Jonathan Santlofer

Jonathan Santlofer

Yazar
7.8/10
100 Kişi
·
247
Okunma
·
4
Beğeni
·
462
Gösterim
Adı:
Jonathan Santlofer
Unvan:
ABD’li Yazar
Doğum:
New York City, New York, ABD, 1946
1946'da New York City'de doğdu ve Boston Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü'nden mezun oldu. Brooklyn, New York'taki Pratt Enstitüsü'nde Güzel Sanatlar mastırı yaptı ve mezuniyetinden sonraki ilk yıllarda çeşitli yerlerde öğretmen olarak çalıştı. Santlofer, James Graham & Sons, THe New Museum, The Drawing Center, Institute of Contemporary Art, Japonya, Galleria Peccolo, İtalya da dahil olmak üzere, yüzün üzerinde kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Eserleri, The Institute of Comtemporary Art, Tokyo, The Art Institute of Chicago, The Metropolitan Museum of Art, New York, The Grand Rapids Art Museum, Michigan, The Indianapolis Musseum of Art, Indiana ve birçok kişisel koleksiyonda bulunuyor. Santlofer'in yazmaya başlamasıysa, beş yıllık çalışmalarının Chicago'da açtığı sergide yanmasından sonraki döneme denk geliyor. Kahramanı, eski polis -yeni sanat tarihi uzmanı Kate Mc Kinnon Rothsetin'in maceraları, elinizdeki ilk maceranın beğenilmesiin ardından sürüyor: Renk Körü (Color Blind), 2004 ve Öldüren Sanat (The Killing Art), Kasım 2005. Yapıtları Ölüm Ressamı
Ne olursa olsun bebeğim,insan daima yeteneklerinin sınırlarını zorlamalıdır.Yoksa kendisini kandırır.Dünya'ya ve kendisine en iyi göstermelidir ve bunu nasıl yaptığı kendi meselesidir.
Sanırım kadınlara özgü bir şeydi.Ayakkabısına taş giren adam,taşı çıkarır değil mi? Kim bütün gün ayakkabısında taşla yürür?
Dudağını emdi ve eliyle gözlerini oluşturdu, ki bunlar insanların yalan söylerken yaptığı şeylerdendi.
Akciğer kanserinden öldü. Haksızlık, otuz yıldır sigara içmiyordu. Ancak hiç sigara içmeyen biri de akciğer kanserine yakalanabiliyor, ve ölebiliyordu. Hayat ve ölüm meselesinde hak-haksızlık gibi şeyler aramak beyhudeydi.
Jonathan Santlofer
Altıkırkbeş Yayınları
Bir bebek ve 90 yaşındaki nine gemiden düşse
Ve sadece birini kurtarabilecek olsan,
Hangisini kurtarırdın?
Annen hasta ve ilaç için paraya ihtiyacın var,
Eczaneye zorla girip,ilaç "ödünç" alır mıydın?
Peki ya birçoğunun hayatını kurtarmak için,
Birinin hayatını riske atar mıydın?
Final sınavımız için
Kokainli esrar içip,
Dürüstlük üzerine bir makale yazdım,
Ve B aldım.
Jonathan Santlofer
Sayfa 98 - 6:45 yayın 2015
Yine ben yine kelepir bir inceleme.
Bu kitabı yine ucuz olan bir yerden almıştım.Nedeni ise kapağından da anlaşılacağı marijuana ve günlük olması.
Marijuana kısmı rastafaryanizmden dolayı geliyor. Rastafaryan kültürüne ve Bob Marley'e olan ilgimden ve sevgimden dolayı bu kitabı okumaya karar vermiştim.
İçinde yabancı ünlülerin esrar deneyimlerini, anılarını ve yorumlarını buluyoruz. Ne yazık ki bu isimlerin sadece bir ikisi bana tanıdık geldi. Diğerleri de alanlarına tanınan kişiler olsa gerek.
Bazı anılar cidden çok komik. Bazıları ise buraya yazamayacağım kadar uygunsuz.( Tabi ki kime göre neye göre diye sormak lazım). Site içerisinde bulunun yaşları küçük dostlarımızı da göz önünde bulundurarak bu anılar hakkında ayrıntı vermeyeceğim.
Kitap okumaya değer mi? Tabi ki değmez. Çünkü herhangi bir edebi değeri yok. Anılar desen yüksek kafalarda, yazan kişiler pek umursamamış olsa gerek, konular karman çorman. Okurken daraltıyor. Buna rağmen aralarda güzel cümleler çıkabiliyor.
Kısacası okumanızı tavsiye etmem. Gereksiz kitapları ben okur, inceler, sözlerimi yazarım. Siz bu kitaplar ile zaman harcamayın.
Olur da illa okumak isteyen dostlar var ise iyi okumalar dilerim.
Herkese keyifli okumalar. :)
26 yazarın yazdığı bir kitap ve her yazarın kendine özgü farklı yazım şeklinin olduğunu bu kitapta çok daha iyi anlıyorsunuz. Usta yazarlar ve süper hikaye ama daldan dala atlar gibiydi. 26 yazar olduğu söylenmese belki de farketmeyecektik farklı tonları bilemiyorum. Genel olarak ortalamanın üstünde diyebilirim
Puanım aslında 5'ti ancak gelirinin bağış olarak kullanılacak olması takdire değer.

26 yazar bir araya gelip, bir kitabı nasıl yazabilir ki? Kitabın kapağını ilk gördüğümde ve sonrasında bu soru zihnime takıldı ve okuyup görmek istedim. İki yazarın bile ortak kitap çıkarması bana hep şaşırtıcı gelmiştir, bir kitap sadece bir yazara ve onun düşünce dünyasına ait gibi hissederim hep.

"İnsanın hayatta yalnızca tek bir şansı olurdu ve kendisine sunulan bu şansa dört elle sarılması gerekirdi."

Kitabı dışı ile yargılayacak olursak, kitaptan etkileyici bir polisiye çıkabileceğini düşünmüyordum ama yazarların arasında kitaplarını severek okuduğum kişiler de olunca merakım arttı. Her yazar ayrı bir bölüm yazmış ve hepsi bir araya gelince hikaye de kopukluk olmuyor, bu yönden takdire değer bir iş çıkmış. Özele inecek olursak;

"Her şeyden uzaklaşmak ve olanları unutmak için çok çaba sarf ettim ama aslında hiçbir zaman unutmuyorsunuz, sadece yaralarınızın üzerini bir doku kaplıyor ve hayatınıza devam ediyorsunuz."

Kitabın konusu ve ilerleyişi fena değildi, her karakterin penceresinden olayı okumak ve çeşitli açılardan bakmak kitaba yakışmıştı. Kitabın sonuna kadar da bir gizem hakimdi, bu da sizi hikayenin içinde tutmak için iyi bir sebep. Ancak kitapta her şey ortalama seviyede idi, cinayet ve plan güzel ama şaşırtıcı olmaktan yoksun, yazar üslupları ise birbirinden farklı olduğu için bölüm geçişleri ya da aynı karakteri farklı yazarlardan okumak kitaptaki bütünlüğü zedeliyor.

"Hayattaki hiçbir şey basit değildir."

Genel olarak değerlendirecek olursam, ben 26 yazarın çalışmasından daha iyi bir sonuç beklerdim, bir polisiye roman olarak tatmin edici bulmadım. Ancak konu bütünlüğünün sağlanması ve kitabın akıcı bir şekilde yazılmış olması da sıkılmadan bitirmenizi sağlıyor. Kitaba kötü diyemesem de iyi diyemem, okusanız da okumasanız da bir şey kaybetmeyeceğiniz kitaplardan. Şuna da değinmek isterim ki, kitabın (yazarlara ödenen para dışında) gelirin Lösemi & Lenfoma Vakfı'na bağışlanacak olmasından çok hoşlandım.
Tam anlamıyla hayal kırıklığı. İsminden mi aldanıp okumaya başladım bilmiyorum ama baladığımı da genelde bitirmek gibi bir huyum var. Hollywood'un ne kadar klişesi varsa bu kitapta toplanmış. Kurgu vasat, edebi herhangi birşey beklemeyin. Sadece akıcı. Bunun yerine Cehennem Silahı serisinden herhangi birini de açıp seyredebilirsiniz. Tekrar bile olsa sıkmaz.
Severek okudum. 26 yazardan Bi hikaye. Adalet eninde sonunda yerini bulur.

Rosemary. Kocası için kendinden vazgeçen bir kadın. Kocası müzede çalışan bir hırsız. Tabloları çalarak yüksek paralara satıyor. Ve bir gün ortadan kayboluyor. Aradan zaman geçer ve ölü bulunur. Tüm işaretler Rosemary'i katil olarak gösterir ve idama mahkum olur.

Devamını kitaptan okuyunuz. ️ tavsiye edilir.
Eski bir polis olan Kate artık sanat dünyasındadır. Kendisine yakın kişilerin öldürülmesiyle beraber yine polislik günlerine döner ve katili bulmaya çalısır. Bu arada kendisinin de hedef oldugunu fark eder.
Akıcı, sade dille yazılmıs, farkedebildiğim mantık hataları olmayan bir kitaptı. Polisiye gerilim severlerin keyifle okuyacagını düşünüyorum...
Hep tek yazardan okumaya alışmışızdır. Kalemini de sevdiysek, diğerlerini de alır okuruz. Bu kez 26 yazarın ortak çalışmasını elimizde tutuyoruz. Hem de en çok satanların yazarları.

"Geç kalmış bir adalet zulümdür." Ancak burada bir zulümden dahi söz edemiyoruz. Bir sanat müzesinde karı koca çalışan çiftin evliliği yolunda gitmiyordur. Buna rağmen eşi yaşanılanlara katlanmaktadır. Çünkü 2 çocukları var. Müzedeki bir davette kocasını yine bir başka kadınla gördükten sonra gözü dönen Rosemary, herkesin ortasında Thomas'a bağırır ve çeker gider. Kocası da peşinden. Bir süre sonra demir giyotin içinde bir ceset bulunur. Yurtdışından müzeye iade edilen bu parçanın içerisine nasıl girdiği bilinmez. İşin gizemli yanı Thomas'tan bilgi alınamıyordur. Rosemary ise çoktan kocasını boşanmayı düşünmüştür.

İşin içindeki dedektif ise ortada bir yanlışlığın olduğunu söyler, hatta bir gazeteci de baskıya taşır bunu. Ancak yargıç ve jüri yargıya varmışlardır ve ceza onlarca adildir. 10 yıl sonraya bir vasiyet bırakır maktül. Ve müzede bir anma töreni yapılır. İşler bundan sonra daha da karmaşıklaşır. Ve o dedektif bu kez yine başroldedir. Sona doğru iyice tırmanışa geçiyor okuma hızı. Peki katilin göz göre gelmesi neyi değiştirecektir? 10 yıldır herkes vicdanını susturmayı bilmiştir. Peki işin iç yüzü gerçekte neydi?

Son bölümleri yazan yazarlar benim de sevdiklerimden. Dolayısıyla kendimi yitirdiğim bölümler de onlarınki oldu. Güzel, akıcı ve keyifliydi
İlginç bir deneyimdi. Beklediğimden daha uyumlu olduğunu söylemeliyim. Bazı bölümlerde (özellikle Andrew Gulli'nin yazdığı kısımlarda) anlatım biraz zayıf olsa da, bu kadar yazarın iskeleti baştan oluşturulmamış bir romanı tek bir elden çıkmışçasına yazmaları takdire şayan. Kitabın sonu tahmin edilebilir hale gelir gelmez katili açıklamışlar, ama bu akışı bozmamış. Buradan sonrası ise macera romanı tadında olmuş.
Yazarları tanımak açısından da faydalıydı. Tavsiye edilebilecek bir eser.
Bu arada Benzer bir çalışma olan Beşpeşeyi de alıp denemeye karar verdim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jonathan Santlofer
Unvan:
ABD’li Yazar
Doğum:
New York City, New York, ABD, 1946
1946'da New York City'de doğdu ve Boston Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü'nden mezun oldu. Brooklyn, New York'taki Pratt Enstitüsü'nde Güzel Sanatlar mastırı yaptı ve mezuniyetinden sonraki ilk yıllarda çeşitli yerlerde öğretmen olarak çalıştı. Santlofer, James Graham & Sons, THe New Museum, The Drawing Center, Institute of Contemporary Art, Japonya, Galleria Peccolo, İtalya da dahil olmak üzere, yüzün üzerinde kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Eserleri, The Institute of Comtemporary Art, Tokyo, The Art Institute of Chicago, The Metropolitan Museum of Art, New York, The Grand Rapids Art Museum, Michigan, The Indianapolis Musseum of Art, Indiana ve birçok kişisel koleksiyonda bulunuyor. Santlofer'in yazmaya başlamasıysa, beş yıllık çalışmalarının Chicago'da açtığı sergide yanmasından sonraki döneme denk geliyor. Kahramanı, eski polis -yeni sanat tarihi uzmanı Kate Mc Kinnon Rothsetin'in maceraları, elinizdeki ilk maceranın beğenilmesiin ardından sürüyor: Renk Körü (Color Blind), 2004 ve Öldüren Sanat (The Killing Art), Kasım 2005. Yapıtları Ölüm Ressamı

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 247 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 135 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.