John Gribbin

John GribbinSchrödinger’in Kedisinin Peşinde yazarı
Yazar
8.1/10
186 Kişi
740
Okunma
81
Beğeni
5,1bin
Gösterim

John Gribbin Kimdir?

John R. Gribbin (1946 doğumlu) İngiliz bilim yazarı, bir astrofizikçi ve Sussex Üniversitesi Astroloji Bölümünde misafir öğretim üyesi. Çok üretken olan yazar genellikle, topikal aralığını, kuantum fiziğini, ünlü bilim adamlarını, insan evriminin biyografilerini, evrenin kökenini, iklim değişikliğini ve küresel ısınma konularını içerir. Onun yazılarını bilim kurgu olarak nitelendiren bazı eleştirmenler de vardır.
Unvan:
İngiliz bilim yazarı,astrofizikçi
Doğum:
Maidstone, Birleşik Krallık, 19 Mart 1946

Okurlar

81 okur beğendi.
740 okur okudu.
65 okur okuyor.
1.616 okur okuyacak.
47 okur yarım bıraktı.

John Gribbin Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Evren büyüktür. 13,7 milyar yıl önce aşırı sıcak, aşırı yoğun bir durum olan Büyük Patlamadan yayılarak oluşan hâlâ genişlemekte olan bir uzay baloncuğu içinde yaşıyoruz.
Biz, yüz milyarlarca galaksinin içindeki sıradan bir galakside yüz milyarlarca yıldızdan biri olan, sıradan bir yıldızın etrafında yörünge çizeriz. Evrendeki yerimiz hakkında özel olan hiçbir şey yoktur.
"Kozmos'ta yaşam olasılığıyla ilgili herhangi bir şey bilmemizin hiçbir yolu olmadığı kanısındayım. Her yerde olabilir veya biz yalnız olabiliriz.
Evrim iki şeyi gerektirir. En iyi uyum gösteren, üreyerek başarılı genlerini iletebilen organizmalar gerçekten seçilebilmelidirler; ancak bu, seçilim yapılabilecek bir çeşitliliğin varlığı anlamına gelir. Bu çeşitlilik canlı hücrelerin DNA içeriğindeki değişikliklerden ve kopyalama sürecindeki kusurlardan kaynaklanır.
Sayfa 26 - Alfa
Biz de kuyruksuz maymunlar daldan dala atlayan ortak bir ataya sahibiz, çünkü hepimiz Bir daldan dala atlayan atadan daldan dala atlayıcılar olarak türedik 20 milyon yıl öncesinin fosilleri arasında iyi bir daldan dala atlayan fosilin olmadığını gerçeği bilinmesi kimse buna karşı çıkmayacaktır. Daldan dala atlayan başarılı bir miyosen 10 milyon yıl önce gibonların 7 milyon yıl önce orangutanların ortaya çıkmasına yol açmış ve nihayetinde 4 milyon yıl önce insan, şempanze ve goril olmak üzere üçe ayrılmıştır.

John Gribbin İletileri

Tümünü gör
2021 yılında okuduğum kitapların listesi
Bu yıl benim için epey zorlu bir yıldı. Bu yüzden kitap okumaya pek vakit bulamadım. Anca 100 kitap okuyabildim. Ancak her birini analiz ede ede okudum. Yani verimli bir okuma süreci geçirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca okuduğum kitapların her birine inceleme de yazdım. Bu şekilde her kitabı aklımda
Güncellendi
Uzun araştırmalarım sonucu yeni yıl için okuma listem hazır. 🥳Tavsiyelerini aldığım arkadaşlarıma da ayrı ayrı teşekkür ederim. 🙏🤗 İsteyen yararlanabilir 🤹‍♂️ Bilim; 1.
Evrenin Dokusu
Evrenin Dokusu
2.
Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi
Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi
3.

John Gribbin Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
638 syf.
·
Puan vermedi
Bilim Tarihi
En önemli vurgusu, içerisinde bulunduğu dönemin bilgi birikimine ve sorgulayan bir düşünce yapısına sahip herkesin büyük buluşlar yapabileceği olan bu kitap, dahilerin de bizler gibi birer insan olduklarını ve öne sürdükleri fikirlere nasıl ulaştıklarını anlatması bakımından oldukça ilham verici. Özellikle bilim ve teknolojinin birbirini destekleyerek nasıl ilerlediğini farklı bilim dallarının nasıl birbirinin önünü açtığını okurken rahatlıkla farkediyoruz. Özellikle jeoloji ve evrim arasındaki ilişkiler ve kimyanın gelişmekte biraz gecikmesi ilgimi çekti. Toplumun bilimsel farkındalıkla nasıl dönüştüğünü görüyoruz. Bilimin birçok baskı ve zorluğa rağmen bireysel çabalarla adım adım ilerlemesi ibret verici. Kapakta yer alan bazı yakın dönem bilim insanlarından kitapta bahsedilmiyor. Yine de ilgilenenler için dolu dolu bir eser. cahilhoca.com/2021-12-14-bili...
Bilim Tarihi
Bilim TarihiJohn Gribbin · Alfa Yayıncılık · 201768 okunma
294 syf.
10/10 puan verdi
Muhteşem! Bilimin en heyecan verici kuramını, bu kuramın en bilindik düşünce deneyiyle isimlendirerek anlatan bir kitap! Baştan itiraf edeyim, kitabın her noktası kolay anlaşılır şekilde değil. Okurken zorlanmanız kaçınılmaz ancak kitabın verdiği heyecan, tüm zorlukları es geçmenize sebep olacaktır... Yazar, kitabın basıldığı yıla kadar kuantum fiziğindeki tüm gelişmeleri harika bir dille aktarıyor. Özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bilimde yaşanan müthiş gelişmelere yakından tanıklık etmiş oluyorsunuz. İçinde öyle güzel hikayeler var ki...Ölümüne dek kuantumu tam olarak kabullenemeyen Einstein'ın aslında bu kurama en büyük katkıyı sağlayanlardan birisi olması; bu kurama ömrünü vermiş insanların bile her buluşta şaşkınlıklarını gizleyemiyor olması; her adımın bir başka adıma imkan sağlaması; akademik babaların ve evlatların bir araya gelip kuramı geliştirmesi... Bence bir bilim insanının kesinlikle sahip olması gereken 3 unsur var: Merak, hayal gücü ve heyecan. Bu kitap üçünü de veriyor okura...
Schrödinger’in Kedisinin Peşinde
Schrödinger’in Kedisinin PeşindeJohn Gribbin · Metis Yayınları · 2012183 okunma
296 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
~84° | Schrödinger'in Kedisinin Peşinde
Merhaba. Üzerine ne kadar kitap okursan oku kuantum fiziği anlaşılması güç olmaya devam edecektir. Zaten anlamaya çalışmak ama anlayamadığını fark etmek tüm bu çabayı eğlenceli kılmıyor mu? Bu kitap kuantum fiziğiyle ilgili okuduğum kim bilir kaçıncı kitaptır ama hâlâ kafam epey karışıyor ve bu
Schrödinger’in Kedisinin Peşinde
Schrödinger’in Kedisinin PeşindeJohn Gribbin · Metis Yayınları · 2012183 okunma