Jojo Moyes

Jojo Moyes

Yazar
8.2/10
6.667 Kişi
·
25.035
Okunma
·
1.202
Beğeni
·
31963
Gösterim
Adı:
Jojo Moyes
Tam adı:
Pauline Sara Jo Moyes
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra , İngiltere , Birleşik Krallık, 4 Ağustos 1969
1969 Londra, İngiltere doğumlu olan Jojo Moyes yazarlık kariyerinde zirveye Senden Önce Ben romanı ile ulaştı. Yazarlık kariyerine 2002 yılında yayınladığı Sheltering Rain romanı ile başlayan ve o tarihten sonra bir çok esere imza atan ünlü yazar Türk okuyucuları ile en çok satan romanı olan Me Before You(Senden Önce Ben) ile buluştu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan kitaptan sonra Jojo Moyes’in Sevgilimden Son Mektup romanı da Türkçeye çevrildi.

Jojo Moyes Romanları / Kitapları:
Sheltering Rain 2002
Foreign Fruit 2003
The Peacock Emporium 2004
The Ship of Brides 2005
Silver Bay 2007
Night Music 2008
The Horse Dancer 2009
Sevgilimden Son Mektup - The Last Letter From Your Lover 2010
Senden Önce Ben - Me Before You 2012
Paris'te Balayı - Honeymoon in Paris 2012
Ardında Bıraktığın Kadın - The Girl You Left Behind 2012
The One Plus One 2014
Onsuz yaşamaktan korktuğumu fark ettim. Benim hayatımı yıkmaya ne hakkın var, demek istiyordum. Benim senin hayatın üzerinde hiçbir şey söylemeye hakkım yokken bunu yapmaya ne hakkın var?
...Sana bu parayı veriyorum, çünkü beni artık mutlu eden pek bir şey yok, sadece sen varsın.
Beni tanımanın sana acı ve hüzün getirdiğinin farkındayım. Umarım bir gün bana daha az öfkeli ve kırgın olduğunda sadece bu yaptığımdan başka yapacak bir şeyim olmadığını, bunun gerçekten iyi bir yaşama sahip olmana, benimle tanışmasaydın sahip olacağın hayattan daha iyi bir hayata sahip olmana yardımcı olacağını da anlarsın.
... İşte böyle. Kalbimde bir iz bıraktın Clark. Komik kıyafetlerin, kötü esprilerin ve en küçük bir duygunu bile saklamak konusundaki beceriksizliğinle odamdan içeri girdiğin ilk andan itibaren bende bir iz bıraktın. Sen benim hayatımı, bu paranın senin hayatını değiştireceğinden çok daha fazla değiştirdin.
Beni o kadar sık düşünme. Seni sulu gözlü bir şekilde hatırlamak istemiyorum. Sadece iyi yaşa.
.

"Babam çay yapmanın dünyadaki en iyi referans olmadığını düşünsede deneyimlerime dayanarak bir fincan demli çayla düzeltilemeyecek bir şey olmadığını söyleye bilirim. "

.
.

Aynı yüzleri ve aynı hataların yapıldığını görmek ve buna rağmen sakin, anlayışlı kalmak oldukça zor. Bazen sesimdeki tahammülsüzlüğü kendim de duyabiliyorum.

.
.

Ama esas olan birini sevdiğinizde ondan kopmamak, depresyonu atlatmalarına yardım etmek değil miydi? Hastalıkta ve sağlıkta, her şekilde böyle olmamalı mıydı?

.
.

Ailemden sır saklamak konusunda iyiydim; sonuçta büyürken öğrendiğimiz şeylerden biri de buydu, ama kaygımla başetmek bambaşka bir şeydi.

.
480 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Senden Önce Ben, 2017 yılında bitirdiğim ilk kitap oldu. Kitaplarla dolu geçmesini umduğum kocaman bir yıla bu kadar etkileyici bir kitapla başlamak beni çok mutlu etti. Jojo Moyes hemen hemen hepimizin ismini sıkça duyduğu bir yazar, Senden Önce Ben ise ülkemizde yayımlandığı günden beri okurların dilinden düşmüyor diyebilirim. "Senden Önce Ben'i okudun mu" sorusuna sıklıkla maruz kalanlardanım. Alelâde bir aşk kitabı mı, acaba abartılıyor mu diye düşünürken kendimi kitaptaki karakterlerle aynı şeye üzülüp aynı şeye sevinirken buldum. Evet, Senden Önce Ben kazandığı tüm beğeniyi, popülariteyi ve yapılan olumlu yorumları fazlasıyla hak ediyor.

-> Will yakışıklı, zengin ve ekstrem sporlar da dahil birçok aktiviteyle hayatın tadını çıkaran bir adam. Ancak bu başarılı ve heyecanlı adamın hayatı yaşadığı trafik kazası nedeniyle alt üst oluyor. Will kendi başına yemek yemek, tuvalete çıkmak gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geliyor.
-> Lou ise 26 yaşında, garip kıyafetler giyen, işten eve dönerken eve kadar adımlarını sayan hayatı işi ve ailesinden ibaret olan bir kız. Ailesi maddi açısından iyi durumda olmayan Lou'nun çalıştığı kafenin kapanmasıyla hayat onlar için daha karmaşık bir hal alıyor.
-> Ve işte burada "kader" dediğimiz şey devreye giriyor. Ailesi için ne iş olsa yapacak duruma gelen Lou, Will'in bakıcılığını yapmak için iş görüşmesine gidiyor ve işe kabul ediliyor. Bundan sonrasını yani Will ile Lou'nun başına neler geldiğini merak ediyorsanız en kısa zamanda Senden Önce Ben'i alın ve okuyun derim.

Senden Önce Ben, çevremizde olan veya olmayan, tanıdığımız veya tanımadığımız doğuştan ya da kaza sonucu çeşitli fiziksel engelleri bulunan insanların içinde bulundukları psikolojiyi anlayabilmemiz konusunda da bir nebze yardımcı oluyor. Sevginin ve dramın türlü hallerini içinde barındıran bu kitabı okuyup etkilenmeyecek bir kişi bile olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Kitabı bitireli birkaç saat olmasına rağmen ben hâlâ Will ve Lou'nun niceliksel olarak küçük niteliksel olarak kocaman olan dünyalarına saplanıp kalmış vaziyetteyim. Zaman zaman eğlendiren, zaman zaman gözlerinizin dolmasına neden olan, zaman zaman sevindiren Senden Önce Ben duygu yüklü konusuyla okurun içini sızlatabilecek nitelikte.

Jojo Moyes'in 2012 yılında yayınladığı Senden Önce Ben, Haziran 2016'da sinemaya da uyarlandı. Son derece etkilendiğim bu kitapta yazılanların beyaz perdeye ne şekilde aktarıldığını fazlasıyla merak ediyorum. Hemen bu akşam filmini de izlemeyi planlıyorum. Bu kitabı henüz okumadıysanız popüler kitap ön yargınızı bir kenara bırakıp okumanızı öneririm. Keyifli okumalar...
480 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Jojo Moyes’in okuduğum ilk kitabı ve en beğendiğim kitabı kitap konu olarak ;Lou 26 yaşında kendi halinde yaşayan, çalıştığı cafede mutlu olan ve ailesinin geçimine katkıda bulunan bir kızdır. Sıradışı kıyafetler giymekte ve çevreyi önemsememektedir. Bir gün çalıştığı cafenin kapatılacağını öğrenir ve artık işsizdir. İş bulma kurumundan gönderildiği bir kaç işte dikiş tutturamaz ve son olarak kurum onu kuadripleji hastası bir kişinin bakıcısı olması için gönderir. 6 aylık bir iştir ama maaşı çok iyidir. 7 yıldır birlikte olduğu Patrick'le aralarında aşkla yakından uzaktan alakası olmayan bir ilişki vardır daha çok alışkanlık diyelim.
Will zengin bir aileden gelen ancak Londra'da bir şirketin ortağı olarak özgür bir hayat yaşamaktadır. Lisa ile birliktedir ve mutludur ta ki sabah işe gitmek için evden çıktığında o kaza olana kadar. Will felçli, tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan biri olmuştur ve buna dayanmak onun için imkansızdır. O adrenalini bol işler yapan bir adamken birden bu hale gelmeyi bir türlü kabullenemez. Ölmek istemektedir ve bunun için İsviçre'de bu işleri yapan bir klinik vardır. Ailesi bunu kabullenemez ve annesi ondan 6 ay düşünmesini ister ve Will kabul eder. Bu süreçte iş bulma kurumundan gönderilen bakıcı Lou'dur ve zamanla işler hiç düşünülmeyen bir noktaya gelir.
Lou'nun Will'in ölüm düşüncesini öğrendikten sonra ona hayatı sevdirme çabalarını ve zamanla ona aşık olmasını bazen gülerek bazen ağlayarak okuyacaksınız muhteşem bir kitap kitabın devamı olan Senden Sonra Beni de okumanızı öneririm ancak ilk kitabında aldığım tadı bu kitabında alamadım.İsterseniz kitabı okuduktan sonra filmini de izleyebilirsiniz
Keyifli Okumalar Dilerim
480 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
SPOILER UYARISI.....

Aslında aşk romanından daha fazlası...Hayat bakış açınızı tamamen değiştiren muthiş bir kitap. Geçirdiği bir trafik kazası sonucu belden aşağısı felç kalan bir adam ve öncesinde onun bakıcısı olan ve zamanla ona aşık olan bir kadının acıklı hikayesi...Ben genel olarak iki karaktere de çok üzüldüm ama daha çok Lou'ya üzüldüm aşkı için her şeyi ama her şeyi hatta daha önce hiç yapmadığı ve asla da yapmayacağı şeyleri sevdiği adam için yapan ,mukemmel bir sabır ve sevgi örneği gösteren ve kendini ortaya koyan bir kadın...Tüm bunlara ragmen Will'in onu yarı yılda bırakması benı çok sarstı.Empati kurduğum zaman mantığım Will'in dogru karar verdigine katılsa da gönlüm hep Lou'dan taraf olacak...Özellıkle finalde ki o mektup.... Eğer benim gibi aşırı derecede duygusal bir yönünüz varsa o savunmasız gönlünüz,yüreğiniz,kalbiniz adına her ne diyorsanız, mektup tarafından hunharca katlediliyor ve yasınızı tutmak gözlerinıze düşüyor...

Ayrıca bu kitabı okumamda büyük emekleri olan Seray'a sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum...
548 syf.
·21 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Kitap boş vakitte okunmaz, kitap okumaya vakit ayrılır.” Son üç gündür bu kitabı okumak için gece ikiden, üçten önce uyumuyorum, sabah erken uyanacak olmama rağmen.

Öncelikle bu kitabın benim için ayrı bir önemi var; Doğum günümde 16 yaşındaki bir genç bir kızın bana hediyesi. Hayatımın son 4-5 ayında, beni derinden etkileyen Sevgili Bade’min...

Jojo Moyes’in Senden Önce Ben-Senden Sonra Ben ve serinin sonuncu kitabı Sonsuza Dek Sen.
Senden Önce Ben de kafede çalışan, kendi dünyasında ufak tefek şeylerle mutlu olan Luisa (Lou) Clark ile motosiklet kazası sonucu felç olan, huysuz William (Will) Traynor’ın kesişen hayat hikayesi anlatılmıştı.
Yeri geldi gülerek, yeri geldi gözlerim dolarak okuduğum bir kitaptı ve tüm arkadaşlarıma ısrarla okumalarını tavsiye ettim, hatta kitabı aldım hediye olarak..

Serinin ikinci kitabı Senden Sonra Ben’i Canım Arkadaşım Arzu hediye etti bana. Ama bir süre okuyamadım ilk kitaptaki hazzı alamayacağım korkusuyla. Neyse daha sonra okudum onu da. Geride kalanlar için yazılmış bir kitaptı. Sonuçta birileri isteyerek ya da istemeyerek gittikten sonra “ Hikayenin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir” öyle değil mi?

Eveeet, gelelim Sonsuza Dek Sen kitabına. Nev-i şahsına münhasır Lou, Rafet El Roman’ın “ Macera Dolu Amerika” şarkısına uyarak soluğu Amerika’da zenginlerin dünyasında alıyor:))
Yabancı bir ülkede tanımadığı bir yaşam, kilometrelerce uzakta bıraktığı ve sürdürmeye çalıştığı ilişkisi Paramedik Sam, New York da tanıştığı yeni insanlar; Josh, Mr. Gopnik, Agnes, Mrs. Margot De Witt, Ashok ve sevimli Dean Martin...
Will’in verdiği cesaret ve özgüvenle ‘an’ı yaşamaya çalışan Lou, hep bir yerlerde geriye dönüyor.

Bir şeylere devam etmektir hayat; bazen tökezleyerek, bazen yıkılarak, bazen de başararak...

“ Çevremizdeki kişiler bizi ne çok biçimlendirir ve tam da bu nedenle onları seçerken ne kadar dikkatli davranmak zorundayız, bütün bunlara rağmen belki de sonunda, kendimizi bulabilmek için onları kaybetmek zorunda kalırız.” (s. 527)
Keyifle okudumm...
480 syf.
·Beğendi
Evet kitap bitti ancak sanki aramızda yaşıyorlar geziyorlar gibi geliyor insana. Belki o gezenler Will ile Clark değil ama ... Bu kitap okuduğum en güzel eserlerden biriydi sanki hayatı Will ile Clark değilde siz yaşıyorsunuz gibi hissettiriyor; onların gözünden gösteriyor hayatı sizlere. Bu eser muhteşemden öte mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
456 syf.
·Puan vermedi
Senden önce ben kitabı ne kadar muhteşem İse bu kitap da o kadar vasat. Bir kitap çok tutulduğu için zoraki devamı yapılmış. Will öldü ve hikaye bitti. Sırf maddiyat için ve daha çok ünlenmek için böyle şeylere hiç gerek yok. Bazı şeyler tadında bırakmalı ki güzelliğini korusun. Belki Will canlanır belki her şey bir hayaldir diye bekledim ama olmadı Louis beceremedin çocuğu hayatta tutmayı. Şimdi devamın 10 kitap olsa da nafile tadın kaçtı.
456 syf.
·4 günde·8/10
Yakın zamanda ikiz kardeşimi akciğer yetmezliği sonucu kaybettiğim için bu kitap bana okurken bazı şeyleri gerçekten sevdiklerimiz öldükten sonra da onlar için yaptıklarımıZla yaşatabileceğimizi gösterdi.Onu özlemek zaten apayrı bir duygu ama hayatın 'Senden Sonra Ben' kısmı sanırım gerçekten geride kalanlara bağlı...Çok ağladım çok üzüldüm ruh halim gereği ama umudumu hiç kaybetmedim..Keyifle okudum..Tavsiye ederim ...
512 syf.
·9/10
Jojo Moyesin kalemiyle senden önce ben kitabıyla tanışmıştım. Severim anlatma dilini, aynı zamanda sürükleyici de..Bu kitap da sevdiğim kitaplar arasına katıldı..iki çiftin hayatını anlatıyo..biri 19cu yüzyıl olmalı yanlış hatırlamıyorsam, ressam Eduoard Lefevreyle karısı ve 21ci yüzyılda yaşayan çift..bunları birleştirense Lefevrenin karısı Sophieni çizdiği bir tablosudur.Kitapta savaş döneminde Lefevrenin güzel karısının başından geçen olaylar var ki,okurken kitabın ne kadar duygu yüklü olduğunu hatırlatıyor.Güzel bir kitap, düşünmeden tavsiye ederim...
496 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz ile birlikte dördüncü Jojo Moyes kitabımı da bitirdim. Yazarla en çok bilinen kitabı olan Senden Önce Ben ile tanışmış ve ardından iki kitabını daha okuyarak Moyes'i sürekli okuduğum yazarlar arasına dahil etmiştim. Açıkçası Jojo Moyes'in bu kitabı için net olarak çok kötü ya da çok iyi diyemiyorum. Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz bana göre ortalama bir kitaptı. Kitabın konusu kısaca şöyle: İkinci Dünya Savaşı sırasında görev için Avustralya'da bulunan İngiliz askerler bölgedeki kadınlarla evlenmişler,  görevleri sona erdikten sonra ülkelerine dönmüşlerdir. Bir süre sonra alınan karar İngiliz askerlerle, mühendislerle evlenen Avustralyalı kadınların HMS Victorious isimli uçak gemisi ile İngiltere'ye kocalarının yanına götürülecekleri yönündedir. Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz altı haftalık gemi yolculuğu boyunca orada yaşananları ele alıyor. Özellikle de kadın yolculardan dördünü: gemideki en küçük gelinlerden biri olan on altı yaşındaki Jane, çiftlikte büyüyen, becerikli Maggie, zengin,  kibirli Avice ve içine kapanık hemşire Francis.

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz biraz durağan başlayan ve uzun bir süre de böyle devam eden bir kitap, bu nedenle bazı kısımlar sıkabiliyor. Kitap için söyleyebileceğim tek olumsuz nokta bu. Bunun dışındaki noktalarsa ortalama düzeyde seyrediyor diyebilirim. Kitabın en etkileyici yanı ise kitapta adı geçen HMS Victorious isimli geminin tarihte gerçekten de var olması ve gerçekte de İngiliz Kraliyet Donanması tarafından Avustralyalı kadınların eşlerinin yanına yani İngiltere'ye bu uçak gemisiyle getirilmeleri. Bu kadınlardan biri de Jojo Moyes'in büyükannesi Betty Mckee. Yazarımız Moyes kitabı için bu olaylardan ilham alıyor. Yukarda da belirttiğim gibi Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz belirli bir yere kadar oldukça durağan ilerlese de özellikle son 150-200 sayfa bu kısımlara nazaran çok daha akıcı ve keyif verici. Ayrıca gemide yer alan ve kitabın da ana karakterleri olan dört kadınla aranızda ister istemez bir bağ oluşuyor. Benim favorilerim Maggie ve Francis. :) Özellikle Francis'in başına gelenler birçok şeyi sorgulamanıza neden olabilir. Sonuç olarak bir diğer Jojo Moyes kitabı daha bitti ve ben Senden Önce Ben'de olduğu kadar memnun olmasam da yine de bu kitabı okuduğum için memnunum. Okumayı düşünenler beklentilerini çok yüksek tutmadıkları sürece hayal kırıklığına uğramayacak ve keyif alacaklardır.
480 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitap yeni bitti. Normalde kitaplarımı gece okurum ama geceyi bekleyemem dedim ve oturup bitirdim. Gerçekten sonu, başı ve ortası her yeri harika olan bir kitap okudum. Yani bir Will ve Louise içinize ancak bu kadar işleyebilir. Özenle seçilmiş kelimelerden oluşan bir kitap okuyacağınızı daha ilk sayfalarından anlıyorsunuz. Bence kitabın kapağı da muhteşem genelde çoğu kapak ilgimi pek çekmemiştir. Kitabın içeriği hakkında yazılacak çok fazla şey var ama benim yazdıklarım bu kitabı tarif etmeye yetmeyecektir. Kendimi bu konuda yeterli göremiyorum. Yalnız şöyle bir durum var ki; çok samimi ve içten bir hikaye okuyacaksınız. Kitabı aldıktan sonra filminin çevrildiğini görünce gerçekten oldukça heyecanlandım. Filmini de büyük heyecanla izleyeceğimden eminim.
...
Kitabın filmi de harika olmuş. Hele son sahne muhteşemdi. Ben bir ara kendimi cennete falan zannettim. Popüler kültüre ön yargılı bakanlar ciddi anlamda çok şey kaybediyor. İnsan hayatı boyunca kazandıklarından çok kaybettiklerini düşünmeli bence. Kazanılan zaten onundur ama kaybedilen onun değildir.

Kitabı 2016'da okuduğum en iyi kitap olarak seçtim. Etkisi çok uzun sürdü. Kafamda Will ve Louise dönüp durdu. Aynı yıl okuduklarım içinde 1984 gibi kitapların olduğunu düşünürsek bu kitabın ne derece önemli bir kitap olduğunu sanırım anlatmaya yeterli oluyor. Kitabı resmen saniye saniye yaşadım. Etkileyici demek bu kitaba yetersiz kalır. Eğer hala ön yargılı iseniz bence bu kitaba bir şans verin.. Sonuçta bir şey kaybetmezsiniz.. Ama kazanacağınız bence çok şey var..

Sevgiler ...

Yazarın biyografisi

Adı:
Jojo Moyes
Tam adı:
Pauline Sara Jo Moyes
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra , İngiltere , Birleşik Krallık, 4 Ağustos 1969
1969 Londra, İngiltere doğumlu olan Jojo Moyes yazarlık kariyerinde zirveye Senden Önce Ben romanı ile ulaştı. Yazarlık kariyerine 2002 yılında yayınladığı Sheltering Rain romanı ile başlayan ve o tarihten sonra bir çok esere imza atan ünlü yazar Türk okuyucuları ile en çok satan romanı olan Me Before You(Senden Önce Ben) ile buluştu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan kitaptan sonra Jojo Moyes’in Sevgilimden Son Mektup romanı da Türkçeye çevrildi.

Jojo Moyes Romanları / Kitapları:
Sheltering Rain 2002
Foreign Fruit 2003
The Peacock Emporium 2004
The Ship of Brides 2005
Silver Bay 2007
Night Music 2008
The Horse Dancer 2009
Sevgilimden Son Mektup - The Last Letter From Your Lover 2010
Senden Önce Ben - Me Before You 2012
Paris'te Balayı - Honeymoon in Paris 2012
Ardında Bıraktığın Kadın - The Girl You Left Behind 2012
The One Plus One 2014

Yazar istatistikleri

  • 1.202 okur beğendi.
  • 25.035 okur okudu.
  • 458 okur okuyor.
  • 9.049 okur okuyacak.
  • 385 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları