Joe Navarro

Joe Navarro

Yazar
8.2/10
705 Kişi
·
2.237
Okunma
·
106
Beğeni
·
2.990
Gösterim
Adı:
Joe Navarro
Unvan:
Yazar
Doğum:
Küba, 1953
Konuşma esnasında ellerinizi göremedikleri takdirde insanlar size şüpheyle yaklaşabilir. Bu nedenle yüz yüze bir konuşma yaparken her zaman ellerinizi görünür bir yerde tutun.
Kişi yalan söylerken sesi çatlayabilir ya da cansız bir şekilde çıkabilir. Stres nedeniyle boğazın kurumasından dolayı yutkunmak zorlaşır.
300 syf.
·2 günde·10/10 puan
Eski FBI ajanı olan Joe Navarro yıllarca mesleğinde suçluları sorgularken yakaladığı beden dili hareketlerini bu eserinde resimlerle ve örneklerle anlatıyor...

Sözel olmayan davranışları, sessiz olan beden dilimizden öğreneceğimizi ve bu zenginliğin hayatımızın her evresinde bize yol göstereceğini, olaylara yüzeysel değil daha derinden bakıp farklı algılayabileceğimizi anlatan Navarro, bu bilgilerle herkesin ne söylediğini (Beden Dili) biliyor olmamızın keyfini çıkarmamızı öğütlüyor...

Göçmen bir ailenin çocuğu olan Navarro, Amerika'ya taşındığında yaşadığı zorluklar ile insanı gözlemlemeye başlamış ve bu gözlemlerini mesleğinde ilerleterek insanın evrensel beden dilinin, hareketler, bakışlar ve ani tepkilerle neler anlattığı hakkında oldukça geniş bir bilgi birikimi elde etmiş ve bu bilgileri kitaplar ve seminerler ile insanlara anlatmaya başlamış...

Dilimiz ne anlatırsa anlatsın, bedenimiz ona eşlik etmiyorsa, kaçtığımız, yüzleşmek istemediğimiz, öz güven eksikliğimizi ele veren hareketler ile beynimiz bizim dışımızda bedenimizi kontrol edip, karşımızdaki insana bizim hakkımızda daha çok bilgi verdiğini anlatan Navarro, bu tezleri ile bir çok suçluya işlediği suçu itiraf ettirdiğini sade bir dil ile anlatıyor...

Davranış analizi üzerine uzmanlaşmış olan, Navarro bu eseri okuyup, beden dilini çözerken yine de çok temkinli davranmamızı öğütlüyor. Özellikle son bölümü yalanı nasıl tespit edip, gözlemleyeceğimizin bilgilerini verirken, beden dilinin bizi yanıltabileceğini, belki kişinin o an için farklı bir sıkıntısının olabileceğini eklemeyi de unutmuyor...

Beden dilini anlamak için iyi bir gözlemci olmanın ve gözlemi önce kendimiz ve yakın çevremizde yapmamızı öneriyor...

Eser, sade ve anlaşılır bir dil ile yazılmış, çevrisi için de Taylan Taftaf'ı da tebrik ediyorum...
300 syf.
·8/10 puan
Kitabın incelemesini yapmadan önce ''Kişisel Gelişim'' türü hakkında bir şeyler söylemek isterim. Öncelikle şunu belitmek isterim bu türe yöneltilen ''kişisel gelişmeyin'' şeklindeki çığlıklara katılmıyorum. Bu tür kitapların varlığını görmezden gelip reddetmek saçma bir yaklaşım olacaktır. Fakat kitap seçme noktasında diğer türlere nazaran çok daha dikkatli seçimler yapılması gerekir. Çünkü her geçen gün yalnızca maddi kazanç sağlamak için, işe yaramaz yüzlerce kitap piyasaya sürülmektedir.

Yazar hakkında araştırma yapmadan bilgi sahibi olunmadan kesinlikle okuma yapılmamalıdır. Mesela hayatında hiç bir başarı göstermemiş bir insanın ''Başarı'' ile ilgili yazdıklarının size pek fazla katkısı olmayacaktır.

Kendi alanında uzman ve deneyim sahibi insanların yazdıkları tercih edilmelidir. İçerisinde yalnızca motivasyon cümleleri olan bir kitabın size çok bir katkısı olmayacaktır. Çok satan kitapların bir çoğu böyledir bunlar popülaritenin bir sonucudur bu sene baktığınızda çok satmıştır. Ancak seneye muhtemelen yazarın adını bile kimse hatırlamayacaktır. Teorik bilgilerin yanında uygulamaya yönelik, pratik içeren kitaplar daha faydalı tercihler olacaktır. Mesela kendi alanımla ilgili bir kitap alırken içerisinde yazarın bir beslenme programı varsa benim için daha değerlidir.

Bu esere gelecek olursak: Mesleğinde deneyim sahibi bir FBI ajanın beden diliyle ilgili fikir ve tavsiyeleri neden işimize yaramasın diye düşünerek okumaya başladım ve pişman da olmadım. Üstelik Marvin Karlıns tarafından bilimsel verilerle de destelenmiş bilgileri içeriyor. Şunu da belirtmem gerekir ki bunu okuduktan sonra bir Sherlock olacağınızı bekliyorsanız maalesef dünya üzerinde henüz öyle bir kitap yer almıyor. Fakat okuduğunuz da sizi insanların davranışlarını gözlemlemeye ve bunlara anlamlar vermeye yardımcı oluyor. Pratik ve uygulanabilir bilgileri deneyerek iyi bir gözlemci olmanıza yardımcı oluyor.

Kitabın görsellerle desteklenmiş olması davranışları yerinde görmenize olanak sağlıyor. Önce bir konuyla ilgili size bilgiler veriyor. Bir davranışı size açıklıyor daha sonra kutucuklara yönlendiriyor. Bu küçük kutucuklarda yaşanmış deneyimlenmiş olaylar anlatılıyor. Daha sonra ise resimlere yönlendiriyor, görsellere bakarak durumu daha iyi anlıyorsunuz. Tabi sizi de bunları denemeye davet ediyor ve yol gösterici bir rol üstleniyor.

Sizleri şu davranış kesinlikle şunu ifade eder gibi saçma ve hiç bir bilimselliği olmayan açıklamalara yönlendirmiyor.''Bu davranış şunun göstergesi olabilir ama şunlara da dikkat etmelisiniz. Şunun üzerine gidip meseleyi daha iyi anlayabilirisiniz.'' şeklinde bir yaklaşımla, bunları uygulatarak sizlere öğretmeye çalışıyor. Özellikle kitabın son kısımlarında yer alan ''Yalancılığın Saptanması''nı çok beğendiğimi söylemek isterim.
Söyleyeceklerim bu kadar.
300 syf.
·7 günde
Şunu bir düşünün: insan bedeni sözel olmayan binlerce “işaret” ya da mesaj verebilecek bir yapıdadır. Peki öyleyse, bu işaretlerin hangileri önemlidir ve bunları nasıl çözümleyebilirsiniz?

Biz insanlar bazen fərqində belə olmadan bədə dilimizlə ətrafımızdakı insanlara sayısız mesajlar verə bilirik.
Bu kitab FBİ çalışanının öz təcrübələrini əsas alaraq ortaya çıxardığı möhtəşəm bir çalışmadır.

Sözlərimizə diqqət etməli olduğumuz kimi davranışlarımıza da diqqət etsək, çevrəmizdəki insanları az incitmiş olarıq.
300 syf.
·1 günde·9/10 puan
“Yayılarak ve geriye doğru yaslanarak oturmak: Kişinin özgüveni yüksektir ve taleplerini açıkça gösterir.
Eller dizde: Kişi stres altında ve gergindir. Sakinleşmek için ellerini dizlerinin üzerinde sabitler.
Bacakları sandalyenin ayaklarına dolamak: Aniden bu hareketi yapmak korku, kaygı ya da gerginliğin işaretidir.”
Ve buna benzer beden dillerini deneyimlerden yola çıkarak vücut dilinin şifrelerini açığa çıkarmış yazar. Gayette başarılı.
300 syf.
·8/10 puan
Eski bir FBI Ajanı olan Joe Navarro'nun uzun mesleki kariyeri süresince bir sorgu memuru olarak edindiği ve çeşitli Amerikan üniversitelerindeki bilim adamlarının çalışma ve makaleleriyle desteklediği bu eserin, davranış psikolojisini kriminal düzeyde ele alan oldukça kapsamlı bir çalışma olduğu söylenebilir. Batıdaki bilimsel metodolojinin ve ihtisaslaşmış bilim dallarının ilmi çevrelerde ne denli yerleşmiş bulunduğunu kolayca anlayabileceğiniz ve bilimsel araştırmalardaki kapsam ve yetkinliğe hayranlık duymadan geçemeyeceğiniz
bir eser. Bu yönüyle kitap, benim üzerimde kendi kültür dünyamızı muhtemel rakipleriyle kıyaslamama neden olan bir etki de bıraktı. Bu vesileyle, dünyanın ilk 500 üniversitesine 490. küsür sıralarda sadece bir üniversitemizi sokabildiğimiz geçtiğimiz yılın Türk akademiasını da sorgulamadan edemedim doğrusu.Bilgi güçtür evet; hatta gerektiğinde doğru ellerde kahredici bir güce dönüşebilen inanılmaz bir potalsiyeldir de aynı zamanda. İnsanın davranışsal psikolojisine; özellikle hassas durum ve şartlarda bir insanın değişik olay ve durumlar karşısında nasıl tepkiler verdiğine ışık tutan bu eserin temel hareket noktasını, insan neokorteksi ile limbik sisteminin çalışma prensipleri oluşturmaktadır. Yazar bu kitabında basitçe, vücut dilini analiz etmek olarak tanımladığı mesleğini icra ederken, otonom bir sistem olarak gördüğü limbik beynimizi ve davranışsal reflekslerimizi adeta şekillendiren limbik sistemi en geçerli veri olarak kabul etmekte ve buna sözlü olmayan davranış biçimleri adını vererek her bir dış uzvumuzun verdiği tepkileri eldeki bilimsel ve tecrübî bilgiler ışığında analiz etmektedir. İnsanlararası sözlü ya da davranışsal (fiili) iletişim açısından değerli bilgiler sunan Navarro, bu bilgilere sahip okuyucuların insani ilişkilerde hatırı sayılır bir avantaj yakalayacaklarını eserinin sonunda vurgulamadan da geçememiş. Ne düşünüyorsunuz..gurur duymakta haksız mı dersiniz? Kitabı okuyup dilerseniz bu kararı siz verin. Şahsi değerlendirmelerime göre oldukça değerli bir kitap. Notum on üzerinden sekiz! Keyifli okumalar dilerim..~
300 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İnsanların duygu ve düşüncelerini ifade ederken sözlerin %40, davranış kalıpları ve beden dilinin ise %60'lık bir payı bulunmaktadır. Hem kendini ifade etmek, hem de diğer insanları doğru algılamak için beden diline dair bilgileri öğrenmekte fayda görüyorum. Kitap gayet güzel olmakla birlikte, konuyla alakalı giriş seviyesinde kaldığını da söylemek durumundayım. Yazar mesleği gereği konuya kriminolojik açıdan baktığından; Nörolojik altyapıya nadiren, psikanalize ise hiç değinilmemiş. Bu açıdan bu kitabı okumayı düşünen okurlara, bu kitaptan sonra Daniel Goleman'ın Sosyal zeka isimli eserini okumalarını, akabinde psikolojiyle alakalı eserlerle devam etmelerini öneririm.

Kitap özellikle ABD'deki insan tipine uygun önermeler içeriyor. Dünyanın değişik yerlerinde kültürlerin değişmesiyle, beden hareketlerinin de değişimi söz konusu olduğundan, kültürel farklılık beden diline dair okumaları farklılaştırabilmektedir. Kitaptan örnek vermek gerekirse, el hareketleriyle alakalı bölümde Avrupa ve Orta Doğu insanının tokalaşma örneğini verebilirim. Orta doğu insanı kültürel/dinsel olarak tokalaşırken, Avrupalılar erkekler geçmiş dönemde silahsız olduklarını ispatlamak için tokalaşma gereği duymuş, bu davranış silahlı düelloların bitmesine rağmen devam etmiştir. Bu sebeple Avrupalı centilmen erkekler kadınlarla tokalaşmak yerine ellerini öpmüştür. Aynı el öpme alışkanlığı Orta doğuda saygı ifadesi iken, flörtleşen bir çiftten erkeğin bayanın avuç içini öpmesi kusursuz bir sevginin ifadesidir. Özellikle kitapta hiç değinilmeyen bu tür konuların yanında insanın elinin yönünün avuç içi ve dışının bedene paralel hareketlerinin beden diline dair büyük anlamları bugün oldukça kabul görmüş bir konudur.

Genç yaşta babası ölen bir erkek, travmayı atlatamamışsa vücudunun bir parçasını -genellikle elini- baba tayin edecek, bu organı üzerinden kendini ifade edecektir. Karşılıklı olarak oturan bir çift birbirlerinden etkilenmişse birsinin yaptığı hareketi ayna görüntüsü şeklinde diğeri de taklit edecek, hatta kalp atışları senkronize olacaktır. Konunun psikanalitik ve nörolojik altyapısının es geçilmesi bu tür önemli ayrıntıların es geçilmesine sebebiyet vermiştir. Bazen karşınızdaki insanın sizle konuşurken gözlerini kısması veya açması, astiğmat veya başka bir görme bozukluğunun da sebebiyle gerçekleşebilir. Bu sebeple kitabı tek başına yeterli görmemekle beraber, konuya giriş için okunabilecek sayılı kitaptan birisi olarak görüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
300 syf.
·8/10 puan
Küçüklükten beri polis olmak isteyen birisi olarak, heyecanla aldığım bir kitaptı bu.

Bu tarz şeyler de hep ilgimi çekmiştir. İnsanların psikolojisi, hâl ve hareketleri, beden dili hep çekici gelmiştir bana. O nedenle severek okuduğum bir kitap oldu.

Kitabı yazan kişinin eski bir FBI ajanı olması daha da çekici kıldı, çünkü bir nevi bir hatırat niteliği taşıyor kitap.

Dili gayet yalın, görsellerle desteklenmiş anlatımlar. Çok severek okudum ve birçok şey öğrendim. Tavsiye ederim.
300 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap okurken çoğumuz kendimizi dış dünyamızdan soyutlayıp, kitaba odaklanırız. Fakat bu öyle bir kitap ki sizi hem dış dünyadan soyutluyor hem de tam olarak içinde yaşadığınız dünyanıza sizi çekiyor.
Sosyal yaşantımızın her anında bize fazlasıyla yardımcı olacak bu kitabı, sağlıklı iletişim kurmak isteyen tüm bireylere şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü beden dilinin inceliklerini anlatan, kitap yazarı, işin piri olan eski bir FBI ajanı...
300 syf.
·18 günde·6/10 puan
Joe Navarro öncesinde kolluk görevlisi olarak çalışmış daha sonra FBI'da ajanlık yapmış bir isim. Kitapta, mesleğini ifa ederken karşılaştığı olaylardan yola çıkarak tehlikeli kişilikleri narsistler, duygusal olarak dengesizler, paranoyak kişilikler ve yırtıcılar olmak üzere  4 kategoride ele almış ve bizzat şahit olduğu örneklerle de desteklemiş.

Kitaba başlarken ben mi fazla beklenti içerisine girdim bilemiyorum ama istediğim doyumu sağlayan bir kitap olmadı. Bolca alıntı yapmayı seven biri olarak bu kitapta alıntı yazmakta bile çok zorlandım. Keşke bunu okumak yerine Lie To Me izleseydim dediğim oldu. Çünkü Dr. Lightman' dan daha çok şey öğrendiğimi farkettim.

Tehlikeli İnsanların Beden Dili' ni her ne kadar tavsiye edemesem de bu inceleme vesilesiyle 3 sezonluk 48 bölümden oluşan ve her bölümü bir kahvaltı sürenizi aşmayacak olan Lie To Me' yi kesinlikle izlemenizi öneririm.
300 syf.
·2 günde·Puan vermedi
kitap size öyle ahım şahım bir şeyler katmıyacak beklentileri çok yükseltmeyin zaten çoğunu kendi hayatınızda tecrübe etmişsinizdir yada mantık yürüterek de bulursunuz çok mu önemli bir kitap kesinlikle okunmalımı bence hayır yani gözlem hiç yapmıyorsanız okuyun ama kafanız biraz kaldırıp etrafa baktığınınız zaman bu yorumları sizde yapabilirsiniz. yani bazı tespitleri okurken kendi hayatımdaki olaylarla örtüştürdüm o yönden iyiydi 10/6

Yazarın biyografisi

Adı:
Joe Navarro
Unvan:
Yazar
Doğum:
Küba, 1953

Yazar istatistikleri

  • 106 okur beğendi.
  • 2.237 okur okudu.
  • 243 okur okuyor.
  • 1.985 okur okuyacak.
  • 111 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları