John Gribbin

John Gribbin

Yazar
8.1/10
47 Kişi
·
125
Okunma
·
18
Beğeni
·
1.581
Gösterim
Adı:
John Gribbin
Unvan:
İngiliz bilim yazarı,astrofizikçi
Doğum:
Maidstone, Birleşik Krallık, 19 Mart 1946
John R. Gribbin (1946 doğumlu) İngiliz bilim yazarı, bir astrofizikçi ve Sussex Üniversitesi Astroloji Bölümünde misafir öğretim üyesi. Çok üretken olan yazar genellikle, topikal aralığını, kuantum fiziğini, ünlü bilim adamlarını, insan evriminin biyografilerini, evrenin kökenini, iklim değişikliğini ve küresel ısınma konularını içerir. Onun yazılarını bilim kurgu olarak nitelendiren bazı eleştirmenler de vardır.
Telepati bir anlamda uzayın iptal edilmesi ya da mesajın ışıktan hızlı yol alması demek oluyor.
... neyi bildiğimizi düşündüğümüzden ziyade neyi bildiğimizi zannettigimiz bir zamandayız..
1906'da J. J. Thomson elektronların parçacık olduklarını ispat ettiği için Nobel Ödülünü kazanmıştı; 1937'de oğlunun elektronların dalga olduğunu ispatladığı için Nobel Ödülü aldığını gördü. Baba da oğul da doğruyu bulmuştu, her iki ödül de hak edilmişti.
yaşam yıldızların oluşumuyla başlar ... vücudunuzda ki bütün elementler bir yıldızın kalbinde zamanla meydana geldi..
Bir nesnenin konumunu ne kadar doğru bilirsek, momentumundan -nereye gittiğinden- o kadar az emin oluruz. Momentumunu çok hassas olarak bilirsek de o zaman nerede olduğundan tam emin olamayız...Kuantum mekaniğinin ana kuralına göre ilke olarak konum/momentum dahil olmak üzere belli özellik çiftlerini aynı anda hassas olarak ölçmek imkansızdır. Kuantum düzeyinde mutlak doğruluk yoktur.
Söylenenlere göre Einstein, yeni yüzyıla girmek üzere olan Zürih'te tipik bir öğrenciydi. Pasaklı giyinirdi, elinden geldiğince dersten kaçar, zamanının büyük kısmını geç vakte kadar kafe ve barlarda öğrenci arkadaşlarıyla tartışarak geçirirdi.
Başka bir gözde hikaye, Einstein'ın giderek artan unutkanlığı üzerinedir. Bir gün kasabaya giden otobüse binmiş, şoföre vermek üzere bozuk paralarını saymaya başlamıştır. Beceriksizce bozuk paralarını sayarken, sabırsız şoför elindeki paradan ücreti almış ve "Toplamada pek iyi değilsin galiba?" deyip biletini uzatmıştır.
320 syf.
Evrim'i anlamaya çalışmak için ateist olmanıza gerek yok.
Evrim'e sövmek için dindar olmanıza da gerek yok.
Sıkı bir "evrim savunucusu" olmak için kızınızın adını "Evrim" koymanıza da gerek yok.
Evrim'i bilmek için Darwin'i sevmenize de gerek yok.
Özetle, evrim'in işleyişini anlamak, öğrenmek, bilmek için duygusal davranmanıza "hiç gerek yok".

Evrim'i Darwin kuramlarından ibaret sananlar.. Evrim'i, zaten kendisi de gelişmiş bir organizma olan "maymundan gelmek" sananlar.. Evrimi, sadece kaba biyolojik değişimler zannedip, örneğin jeolojinin de bu şekilde işlediğini bilmeyenler.. Bunlara diyecek söz yok elbette.

Neyse, evrim denince bu alanda en popüler bilim insanı olarak, Darwin'in hayatını, çalışmalarını, okuduğu okullardan vardığı sonuçlara, kuramlarını geliştirmeye giden yolda okuduğu, gördüğü, bildiği şeylere genel bir bakış sunan bir biyografi çalışması bu.
294 syf.
Muhteşem! Bilimin en heyecan verici kuramını, bu kuramın en bilindik düşünce deneyiyle isimlendirerek anlatan bir kitap! Baştan itiraf edeyim, kitabın her noktası kolay anlaşılır şekilde değil. Okurken zorlanmanız kaçınılmaz ancak kitabın verdiği heyecan, tüm zorlukları es geçmenize sebep olacaktır...

