John Townsend

John Townsend

Yazar
8.0/10
36 Kişi
·
125
Okunma
·
2
Beğeni
·
999
Gösterim
Adı:
John Townsend
Unvan:
Amerikalı Liderlik Koçu, Örgütsel Danışman, Psikolog ve Yazar
Doğum:
Wilson, Kuzey Carolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1952
Çocuklarımızın, kendi sorumsuzluk ve hatalarının acı veren sonuçlarını yaşamalarına izin vermeliyiz.
İnsanlara yeteri kadar uzun bir süre eşya muamelesi yapıldığında, kendilerini bir başkasının malı olarak görmeye başlarlar.
Hangi yanlış inanışın sizi engellediğini ve tuzağa düşürdüğünü gözden geçirmek çok yararlı olacaktır.
Mağdurlar sıklıkla güven hislerini kaybeder, çünkü onları istismar eden kişi çocukken tanıdıkları, onlar için önemli olan birisidir.
Seçimlerimizin sorumluluğunu almamız gerekir. Bu şekilde, "öz denetim" mekanizmasının meyvesini elde edebiliriz.
Duydukları öfkeyi doğru olarak ifade edebilen çocuklar, yaşamlarının ileriki dönemlerinde birisinin kendilerini denetlemeye mi, yoksa incitmeye mi çalıştığını ayırt edebilen kişiler haline gelirler.
Dr. John Towsend'in,kendi terapilerinden yola çıkarak kaleme aldığı, kişisel gelişimden ziyade kendimizi kontrol edebilmemizi sağlayacak bilimsel bir eser..

Hayatınız da kimler için yapmak istemediklerinizi sadece karşı taraf kırılmasın diye onaylıyorsunuz. Hayır kelimesinin dürüstlük olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu eser de sevilmeme, terk edilme, arkadaş çevresi, eş, çocuklar ve en önemlisi aile bireylerine sadece korkularımızdan dolayı evet deyip, iç dünyanız da sürekli fedakarlık ettiğinizden şikayet edip kendinizi mutsuz ve değersiz hissettiğiniz ile ilgili örneklere yer verilmiş ve neler yapabileceğinize dair pratik öneriler sunulmuş...

Doğduğumuz andan itibaren sınırlarımızın olmasını öğrenmemiz gerektiğini, birey olarak yaşamımızı kendi istediğimiz gibi yönetmemizi, başkaları için sadece fedakarlık eden ama kendi içinde sürekli çatışmalar yaşamanın, insan ruh sağlığı üzerinde ne kadar derin izler bıraktığını bu eseri okurken tekrar düşüneceksiniz...

Sizi yönlendiren hiç kimse sizin özgür olmanızı onaylamayacaktır. Belki çatışmalar yaşayacaksınız fakat bu eser size kendiniz olmayı, sorumluluklarınızın sadece size ait olduğunu hatırlatacak...
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Hayatınızı değiştirecek ve kendizi keşfetmenizi sağlayacak.Sınırlarınızı öğrenip uygulamanız için yol gösterecek
Psikolojiye ilgi duyuyorsanız, bu kitap okunur derim. Olması gerektiği gibi, başkasına yıktığımız sorumlulukları başkasından alıp bize yükleyen, bizim olmadığı halde yüklendiğimiz başkalarının sorumluluklarını da bizden alıp onlara yükleyen, anlaşılır, akıcı bir kitap.
Kitap bir bütün olarak yol gösterici ve aydınlatıcı olsa da son 50 sayfası artık kendini tekrar etmeye başlamış. İnsanın sınır koymadan nasıl yaşadığı ve sınırları olursa nasıl yaşayacağı hakkında güzel fikirlere sahip olmasını sağlıyor.
Gereksiz tavizler, hayır diyememek, sınır koyamamak hayatınla ilgili seçimleri başkalarına bırakmak demektir. Sonra bir de bakmışsın sana ait olmayan bir hayatı yaşıyorsun.Kendini kaybetmişsin.Artık kendinle ilgili edindiğin fikir bir kaybeden olduğundur. Zihninde kendinle ilgili böyle bir fikir oluştuktan sonra seçimlerin bir kaybedenin kaybetmek üzere yapılmış seçimleri olmaya başlar. Hür irade ile değil de yalnızca uyumlu olmak adına yaptığın şeyler farkında olmadan içinde öfkeye dönüşür ki hayat boyu sırtında kambur olur. Geçmişe dönüp dönüp kendine ya da başkalarına öfkelenir durursun.
Hani 'hayır' derken suçluluk duyarsınız ya, hani kullanıldığınızı bile bile elimden bir şey gelmiyor dersiniz ya, hani ben ne yapacağım bu insanla diye strese boğarsınız ya kendinizi, hani kelimeleriniz tükenir, siz tükenirsiniz çıkış noktası ararsınız ya. İşte tam da o anda sizi kendinize getirir bu kitap, her sayfasında farkına varmadığınız idrak eksikliklerinizi vuruverir yüzünüze. Ve sınırların bencillik değil, önce kendine sonra da karşındakine duyduğun saygının pekiştireci olduğunu anlatır size. Kadın-erkek ilişkilerinden, ebeveyn- çocuk ilişkilerine, iş arkadaşlarınızla olan ilişkilere kadar nasıl sağlıklı sınırlar koyacağınızı öğretir size. Ve tüm bunları parmağını yüzünüze yüzünüze doğrultup üsten bakan bir üslupla değil; her birimizin anlayabileceği bir dille tek tek anlatır. Okuyun, okutun efendim.Çünkü toplum olarak sınırlarımızı bilmeye ve korumaya İhtiyacımız var.
Bu sözler herşeyin özeti gibi ;” sorun, biri diğerinin kişiliğini ihlal ettiğinde, bir çizgiyi geçerek diğerinin duygu, tutum, davranış, seçim ve değerlerini denetlemeye kalkıştığında ortaya çıkar. 
bunları sadece her birey kendisi denetleyebilir. bunları denetlemeye çalışmak birisinin sınırlarını ihlal etmektir ve er geç başarısızlığa uğrar.”
Hayır demenin bir sınır olduğunu öğreten kitaptır.
Kesinlikle herkesin okuması gerekir. Fedakârlık veya iyilik, hayır dersem ne der ne düşünür, bu kırılmasın şu üzülmesin ona iyilik yapayım diye kendinden ödün vermek degildir. Sınırlarını koruyarak yapmalı herşeyi böylece hem kendine hem etrafına faydalı olursun. İyi okumalar.
kişisel gelişim kitapları ile alay eden biri olarak bu kitaba başlamadan önce sonsuz bir ön yargıya sahiptim. buna rağmen kitabı bitirdiğimde damağımda hoş bir tat kaldı. ancak söylemeliyim ki bazı bölümlerde çok fazla tekrara düşüluyor. ve bu da biraz okuyucuyu sıkabiliyor. kitabın en çok ilgi çeken özelliği verilen örneklerin alenen yaşanmışlık barındırması. bu türü sevenler kesinlikle okumalı. bence sınırlarımızı belirleme konusunda rehber olabilme başarısını gösteriyor kitap. öneriyorum.
Hepimizin hayatımızın bir alanında mutlaka yaşadığımız sınır problemlerimiz vardır.Hayır diyemeyenler için sınır belirlemenin duvar örmek olmadığını ögreten faydalı bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Townsend
Unvan:
Amerikalı Liderlik Koçu, Örgütsel Danışman, Psikolog ve Yazar
Doğum:
Wilson, Kuzey Carolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1952

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 125 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 108 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.