Joyce Carol Oates

Joyce Carol Oates

Yazar
6.7/10
79 Kişi
·
193
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.045
Gösterim
Adı:
Joyce Carol Oates
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Lockport, New York , Amerika Birleşik Devletleri, 16 Haziran 1938
1938 yılında Lockport, Newyork'ta doğdu ve ailesinin şehir dışındaki çiftliiğinde büyüdü. 14 yaşındayken büyükannesinden duyduğu öyküleri yazmaya başladı. İlk romanı With Shuddering Fall'ı 28 yaşındayken yayınladı. Them adlı romanıyla, 1970'de National Book Award'ı aldı. Oates ayrıca, "Rosamnod Smith" ve "Lauren Kelly" takma adlarıyla, çoğunluğu polisiye olan birkaç kitap yazdı. 1978'de Princeton'a geçmeden önce, Kanada'daki Windsor Üniversitesi'nde on yıl öğretim görevliliği yaptı. 1996'da, PEN/Malamud'dan "yaşam boyu başarı ödülü" aldı. Çoğunlukla, çağdaş Amerikan yaşamı üzerine yazan Oates, özellikle şiddet ile sevgi arasındaki bağlantıyla ilgilidir. Karakterleri genellikle sıradan ama başlarına korkunç olaylar gelen insanlardır. Bazı romanları gotik olarak nitelendirilse de, kitaplarındaki şiddet ne gizemli ne de mutlaka cıklı bir şiddettir; günlük yaşamın içinde yer alan olaylardan yola çıkar. Olağanüstü bir üretkenliğe sahip olan Oates, aralarında çocuk kitapları da olmak üzere pek çok kitap yayınlamıştır.
Çarmıha gerilme olgusu inancımızın merkezidir fakat kimin çarmıha gerildiği önemli değildir, yeter ki masum ve günahsız olsun.
Joyce Carol Oates
Sayfa 70 - Alakarga yayıncılık
Bir romanı elime alıp okumaya başladığımda kendimi okyanusta kaybolmuş küçük bir balık gibi hissederim. Neredeyim? Nereye sürükleniyorum? Biraz şaşkınlık, biraz kaybolmuşlukla, sözcüklerin arasında bir şeyler anlamaya çalışırım, sonra bir anda (iyi romanlarda ancak) kendimi, yazarın oltasına takılmış bulurum; ve roman çok iyiyse bittiğinde hala oltadayımdır.

James Carol Oates - Bir Yazarın İnancı
600 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Bilenler bilir, yabancı dille eğitim veren kurumlarda genelde bir seviyede “American Short Stories”, “Modern Short Stories” tarzı kitaplar okutulur. Öyküler -ingilizcesiyle “Short Story”ler- aslında Amerikan edebiyatının ve dolayısıyla bir dönem dünya edebiyatının belkemiğini oluşturmuşlardır. Rip Van Winkle, 39 Basamak ya da Walter Mitty hep o yıllardan aklımda kalan hikayeler. Tabii bir dönem diyorum, son yıllarda böyle öykü derlemelerini bulmak fazla mümkün olmuyor. Yeni basımlarda bile 1800 ile 1900’lü yılların başlarındaki öykücülerin o bildik klasiklerini okuyabiliyoruz genelde. Öykücülük eskide kalmış başka bir mücevher sanki.

Peki üstünde koskoca kırmızı fontlarla Neil Gaiman yazan bu kitap bu derleme öykü olayının neresinde? Topladığı bu, bazıları ülkemizde de çok iyi bilinen, güruhla ne yapmaya çalışmış bu edebiyatın mega starı? Para kazanmak mı tek amaç?

Bilemeyiz elbette:) Kendisi öyle demiyor tabii, bilinen bir derlemeci ve öykü yazarı olan Al Sarrantonio ile birlikte yıllardır özlemini duydukları bir şeylere girişmişler önsözünde belirttiklerine bakılırsa; iyi yazılmış merak uyandıran öyküler okumak ve okutmak. Bunun için tanıdıkları yazarlara haber salmışlar ve okuyucuya “Peki, sonra ne olmuş?” sorusunu sordurabilecek öyküleri beklediklerini söylemişler. BU meydan okumayı kabul eden roman/öykü yazarları zaten kitabın künyesinde mevcut. Aralarında Chuck Plahniuk, Peter Straub, Joyce Carol Oates, Jodi Picaoult, Michael Moorcock ve tabii Neil Gaiman’ın da bulunduğu 27 yazar künyede yazdığı gibi “Bize daha önce bin kez gördüğümüz bir şeyi sanki ilk kez görüyormuşuz gibi sunacak o büyülü̈ ışığa sahip öykülerini” bize sunuyor. Sunuyor da ne oluyor, geçekten soruyor muyuz Neil Gaiman’ın istediği gibi o kritik soruyu?

Kendi adıma konuşursam kitabı okurken bir kere bile sıkılmadım. Öykülerin hemen hepsi insanı bir yerinden yakalamayı başarıyor. Fantastik hikayeler var, korku hikayeleri, polisiye hikayeler, sürrealist hikayeler, durum hikayeleri, kadın hikayeleri, ironik hikayeler. Uzun hikayeler var, kısa hikayeler var, umut veren hikayeler var, umutsuzluğa sevk eden hikayeler var. Merak var ama hepsinde. İki üç hikaye dışında hiçbiri hayal kırıklığına uğratmadı beni açıkçası.

Tüm hikayelere girip girmemek konusunda kararsız kaldım, ama zaten bu kitabı alan olursa – hala satılıyorsa eğer- tüm öyküleri okuyacağını düşünüyorum, bu yeni masallardaki (Kitabın orijinal ismine gönderme:) Yine de Kan (Roddy Doyle ), Fosil Suretler (Joyce Carol Oates) , Siyah Dağlarda Bir Mağaradır Hakikat (Neil Gaiman), Yıldızlar Kayıyor (Michael Marshall Smith), Juvenal Nyx (Walter Mosley), Ağırlıklar ve Ölçüler (Jodi Picaoult), Yakala ve Bırak (Lawrence Block), Geçmiş Başlasın Atık (Jonathan Carroll), Terapist (Jeffery Deaver), Paralel Çizgiler (Tim Powers), Burun Tarikatı (Al Sarrantonio), Merdivencinin Oğlu (Joe Hill) bence öne çıkanlardan.

Çoğunu söylemişim zaten, umarım okumak isteyenler kitabın baskısını bulabilir. Hikayeyle kalın.
80 syf.
·10/10
Başta kitabın kapağına ve ismine baktığımda liseli aşıkların öyküsünü ele almıştır demiştim fakat büyük yanılmışım!

İlk Aşk küçük bir kızın kendinden 15 yaş büyük bir erkeğe önce masumane hayranlığını sonra ise nefretini içeriyor.
Annesi yüzünden başka bir yere taşınmak zorunda kalan küçük kız taşındıkları evde yaşayan tuhaf gence aşık olduğunu düşünür.
Ruhsal çöküntü sonucu okuluna ara veren genç tam bir psikopattır . Küçük kızlara şiddet ve istismarda bulunan iyi görünümlü bir psikopat ...

Çocuk yetiştirilmesinde ailenin ne büyük bir etken olduğu, şiddeti, küçük kızlara olan istismar ve dahası...

Bu mükemmel kitapta bir tacizcinin ve kurbanın etkileşimi korkunç bir biçimde okura sunuluyor.
İnce ama çok büyüleyiciydi,
Çok sevdim ve büyük duygu değişimleri yaşayarak okudum ve kesinlikle tavsiye ederim.
600 syf.
·10/10
Bu kitabı elime aldığımda beklentim oldukça yüksekti. Kapaktaki 2 yazar kadar olmasa da oldukça fazla öykü okumuş biri olarak artık daha güzellerini okuyamacağımı düşündüğümde karşıma çıktı. Ve rahatlıkla söyleyebilirim ki sahip olduğum en iyi öykü derlemesi. İçerisindeki her öykü okuyana derin bir iz bırakacak etkide ve kafanızda sözcükleri sürekli geçirmenize neden olan ağırlıkta. Öykü seven her kitap kurduna ilk tavsiyemdir.
148 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir bedende iki isim.. Calla Honeystone'nun Edith'liği kabul etmeme kişiliğine sahip çıkma ve sadece istediği, mutlu olduğu şeyleri yapma çabası.. Sevgisinin sevgilisinin ardından giderken yaşadıkları... Sürükleyici ve istemsizce Calla'nın düşünce yapısını çözmek isteyeceğiniz bir roman..
342 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Şaşırtıcı ama derli toplu bir roman. Joyce Carol Oates'ın tarzını bilenler, farklı eserlerini de okuyanların daha kolay beğeneceğini düşünüyorum. Yazarla ilk tanışacağınız kitabıysa beklenti ve tahminlerinizi kenara koymayı unutmayın :)
144 syf.
·11 günde·2/10
Amerikan tarihinin en büyük skandallarindan biri de edward kennedy'nin yanındakızı yaşındaki bir kadinla yaptığı kazadır. Ölenin tüm suçu sırtladığı ve üstü jet hızıyla kapatılan büyük bir skandal. Bu konunun ölen kadının gözüyle romancıklaştırıldığı kitap. Hikayenin orjinal dilinde daha iyi olacağını düşünüyorum ki çevirisi çok kötüydü. 10 dklik bir mevzu 140 kusur sayfada anlatılmış yazar resmen tekeden imge çıkarmış. Zorlanarak okudum. Beni içine çekmeyi başaran bir kitap olmadı.
312 syf.
·Puan vermedi
Bir Hayat (Marya) Joyce Carol Oates.
Joyce Carol Oates, Amerikalı yazarların en verimlilierinden, en ilgi çekenlerinden, Nobel'e en yakın olanlarından biri.Joyce Carol Oates romanlarının belki de bu en büyüleyicisi ve en kişisel olanında bir kadının, Marya'nın yaşam öyküsünü anlatıyor. Acı, mutsuz, parlak, ama 'başarılı' bir yaşam. Sekiz yaşındayken, babası dövülerek öldürüldükten sonra annesi, Marya'yı amcasının evine bırakarak ortadan kaybolur. Bir yoksulluk ve şiddet dünyasında geçen çocukluk döneminde cinselliği de örselenir. Marya, katı ve parlak kabuğunu belki de daha o zaman oluşturmaya başlamıştır. Marya, bir kadındır, ama üstün zekasına, hayattaki başarısına karşın, yaldızlı görümünün altında bir çelişkiler yumağı barındıran bir kadın vardır.
80 syf.
·6 günde·8/10
Kitabın adına bakınca başta genç yetişkin aşk kitabı gibi algıladığım bir kitap olsa da okudukça bu kitabın bambaşka kitap olduğunu anladım.

Kitap anlatıcımız 15 yaşında bir kız çocuğudur. Annesi ile yeni taşındığı ev de onlarla birlikte yaşadığı kendinden yaşça büyük birine hissettiği hayranlığı ve bu hayranlığın zamanla nasıl nefrete dönüştüğünü okuyoruz. Kahramanımızın hayranlık duyduğu kişi okulunu bırakmış küçük çocuklara istismar da bulunan bir psikopattir. Kitap da aynı zaman bir tacizcinin ve kurbanı arasındaki geçen olaylari korkunç bir biçimde bize anlatıyor.

Herkesin okuması gereken muhteşem bir eser.

#ilkask #okuma #joycecaroloates #alakargayayinlari #ask #genç #çocuk #okumahalleri #okudukcagelisirinsan #kitaptavsiyesi #kitaponerisi
80 syf.
·1/10
Baş yapıt? Nobel? İki cümleyi birbirine zor bağladığınız ve sürekli değişip duran anlatım tarzları ile olayın bir türlü içine giremediğiniz bu kitap; buram buram pedofili kokuyor. Çocuk 15 değil, 12 yaşında... Ve ne bileyim; bomboş, hiçbir yere bağlanmayan, amaçsız... Büyük bir şans vererek; bir şeyler değişir beklentisi ile sonuna kadar okumaya çalıştım ama sonunda da bir şeyin olduğu yoktu.
80 syf.
·3/10
Kısa bir kitap bitirmeniz bir saat bile sürmez dogrusu ilk aşk diyince bende romantik bir kitap sandım ama değilmiş 10 yasında bir çocuğun kendisinden 15 yaş büyük birine aşkını ki buna aşk denilebilir mi?.Bilmiyorum ben pek beğenmedim kitabı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joyce Carol Oates
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Lockport, New York , Amerika Birleşik Devletleri, 16 Haziran 1938
1938 yılında Lockport, Newyork'ta doğdu ve ailesinin şehir dışındaki çiftliiğinde büyüdü. 14 yaşındayken büyükannesinden duyduğu öyküleri yazmaya başladı. İlk romanı With Shuddering Fall'ı 28 yaşındayken yayınladı. Them adlı romanıyla, 1970'de National Book Award'ı aldı. Oates ayrıca, "Rosamnod Smith" ve "Lauren Kelly" takma adlarıyla, çoğunluğu polisiye olan birkaç kitap yazdı. 1978'de Princeton'a geçmeden önce, Kanada'daki Windsor Üniversitesi'nde on yıl öğretim görevliliği yaptı. 1996'da, PEN/Malamud'dan "yaşam boyu başarı ödülü" aldı. Çoğunlukla, çağdaş Amerikan yaşamı üzerine yazan Oates, özellikle şiddet ile sevgi arasındaki bağlantıyla ilgilidir. Karakterleri genellikle sıradan ama başlarına korkunç olaylar gelen insanlardır. Bazı romanları gotik olarak nitelendirilse de, kitaplarındaki şiddet ne gizemli ne de mutlaka cıklı bir şiddettir; günlük yaşamın içinde yer alan olaylardan yola çıkar. Olağanüstü bir üretkenliğe sahip olan Oates, aralarında çocuk kitapları da olmak üzere pek çok kitap yayınlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 193 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 291 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.