John Flanagan

John Flanagan

Yazar
9.0/10
1.417 Kişi
·
4.424
Okunma
·
104
Beğeni
·
9303
Gösterim
Adı:
John Flanagan
Unvan:
Avustralyalı Yazar
Doğum:
Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya, 22 Mayıs 1944
Çalışma hayatına reklamcılıkla başladıktan sonra serbest yazarlıkla senaryo editörlüğüne dönmüştür. Kurumsal video metinleri ile televizyon için komedi-drama senaryoları yazmıştır. Kendisi, Avusturalya'nın en üretken yazarlarından biridir.
...Sabit bir hedefi vurmakla üzerine saldıran bir Wargalı vurmak,aynı şey değildir. Hedef genellikle seni öldürmeye çalışmaz...
John Flanagan
Sayfa 12 - Beyaz Balina Yayınları
"Hiçbir zaman insanları kendine fazla yaklaştırma.Kim olursa olsun ,sana ne kadar samimi gelirse gelsin ,yaklaşmak isteyen olursa,tetikte ol."
Maddie durumdan fazla memnun görünmemeye dikkat ederek omuz silkti. "Beşte dört yaptım. Oldukça iyi sayılır, değil mi?"

Will, birkaç saniye boyunca bir şey söylemedi. Bir yandan da Maddie'yi izliyordu.

"Beş Temuçi askeri, sana doğru taarruza kalkmıştı," dedi. "Dördünü vurdun. Muhtemelen beşincisi sana ulaştı. Bu durumda beşte dört iyi falan olmuyor. Ölmüş oluyorsun."
270 syf.
·1 günde·10/10
Ben bu kitabın sadece bu bölümü hakkında değil dier bölümlerindende bahsetmek istiyorum.bu kitaptan ziyade yazarını beğendim evet kitabı beğendim ama yazarı daha çok. nedeni ise yazar kitabı ne için yazdığını anlatıyordun bir tarafta şöyle diyordu"flanagan 12 yaşındaki oğlunu cesaretlendirmek için yazdı oğlu Michael,küçükken çevresindeki dier çocuklar ondan daha iri ve güçlüydü flanagan ona okumanın ne kadar eğlenceli olduğunu kahramanların mutlaka iri yarı ve kaslı olmasını gerekmedigini göstermek istedi.şu anda 30lu yaşlarını sürdüren Michael yaklaşık 2 metre boyunda geniş omuzlu güçlü bir genç adam"burdan wheel e benzeyen çocuklara sesleniyorum: siz de wheel gibi pes etmeyin zaten istediginiz otomatikmen ayağınıza geliyor.kitab gerçekten macera sevenler için çok güzel herkeze tavsiye ediyorum.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Will,Artık Orman Muhafızları Birliğinin oynadığı rolü ve birlik üyelerinin Krallığın elli baronuna kattığı değerin farkındaydı..Will, Dost canlısı bir insandı,çoğu zaman etrafındakilerle arkadaşlık kurmaya özenirdi.Ancak bu ORMAN MUHAFIZLARININ TARZI DEĞİLDİ..
472 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
John Flanagan Gölgelerin Efendisi serisini 12 yaşındaki arkadaşlarına göre daha kısa ve zayıf olan oğluna bütün kahramanların uzun boylu ve yapılı olmadığını göstermek istemesiyle yazmaya başlamış.

Kardeşlik Savaşçılarında da yazar aynı duruşunu devam ettirmiş.
Mesela Hal babası Skandiyalı olmasına rağmen annesi Araluen'li olduğu için sürekli Araluen'li biri olarak adlandırılıyor.
İngvar her ne kadar iri yarı olsada ileri derece de miyop olduğundan dolayı dışlanırken,
Stig geçmişte babasının yaptıkları yüzünden yargılanıyor.
Ulf ve Wulf ise tek yumurta ikizleri insanlar hem onları ayırt edemiyor hemde en küçük şeyde bile didişmeye başladıklarında onları kimse susturamıyor.

Skandiya da savaşçı olmanın tek yolu bir kardeşliğin parçası olmak ve üç aylık zorlu bir kardeşlik eğitimi almaktır.
Toplam 28 kişi olan ve bu yıl eğitim alacak çocuklar arasından kaptan olacak sadece iki kişi çıkmış onlarda kendilerine tayfalarını seçtiğinde geriye sadece sekiz çocuk kaldı;
Hal, Stig, İngvar, Jesper, Stefan, Edvin, Ulf ve Wulf.
Stig ve diğerleri Hal'ı kaptan seçerek kendi kardeşliklerini oluşturmuş ve eğitim alacak üçüncü kardeşlik -Balıkçıl Kardeşliği- ortaya çıkmıştır.

Hal hepsi birbirinden farklı kişiliğe sahip dışlanmış bu çocukların kaptanı oluverdi bir anda. Üç ay boyunca aldıkları eğitim sonucunda sadece arkadaş değil kardeş olan bu sekiz çocuk kimsenin onlardan beklemeyeceği bir başarıya sahip oldu ancak bu başarının devamında gelen kötü olay kazandıkları başarının yok olmasına sebep oldu....


Kardeşlik Savaşçıları Gölgelerin Efendisi serisinden tanıdığımız Skandiyalıların anlatıldığı yan serimiz.
Denizcilik ve iri yarı balta kullanan savaşçılarıyla tanınan Skandiyalılar zamanında yağmacılık yaptıkları için kıyı şeritlerinde yaşayan insanları korkulu rüyası haline gelmişlerdir. Ancak bir kaç Orman Muhafızının yardımıyla Temuçi istilasından kurtulduktan sonra bir anlaşma yapılmış ve baskın yapmayı bırakmışlardır.
340 syf.
·3 günde·Beğendi·
Gölgelerin Efendisi Serisinin 4. kitabını da nihayet okuyup bitirmiştim ve bir önceki kitap aşırı heyecanlı bir yerde kaldığı için kitaba merakla başlamıştım açıkçası. Bu yüzden de yine serinin diğer kitapları gibi bu kitabı da yine bir çırpıda okuyup bitiriverdim ve dolayısıyla kitap yine çok güzeldi.

Bir önceki kitapta Horace ve Evalyn'in karakter gelişimlerini okurken bu kitapta nihayet Will'in değişimi oldukça göze çarpıyordu ve Will, sen ne muhteşemdin bu kitapta çocuk!

Kitap düşmanı olan bir ülkeyle mecburen kurmak zorunda kaldıkları bir ittifakla başlayıp aslında barışın savaştan kat be kat daha güzel, daha iyi olduğunu her kelimede hissettirdiği gibi hikayenin içine çok iyi enjekte edilmişti.

Ben yine zevk alarak okudum ve açıkçası zaten bu seri kolay okunuyor ve serinin kitapları hemencecik bitiveriyor. Dili akıcı, hikaye sürükleyici, anlatımı sade... Yani serinin kitapları, ağır sayılan kitaplar arasında âdeta soluklanmak için birer mola sunuyor.
Tavsiyedir, her zaman...
277 syf.
·Beğendi·9/10
Sonunda istenilen final geldi.
Will, Halt, Horace üçlüsü yine bomba gibi geliyor.
İlk 100 sayfa çok durağan.
Bu sefer final tam istenilen şekilde (bizim istediğimiz gibi olacağını düşünüyorum) yapılmış. Doyamayacaksınız bu kitaba..
270 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Oğlumla bu ay, Gölgelerin Efendisi serisinin ilk kitabı olan Gorlan Harabeleri'ni okuduk.Seri on iki kitaptan oluşuyor. Çocuklara verilen (okul tarafından) okuma listesinde yer alan kitaplar içinde, en zevklisi bu kitaptı diyebilirim.Özellikle Simyacı'dan sonra çok hoşumuza gitti.
13-15 yaş aralığı için ideal bir seri.Fantastik kitaplardan hoşlananlar için elbette.
Ayrıca John Flanagan bu seriyi, çelimsizliği, güçsüzlüğü nedeniyle arkadaşları tarafından sürekli hırpalanan oğluna, her şeyin fiziksel güçle ilişkili olmadığını göstermek için yazmış.Ne babalar varmış, dedim!
270 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
10 sene önce beni kitaplara aşık eden serinin ilk kitabı. En başından sonuna sürükleyici bir anlatımı olan kitap; bazen üzüyor, bazen güldürüyor, bazen öfkelendiriyor, hatta bazen tüylerinizi diken diken edebiliyor. 2. Kez okumama rağmen hala aynı etkiye sahip.

Will adlı karakterimizin sıfirdan zirveye yükselişini anlatan bir hikayenin ilk kitabı. Mutlaka okunmalı. Günde 10 sayfa dahi kafanızı dağıtmak için birebir.

10/10
Furkan
Furkan Gölgelerin Efendisi 13 - Kızıl Tilki Klanı'ı inceledi.
376 syf.
·Beğendi·10/10
Yıllar sonra Türkiye'ye geleceğini duyduğumda seriyi baştan okumaya başladım ve hala o sıcaklığı koruyor. Karakterlerle özdeşleşmeyi hala başarıyor 13 yaşında başladığım seriye 24 yaşımda ilk günkü sıcaklıkla devam ettim.
Furkan
Furkan Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri'ni inceledi.
270 syf.
·Beğendi·9/10
Okumaya başladığım ve hevesle okuduğum ilk kitap olabilir. Benim hayatım bu seriyi okumakla geçti bile diyebilirim. Hala daha ilk aldığım günkü heyecanımla yeni kitaplarını beklemekteyim.
352 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Will, Seacliff Baronluğunun resmi Orman Muhafızı olmuştur ve buradaki laubali durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Bu arada eski dostu haberci Alyss baronluğa gelir ve gizli bir göreve gitmesi gerektiğini söyler. Ancak haydut Jack Buttle bunu duyar ve Will onu etkisiz hale getirip savaş çıkmasını engellediği Skandiya'lılara köle olarak hediye eder. Görevi İskati'lerin sınırındaki Norgate baronluğundadır. Lord Syron büyücü Malkallan tarafından zehirlenmiş ve köyde garip olaylar olduğu söylenmektedir. Will'in görevi de tehlikeleri engellemek ve gerçeği ortaya çıkarmaktır. Syron'un yerine bakan oğlu Orman sevilmekte ama Orman'ın kuzeni Keren askerler tarafından sevilmektedir. Büyücüyü en sonunda bulan Will, adının Malcolm olduğunu ve masum olduğunu ortaya çıkarır. Baronlukta olayları planlayan beklenmedik bir isimdir ve Alyss bu kişinin elinde esir kalmıştır. Ayrıca eski dost Buttle da Norgate'e gelmiştir? Acaba Will, Alyss'i kurtarıp baronluğa huzur getirebilecek midir? Halt tarafından Will ve Alyss'e yardımcı olsun diye gönderilen şövalye Horace çok mu geç kalmıştır? Keyifle okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Flanagan
Unvan:
Avustralyalı Yazar
Doğum:
Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya, 22 Mayıs 1944
Çalışma hayatına reklamcılıkla başladıktan sonra serbest yazarlıkla senaryo editörlüğüne dönmüştür. Kurumsal video metinleri ile televizyon için komedi-drama senaryoları yazmıştır. Kendisi, Avusturalya'nın en üretken yazarlarından biridir.

Yazar istatistikleri

  • 104 okur beğendi.
  • 4.424 okur okudu.
  • 55 okur okuyor.
  • 1.141 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları