John Boyne

John Boyne

Yazar
8.9/10
796 Kişi
·
1.946
Okunma
·
56
Beğeni
·
3.264
Gösterim
Adı:
John Boyne
Unvan:
İrlandalı Yazar
Doğum:
Dublin , İrlanda, 30 Nisan 1971
John Boyne 1971’de İrlanda’da doğdu. Edebiyata öyküyle başladı. İki kez İrlanda Kitap Ödülü’nü kazanan, New York Times’ın bestseller listesinde zirveye çıkan, dünyada 5 milyondan fazla satan ve 2008’de filme alınan Çizgili Pijamalı Çocuk (2006) ile birlikte sekiz romanı var. Romanları 42 dile çevrilen John Boyne Dublin’de yaşıyor ve şu anda dokuzuncu romanı üzerinde çalışıyor.
Bir ev; bir sokak, bir şehir ya da tuğla ve harç gibi yapay şeyler değildir. Ev, insanın ailesinin olduğu yerdir...
Buraya isteğim dışında getirildin, tıpkı benim gibi. Eğer bana sorarsan hepimiz aynı gemideyiz ve gemi su alıyor.
Ama yeni evin etrafında sokak yoktu. Çevrede dolaşan veya koşan insanlar yoktu; dükkânlar ve meyve, sebze tezgahları da yoktu. Gözlerini kapattığında etrafındaki her şey boş ve soğuk geldi, sanki dünyanın en ıssız yerindeydi. Hiçliğin ortasında.
Bir ev; bir sokak, bir şehir ya da tuğla ve harç gibi yapay şeyler değildir. Ev, insanın ailesinin olduğu yerdir, öyle değil mi?
Çocuklar için geçerli olan kuralların, kuralları koyan onlar olduğu hâlde, büyüklere uygulanmadığı gerçeği onu fena sinirlendirmişti.
208 syf.
Yıl 1943. Cani Hitler ve Nazi canavarları Polonya' nın, Auschwitz toplama kampında. 15 Nisan 1934 doğumlu, 9 yaşındaki Schmuel' de bu kamptaki esirlerden sadece biri. Ne tesadüf ki yine 15 Nisan 1934 doğumlu, 9 yaşındaki Bruno' nun, Nazi güçlerinde asker olan babası da görevlendirmeyle bu kampa gönderileceklerden.


Babasının bu görevlendirilmesiyle Bruno evinden, arkadaşlarından apar topar koparılıp neden taşıdıklarını bilmiyordu ve bu durumdan hiç hoşnut değildi. Yeni taşındıkları bu yeri hiç sevmemiş, kendine bir arkadaş bulamamıştı. Sevimsiz, umutsuz vaka ablası Gretel ise hemen uyum sağlamış ve onun açısından burada yaşamakta bir sıkıntı yoktu. Macera kitapları, hikayeleri en büyük tutkusu olan kaşif ruhlu Bruno bu yalnızlığa ve can sıkıntısına daha fazla tahammül göstermeyip, çıkıp etrafı dolaşmaya başlamıştı. Bu keşif gezisi sonunda kendine yeni bir de arkadaş bulmuştu. Ama bu arkadaşlık oyunlar oynamadan, aralarında çitlerle, tel örgülerle sürdürülmek zorunda. Devam eden bu dostluk sonunda Bruno yardıma ihtiyacı olan arkadaşına bu iyiliği yapmak isterken asla olmaması gereken, çizgili pijamalarla tel örgünün diğer tarafında...


Büyükler bir şeylere karar verir ve bunun kimlere nasıl bir etkisi olup olmayacağını, nasıl sonuçlar doğuracağını düşünme lüzumu dahi görmezler. Bundan sonrası için herkes ektiğini biçer ya da ilahi adalet sözü dışında ne denir bilemiyorum.


Hikayedeki duygular o kadar gerçekçi anlatılmışki okurken ani duygu geçişleri yaşadım. Yeri geldi vurdumduymaz, bencil Gretel' in üzerine atlamak istedim. Sırf ırkından dolayı dışlanan, hor görülen, insan muamelesi yapılmayan o zavallılara içim acıyarak baktım. Bambaşka dünyalara sahip, tel örgüleri umursamayan Schmuel ve Bruno ' nun dostluğuna imrendim. Savaşın kirli yüzünün insanlara yaşattığı zavallığa üzüldüm, ağladım. Savaşa rağmen, kendilerine aşılanan ırkçı söylemlere rağmen, kaybedilmemiş insanlık ve çocuk masumiyetleriyle içim huzur doldu...


Sırf kendinden olmadığı için, milyonlarca insanı yok etmek, dünyadan silmek tek kelimeyle vahşet, canilik. Renginden, ırkından, inançlarından dolayı başlatılıp yıllarca süren ego ve güç savaşlarıyla, kıyımlarla bir coğrafyayı bundan etkilemek, çocukların çocukluklarını ellerinden çalmak insanlık suçu, trajedisi. Bunu yapan her canavar layık olduğunu bulmalı. Schmuel ve Bruno, Hitler tarafından çocukluğu savaşlarla heba edilen binlerce çocuğun yansıması. Bu çocuklara bunları yaşatan Hitler ' in intihar ederek gebermiş olması sanırım onun cezası, yakasını bırakmayan katlettiği insanların, çocukların elleri...


Kitabı bitirdikten sonra hemen açıp filmini izledim. Dün tüm günümü neredeyse Çizgili Pijamalı Çocuk ' a ayırdım diyebilirim. Hâlâ etkisinden çıkabilmiş değilim ve bunca sayıp sövmeme rağmen hâlâ o kadar doluyum ki... Çocuk kitabı diye kategorilendirilmiş ama ben asla bir çocuğa bu Nazi vahşetinin okutulmasını tavsiye etmiyorum. Evet dili akıcı ve yalın, toplama kampında yapılan işkenceler açıkça anlatılmıyor. Ama kitabın konusu, verdiği mesaj bir çocuğun anlayacağı anlasa da kaldırabileceği türden değil. Bunun gibi onlarca kitap okuyup, film izlememe rağmen beni bile böyle altüst eden bir kitabı asla çocuğuma okutmam...
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir insanı bile inancı yüzünden yargılamak iğreçken, milyonlarca insanı inançları yüzünden yargılamayı bırak onlara hayvan muamelesi yapanlara, eziyet edenlere nasıl insan denilebilir ki?
Her şeyi geçiyorum. Hadi vicdanın yok. Hadi nefret ediyorsun o insanlardan. Peki o küçücük çocuklara nasıl bir vicdan acımaz?

Yahudilere yapılanları gözler önüne seren bir film seyretmiştim uzun zaman önce. İsmini bile hatırlamıyorum (La vita a Bella imiş) ama onlara yapılanlar gözlerimin önünden gitmiyor. Tüm çocukları ve yaşlıları kaynar kazanlarda öldürmüş, erkek ve kadınları en ağır işlerde çalıştırıyorlardı.
Babasının sakladığı küçük çocuk gitmiyor gözlerimin önünden. O yapılan işkenceden bile habersiz, babasıyla oyun oynadığını zanneden küçücük kalpli çocuk..
Yok ben her şeyi geçtim, çocuklara acımayan bir mahlukata insan diyemem..

Kitaba gelirsek, küçük Bruno'nun gözlerinden anlatılıyor bu olaylar.
Bruno'nun babası komutan. Yahudilere işkence yapanların başında. Buruno ise odasının penceresinden gördüğü yüksek teller ve çizgili pijamalı birçok insanın ne yaptığından habersiz..
Birgün kaşif Brunomuz bir şey keşfediyor ve hayatı değişiyor..
Kitabın sonu ise gerçekten şok etkisi yaratıyor. (Hatta ağlamış olabilirim. ^^)

Kitabın dili sade ve yalın olduğu için her yaşa hitap ediyor. Özellikle kafa yormayan kitaplar okumaya ihtiyacınız olduğu bir dönem oturup okunabilecek tarzda.
Hikayemsi ve çocuk gözüyle anlatıma sahip olması sebebiyle de hiç sıkılmadan, bir oturuşta okunabilecek bir kitap hatta.

Son olarak, kitabın bir filmi olduğunu öğrendim. (filmi izlemedim) Bu kitabı nasıl filme çevirdiklerini anlamıyorum. Bruno'nun duygularından oluşan bir kitabı nasıl filme çevirebilirler? Bence kesin kötüdür. (fragmanı izledim ve bu kanıya vardım ama kitabı okumayanlar için güzel film imiş ")

Kitabı kesinlikle okuyun..
Keyifli Okumalar..
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sen nasıl bir sonla bittin öyle kitap! Beni Autwitz'deki tellerle acıtsaydın bu kadar kötü olmazdım!. Okuyan herkesin neden bu kadar beğendiğini okuyunca anlıyor insan. Nazilerin acımasızlığı, insanın zihnini, gözlerini öyle güçlü örseliyor ki...
Bruno ve ailesi Berlin'deki evlerinden taşınıp, asker babasının yeni görevine atanmasıyla OutWitz'e geliyorlar ve hayatlarının akışı eskisi gibi asla olmuyor. 9 yaşındaki bir çocuğun gözlerinden izlediğimiz hikaye, bize Nazilerin korkunçluğunun özetini bir kez daha anlatıyor.
Bruno arkadaş arıyor, hem de pijamalı, sıska ve berbat mutsuz görünen birbirine benzeyen insanların içinde. Neden hep çizgili pijama giyiyorlar? Neden tel örgülerin ardındalar?
Daha fazla yazarsam, gözyaşım damlayacak şuraya bir yere...
O yüzden okuyun derim. İnsanlığın tarihteki çirkinliğini hatırlamak için. Hatırlamak mı dedim, hiç unutulmadı öyle değil mi?...
208 syf.
Size bir soru sorayım; çizgili pijama giyen insanlarla, sıradan kıyafet giyen insanlar arasında ne kadar fark vardır? Bana göre ikisinin de insan olması, aynı özellikleri paylaşması, konuşabilmeleri, duyabilmeleri, yürüyebilmeleri, onların birbirlerinden üstün olduğu anlamına gelmez. Dinleri, tenleri, ırkları ne olursa olsun, her iki taraf da insan... Onlar da bir anneye sahip, onlar da dünyaya bir can, bir beden olarak gelmişler... Bunları dokuz yaşında, Bruno adında bir çocuktan dinlemek gerçekten çok etkileyici. Tel örgülerin ardında bir arkadaş edinmek ve bir yıl boyunca gizli bir şekilde arkadaşlıklarını devam ettirmeleri büyük bir dostluk olduğuna işaretti. Kitabın bana çok sevdiğim bir kişi tarafından hediye edilmesi, beni çok sevindirdi. Daha nice incelemeler dileğiyle...
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Birazcık spoiler içerir*
Arka kapakta konuyla ilgili ipuçları verilmemesi bir hayli merak uyandırdı bende.Yahudi soykırımının en yoğun yaşandığı Auschwitz toplama kampına babasının komutan olması sebebi ile anne baba ve ablasıyla gönderilen 9 yaşındaki Bruno'nun hüzünlü hikayesi.Onun kaldığı yer korunaklı peki ya Shmuel o orda yahudi olduğu için tutsak.Savaşın bedelini çocuklar ödüyor olan çocuklara oluyor.

O dönemlere bir çocuğun bakış açısıyla bakmak çok farklı oldu.Hep telin öbür tarafından bakmıştım bu taraftan bakmak hele ki çocuk gözüyle bakmak çok daha sarsıcı oldu.Toplama kampındaki mavi beyaz pijamalı insanların neden evlerine davet edilip yemek yemediğine oysa ki askerlerin her gün yemeğe geldiğine o kadar masumca değinmiş ki. Keşke hep çocuk kalsak dünya ya Bruno gibi baksak.Kesinlikle okuyun bu kitabı.
208 syf.
·7 günde·Puan vermedi
"Tam olarak fark neydi? Kendi kendine düşündü: Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti?"#24483627

Tam olarak fark neydi? Hangi insanların aç kalıp hangilerinin yediklerinden daha fazla yemek için kusmasına kim karar verimişti?

Tam olarak fark neydi? Hangi insanların sömürge olup hangilerinin sömürülerden elde edilen gelirle gelir düzeyini artıracağına kim karar vermişti?

Tam olarak fark neydi? Hangi insanların kimyasal silahlarla öldürülüp hangilerinin bu durumlara seyirci kalmasına kim karar verimişti?

Tam olarak fark neydi? Hangi insanların sokaklarda kalıp hangilerinin saraylarda yaşayacaklarına kim karar vermişti?

Tam olarak fark neydi? Hangi insanların madenlerde toprak altında kalacağına hangilerinin onlar ölürken patronlarının keyif yapacağına kim karar vermişti?

Tam olarak fark neydi? Hangi insanların çalıştığının karşılığını vermeden emek bekleneceğine hangilerinin bu çalışanların emeği ile kazandıklarını daha çok artıracağına kim karar vermişti?

Tam olarak fark neydi? Hangi çocukların savaşın ortasında kalıp ailesinin katledildiğii görerek yaşayacağına hangilerinin prenses ve prens olacağına kim karar vermisti?

Dünyayı hep bizim adımıza karar verenler bu hale getirdi. Çocuklara sormadan savaşa giren büyük kumandanlar....
İlla ki bizim adımıza karar verenlerin yanlışlarını görmeleri için çizgili pijamaları giyip telin öteki tarafında geçmemiz mi gerek?
Birilerinin paylaşamadığı dünya için bizlerin ölmesi mi gerek?

Dünyaya ilk sınır çizip " burası benim." diyenin başlattığı bu kan davası hiç bitmeyecek. Fillerin kavgaları yüzünden çimenler ve çiçekler hep ezilecek. İnatla her bahar yeniden açsa da bu kavga hiç bitmeyecek.

Ne de olsa zulmetmek için zulme rıza gösteren bir topluluk gerek.
208 syf.
·10/10
15 Nisan 1934 .
Biri Yahudi olarak dünyaya geldi , diğeri Alman olarak ...
Umutları da aynıydı , ölümleri de.

Bruno adında dokuz yaşında ki bir çocukla yolculuğa çıkmaya ve tel bir örgüye varmaya hazır mısınız ?

Tel örgünün iki tarafında farklı hayat yaşayan 2 çocuğun dostluğunu ve Almanların Yahudilere yıllarca uyguladığı soykırımı konu alan bir kitap.
9 yaşında ki Bruno isimli Alman çocuğunun gözüyle hangi insanların çizgili pijama , hangi insanların üniforma giyeceğine kimin karar verdiğini öğreneceksiniz.
198 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın kapağına baktığınızda çocuklar için yazıldığını sanıyorsunuz ama kesinlikle öyle değil. Nazi kampındaki kumandanın oğlu Bruno ile Yahudi Shmuel'in gizli arkadaşlığının anlatıldığı bir kitap. Keşke dünyayı çocukların masumiyeti yönetse. Sonunda ağladığım nadir kitaplardan biri. Okumanızı tavsiye ederim.
232 syf.
·6 günde·8/10
Eveeeet...
Çok etkileyici bir kitap okudum. Aslında çocuk ve gençlik edebiyatına dahil edilmiş bir kitap ancak ben bir çocuğun okumasını pek de tavsiye etmem açıkçası. Bu tür kitaplar okumayı seviyorum insana çok şey kattığını düşünüyorum. Yazarımız Çizgili Pijamalı Çocuk'un yazarı. Ancak o kitabını henüz okuyamadım, filmini izleyebildim. Beni derinden etkilemişti....

Kahramanımız masum, bütün kötülüklerden habersiz güzel bir çocuk... Bütün çocuklar gibi.
***Spoiler içerebülür***:)))
Kahramanımızın adı Pierrot; annesi Fransız , babası Alman bir yavrumuz. Ve bu hikaye 2. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Pierrot yetim kaldıktan sonra bir süre yetimhanede kalıyor ve ardından hiç tanımadığı halası Beatrix onu yanına alıyor. Halamız (hepsini de sahipleniyorum:)) Avusturya'da bir evin kahyası ve ev sahibi sürpriz bir isim: Adolf Hitler...
Führer'imiz (hep böyle hitap ediyorlar) minnak yavrumuzu iyice etkisi altına alıyor ve bir de üniforma hediye ediyor. Ve herşey bu üniformadan sonra başlıyor. Çünkü minnak Pierrot kendini iyice Nazi askeri belliyor ve herkese emirler yağdırmaya başlıyor.
Üniformanın herşeyi yapılabileceğine inanıyor ve masum bir çocuk olmaktan çıkıyor...
Etkileyici bir romandı. Kendini zirvede sanırken dipte bulan bu çocuğun öyküsü sizi de etkileyecektir.
Ayrıca Hitler ve hayatına dair bilmediğim şeyler de öğrendim. Savaşı kaybettikleri zaman intihar için eşi ve köpeği ile siyanür dişlediklerini de...
Savaşlar, katliamlar insanları hep etkilemiştir tabii ama benim bu Yahudilerin öldürülmeleri konusunda ayrı bir hassasiyetim var sanırım...
Kesinlikle tavsiye ederim...
Sevgiyle...
208 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Dikkat bu incelemede hiç SPOİLER yoktur!

Bu kitabı okumadan önce kitap hakkında tek bildiğim bir çocuk kitabı gibi görünsede çocuk kitabı olmaması, yüksek puanlı ünlü bir kitap olmasıydı. Kitaba yapılan yorumları okumamıştım. Hikaye hakkında, konusu hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bu sayede yaşanılanları Bruno ile birlikte anlamaya keşfetmeye çalıştım... Bruno'nun babası ne iş yapıyordu? Yeni taşındıkları yer neresiydi?... Zaten yazar da okuyucuların kitabı bu şekilde okumasını istemiş. Siz de öyle yapın... Bu sebepten dolayı ben de en ufak bir spoiler bile vermeyeceğim. Sadece şunu söyleyeyim gerçekten çok akıcı ve etkileyici bir kitap. Mutlaka okuyun...

Yazarın biyografisi

Adı:
John Boyne
Unvan:
İrlandalı Yazar
Doğum:
Dublin , İrlanda, 30 Nisan 1971
John Boyne 1971’de İrlanda’da doğdu. Edebiyata öyküyle başladı. İki kez İrlanda Kitap Ödülü’nü kazanan, New York Times’ın bestseller listesinde zirveye çıkan, dünyada 5 milyondan fazla satan ve 2008’de filme alınan Çizgili Pijamalı Çocuk (2006) ile birlikte sekiz romanı var. Romanları 42 dile çevrilen John Boyne Dublin’de yaşıyor ve şu anda dokuzuncu romanı üzerinde çalışıyor.

Yazar istatistikleri

  • 56 okur beğendi.
  • 1.946 okur okudu.
  • 54 okur okuyor.
  • 1.445 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları