Jim Butcher

Jim Butcher

Yazar
7.9/10
42 Kişi
·
95
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.175
Gösterim
Adı:
Jim Butcher
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Independence, Missouri , Amerika Birleşik Devletleri, 26 Ekim 1971
Dairem stüdyo tipindedir. Köşede küçük bir mutfağı, bir tarafta da şöminesi olan, fazla büyük olmayan bir odası vardır. Diğer odaya, yani yatak odama ve banyoma açılan bir kapı, zeminde delaboratuvarımın bulunduğu alr bodruma inen menteşeli bir kapı vardır. Dairemin her tarafı bol miktarda eşyayla doludur - zeminde bir çok halı, duvarlarda duvar halıları, müsait olan her yüzeye koyduğum bir biblo ve antika koleksiyonu, köşede asam, kılıç bastonum ve bir gün gerçekten düzenleyeceğim bel vermiş birkaç kitap rafım durur.
Paranoyak mıyım? Belki. Ama paranoyak olmanız, yüzünüzü yemek üzere olan görünmez bir iblis olmadığı anlamına gelmez.
Kendimi bildim bileli polisiye okuyucusuyum, izleyicisiyim. Bunda yaşıtlarımın Şeker Portakalı okurken, bana Agatha Teyze okutulmasının rolü de büyük. Okuduğum en iyi betimlemeye sahip kitaplardan. Konunun, kitabın, Chicago'yu yaşadım, o yağmur damlaları benim yüzüme düştü.

Fantastik edebiyat desen var, polisiye var, büyük büyük akrepler de var. Yenilesi bir kitap olmuş.
Fırtına Büyücüsü'nden sonra serinin ikinci kitabı. Fırtına Büyücüsü seriye gayet iyi bir başlangıç yapmıştı. İlk kitap kadar gizemli olmasa da yine eğlenceli, heyecanlı ve aksiyonu bol bir kitap olmuş. Dolunayda işlenen cinayetler Büyücü Dresden'i kurtadamlarla karşı karşıya getiriyor. Serinin diğer kitaplarını okumak için teşvik ediyor...
:)

Dresden Dosyaları 1. Kitap
HARRY DRESDEN- BÜYÜCÜ
Kayıp Eşyalar Bulunur.
PARANORMAL SORUŞTURMALAR. DANIŞMA. TAVSİYE.
MAKUL FİYATLAR.
Aşk iksirleri, bitmez tükenmez servetler,
partiler ya da diğer eğlenceler iş kapsamı dışındadır.
Dresden'e pek iş gelmiyordu...

Daha doğrusu hiç gelmiyordu.

Chicago telefon rehberine kayıtlı tek aktif büyücünün oldukça meşgul olduğunu zannedebilirsiniz. Oysa son zamanlarda Harry Dresden ne büyüyle ilgili, ne de günlük bir iş bulabilmişti. Ama tam da güzel bir yemek yemeye yetecek kadar parası bile kalmamışken, ...

Bu serinin 'Dresden Dosyaları-The Dresden Files' adlı güzel bir tv dizisi de vardı ama nedense kısa sürdü ve diziyi seyretmek istediğimizde bulmakta zor artık...
Owww.. Çok komik olmasının yanı sıra keşfedilmemiş kitaplardan, kitap serilerinden biri. Serinin en güzel kitabı bana sorarsanız.

Çok aşırı eğlenceli ve aksiyonlu geçti, insanın içini ısıtırken güldüren, aksiyon dolu bir kitaptı. Gerçekten okunması gereken bir seri!!

Ana karakterimizin mizah anlayışı beni bitiriyor :DDD Herkese, her yaştan insana önerilebilecek bir kitap. Harry Dresden, yerin gerçekten ayrı seni gibi aç büyücü!!!
''Harry Dresden işinin en iyisiydi. Eh, teknik olarak o işi yapan tek kişiydi"... Polise danışmanlık hizmeti veren bir büyücü... Cinayetler, polisler, mafya, büyücüler, kara büyü, gerilim ve macera... Serinin diğer kitaplarını okumak için sabırsızlandıran bir ilk kitap. Yazar kendi içinde gayet tutarlı bir evren oluşturmuş. Ortaya eğlenceli bir fantastik roman çıkmış.
Kız arkadaşı yeni edindiği kana susamışlıkla baş etmek için Chicago'yu terk ettiğinden beri Harry Dresden bitkin ve çökmüş bir hâldeydi. Kirasını ödeyemiyordu. Dostlarından uzaklaşıyordu. Hatta en son ne zaman duş aldığını bile anımsayamıyordu.
Telefon rehberindeki tek profesyonel büyücü umutsuz bir adama dönüşmüştü.

Tam işler bundan daha kötü gidemezmiş gibi göründüğü sırada Perilerin Kış Kraliçesi çıkageldi. Harry'nin reddedemeyeceği bir teklifi vardı. Tabii eğer vaftiz Peri Annesi'nin kendisi üzerindeki doğaüstü bağlarından ve kötü talihinden kurtulmak istiyorsa...
Tek yapması gereken Yaz Kraliçesi'nin sağ kolunu, yani Yaz Şövalyesi'ni kimin öldürdüğünü bulmak ve Kış Kraliçesi'nin adını temize çıkarmaktı.

Oldukça basit görünüyordu ama Harry, Peri politikalarına bulaşmaması gerektiğini iyi biliyordu. Ta ki tüm dünyanın kaderinin bu davayı çözmesine bağlı olduğunu öğrenene kadar...
Urban fantasynin muhteşem bir örneği. Polisiye, fantastik, büyüler, entrika, aksiyon...
Harry'nin iç dünyası, tecrübeleri çok iyi aktarılmış. Tam bir antikahraman.
Bu evrende benim en çok beğendiğim ise mantık. Kahraman bir büyücü, bu sebeple sıklıkla büyüye başvuruyor veya büyülü meselelerin ortasında kalıyor ama yazar evreni oluştururken büyüyü bir mantığa oturtmuş.
Koruma büyüsü yapıyor ama o büyü onu nasıl koruyor, vampir eve neden giremiyor, kara büyü niçin tehlikeli, niçin bir büyücünün tekme atması çok önemli... Bunlar gibi ufak detaylar hikayeye ve evrene gerçekçilik katmış ve benim gibi ''Suspension of Disbelief''ten çok hoşlanmayanların bayılacağı bir evren kurgulanmış.
Harry'yi hedef tahtası olarak kullanan profesyonel kiralık katiller...
Kayıp Torino Kefeni...

Chicago polisinin kimliğini belirlemesi gereken elsiz, başsız bir ceset...

Üstüne üstlük Harry'nin eski kız arkadaşı Susan da, yarı vampir doğasıyla mücadelesini sürdürerek geri döndü. Hayatında da yeni birisi var gibi görünüyor.

Bazı günler sadece yataktan çıkmamanız gerekir. Ne kadar para verilirse verilsin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Butcher
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Independence, Missouri , Amerika Birleşik Devletleri, 26 Ekim 1971

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 95 okur okudu.
  • 74 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.