Yazar, kitabın basıldığı yıla kadar kuantum fiziğindeki tüm gelişmeleri harika bir dille aktarıyor. Özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bilimde yaşanan müthiş gelişmelere yakından tanıklık etmiş oluyorsunuz. İçinde öyle güzel hikayeler var ki...Ölümüne dek kuantumu tam olarak kabullenemeyen Einstein'ın aslında bu kurama en büyük katkıyı sağlayanlardan birisi olması; bu kurama ömrünü vermiş insanların bile her buluşta şaşkınlıklarını gizleyemiyor olması; her adımın bir başka adıma imkan sağlaması; akademik babaların ve evlatların bir araya gelip kuramı geliştirmesi...

Bence bir bilim insanının kesinlikle sahip olması gereken 3 unsur var: Merak, hayal gücü ve heyecan. Bu kitap üçünü de veriyor okura...
294 syf.
Schrödinger'in Kedisinin Peşinde adlı kitaptan tanıdığım John Gribbin'in Michael White ile birlikte yazdığı biyografiyi okumaktan büyük zevk duydum. En kapsamlı biyografi olmasa da, Einstein'ın hayatını, içinde bulunduğu bilimsel gelişmeler hakkında kısa bilgiler vererek işlemiş olmasını çok beğendim.

Abartmayı seven canlılar olarak şunu söylemeliyim ki geçmiş yüzyılın tartışmasız en sıradışı isimlerinden birisiydi Albert Einstein. Ancak onu neyle ifade edersem edeyim, size ne kadar abartılı gelirse gelsin, aslında durum olabildiğince açık ve abartıya ihtiyaç duymanın çok uzağında.

Einstein, 1905-1925 yılları arasında dünya bilimine adeta damgasını vurdu. "Annus Mirabilis" (Muhteşem yıl) olarak tarihe geçen 1905 senesinde, henüz Bern'de bir patent memuruyken ve doktor ünvanına sahip değilken (bu dönemde üniversitede olmanın kendisine sağlayacağı imkanlardan yoksun), yazdığı üç makaleyle dünyaya yeni bir dahinin geldiğini haykırıyordu. Brown devinimi, fotoelektrik etki (Nobel ödülü almasını sağlayacak) ve özel görelilik teorisi üzerine yazdıkları, bilim dünyasının dikkatini fazlasıyla çekmesini sağlıyordu. Özel görelilik kuramından 10 yıl sonra ise, başyapıtı olan, özel görelilikle Newton'un kütleçekimi yasalarını birleştiren genel görelilik kuramını ortaya koyuyordu. Tüm bunları yaparken, 1925'den sonra ölesiye kadar muhalif kalacağı kuantum teorisinin bir nevi vaftiz babalığına soyunuyordu. 1925'den itibaren gelişen kuantum mekaniği, Einstein'ın "Kopenhag yorumu" olarak bilinen düşünceye karşı çıkışlarıyla gelişmeye devam ediyordu. Her ne kadar bu tarihten sonra bilime devrimsel bir katkıda bulunmamış olsa da, istemeden kuantum kuramının gelişmesine fayda sağladı. Ömrünün sonuna dek, uzun yıllar boyunca da birleşik alan teorisi üzerine kafa yordu ancak arzuladığı sonuca ulaşamadı.

2 kez evlendi, ilki boşanmayla, ikincisi ise eşinin vefatıyla sonlandı. Etrafında her zaman zeki arkadaşları oldu ki çalışmalarında da bu ilişkilerinin faydasını gördü. Ömrünün büyük kısmını savaş karşıtı bir pasifist olarak geçirdi. Birçok kez ülke ve şehir değiştirmek zorunda kaldı. En sonuncusu, Nazi Almanya'sından Yahudi olduğu için artan tehlikeden ötürü Amerika'ya taşınmakla gerçekleşti.

