Kopuk Takımı
İt Kopuk TakımıJennifer Egan · Pegasus · 201253 okunma
511 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Savaş, acı ve bağlar. Kitabın ana kurgusu II. Dünya Savaşı başlangıcı ve onunla yoğurulan aile ve bağlar. Manhattan Plajı’nda başlıyor kitap. Ufak bir kız çocuğu olan Anna ve babası. Cesur, meraklı ve denize tutkun bir kız. Kitabın şekillenen kurgusunda Anna, kadın-erkek ayrımcılığını, çocukluğu, ablalığı, kadınlığı, anneliği temsil ediyor bize. Üstüne düştüğü, istediği emelleri uğruna savaşan bir kadın aslında. Donanmada görev alacak ilk kadın oluyor Anna. Çok da başarılı. Yazar kitabı yazarken, ilk kadın ABD ordusu deniz dalgıcı ile tanışıyor. Birincil ağız olarak ondan zorlukları anlıyor ve Kıdemli Başçavuş Andrea Motly’i Anna karakteri ile nefeslendiriyor kurgusunda. Savaş, acılar derken Anna’nın babası Eddie’den ise zor donanma, ticari gemi görevini öğreniyoruz. Hem savaş acısı, hem bireysel yalnızlıklar, acılar ile yoğruluyor kitap. Geriye dönüşler, bağlar, kurgu derken kısa bir sürede okudum. Anna’nın bölümlerini okurken çok keyif aldım, kızdım da. Karakterler için üzüldüğüm, bir taraftan da içimi burkan tarafı oldu. Sonları etkileyiciydi, buruk kaldım. Bir kısmını sanırım kendi içimde doldurmam gerekiyor, yazar muallakta bıraktı bir konuyu… Yazar, kendi deyimiyle savaşın ve yakın zamanın kırıntılarını ruhunda taşıdığı için bu yıkımı farklı bir kurgu ile yaşatmak istemiş. Kadın bir dalgıcın gözünden, bazen başka bir anlatıcıdan II. Dünya Savaşı ve aile bağları. Yazarın özel bireylerden bir karakter yaratıp, onu deniz tutkusu ile birleştirmesi de çok güzeldi. En son böyle bir buruk hissi https://1000kitap.com/kitap/kitap--281153 de yaşamıştım. Geriden geriye, sizi boğan ama duygulandıran. Güzeldi.
Manhattan Plajı
Manhattan PlajıJennifer Egan · İthaki Yayınevi · 20237 okunma
382 syf.
6/10 puan verdi
Her bir bölümü farklı hikayeler şeklinde de okunabilecek, tek bir kahramanı veya odak noktası olmayan, farklı zaman dilimlerinde ve birbiriyle ilişkili bir çok farklı karakteri merkeze alan bir roman. ben pulitzerlik pek bir şey bulamadım, okuduğuma pişman da değilim.... kolay okunan, kasmayan, edebiyat lezzeti az bir kitap. tabir uygunsa; nitelikli çerez! radikal.com.tr/kitap/egan-cok-...
İt Kopuk Takımı
İt Kopuk TakımıJennifer Egan · Pegasus · 201253 okunma