Geri Bildirim
John Townsend

John Townsend

7.9/10
25 Kişi
·
77
Okunma
·
2
Beğeni
·
985
Gösterim
Adı:
John Townsend
Unvan:
Amerikalı Liderlik Koçu, Örgütsel Danışman, Psikolog ve Yazar
Doğum:
Wilson, Kuzey Carolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1952
Çocuklarımızın, kendi sorumsuzluk ve hatalarının acı veren sonuçlarını yaşamalarına izin vermeliyiz.
İnsanlara yeteri kadar uzun bir süre eşya muamelesi yapıldığında, kendilerini bir başkasının malı olarak görmeye başlarlar.
Hangi yanlış inanışın sizi engellediğini ve tuzağa düşürdüğünü gözden geçirmek çok yararlı olacaktır.
Mağdurlar sıklıkla güven hislerini kaybeder, çünkü onları istismar eden kişi çocukken tanıdıkları, onlar için önemli olan birisidir.
Seçimlerimizin sorumluluğunu almamız gerekir. Bu şekilde, "öz denetim" mekanizmasının meyvesini elde edebiliriz.
Dr. John Towsend'in,kendi terapilerinden yola çıkarak kaleme aldığı, kişisel gelişimden ziyade kendimizi kontrol edebilmemizi sağlayacak bilimsel bir eser..

Hayatınız da kimler için yapmak istemediklerinizi sadece karşı taraf kırılmasın diye onaylıyorsunuz. Hayır kelimesinin dürüstlük olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu eser de sevilmeme, terk edilme, arkadaş çevresi, eş, çocuklar ve en önemlisi aile bireylerine sadece korkularımızdan dolayı evet deyip, iç dünyanız da sürekli fedakarlık ettiğinizden şikayet edip kendinizi mutsuz ve değersiz hissettiğiniz ile ilgili örneklere yer verilmiş ve neler yapabileceğinize dair pratik öneriler sunulmuş...

Doğduğumuz andan itibaren sınırlarımızın olmasını öğrenmemiz gerektiğini, birey olarak yaşamımızı kendi istediğimiz gibi yönetmemizi, başkaları için sadece fedakarlık eden ama kendi içinde sürekli çatışmalar yaşamanın, insan ruh sağlığı üzerinde ne kadar derin izler bıraktığını bu eseri okurken tekrar düşüneceksiniz...

Sizi yönlendiren hiç kimse sizin özgür olmanızı onaylamayacaktır. Belki çatışmalar yaşayacaksınız fakat bu eser size kendiniz olmayı, sorumluluklarınızın sadece size ait olduğunu hatırlatacak...
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Hayatınızı değiştirecek ve kendizi keşfetmenizi sağlayacak.Sınırlarınızı öğrenip uygulamanız için yol gösterecek
Psikolojiye ilgi duyuyorsanız, bu kitap okunur derim. Olması gerektiği gibi, başkasına yıktığımız sorumlulukları başkasından alıp bize yükleyen, bizim olmadığı halde yüklendiğimiz başkalarının sorumluluklarını da bizden alıp onlara yükleyen, anlaşılır, akıcı bir kitap.
Kitapçıya öylesine girdiğim bir gün kişisel gelişim rafina gelince bu kitapla göz göze geldim.Ve o an bu kitaba dair içimde bir merak uyandı ve insanlarla iletisimde harika biro olmadigimi bildigim icin belkı yardımcı olur umuduyla tereddüt etmeden aldım.
Aldığımın günü kitaba başladım.Her gün okudum yoğun okudum elimde kalemlerle harika tespitlerin altını çizdim beni anlatan cümlelere yıldızlar bıraktım.kitap düşündümden daha güzeldi roman gibi sürükleyici değildi konusu geregi ama olsun her paragrafı okuyusumda davranışlarımı sorguladım bu yuzden okuması zaman alan bir kitap aslında size çok şey öğretmiyor bazı şeyleri siz kitap sayesinde çözüyorsunuz .Size rehberlik yapıyor sadece .
Kitaptan aklımda kalan düşünceden biri şuydu çoğumuz arkadaşlarımıza hayır demekten korkuyoruz bizi sevmekten vazgeçerler bırakırlar diye buradaki önemli nüans sınırları belirlemektir.Siz hayatınizdaki sınırları net bir şekilde belirlerseniz karşi taraf bunu bir süre sonra kabullenecek ve saygı duyacaktır.
Sınırlar aslında düşünülenin aksine bencilce karşı tarafı inciten bir şey değildir.Siz sınırınızı belirlediğinizde insanlara karşı bir tavır almazsınız.sınırlar sizin secimlerinizi kim olduğunuzu kim olmadığınızı gösterir. bu sizin prensiplerinizi ,yaşam düzeninizi oluşturur.
Kitap okunası bir kitap eğer bu tarz şeylere ilginiz varsa bu kitaba bir şans verin derim
Kitap bir bütün olarak yol gösterici ve aydınlatıcı olsa da son 50 sayfası artık kendini tekrar etmeye başlamış. İnsanın sınır koymadan nasıl yaşadığı ve sınırları olursa nasıl yaşayacağı hakkında güzel fikirlere sahip olmasını sağlıyor.
Gereksiz tavizler, hayır diyememek, sınır koyamamak hayatınla ilgili seçimleri başkalarına bırakmak demektir. Sonra bir de bakmışsın sana ait olmayan bir hayatı yaşıyorsun.Kendini kaybetmişsin.Artık kendinle ilgili edindiğin fikir bir kaybeden olduğundur. Zihninde kendinle ilgili böyle bir fikir oluştuktan sonra seçimlerin bir kaybedenin kaybetmek üzere yapılmış seçimleri olmaya başlar. Hür irade ile değil de yalnızca uyumlu olmak adına yaptığın şeyler farkında olmadan içinde öfkeye dönüşür ki hayat boyu sırtında kambur olur. Geçmişe dönüp dönüp kendine ya da başkalarına öfkelenir durursun.
Hayır demenin bir sınır olduğunu öğreten kitaptır.
Kesinlikle herkesin okuması gerekir. Fedakârlık veya iyilik, hayır dersem ne der ne düşünür, bu kırılmasın şu üzülmesin ona iyilik yapayım diye kendinden ödün vermek degildir. Sınırlarını koruyarak yapmalı herşeyi böylece hem kendine hem etrafına faydalı olursun. İyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Townsend
Unvan:
Amerikalı Liderlik Koçu, Örgütsel Danışman, Psikolog ve Yazar
Doğum:
Wilson, Kuzey Carolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1952

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.