Onun hakkında ne söylesem az. Eğer siz de merak ediyorsanız, bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
264 syf.
·4 günde·7/10
Diğer popüler bilim kitapları gibi değil. Yani anlamak için biraz bilimsel bilgiye ihtiyacınız var. Terimsel ifadelerin yoğunlukta olması okunuşu biraz zorlaştırmış ama yazarın daha önceki kitapları gibi çok dolu bir kitap. Evreni anlamak için astro fizikle parçacık fiziğini bütünleştirmiş. Kuantum fiziğini sevenler hiç sıkılmayacaklardır. Gökyüzünü anlamak için, maddenin özüne inmek gerekiyor. Tıpkı bir insanı anlamak için içini bilmek gerektiği gibi..
294 syf.
·Beğendi·8/10
Bir fizikçi olarak okuduğum bu kitap, karmasık ve hala içinden çıkılamamış konuları daha iyi algılamamı sağladı diyebilirim. Fizike merak duyan fakat temel fiziksel kuramları bilmeyen biri anlamayıp sıkılabilir kitaptan. Ama fizikle ilişkisi olanlara bir fiziksever olarak tavsiyemdir.
328 syf.
Evrimi baştan sona irdelemiyor ama yer yer genel evrim hakkında anektodlarla konuyu berraklaştırıyor. Özellikle ülkemizde herkesin herşeyi bildiği bu dönemde bilgisizliğimizi özellikle evrim hakkında; tokat gibi vuracak ve evrim konusunu size sevdireceğini düşündüğüm bir kitap. Yorumu yaparken ki kitabın okunma reytingi de bir hayli düşündürücü ve üzücü.
638 syf.
·Beğendi·10/10
Bilim tarihi okumak için en harika eser. Eser diyorum çünkü sanat eseri boyutu da var. Kitap bilimi anlatmaya Rönesans döneminden başlıyor ve ben başlarken demiştim ki keşke biraz Antik Yunan, İslam Bilimi, Babil matematiğine değinseydi de öyle başlasaydı diye. Bu hususta keşkem pek gereksiz kaldı çünkü sadece Antik Yunan Bilimini anlatan bir kitap yazsan bu kadar değerli detaylar verilemezdi gerçekten. Kitap çok fonksiyonludur sadece bilim tarihi olarak değil gerçek tarih ile ilgili de size doğruları düşündürecek bakış açıları katıyor. Yanımda taşımalıyım diyeceğim beş kitaptan biridir.
294 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Konuyla ilgili hiçbir ön bilgim olmadan okudum. Kitap Kuantum Fiziği'nin tarihini anlatıyor; ama biraz teknik bilgi içerdiği için altyapısı olmayanlar anlamakta zorlanabilir.
294 syf.
·8/10
Konuyla alakalı birçok kitap okumama rağmen anlamakta zorluk çektim. Öncelikle okumak için birkaç temel kitap okumak gerekiyor elimizdeki biraz orta seviye kafa açan bir kitap gibi kalıyor. Yazar daha çok tarih kitabı gibi yazmış bu kitabı ve okurken diğer bilim kitapları kadar zevk aldığımı söyleyemem. Kötü bir kitap değil lakin diğer bilim kitaplarına öncelik verebileceğinizi söyleyebilirim.
252 syf.
·11 günde·6/10
Kitaba başlamadan önce dünyada yaşamla alakalı her şeyi kapsayan kısa bir bilim tarihi okuyacağımı beklemiştim. Kısmen doğru da olsa daha çok biyolojik ve astronomik bilgiler ışığında yazılmış. Kitaba başlamadan önce temel biyoloji bilgisine sahip olmak gerekiyor aksi takdirde anlaşılmayabilir.
Kitap genel manada "Evrende bizden başka zeki medeniyet var mı?" sorusu ekseninde yazılmış. Kısacası biyoloji ile ilgilenen ve bu alanda günceli takip etmek isteyen birinin okuyabileceği güzel bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Gribbin
Unvan:
İngiliz bilim yazarı,astrofizikçi
Doğum:
Maidstone, Birleşik Krallık, 19 Mart 1946
John R. Gribbin (1946 doğumlu) İngiliz bilim yazarı, bir astrofizikçi ve Sussex Üniversitesi Astroloji Bölümünde misafir öğretim üyesi. Çok üretken olan yazar genellikle, topikal aralığını, kuantum fiziğini, ünlü bilim adamlarını, insan evriminin biyografilerini, evrenin kökenini, iklim değişikliğini ve küresel ısınma konularını içerir. Onun yazılarını bilim kurgu olarak nitelendiren bazı eleştirmenler de vardır.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 125 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 357 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.