Joseph Delaney

Joseph Delaney

Yazar
8.6/10
372 Kişi
·
1.049
Okunma
·
36
Beğeni
·
2792
Gösterim
Adı:
Joseph Delaney
Unvan:
Emekli Öğretmen
Doğum:
Preston, İngiltere, 25 Temmuz 1945
Joseph Henry Delaney, 1945'de Preston'da doğdu.İngilizce Öğretmenliğinden emekliye ayrıldı.
235 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Joseph Delaney'nin Hayalet serisi bir gençlik kitabı gibi görünse de yer yer çıtayı yukarı çıkaracak gibi görünen gerilimli sahneleriyle yetişkinlere de hitap ediyor gibi geldi bana: rahat okunan bir fantastik serinin ilk kitabı bu. Okuması keyifli, çünkü olayların akış hızına paralel olarak özellikle baş karakterimizin ruh halleri de bu hıza uygun bir şekilde veriliyor. Gerilimli kısımlarda sanki yazar daha da iyi yazıyor, ya da, belki de, o gerilimli kısımları daha canlı, irkiltici bir tarzda yazıyor. Gördüğüm kadarıyla on dört kitaptan oluşan bir seri Hayalet. Ancak bana bu kadarı yeter. Zamanım az ve bu zamanı fantastik serilere ayıracaksam da Hayalet onlardan birisi değil.

Okumaya niyeti olanlara: kitap incelemeleri doğru söylüyor, iyi bir kitap bu, tadını çıkarmaya değer.

Okumaya niyeti olmayanlara: bir şey kaçırmadınız. Benzeri hikâyeleri defalarca okumuşsunuzdur.

Sonuç: beni Lolita, Renklerden Moru, Biz Hayvanlar veya Örümcek Kadının Öpücüğü, En Mavi Göz kadar etkileyecek bir esere ulaşana dek, okumaya devam.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Wardstone serisinin sekizinci ve en güzel romanlarından biri. Tom, Alice ve Hayalet, Mona adasından çıkar ve İrlanda'da Zümrüt Adası denen bir adaya doğru yola koyulurlar. Burada umacı denilen yaratıklarla başa çıkmaya başlarlar ve bir adamın yardım talebine cevap verirler. Bazı büyücüler, Pan adındaki tanrıyı çağırmaya kalkmaktadır. Bunun engellenmesi gerekmektedir. Ancak sorunlar bitmemiştir. Umacılar ile uğraşırken kan kabı çatlar ve Şeytan artık daha yanındadır. Ayrıca Bill Arkwright'ın öldürdüğü Kelt cadısının ikiz kardeşi de Tom'un peşindedir ve onu karga tanrıya vermek niyetindedir. Bu arada kan kabından cadı yüzünden uzaklaşan Alice'i Şeytan alır ve götürür. Daha önceden yardım istedikleri Grimalkin, Tom ve Hayalet, Şeytan'ı bağlamalıdır. Bir şekilde Ötedünya'ua giden ve Kader Kılıcı'nı alan Tom acaba başarılı olabilecek midir? Alice ile bir daha karşılaşabilecek midir? Dünyada kötülük mağlup olacak mıdır? Hayalet ve çırağı olan Tom Eyalet'e geri dönebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
235 syf.
·3 günde·8/10
Kitap Thomas tarafından anlatılıyor ve dili oldukça akıcı. Okurken sayfalar çok hızlı akıyor, olaylarla dilde birleşince okuması güzel bir kitap olmuş. Beklediğimden daha hareketli bir kitap oldu, başlangıç kitabı olduğu için daha durgun olur sanıyordum ama yazar gerilimi ve olayları dengeleyerek güzel iş çıkartmış.

