Jose Rodrigues Dos Santos

Jose Rodrigues Dos Santos

8.6/10
362 Kişi
·
658
Okunma
·
67
Beğeni
·
5.606
Gösterim
Adı:
Jose Rodrigues Dos Santos
Tam adı:
Jose Antonio Afonso Rodrigues dos Santos
Unvan:
Portekizli yazar, gazeteci, akademisyen
Doğum:
Beira, Moçambique, Portekiz, 1 Nisan 1964
1964 Beira, Portekiz mozambiği doğumlu, Portekiz yazar, öğretim görevlisi ve gazeteci. Mozambik'teki iç savaş sonucu ailesi ile birlikte portekize göçen Jose, daha 17 yaşında radyo muhabiri olarak çalışmaya başlar.
Habercilik bölümünü bitirdikten sonra, Londraya gidip BBC'de işe başlamış,birkaç yıl sonra da portekiz ulusal televizyonunda gece haberlerini sunmaya ve New Lisabon University'de habercilik üzerine eğitim görevlisi olmuş. Bugünlerde, Portekiz ulusal televizyonu müdürü ve CNN'le ortak iş yapmasıyla birlikte, bestseller seviyesinde de romanlar yazmaya vakit bulabiliyor.
Bir arkadaşı ondan bir dergi için hikaye kaleme almasını istiyor, ama o ikinci haftasında 200 sayfa yazmış olduğunu anlayınca, ilk romanı da doğmuş oluyor - Karanlık Adası. ama onu asıl ünlü yapan kitap, üçüncü kitabı olan codex 632: the secret of christopher columbus. a fórmula de deus (tanrı nın formülü) - ing. the einstein enigma olan kitabı da çok satınca, yazarın ünü sadece portekizde değil, ABD, Latin Amerika ve Avrupada 'da duyuluyor. Sonraki romanları da yazarın yeteneğini kanıtlar nitelikte zaten her kitabında okuyucuyu heyecanlandırıp yeni bir sürpriz sunuyor...
İranlılar yüksek hızlı merkezkaç kullanarak uranyum zenginleştirebilecekleri tesisler inşa etmişlerdi.
Zaman mekanla, mekan da Büyük Patlamayla başlamıştır. Bunun ilerisinde ne var diye sormak Kuzey Kutbunun kuzeyinde ne var diye sormak gibi bir şeydir. Anlamsızdır.
Sessizlik mutlaktı, boğucuydu, öldürücüydü. Böyle kesin bir sessizliğin olabileceğini insan hayal bile edemezdi.
1951 yılında Eınstein'ı ziyaret eden İsrail başbakanı ondan yeni kurulan devleti için bir nükleer bomba yapmasını ister. Bu görüşmeyi dışarıdan dinleyen CIA, Albert Einstein'ın Tanrının Formülü adlı el yazmasının peşine düşmek için çalışmalara başlar...

Kriptolog ve tarih profesörü olan Thomas Noronha'nın sade hayatı giren Ariana Pakravan, İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı adına ondan çok gizli bir el yazmasının şifresini çözmesi için karşı çıkamayacağı bir teklif sununca, Thomas teklifi geri çevirmeyip kabul eder. Bu el yazması Albert Einstein'a ait olan ve CIA 'inde peşinde olduğu ünlü formüldür ve Thomas kendini bekleyen tehlikelerin farkında olmadan yazının şifresini çözmeyi kabul eder...

Bir yanda İran devletinin acımasız kanunları bir yandan CIA, Thomas Noronha'yı hiç beklemediği tehlikelerin içine sürüklemekte geç kalmamıştı. Yaptığı araştırmalar derinleştikçe Thomas bu formülün bambaşka bir sırrı sakladığını anlamaya başlamış olmasına rağmen tehditler ile yüzleşmek zorunda bırakılmıştı...

Dünyanın var oluşunun sırrı; yok olacağı, Tanrı'nın varlığının ispatı ve insanın ne için yaratıldığının soruları ile karşı karşıya gelen Thomas bu sorularda ki cevapları, bilim adamlarının ispatları, matematikçilerin, doğu mistisizminde yer alan öğretilerin, dinler ve kuantum fiziğinin sunduğu delillerle, kendi inançlarını da sorgulamasına sebep olmuş ve sonuca her adım yaklaştığında ise yeni bir bilginin gizemini öğrenmekte olduğunu şaşkınlıkla takip etmeye başlamıştı...

Kitapta bilim adamlarının neleri keşfettiğini yazar fazlasıyla konuya dahil etmiş. Devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda amacına ulaşmak için yollarına çıkan engelleri nasıl aştıklarını bir kez daha gözler önüne sermiş. Bilim adına yapılan birçok araştırma tarihi veriler ile eserde yerini almış. Yazım dili sade ve akıcı. Sıkılmadan bir sonraki sayfaya geçeceksiniz.

Yazar, eserini kaleme alırken, hangi kaynaklardan yararlandığını ise kitabın "Son Söz" bölümünde paylaşmış. Keyifli okumalar...
Fizikten astronomiden ve daha birçok bilim dalı üzerinden bilgiler verilmiş ve kurgu bilimle -fazlasıyla-doyurulmuş. Eser bilimsel yönden çok etkileyici bi dilde ele alınmış.
Diyorsunuz ki keşke yazar bunları sadece bilimsel dilde yazsaymış. Kurgunun çok geri planda kaldığını görüyorsunuz. Yazar biraz Dan Browncılık oynamış. (Dan Brown'ınki çok kaliteli bir üslup ve olay örgüsü de okuru öyküye bağlayıcı ama Dan Brown'ın kurgu yönü baskın bilimsel ciddi hataları olan kitapları var) Ancak Tanrının Formülü'nün olay örgüsü -yani Pakravan ve Noronha'nın aşk macerası- çok ucuz bir hikaye, fazla basit ve boğucu. Itici yanıysa Bayan Pakravan'ın kitabın cinsel objesi olması, yazarın yazarken bi kendini çok kaptırıp taşşş gibi hatun demediği kalmış, kitapta adı geçen her yerde bu Pakravan ismindeki bilim insanının vücut betimlemelerini görebilirsiniz.
Bilimsel bi roman yazıyım, biraz ondan biraz bundan da katıyım mantığıyla yazılmış bir kitap.

Not: Ayrıca popüler kültür sığlığından ara sıra kafasını dışarı da çıkarabilen; sıradan değil, olağan çizgiden farklı diye çok çabuk her şeyin büyüsüne kapılan insanların gereksiz yücelttiği bir kitap.
Kurgusal bir Jose Rodrigues Dos Santos eseri. Kuantum ancak bu kadar net anlatılır. Düşünce sınırlarınızı zorlayacak bu eser bilinen fiziğin aksine zamanın asıl tarihini zihinlerinize kazıyacak.Fizik meraklılarının mutlaka okuması gereken kurgusal bir bilim romanı.
Tanrı'nın Formülü kitabında evrenin oluşumu ve evreni yaratan Tanrı'nın gizemini başta Einstein olmak üzere klasik ve kuantum fizikçilerinin de görüşlerine yer vererek açıklayan yazar, bu kitabında ise daha çok evrenin gizemini yine zincirleme ve heyecan verici olaylar, sırlar, şifrelerle aksiyon dolu, merak uyandıran olayları film gibi çok akıcı ve net bir şekilde aktarmış. Evreni büyük bir kuantum bilgisayarına benzeten yazar, bunu aynı zamanda insan zihniyle özdeşleştirmiş. Klasik fizik, kuantum fiziğine ilgi duyanlar için güzel bir kitap olmasının yanında bu konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için de güzel bir başlangıç olabilir..Aksiyonu bol, merak uyandıran zincirleme olaylar nedeniyle kitabı elinizden düşürmeyebilirsiniz...
İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein ile tanışmak için ziyaretine gider. Atomla başlayan sohbet Tanrı'nın varlığıyla devam eder. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir ve ölmeden önce bir el yazması bırakır. Belge İran lıların eline geçer ve şifreyi çözmesi için Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha dan yardım isterler. CİA de belgenin peşine düşünce olaylar içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Thomas'a bu zorlu yolculuğunda çekici iranlı kadın Ariana Pakvaran yardım eder.
Kitap fizikten ve matematikten çokça bahsetmiş teoremler ve paradokslarla evrenin var oluş nedeni ve Tanrı'nın varlığı araştırılmış. Açıklamalar fiziğe ilgisi olmayanlar için biraz sıkıcı gelebilir ama anlatılanlar kitabın sonunda belgelendirilmiş. Kitap bu anlatımların dışında olayların çözülüş şekli açısından Dan Brown tarzında anlatılmış merak uyandırıyor.
Kitabı okurken evrenin ve bizim yaradılış nedenimizi fizik kurallarıyla tekrar sorgulayacaksınız. Bilgi yüklü bir kitap herkese tavsiye ediyorum.
Soru ve cevaplar ile ilerleyen,atom,din,matematik,astrofizik hakkında bilgiler verilen,okuması zevkli bir roman. "Rab mahirdir ama zalim değildir.Doğa sırlarını sinsiliğinden değil özündeki yüceliğinden dolayı saklar." AlbertEinstein
Okumuş olduğum kitaplar içinde bilgilerle zengin, mühteşem bir kitap. Kurgusu o kadar cazip ki... Din, bilim, felsefe, fizik, matematik öyle bir şekilde sunulmuş ki, fizik bilgisi o kadar da iyi olmayan biri bile kolayca anlayabilir.
Bilgiler, yazı tarzı… hem satır-satır oxumak istediğim, bitmesini hiç istemediğim bir kitap, hem de bir nefesde okumak istediğim bir kitaptı.
Fizik, evren, din konularında meraklı olanlar için mühteşem bir kitap.
Kahramanımız tanrının varlığına ulaşabilmek için bilimsel bilgilerin peşinde koşuyor.Kitaptaki matematik ve fizik konularındaki diyaloglar çarpıcı ve anlaşılır üslupla aktarılmış.Kitabın polisiye ve aksiyon kısımları sanki biraz yavan kalmış hissi bırakıyor.Ancak sürükleyici ve her sayfası merakla okunan bir kitap olmuş.
En az Tanrının Formülü kitabındaki gibi çok sürükleyici.Bir bölümü bitirdikten sonra diğer bölüme geçmek için ara veremiyorsunuz ve kitap kısa bir süre sonra bitiyor.Kitabın içindeki fizik teoremleri; özellikle kuantum fiziğinin yasaları sizi hem şaşırtıyor hem de düşünmeye sevkediyor.Bilimsel bilgilerin gerçekliği doğru ve son derece yalın aktarılmış.
Bu kitabı kuantum fiziği ve izafiyet teorisi ile ilgili temel bilgileri içeriyor diye özellikle okumak istemiştim. Din, kutsal kitaplar ve bilimsel teoremler ile ilgili temel bilgileri açıklayıp hepsini ortak noktada buluşturması, üstelik polisiye olup da bu tarzda bilgiler içermesi kitabı diğer kitaplardan farklı kılıyor. Özellikle fizik ile ilgili temel bilgileri biliyorsanız anlatılan teorileri kolay bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Bunu da okuyucuyu sıkmadan, gereksiz detaylara boğmadan, ana hatlarıyla anlatması benim için çekici ve faydalı oldu.
Kitap dili akıcı, anlaşılır ve konu olarak da enteresan.. Eleştireceğim nokta ise polisiye kitaplarda illaki aşk unsuru olmak zorundaymış gibi bir tutam da olsa aşk koyuyorlar ki bu kitapta çok zorlama olmuş, inandırıcı değildi ve bence gereksizdi. Aşk yerine kendi alanlarında uzman iki bilimadamının çalışması anlatılsaydı (bu iki insanın biri kadın biri erkek olabilir, illa aralarında aşk olması gerekmiyor) daha gerçekçi olurdu.
SPOILER!!-Kitap sonu ile ilgili bilgiler yazacağım için sadece kitabı okumuş olanların devam etmesi iyi olur :)
Evren yok olduğunda zekanın diğer evrenleri oluşturması fikri sizce mantıklı mıydı? Yaratıcının her şeye gücü yeten olduğu biliniyorsa yeni evrenleri de yaratacak güçte olduğu aşikar değil midir? Evren tanrı ile bir bütün ise ilk ışık nasıl gönderildi? Bu evren nasıl bir patlama ile oluştuysa yok olduğunda da Tanrı istiyorsa yeni bir evren oluşturabilir diye düşünüyorum, bu nedenle kitabın sonu bence tam oturmadı. Yine de zaman kaybı olarak görmediğim, güzel bilgiler içeren bir kitaptı.
Keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jose Rodrigues Dos Santos
Tam adı:
Jose Antonio Afonso Rodrigues dos Santos
Unvan:
Portekizli yazar, gazeteci, akademisyen
Doğum:
Beira, Moçambique, Portekiz, 1 Nisan 1964
1964 Beira, Portekiz mozambiği doğumlu, Portekiz yazar, öğretim görevlisi ve gazeteci. Mozambik'teki iç savaş sonucu ailesi ile birlikte portekize göçen Jose, daha 17 yaşında radyo muhabiri olarak çalışmaya başlar.
Habercilik bölümünü bitirdikten sonra, Londraya gidip BBC'de işe başlamış,birkaç yıl sonra da portekiz ulusal televizyonunda gece haberlerini sunmaya ve New Lisabon University'de habercilik üzerine eğitim görevlisi olmuş. Bugünlerde, Portekiz ulusal televizyonu müdürü ve CNN'le ortak iş yapmasıyla birlikte, bestseller seviyesinde de romanlar yazmaya vakit bulabiliyor.
Bir arkadaşı ondan bir dergi için hikaye kaleme almasını istiyor, ama o ikinci haftasında 200 sayfa yazmış olduğunu anlayınca, ilk romanı da doğmuş oluyor - Karanlık Adası. ama onu asıl ünlü yapan kitap, üçüncü kitabı olan codex 632: the secret of christopher columbus. a fórmula de deus (tanrı nın formülü) - ing. the einstein enigma olan kitabı da çok satınca, yazarın ünü sadece portekizde değil, ABD, Latin Amerika ve Avrupada 'da duyuluyor. Sonraki romanları da yazarın yeteneğini kanıtlar nitelikte zaten her kitabında okuyucuyu heyecanlandırıp yeni bir sürpriz sunuyor...

Yazar istatistikleri

  • 67 okur beğendi.
  • 658 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 632 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları