John Gribbin

Yazar 7,8/10 · 30 Oy · 13 kitap · 70 okunma ·  8 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

8 okur beğendi.
30 puanlama · 16 alıntı
0 haber · 1.185 gösterim
70 okur kitaplarını okudu.
194 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

John Gribbin'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

John Gribbin'in Biyografisi

John R. Gribbin (1946 doğumlu) İngiliz bilim yazarı, bir astrofizikçi ve Sussex Üniversitesi Astroloji Bölümünde misafir öğretim üyesi. Çok üretken olan yazar genellikle, topikal aralığını, kuantum fiziğini, ünlü bilim adamlarını, insan evriminin biyografilerini, evrenin kökenini, iklim değişikliğini ve küresel ısınma konularını içerir. Onun yazılarını bilim kurgu olarak nitelendiren bazı eleştirmenler de vardır.

John Gribbin'in Kitapları Kitap Ekle

6,8/ 10  (4 Oy) ·  11 Okunma
3. Çoklu Evrenler (Kuantum Fiziğinin Evrenleri)
5,8/ 10  (4 Oy) ·  8 Okunma
4. Derin Basitlik (Kaos, Karmaşa ve Yaşamın Ortaya Çıkışı)
6,0/ 10  (1 Oy) ·  6 Okunma
6. Schrödinger'in Yavru Kedileri (Gerçekliğin Peşinde)
9,0/ 10  (1 Oy) ·  5 Okunma
7. Evren Bir Biyografi (Konu hakkında edinilebilecek en güncel bilgilere dair en açık özet.)
7,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
9. Kozmik Postacı (Zaman Kayması)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
11. Her Şeyin Nedeni (Dünya’daki Yaşamın Mucizesi)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
efla, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 2016

Telepati bir anlamda uzayın iptal edilmesi ya da mesajın ışıktan hızlı yol alması demek oluyor.

Kozmik Postacı, John Gribbin (Sayfa 156)Kozmik Postacı, John Gribbin (Sayfa 156)
Elif ECVET, bir alıntı ekledi.
04 Oca 14:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

... neyi bildiğimizi düşündüğümüzden ziyade neyi bildiğimizi zannettigimiz bir zamandayız..

Evren Bir Biyografi, John Gribbin (Sayfa 126 - Alfa)Evren Bir Biyografi, John Gribbin (Sayfa 126 - Alfa)
Elif ECVET, bir alıntı ekledi.
04 Oca 16:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

yaşam yıldızların oluşumuyla başlar ... vücudunuzda ki bütün elementler bir yıldızın kalbinde zamanla meydana geldi..

Evren Bir Biyografi, John Gribbin (Sayfa 151 - Alfa)Evren Bir Biyografi, John Gribbin (Sayfa 151 - Alfa)
Çınar, bir alıntı ekledi.
10 Oca 2017 · İnceledi

1906'da J. J. Thomson elektronların parçacık olduklarını ispat ettiği için Nobel Ödülünü kazanmıştı; 1937'de oğlunun elektronların dalga olduğunu ispatladığı için Nobel Ödülü aldığını gördü. Baba da oğul da doğruyu bulmuştu, her iki ödül de hak edilmişti.

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John GribbinSchrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin
Çınar, bir alıntı ekledi.
30 Oca 2017 · İnceledi

Söylenenlere göre Einstein, yeni yüzyıla girmek üzere olan Zürih'te tipik bir öğrenciydi. Pasaklı giyinirdi, elinden geldiğince dersten kaçar, zamanının büyük kısmını geç vakte kadar kafe ve barlarda öğrenci arkadaşlarıyla tartışarak geçirirdi.

Einstein - Bilim Dünyasından Bir Hayat, John GribbinEinstein - Bilim Dünyasından Bir Hayat, John Gribbin
Elif ECVET, bir alıntı ekledi.
03 Oca 20:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sonsuzluğun küçük bir parçası bile sonsuz olacağından, kendimize 'özel' diyebiliriz, ancak onsuzlugun doğası gereği sonsuz sayıda dünyadan birinin bizim dünyamız olma ihtimalini düşünürseniz, o kadar da özel değiliz aslında.

Evren Bir Biyografi, John Gribbin (Sayfa 77 - Alfa)Evren Bir Biyografi, John Gribbin (Sayfa 77 - Alfa)
Çınar, bir alıntı ekledi.
31 Oca 2017 · İnceledi

Başka bir gözde hikaye, Einstein'ın giderek artan unutkanlığı üzerinedir. Bir gün kasabaya giden otobüse binmiş, şoföre vermek üzere bozuk paralarını saymaya başlamıştır. Beceriksizce bozuk paralarını sayarken, sabırsız şoför elindeki paradan ücreti almış ve "Toplamada pek iyi değilsin galiba?" deyip biletini uzatmıştır.

Einstein - Bilim Dünyasından Bir Hayat, John GribbinEinstein - Bilim Dünyasından Bir Hayat, John Gribbin
Çınar, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2017 · İnceledi

Bir nesnenin konumunu ne kadar doğru bilirsek, momentumundan -nereye gittiğinden- o kadar az emin oluruz. Momentumunu çok hassas olarak bilirsek de o zaman nerede olduğundan tam emin olamayız...Kuantum mekaniğinin ana kuralına göre ilke olarak konum/momentum dahil olmak üzere belli özellik çiftlerini aynı anda hassas olarak ölçmek imkansızdır. Kuantum düzeyinde mutlak doğruluk yoktur.

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin (Sayfa 129)Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin (Sayfa 129)
Çınar, bir alıntı ekledi.
13 Oca 2017 · İnceledi

Niels Bohr hakkında tekrar tekrar anlatılan anekdotlardan biri şöyle: Adamın biri 1920'lerdeki kuantum kuramının bilmecelerinden birini çözme iddiasıyla olmadık bir fikirle yanına geldiğinde onu şöyle cevaplamış: "Kuramınız çılgın, ama doğru olacak kadar çılgın değil."

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John GribbinSchrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin
Bütün Alıntıları Göster
Howl, Schrödinger'in Kedisinin Peşinde'yi inceledi.
 06 Mar 21:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Schrödinger (İnanır) çıldırıyordu, lanet olsun kuantuma da, atom fiziğine de profesörlüğüne diyordu. Kedi ağlıyordu. Kurtarın beni bu delinin elinden diyordu, diyemiyordu durumlar çok karışıktı. https://youtu.be/dAsx88k-ytg

Öncelikle belirtmek isterim ki konu ile ilginiz ve merakınız yok ise kitabın sonunu getirebileceğinizi sanmıyorum. İşe merak salanlardansanız, kitabın sayfaları sabundan kayıp gitti elimden. (e-pub okudun ne saçmalıyorsun ne sayfası yok batarya...)

Kitap beklediğimin ötesinde anlaşılır ve açıklayıcı değil. Bazı terimlere ve konulara hakimiyet gerektiriyor. Lakin konuya bodoslama dalmadı. Öncelikle iş kediye(kuantum kuramına) varana dek gelişen ve ona etki eden her konuya tek tek değindi, derli toplu bir anlatımla kafa karıştırmaya mahal vermedi. Newtondan açılışını yaptı. Onun klasik fiziğinin nedenselliği, netliği ve uzun ömrünün; bilim camiasını soktuğu muhafazakar tavrı, o tavrın değişimini, bu değişime sebep olan deneyleri-kuramları-makaleleri ve bunları icra eden bilim insanlarının hepsinin ismini tek tek andı. Bunu bence anlaşılır düzeyde ve bilim insanlarını etraftan gözetlermiş hissi vererek yaptı. 20. yy başlarında fiziğin, bilimin değişimine birebir tanıklık ediyorsunuz. O günün şartlarının bile konuya nasıl etki ettiğine değiniyor. Misal bir alıntı;

"O genç insanların birçoğu, yani 1913'ten sonra Bohr'un fikirlerini kapıp devralacak nesil çatışmalarda öldü."

Bir savaş; bilimi bile topal bırakıyordu. Ama yavaşta olsa değişim geliyordu. Başlamıştı bir kere.

Kitap geleneklere aykırı, görünenin ötesini eşeleyen ve herkesin bildiğinin doğru diye kabul etmeyip
sorgulamaya devam eden bilim adamları ile beni büyüledi. Herkesin taraf olduğu kuramları ayırmayıp birlikte denkleme sokmaları olsun. Bilinen madde kavramının ötesinde karanlık maddeye değinmeleri olsun. Paralel evren, zamanda yolculuk vs. muhabbetler derken iyice mest oldum. Belirsizliğin doğasını da ancak bu yeni ve aykırı bakış açıları eşelerdi zaten.

Velhassıl kelam kitabımız kuantumun doğuşunu gelişimini, bilime etkisini yeni arayışlara sebebiyet verişini, hayata etkilerini ve katkılarını yani kuantumun hikayesini anlatan meraklılarının severek okuyacağını düşündüğüm bir kitap.

Kitabı okumak için az biraz donanımlı olunması gerektiğide unutulmamalı. Benim okuduğum e-pub metis yayınlarının sonunda yazar donanımlı olmayanlar için kitap önerilerinde bulunmayı, gerekli yerlerde dipnotlarla destek olmayı ve sözlüğü ile yardımcı olmayı ihmal etmemiş. İçinizdeki bilim aşkını harlayacak güzel kitaplardan bir tanesi diyebilirim son olarak alternatif incelemelerde bugün. #17990076

Keyifli okumalar kitap dostları ^_^

Evrim'i anlamaya çalışmak için ateist olmanıza gerek yok.
Evrim'e sövmek için dindar olmanıza da gerek yok.
Sıkı bir "evrim savunucusu" olmak için kızınızın adını "Evrim" koymanıza da gerek yok.
Evrim'i bilmek için Darwin'i sevmenize de gerek yok.
Özetle, evrim'in işleyişini anlamak, öğrenmek, bilmek için duygusal davranmanıza "hiç gerek yok".

Evrim'i Darwin kuramlarından ibaret sananlar.. Evrim'i, zaten kendisi de gelişmiş bir organizma olan "maymundan gelmek" sananlar.. Evrimi, sadece kaba biyolojik değişimler zannedip, örneğin jeolojinin de bu şekilde işlediğini bilmeyenler.. Bunlara diyecek söz yok elbette.

Neyse, evrim denince bu alanda en popüler bilim insanı olarak, Darwin'in hayatını, çalışmalarını, okuduğu okullardan vardığı sonuçlara, kuramlarını geliştirmeye giden yolda okuduğu, gördüğü, bildiği şeylere genel bir bakış sunan bir biyografi çalışması bu.

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde adlı kitaptan tanıdığım John Gribbin'in Michael White ile birlikte yazdığı biyografiyi okumaktan büyük zevk duydum. En kapsamlı biyografi olmasa da, Einstein'ın hayatını, içinde bulunduğu bilimsel gelişmeler hakkında kısa bilgiler vererek işlemiş olmasını çok beğendim.

Abartmayı seven canlılar olarak şunu söylemeliyim ki geçmiş yüzyılın tartışmasız en sıradışı isimlerinden birisiydi Albert Einstein. Ancak onu neyle ifade edersem edeyim, size ne kadar abartılı gelirse gelsin, aslında durum olabildiğince açık ve abartıya ihtiyaç duymanın çok uzağında.

Einstein, 1905-1925 yılları arasında dünya bilimine adeta damgasını vurdu. "Annus Mirabilis" (Muhteşem yıl) olarak tarihe geçen 1905 senesinde, henüz Bern'de bir patent memuruyken ve doktor ünvanına sahip değilken (bu dönemde üniversitede olmanın kendisine sağlayacağı imkanlardan yoksun), yazdığı üç makaleyle dünyaya yeni bir dahinin geldiğini haykırıyordu. Brown devinimi, fotoelektrik etki (Nobel ödülü almasını sağlayacak) ve özel görelilik teorisi üzerine yazdıkları, bilim dünyasının dikkatini fazlasıyla çekmesini sağlıyordu. Özel görelilik kuramından 10 yıl sonra ise, başyapıtı olan, özel görelilikle Newton'un kütleçekimi yasalarını birleştiren genel görelilik kuramını ortaya koyuyordu. Tüm bunları yaparken, 1925'den sonra ölesiye kadar muhalif kalacağı kuantum teorisinin bir nevi vaftiz babalığına soyunuyordu. 1925'den itibaren gelişen kuantum mekaniği, Einstein'ın "Kopenhag yorumu" olarak bilinen düşünceye karşı çıkışlarıyla gelişmeye devam ediyordu. Her ne kadar bu tarihten sonra bilime devrimsel bir katkıda bulunmamış olsa da, istemeden kuantum kuramının gelişmesine fayda sağladı. Ömrünün sonuna dek, uzun yıllar boyunca da birleşik alan teorisi üzerine kafa yordu ancak arzuladığı sonuca ulaşamadı.

2 kez evlendi, ilki boşanmayla, ikincisi ise eşinin vefatıyla sonlandı. Etrafında her zaman zeki arkadaşları oldu ki çalışmalarında da bu ilişkilerinin faydasını gördü. Ömrünün büyük kısmını savaş karşıtı bir pasifist olarak geçirdi. Birçok kez ülke ve şehir değiştirmek zorunda kaldı. En sonuncusu, Nazi Almanya'sından Yahudi olduğu için artan tehlikeden ötürü Amerika'ya taşınmakla gerçekleşti.

Onun hakkında ne söylesem az. Eğer siz de merak ediyorsanız, bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Muhteşem! Bilimin en heyecan verici kuramını, bu kuramın en bilindik düşünce deneyiyle isimlendirerek anlatan bir kitap! Baştan itiraf edeyim, kitabın her noktası kolay anlaşılır şekilde değil. Okurken zorlanmanız kaçınılmaz ancak kitabın verdiği heyecan, tüm zorlukları es geçmenize sebep olacaktır...

Yazar, kitabın basıldığı yıla kadar kuantum fiziğindeki tüm gelişmeleri harika bir dille aktarıyor. Özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bilimde yaşanan müthiş gelişmelere yakından tanıklık etmiş oluyorsunuz. İçinde öyle güzel hikayeler var ki...Ölümüne dek kuantumu tam olarak kabullenemeyen Einstein'ın aslında bu kurama en büyük katkıyı sağlayanlardan birisi olması; bu kurama ömrünü vermiş insanların bile her buluşta şaşkınlıklarını gizleyemiyor olması; her adımın bir başka adıma imkan sağlaması; akademik babaların ve evlatların bir araya gelip kuramı geliştirmesi...

Bence bir bilim insanının kesinlikle sahip olması gereken 3 unsur var: Merak, hayal gücü ve heyecan. Bu kitap üçünü de veriyor okura...

Elif ECVET, Evren Bir Biyografi'yi inceledi.
05 Oca 12:38 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Diğer popüler bilim kitapları gibi değil. Yani anlamak için biraz bilimsel bilgiye ihtiyacınız var. Terimsel ifadelerin yoğunlukta olması okunuşu biraz zorlaştırmış ama yazarın daha önceki kitapları gibi çok dolu bir kitap. Evreni anlamak için astro fizikle parçacık fiziğini bütünleştirmiş. Kuantum fiziğini sevenler hiç sıkılmayacaklardır. Gökyüzünü anlamak için, maddenin özüne inmek gerekiyor. Tıpkı bir insanı anlamak için içini bilmek gerektiği gibi..

kipraa, Schrödinger'in Kedisinin Peşinde'yi inceledi.
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir fizikçi olarak okuduğum bu kitap, karmasık ve hala içinden çıkılamamış konuları daha iyi algılamamı sağladı diyebilirim. Fizike merak duyan fakat temel fiziksel kuramları bilmeyen biri anlamayıp sıkılabilir kitaptan. Ama fizikle ilişkisi olanlara bir fiziksever olarak tavsiyemdir.

Ahmet Kaya, Schrödinger'in Kedisinin Peşinde'yi inceledi.
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Konuyla ilgili hiçbir ön bilgim olmadan okudum. Kitap Kuantum Fiziği'nin tarihini anlatıyor; ama biraz teknik bilgi içerdiği için altyapısı olmayanlar anlamakta zorlanabilir.

Uzel, Zaman ve Uzay'ı inceledi.
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Böyle büyük boy, renkli resimlerle dolu kitapların yetişme çağındaki gençler için son derece yararlı olduğu ve mutlaka evlerinde, değilse okul/sınıf/şehir kütüphanelerinde erişimlerinin sağlanması gerektiği kanısındayım. Gökbilim ve evrenbilim konularına giriş yapmaya yardımcı olabilecek bir kitap.

Esat Yener Baskur, Derin Basitlik'i inceledi.
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle Kuantum Fiziğiyle ilgilenen okurlar için John Gribbin'nin kitapları en anlaşılabilir tarzda yazılmış kitaplar. Derin Basitlik kitabı ise kaos teorilerini açıklayan bir kitap. okurlar kitapta biyoloji,kimya,fizik, astronomi , jeoloji, ekonomi alanlarındaki kaos örneklerini bulacaklardır.

Yusuf İyisirin, Bilim Tarihi'yi inceledi.
10 Ara 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim kesin bilgi barındırıyor sürükleyici bir kitap zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorsun tek oturusta 100 sayfa

Bütün İncelemeleri Göster