Başlangıç kitabı olarak gayet güzeldi. Daha etkili olsun diye kitabı geceleri okudum, etkisi tartışılır tabii yine de zaman zaman ürpertti. Diğer kitapların daha iyi olacağını düşünüyorum ve seriye devam etmek istiyorum, bu çizgide devam eder umarım çünkü seriyi seveceğimi düşünüyorum. Türüne göre güzel ve okuması zevkli bir kitap, bir çırpıda okunuyor.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ne-gunlukleri-1.html
235 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir korku ve gerilim romanı. Thomas Ward yani Tom, yedinci çocuk olan babasının yedinci çocuğudur ve onların özel bir gücü olduğuna inanılır. İş bulması için Hayalet'e çırak olarak verilir. Öcüler, cadılar ve benzeri şeylerle uğraşırken Alice adında bir kızdan yardım alır ve ona bir söz verir. Ancak bu verdiği söz yüzünden Malkin Ana denen bir cadının kurtulmasını sağlar. Cadıyı öldürür ancak o geri gelecektir ve intikam almaya çalışacaktır. Bu yüzden hayatını kurtaran Alice'i evine götürür. Yengesi Ellie'nin bir bebeği olmuştur. Acaba Malkin ana kime musallat olacaktır? Onunla mücadele edecek olan Tom, Alice hakkında ne gibi bir karar verecektir? Soluksuz okunan bir roman.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Perilerin Tanrıçası Ordeen’i ilk kez Tom’a saldıran ve Öcü’yü alt edip bahçeye ulaşan bir cadı vasıtasıyla duyuyoruz. Hızlı bir girişle yazar bu konuda başlangıçlarını her zaman ki gibi yüksekte tutuyor. Thomas’ın annesinin önerdiği anlaşma ile yeni eğitmen Hayaletimiz Bill artık bizimle diyebiliriz. Savaşa o da katılıyor ancak eski Hayalet John Gregory büyük bir kırgınlıkla onların bulunduğu bölgeyi terk ederek kendi yerine gidiyor. Onun sürüden ayrılışını -durumu böyle değerlendirdim- kabullenemedim ve kitap serisi ilerledikçe de başına bir şey geleceği ve onu kaybedeceğimize dair endişelenmeye başladım. Son anda yolculuk için gemiye yetişmesi de düşüncemi değiştirmedi.
Herhalde kitabın en sert sahnelerinden birisi de Tom’un ruhunu şeytana satması ve Karanlık’a biraz daha yakınlaşması karşısında dostlarını kurtarma ve düşmanını öldürme şansı elde ettiği tercih sahnesiydi. Matrix filmindeki Mavi ve Kırmızı Hap sahnesi çokça aklıma geldi bölümü okurken.
Aslında ben güzel güzel uzanıyordum ancak farkında olmadan serinin bir kitabını daha tamamlamış bulundum. Aslında uykum yok gelecek kitabı da başlasam sabaha biter ama gözlerime ağrı girdi. Gelecek kitabı da merak ediyorum çünkü korkularım gerçek oldu ve Hayaleti ölüm döşeğinde bulacağımız tanıtımın ilk cümlesiydi. Bakalım gelecek macerada nelerle karşılaşacağız. Kendinize çokça iyi bakın, mutlu geceleriniz olsun..
279 syf.
·Beğendi·8/10
Çıkan bir yangın ve kaçışla beraber eyaleti çevirmiş düşman askerleri ve Hayalet’in mirası olan büyük kütüphanenin düşman tarafından yakılmasıyla birlikte bu kitaba oldukça hızlı bir biçimde başladık. Ardından bizimkilerin esir alınması ve Alice’nin kardeşleriyle tanışması derken kitap çok farklı bir senaryoya doğru ilerledi.
Kemikli Lizzie ile Thomas’ın dövüşünde dikkatimi çeken bir ayrıntı var. Lizzie, Medusa gibi betimleniyordu. Tabii bu bir gerçek dövüş müydü? Lord’un istediği mi olacaktı yoksa bizimkiler birlikte olup kaçmayı başarabilecek miydi? Alice ve Tom’un Karanlık ile yaptığı anlaşmayı Hayalet nasıl karşılayacaktı? Sorular ve cevapları merakınızı çokça tatmin edecek.
Kitabın sonunda da bizi bir sürpriz bekliyor. Henry Horrocks. Öyle zannediyorum ki bu isim en sona boşa eklenmedi. Gelecek kitapta ruhunu, yansımasını falan görebileceğimize eminim. Ah, bu arada kendisi bizim Hayaletin hocası.
Gelecek kitaba da şöyle bir baktığımızda maceranın İrlanda ağırlıklı geçeceğini öğreniyoruz. İrlanda varsa mücadele oldukça sıkıdır. Bir silahı almaya çalışacak ve Şeytanı alt etmeye çalışacağız. Bunun için silah alınabilecek mi yoksa Katil Cadı Grimalkin ile birlikte mi hareket edilecek göreceğiz. Kendinize iyi bakın, mutlu akşamlarınız olsun..
235 syf.
·Beğendi·8/10
Bütün seriyi okudum.Oğlum için almıştık ama benimde hoşuma gitti. Kitap sürükleyici olaylar akıcı hiç sıkmıyor. Çok renkli bir karakter kadrosu da var.
320 syf.
·2 günde·8/10
İlk kitaptan hem daha güzel hem daha hareketli bir kitaptı, ilk sayfalarda başlayan hareket kitabın geri kalanına da hakim oldu. Kitap Thomas ve hayaletin, Zehir adlı çok kötü bir düşmanla mücadelesini konu alıyor ve tabii ki olaylar sadece Zehir'le sınırlı kalmıyor, başka düşmanlarda var.
Okurken hiç sıkılmadım, sayfalar hızla aktı gitti, yazarında tempoyu düşürmemesi okumayı daha zevkli hale getirdi.

Hayaletin Laneti gerilimi bol güzel bir kitaptı. Türüne göre güzel ve başarılı bir seri, ben sevdim ve devam etmekte istiyorum. İlerleyen kitapların daha güzel olacağını umuyorum.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ayaletin-laneti.html
235 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Betimlemeleri güzel çevrilmiş bir hayalet kitabı. Bende saçma bulurdum bu tarz kitapları ama insan okumaya başladımı bırakamıyor. Belkide kitap gerçek hayat üzerine işlenince hayal gücümüz okutuyordur.
279 syf.
·5 günde·7/10
HAYALET,ALICE VE TOM CHIPENDEN DÖNÜŞ YOLUNDA BIR TERSLIK SEZERLER VE EYALETIN GUVENDE OLMADIĞINI ANLARLAR ÇÜNKÜ DUSMAN ASKERLERI TARAFINDAN SALDIRIYA UGRAMISTIR.

KISA BIR ZAMAN SAKLANDIKLARI YERDE HAYALET BAZI KABUSLAR GORUR VE HAYALETIN EVINE GIDERLER EVE VARDIKLARINDA TÜM KITAPLARI YAKILMIS EVI DAGITILMIS VE EVI KORUMAKTA BASARISIZ OLDUĞU ICIN EVCIL ÖCÜ TERKETMISTI.

DUSMAN ASKERLER TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRAYAN HAYALETIN EVINDE KAFESTE DURAN ÖLÜM CADISI KEMIKLI LIZZIE DE SERBEST KALMISTI.

EYALETIN GUVENLI OLMADIGINI ANLAYAN HAYALET,TOM VE ALICE MONA ADASINA GIDERLER.BURADA YENI DOSTLUKLAR,YENI ZORLUKLAR ONLARI BEKLER.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joseph Delaney
Unvan:
Emekli Öğretmen
Doğum:
Preston, İngiltere, 25 Temmuz 1945
Joseph Henry Delaney, 1945'de Preston'da doğdu.İngilizce Öğretmenliğinden emekliye ayrıldı.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 1.049 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 511 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları