Joan Konner

Joan Konner

Yazar
8.3/10
25 Kişi
·
43
Okunma
·
7
Beğeni
·
797
Gösterim
Adı:
Joan Konner
Unvan:
Gazeteci, Editör, Televizyoncu, Akademisyen, Kolombiya Yüksek Okulu Dekanı
Yaşamını “Tanrı var mı?”, “Ben kimim?”, “Yaşamın bir anlamı var mı?” gibi sorular soran kitaplara adayan bir yazar Joan Konner. Gazeteci, editör, televizyoncu kimliğinin yanında akademisyen. Sayısız makale ve birçok ödülün sahibi olan yazar, Kolombiya Yüksek Okulu dekanı olarak görevini sürdürüyor. Ateistin Kutsal Kitabı Notos Kitap’ın yayımladığı ilgi gören kitapların arasında önde gidiyor.
Bir konu hakkında son derece emin olmak için, bir kişinin o konu hakkında ya her şeyi bilmesi ya da hiçbir şey bilmemesi gerekir.

Olin Miller
Tanrı insanların dualarını dinleseydi, insanlık çok hızlı bir şekilde ortadan kaybolurdu, zira herkes birbirine beddua etmekten başka bir şey yapmıyor.

Epikuros
Nuh'un gemisi ve tufan öyküsü köktendinciler tarafından savunulması belki de en mantıksız öyküdür. Örneğin, gemisini doldurduğu sırada Nuh, penguenleri ve kutup ayılarını nasıl oldu da Filistin topraklarında bulabildi?

Judith Hayes
Kolayca anlayamadığımız ne varsa ona tanrı deriz ; bu da beyin dokularımızın aşınmasını ve bozulmasını önler. Edward ABBEY
Ateistin kutsal kitabı mı olur kardeş? Kitapsız değil mi bunlar yahu? Dur biraz başa saralım.

"Bütün çocuklar ateisttir, tanrı fikri onlarda yoktur."
// Baron D'Holbach

Kitapta geçen bu alıntı ile başlayalım. Okula başlar başlamaz aynı sene yaz tatilinde, çoğu çocuk gibi camiye Kuran kursuna gönderildim. Küçükken de Allah ismi hep geçiyordu ama kimdi neydi bu in miydi cin miydi yerde miydi gökte miydi?

Bir belgeselde çocuklara Tanrı'yı tasvir etmeleri isteniyor. Kimisi akarsu çiziyor, kimisi dağ başında yeşiller içinde huzurlu bir ev, kimisi de sakallı bir ihtiyar. Aslında tanrı tasavvurunun oluşumu, içinde bulunduğumuz topluma ve o toplumun inandığı değerlere, bu değerlerin bize yansımasına göre farklılık gösteriyor. Ben olsam Batman çizerdim o yaşta. (bulunduğum toplumda Batman yoktu ama çizgi filmleri beni çok etkilerdi) Çünkü Batman insanlara yardım ediyordu. Aynı şekilde Tanrı-Allah da iyi birisiydi-bir şeydi . Bize böyle tasvir edildi, iyilerin dostu kötülerin düşmanı. Peki o halde, kötülerin düşmanı ise neden onları yarattı? İşte burada şalterler atmaya başlıyor.

"Tanrı sonsuz iyiliğe sahipse, o zaman ondan korkmamıza ne gerek var? Sonsuz bilgeliğe sahipse, geleceğimizle ilgili neden bir şüphemiz olsun ki? Her şeyi biliyorsa, ihtiyaçlarımız konusunda onu uyarıp neden dualarımızla yoruyoruz? Her neredeyse, neden onun için tapınaklar inşa ediyoruz?"

//Percy Bysshe Shelley

"Tanrıya inanmak Tanrı'ya hakarettir. Çünkü bir taraftan onun akla hayale sığmayan zalimlikle kötülükler yaptığını, öbür taraftan da eğer serinkanlı ve dürüst olurlarsa kaçınılmaz olarak kendi varlığını inkar etmede onlara yol gösterecek bir aleti, yani zekayı, insan denilen yaratıklara sapkınca verdiğini de kabul etmek demektir. Tanrı varsa, onu en çok sevenlerin ateistler ve agnostikler olduğu sonucuna varmak çok cezbedicidir, çünkü onu en çok ciddiye alanlar onlardır."

//Galen Strawson

İlk defa ateist olan birini gördüğümde -abimi- çok şaşırmıştım. "Nasıl ya? Yani inanmıyor musun şimdi?" Üstelik kendisi de her türlü dini etkinliğe katılmıştı. O zamanlar bana ürkünç geliyordu. Çünkü Allah kendisine inanmayanları cehennemi ile tehdit ediyordu. Demek ki inanmayanlar çok kötü insanlar diye düşünüyordum küçükken. Öyle ya, Tanrı bizim iyiliğimizi istemiyor muydu? O halde neden kötüleri yarattı? Bu kötülük nereden geliyor?

"Epikuros'un kadim soruları henüz yanıt bulmadı. Tanrı, kötülüğü önlemek istiyor ama bunu beceremiyorsa, o zaman aciz mi? Becerebiliyor ama istemiyorsa, o zaman kindar mı? Hem becerebiliyor hem de istiyorsa, peki bu kötülük nereden geliyor?"

//David Hume

Aradan zaman geçti gördüğüm bildiğim insanların diğer yüzlerini gördüm. Dini bütünler ama geri kalan her şey (insanlığa dair ne varsa) parça parça. Liğme liğme edilmiş derler ya o hesap. İğrenç suçlar gördüm. Üniversiteye gelmemle artık araba fren tutmaz oldu, ivme gittikçe arttı. Haberler gittikçe mide bulandırıcı oldu. Hala aklım almaz arkadaş. Bir insan(lafın gelişi) bir bebeğe, hayvana, çocuğa, kadına, erkeğe, canlıya ..... (boşluğa akla gelen her şey dahil) neden cinsel saldırıda bulunur? Bunları nasıl aşarız arkadaş? Hadi biz insanız aciziz diyelim. Bize söylenen, anlatılan tanrı, iyilik timsali değil miydi? Bunları görüp de kılı kıpırdamıyorsa ne işe yarıyordu peki? "Bu dünya bir sınav, cezası diğer tarafta verilecek." gibi bir söz söylenirse şayet, bu taraf ne için var o zaman? Her şey önceden biliniyorduysa, neden bu kadar tiyatro yapıldı? Biz bir sirkte bizi izleyen varlıkları mı eğlendiriyoruz? Mr. Nobody ve Truman Show filmlerindeki gibi. Belki de Matrix deki gibi bir simülasyondayızdır? Belki de tanrı gerçekten öldü veya çekti gitti veya tanrı sandığımızın aksine iyiliği güzelliği değil, kötülüğü savunuyor ve destekliyor? OFFF ulen sabah sabah cin mi yuttun ne bu kadar şiştin bilader? Altı üstü neskafe 3ü1arada fındıklı içtim. :/ Neyse kitaba döneyim.


Kitap, farklı kategorilere bölünmüş. Her bölümde çoğumuzun bildiği, okuduğu kişilerin söylemiş-yazmış olduğu düşünceler var. Yazarlar, şairler, felsefeciler, bilim insanları, ressamlar vs vs. Kitabın orijinal adı "atheist bible" . İçindekilerin çoğu kısmı da Hristiyanlığa yönelik söylemler. eleştirel bir dille söylenmiş sözler, varlığa, iyilik-kötülük kavramlarına, yaratılışa, bilime, vahiylere vs vs dair pek çok cümleler var.

Aslında aforizmalardan ve üzerine tartışabileceğimiz güzel sorulardan oluşuyor. Komik sözler de var. Simpsons dizisindeki Homer karakteri demiş ki "Tanrı dinsizleri korusun".. :D


Ama ateizm neticede örgütlü bir harekettir. Dini ve tanrı inancını çoğu dindardan daha fazla ciddiye alır ve araştırır. Sistematik ve özverili bir çalışma gerektirir. Ama İslam için örneğin, iki iman biçimi vardır.

1) Taklidi İman: Hemen hemen bütün Müslümanlar bence bu kategoridedir. Çünkü İslamın hakim olduğu bir coğrafyada doğup büyüdüğü için miras olarak İslam'ı alır. Üzerine sorgulamaz çünkü sorgulamanın önü kesilmiştir. Allah yargılanamaz, ona sitem edilemez. Namaz kılar, Kur'an okur ama ne dediğini bilmez. Ezbere okur. Anlamını söyleyince de sana kızar. Bir nevi milliyetçilik gibidir. Bir kesime ait olarak diğer sorunlardan, sorulardan kendini geri çeker. Sesini yükseltmeye cesaret etmez.

2) Tahkiki iman: Burada ise din araştırılır, bu husustaki hakikatlere ulaşmak için her türlü çaba sarf edilir. Kutsal kitaplar incelenir ve tüm bu tahkik neticesinde bir kanıya varılıp iman edilir. Tabi bunları yapmak belki yılları belki de bir ömrü alabilir. Zaten din alimi diye addedilen insanlar bunu yaparlar. (tabi kime göre din alimi, tartışılır, bu başka bir konuya dal açar :/ )

Zaten Tahkiki İman araştırmaları neticesinde kişi kararını verir. Aklına yatar, kendine yakın bulur iman eder ya da etmez. Ya da hiç dini araştırma yapmadan kendi aklı ve zekası ile de bu kanılara varabilir. Neticede düşünebilen, sorgulayabilen, tahkik yetisine sahip canlılarız.

Ateizm misyonerliğini de gayet iyi yapar. Ateşli ve heyecanlı konuşurlar. Ama Metin T. abinin de dediği gibi fazla üfürürler. Her şeye bir kanıt delil ararlar isterler. Abi inançta-imanda kanıt olmaz ki? Allah'a veya peygamberlere vs vs iman nedir? Onu görmeden, duymadan onun varlığına inanmak. Bu bağlamda kanıt gösterilmez zaten.

"Bir filozofla bir dinbilimci arasında geçen şu tartışmayı aklımdan hiç çıkaramıyorum: İkisi bir konu üstünde anlaşmazlık yaşıyor ve dinbilimci, filozofu karanlık bir odada, aslında orada bile olmayan siyah bir kediyi arayan kör bir adama benzeterek onunla dalga geçiyor. "Haklı olabilirsin," diyor filozof da, "ama işte bir dinbilimci onu bulurdu."

//Julian Huxley

Fakat bu noktada inanan insanlara haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bilime inanmak yerine güveniriz. Çünkü güven duygusunda bir deneyimleme vardır. Doktorun verdiği majezik ağrımızı kesmiştir, artık o doktora güvenebiliriz. Güven de beraberinde inancı getirir. Bilime güveniriz haliyle inanırız da. Ama "dinime güveniyorum ben" demek biraz tuhaf gelir bana. Peki din bir dogma ise bilim de dogma değil mi? O da yeni bir din olma yolunda ilerlemiyor mu? Yoksa çoktan oldu mu?

"Ben son derece dindar bir inançsızım. Bu da yeni bir din şekli."

//Albert Einstein


SORU : Takıldığım bir diğer konu, ateistin yobazı olur mu?
CEVAP: Olma mı güzel kardeşim, olma mı?

Yukarıda da biraz bahsettim. Ama şöyle bir durum mevcut. Çoğu yerde olduğu gibi ülkemizde de şekle göre hüküm vermek çok meşhur. Sırf kapalı olduğu için toplu taşımalarda kibirli ve tiksinç bakışlara maruz kalan insanlar var. Önemli olan bir kadının kafasının üstündeki bez parçası mı yoksa içindeki fikirler mi? Aynı bağlamda, dövmeli veya küpeli veya rastalı(ben mesela :D ) birileri de hemen yaftalanır. "dövmesi var, gusül geçmez, o halde dinsiz" derler mesela. Yok saçı sadece kadınlar uzatırmış falan feşmekan.. Velhasıl, alınlara etiket yapıştırmayı seviyoruz. Yobazlık herkes için geçerli. Ateist insan da inanan birini kontrpiyede bırakıp onun inancını sarsmaya çalışır. Bu yönde her türlü yola başvurabilir. Ama ne diyor Yaşar Kemal:

"İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, işte oraya değmemeli."

Yani inanç konusu insanların hassas noktaları. Buraya yaklaşırken dikkatli olmak gerek diye düşünüyorum. İnansın inanmasın, biz bizeyiz şu üç karış dünyada. Karşıdakini kırıp ne kazanabiliriz ki şişinmekten başka?

Örneğin ellili yaşlarında bir insan. İnançlı. Dua ederek, ibadet ederek kendini huzurda ve güvende hissediyor. Kendi sosyal çevresinden gelen dertleri veya sıkıntıları bu vesile ile def ediyor. Şimdi bu insanla bu gibi şeylerde tartışmaya girip, tutunduğu bu dalı kırmanın kime ne faydası olabilir? Onun inanıcını sarsıcı kırıcı harekette bulunmak bu noktada o kişiye yapılan bir haksızlık, saygısızlık ve yobazlıktır.

Sabah sabah çok uzattım. Kısa bir hikaye ile son veriyorum.

Bir gün bayram namazına gidiyoruz. Ateist abim ve dindar arkadaşı önde kol kola yürüyor. Arkadaşı diyor ki şaka yollu "Lan Bilal, senin cenaze namazın da kılınmaz şimdi. Ben gelmem olum senin cenazene". Abim de diyor ki "Ya Ömür, sen öl, ben bile senin cenaze namazına gelip kılacam" :)

Ders almıyoruz, derste uyuyoruz, unutuyoruz.

"Niye bu kan, bu kin, bu öfke, bu nefret, ey geçmişinden, deneyimlerinden hiçbir ders çıkarmayan, hemencecik çılgınlığın ve şiddetin cazibesine kapılan "hep ben hep biz" diyen unutkan insanoğlu?"

//Mehmed Uzun - Nar Çiçekleri (sf. 35-İthaki)

Kitabı okumanızı öneririm elbet. Eleştirel olarak yaklaşılmasında fayda var. Yazan her aforizma elbet haklı olamaz. Okuyup üzerine uzun uzun tartışmaya mahal veren bir kitap. Tanrı bu kitabı okuyanları affetsin :D Keyifli okumalar dilerim. Esen kalınız.

Son olarak Ruhi Su'ya kulak verelim.
https://youtu.be/jci8pLCwHC0
Kitabın adı kulağıma değişik geldi, ilgimi çekti; okuyayım dedim. Yazar, gecmis ve günümüzdeki yazar, yönetmen, filozof, bilim adamı vb. birçok kişinin din ve Tanrı ile ilgili sözlerini 'Ateistin Kutsal Kitabi' konseptiyle kitaplastirmis. Bölüm başlıklarının kimilerinde kutsal kitaplardaki bölüm başlıklarına gönderme yapmış.

Ard arda aforizmalar okumak insanı bir süre sonra sıksa da ateistlerin ne düşündüğünü anlamak konusunda faydali bir kitap. Kitapta birçok hoşuma giden, beni güldüren veya ilgimi çeken sözler de vardı.

Genel olarak geçmişten günümüze kitaptaki sözlerin sahibi insanların karşıt oldukları konularda aslında iki başlık mevcut gibi:
1. Din adamlarının, kurumsallasmis dinin ve Ruhban sınıfının aklı dislamisligi ve insanları yüzyıllarca karanlıkta bırakmış olmasi
2. Tanrinin komple olmadığı, olmasının mantıksız olduğu

Kitaptan birkaç söz:

"Din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli olarak görülür."
GENÇ SENECA
"Bir insana bir balık verin, onu gün boyunca tok tutarsınız; bir insana bir din verin, balık için dua ederken açlıktan ölür."
ANONİM
"Tanrı'ya inanıyorum. Yalnızca, onun için çalışanlara güvenmiyorum."
ANONİM

Bu da size kitaptan bir soru:

"Tanrı sonsuz iyiliğe sahipse, o zaman ondan korkmamıza ne gerek var? Sonsuz bilgeliğe sahipse, geleceğimizle ilgili neden bir şüphemiz olsun ki? Her şeyi biliyorsa, ihtiyaçlarımız konusunda onu uyarıp neden dualarımızla yoruyoruz? Her yerdeyse, neden onun için tapınaklar inşa ediyoruz?"

PERCY BYSSHE SHELLEY

Keyifli okumalar...
Ünlü düşünür, filozof, bilim insanlarının tanrı, din, yaratılış, ahlak, cennet v.s. kavramları üzerine yorumlarını,tanımlamalarını içeren sözlerden oluşuyor. Bakış açısı kazandıracak sorgulatacak aratırmaya teşvik edecek bir kitap.

Din üzerine yapılan birçok eleştiri ve yorum hristiyanlığa ait . Ancak çoğunu diğer dinlere de uyarlayabilirsiniz. Çok fazla değişen birşey olmadığını göreceksiniz.

Kişisel kanaatim; din üzerine yapılan eleştiri ve yorumlar insanların kurmuş oldukları din düzeninin sapkınlıklarına yönelik olduğu için haklılık payı yüksek olan yorumlar içeriyor. Maddi dünya düzeninde şaşmaz tanrı adaletinin aranması, tutarsızlıkların ve haksızlıkların tanrının istediği gibi görülmesi ve böyle isteklere sahip tanrının reddedilmesi inkarın genel ortak görüşü.

İlahi Nizam inanışına sahip spritualist bakış açısı ile değerlendirildiğinde bu tür sorgulamalar çok somut kalmaktadır.

Tanrı adaletinin somut dünya düzeninde aranmasını; farklı bir benzetme olacak belki ama şuna benzetiyorum:
Eskiden bir bilgisayar oyunu vardı, Carmageddon diye. Oyunda bölümü geçmek ya ipuçlarını ve yönlendirmeleri takip ederek gizli bir imgeyi bulmak ya da oyun içersindeki zombileri arabayla ezip öldürmek, diğer arabaları parçalamakla oluyordu.

Şimdi; oyunun kurallarına göre baktığında kimin yaptığının doğru olduğunu yorumlamak, burada adalet aramak sığ bir bakış açısı olmaz mı? Birisi oyunun içerisinden çıkıp gelse,zombilerin öldürmenin, arabalara çarpıp yakıp yıkmanın kabul edilemez olduğunu savunsa, gizli imgeye ulaşmak için insanları yönlendirenlerin şarlatan olduğunu kendi uydurmaları ile insanları yanlış yönlendirdiğini söylese ona ne anlatabilirsiniz ? Oyuna dair bu gibi pek çok sorgulamaları yaptığımızda; dünya hayatının da Avatar filmindeki gibi öz varlıklarımız tarafından kontrol edilen maddi beden ile vâr olduğumuz sanal ortam olduğunu düşünsek ... Ya öyleyse ! Oyundaki gibi HAK sorgularının cevabı nerede ?
Ünlü düşünür, bilim insanları, yazarlar ve sanatçıların tanrı, yaratılış ve dinler gibi konular hakkında söylemiş olduğu sözleri içeren, değerli bir kitap. Beyin jimnastiği yapmak için birebir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joan Konner
Unvan:
Gazeteci, Editör, Televizyoncu, Akademisyen, Kolombiya Yüksek Okulu Dekanı
Yaşamını “Tanrı var mı?”, “Ben kimim?”, “Yaşamın bir anlamı var mı?” gibi sorular soran kitaplara adayan bir yazar Joan Konner. Gazeteci, editör, televizyoncu kimliğinin yanında akademisyen. Sayısız makale ve birçok ödülün sahibi olan yazar, Kolombiya Yüksek Okulu dekanı olarak görevini sürdürüyor. Ateistin Kutsal Kitabı Notos Kitap’ın yayımladığı ilgi gören kitapların arasında önde gidiyor.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 43 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 102 okur okuyacak.