Yazar
Joe Navarro

Joe Navarro

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
725 Kişi
2.324
Okunma
107
Beğeni
3.076
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Küba, 1953

İncelemeler

Samet Koçyiğit
Beden Dili'yi inceledi.
300 syf.
·
8/10 puan
Kitabın incelemesini yapmadan önce ''Kişisel Gelişim'' türü hakkında bir şeyler söylemek isterim. Öncelikle şunu belitmek isterim bu türe yöneltilen ''kişisel gelişmeyin'' şeklindeki çığlıklara katılmıyorum. Bu tür kitapların varlığını görmezden gelip reddetmek saçma bir yaklaşım olacaktır. Fakat kitap seçme noktasında diğer türlere nazaran çok daha dikkatli seçimler yapılması gerekir. Çünkü her geçen gün yalnızca maddi kazanç sağlamak için, işe yaramaz yüzlerce kitap piyasaya sürülmektedir. Yazar hakkında araştırma yapmadan bilgi sahibi olunmadan kesinlikle okuma yapılmamalıdır. Mesela hayatında hiç bir başarı göstermemiş bir insanın ''Başarı'' ile ilgili yazdıklarının size pek fazla katkısı olmayacaktır. Kendi alanında uzman ve deneyim sahibi insanların yazdıkları tercih edilmelidir. İçerisinde yalnızca motivasyon cümleleri olan bir kitabın size çok bir katkısı olmayacaktır. Çok satan kitapların bir çoğu böyledir bunlar popülaritenin bir sonucudur bu sene baktığınızda çok satmıştır. Ancak seneye muhtemelen yazarın adını bile kimse hatırlamayacaktır. Teorik bilgilerin yanında uygulamaya yönelik, pratik içeren kitaplar daha faydalı tercihler olacaktır. Mesela kendi alanımla ilgili bir kitap alırken içerisinde yazarın bir beslenme programı varsa benim için daha değerlidir. Bu esere gelecek olursak: Mesleğinde deneyim sahibi bir FBI ajanın beden diliyle ilgili fikir ve tavsiyeleri neden işimize yaramasın diye düşünerek okumaya başladım ve pişman da olmadım. Üstelik Marvin Karlıns tarafından bilimsel verilerle de destelenmiş bilgileri içeriyor. Şunu da belirtmem gerekir ki bunu okuduktan sonra bir Sherlock olacağınızı bekliyorsanız maalesef dünya üzerinde henüz öyle bir kitap yer almıyor. Fakat okuduğunuz da sizi insanların davranışlarını gözlemlemeye ve bunlara anlamlar vermeye yardımcı oluyor. Pratik ve uygulanabilir bilgileri deneyerek iyi bir gözlemci olmanıza yardımcı oluyor. Kitabın görsellerle desteklenmiş olması davranışları yerinde görmenize olanak sağlıyor. Önce bir konuyla ilgili size bilgiler veriyor. Bir davranışı size açıklıyor daha sonra kutucuklara yönlendiriyor. Bu küçük kutucuklarda yaşanmış deneyimlenmiş olaylar anlatılıyor. Daha sonra ise resimlere yönlendiriyor, görsellere bakarak durumu daha iyi anlıyorsunuz. Tabi sizi de bunları denemeye davet ediyor ve yol gösterici bir rol üstleniyor. Sizleri şu davranış kesinlikle şunu ifade eder gibi saçma ve hiç bir bilimselliği olmayan açıklamalara yönlendirmiyor.''Bu davranış şunun göstergesi olabilir ama şunlara da dikkat etmelisiniz. Şunun üzerine gidip meseleyi daha iyi anlayabilirisiniz.'' şeklinde bir yaklaşımla, bunları uygulatarak sizlere öğretmeye çalışıyor. Özellikle kitabın son kısımlarında yer alan ''Yalancılığın Saptanması''nı çok beğendiğimi söylemek isterim. Söyleyeceklerim bu kadar.
Beden Dili
8.2/10
· 2.225 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
62
Mertcan Koç
Beden Dili'yi inceledi.
300 syf.
Başucu Kitabı
Yazarın kitapta yaptığı en güzel şey şu şöyle olursa anlamı şudur veya biri böyle yaptıysa şunu demek istiyor gibi anlatıp geçmemiş, anlattığı konuları bir bağlam içinde sunmuş ve meslek hayatından örneklerle detaylandırmış. Bunlar kitabı diğer benzerlerinden farklı bir noktaya koymuş. Klişelerle dolu olmasını beklerken beni bayağı şaşırttı durum.
Beden Dili
8.2/10
· 2.225 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Deus
Beden Dili'yi inceledi.
300 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
İnsanların beden diline bakarak hangi duyguyu yaşadığını, karşındakinin duygularının gerçek olup olmadığını (örnek karşınızdaki gerçekten şaşırdı mı şaşırmış numarası mı yapıyor) ve hangi beden dili hareketleri yaparsa yalan söylediğinden şüphelenmemiz gerektiğini anlatan güzel bir kitap.
Beden Dili
8.2/10
· 2.225 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Ada Karen
Beden Dili'yi inceledi.
300 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
“Yayılarak ve geriye doğru yaslanarak oturmak: Kişinin özgüveni yüksektir ve taleplerini açıkça gösterir. Eller dizde: Kişi stres altında ve gergindir. Sakinleşmek için ellerini dizlerinin üzerinde sabitler. Bacakları sandalyenin ayaklarına dolamak: Aniden bu hareketi yapmak korku, kaygı ya da gerginliğin işaretidir.” Ve buna benzer beden dillerini deneyimlerden yola çıkarak vücut dilinin şifrelerini açığa çıkarmış yazar. Gayette başarılı.
Beden Dili
8.2/10
· 2.225 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
31
Nurhan Işkın
Beden Dili'yi inceledi.
300 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Eski FBI ajanı olan Joe Navarro yıllarca mesleğinde suçluları sorgularken yakaladığı beden dili hareketlerini bu eserinde resimlerle ve örneklerle anlatıyor... Sözel olmayan davranışları, sessiz olan beden dilimizden öğreneceğimizi ve bu zenginliğin hayatımızın her evresinde bize yol göstereceğini, olaylara yüzeysel değil daha derinden bakıp farklı algılayabileceğimizi anlatan Navarro, bu bilgilerle herkesin ne söylediğini (Beden Dili) biliyor olmamızın keyfini çıkarmamızı öğütlüyor... Göçmen bir ailenin çocuğu olan Navarro, Amerika'ya taşındığında yaşadığı zorluklar ile insanı gözlemlemeye başlamış ve bu gözlemlerini mesleğinde ilerleterek insanın evrensel beden dilinin, hareketler, bakışlar ve ani tepkilerle neler anlattığı hakkında oldukça geniş bir bilgi birikimi elde etmiş ve bu bilgileri kitaplar ve seminerler ile insanlara anlatmaya başlamış... Dilimiz ne anlatırsa anlatsın, bedenimiz ona eşlik etmiyorsa, kaçtığımız, yüzleşmek istemediğimiz, öz güven eksikliğimizi ele veren hareketler ile beynimiz bizim dışımızda bedenimizi kontrol edip, karşımızdaki insana bizim hakkımızda daha çok bilgi verdiğini anlatan Navarro, bu tezleri ile bir çok suçluya işlediği suçu itiraf ettirdiğini sade bir dil ile anlatıyor... Davranış analizi üzerine uzmanlaşmış olan, Navarro bu eseri okuyup, beden dilini çözerken yine de çok temkinli davranmamızı öğütlüyor. Özellikle son bölümü yalanı nasıl tespit edip, gözlemleyeceğimizin bilgilerini verirken, beden dilinin bizi yanıltabileceğini, belki kişinin o an için farklı bir sıkıntısının olabileceğini eklemeyi de unutmuyor... Beden dilini anlamak için iyi bir gözlemci olmanın ve gözlemi önce kendimiz ve yakın çevremizde yapmamızı öneriyor... Eser, sade ve anlaşılır bir dil ile yazılmış, çevrisi için de Taylan Taftaf'ı da tebrik ediyorum...
Beden Dili
8.2/10
· 2.225 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
76