Julian Thompson

Julian Thompson

Yazar
9.4/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
540
Gösterim
Adı:
Julian Thompson
Tam adı:
Julian Howard Atherden Thompson
Unvan:
İngiliz askeri tarihçi ve eski bir Kraliyet Marines komuta subayı
Doğum:
7 Ekim 1934
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
68 syf.
·10/10
Atamızın ne badirelerle savaşı kazandığını ,bunu fotograflarla,belgelerle,haritalarla destekleyerek anlatan 65 sayfalık ansiklopedik bir eser.
Bir yandan okuyorsunuz bir yandan yanında ek olarak verilmiş bir çok haritayı inceleliyorsunuz.
Ne kadar zor bir savaşmış.. Ne kadar çok kan akıtmışız !
Yaşlısı,genci,çocuğu korkmadan yılmadan vatan sağolsun can vermeye hazırız diye hiç pes etmemişler.Ingilizler,Anzaklar gibi kaçan olmamışlar.650 kişilik bir tümende 15 yaşında bir çocuk olup karşınızdaki 8000 kişiyi görseydiniz siz ne yapardınız?Biz belki arkasına saklancağımız birini arardık kimbilir ? Ya onlar ? Şehadet şerbetini içmeye hazır ufak bünyeli koca yürekler , hiç korkmamışlar !
Dizanteri hastalığının İngiliz,Anzak, Fransız askerlere musallat oluşu , haftada savaşmadan 1500 askerin tahliyesi, ölümü.Sonra savaş esnasında bizden daha iyi savaş tesisatlarına sahip olan ingilizle çatışırken atılan mermilerin kuru dalları,otları yakıp onları duman içerisinde bırakması ,yayılan dumanın onların görüş alanlarını kapatması askerimizin onların üzerine atağa geçmesi... Bazen Allah yardım etti deriz ya aynen bu olanlar rabbimin bize bir yardımı gerçekten.Fillere karşı ebabil kuşları bir savaşa yardım etmişti, burda da sinekler Türk askerinin yardımcısı olmuş.
Çanakkale savaşını kazanan Türk eri diğer cephelere gönderilmiş.Kardeşi,komşusu,çocuğu ,babası,akrabası ölmüş Çanakkale topraklarında ama o yollara düşmüş vatan için .
Hey kurban olduğum rabbim gül bizim de yüzümüze! Yüzyıllardır ne kadar çok kan döktük hâlâ da şehit kanıyla suluyoruz topraklarımızı ! Daha çok yazılacak cümlem var ama ...
İçerisinde Çanakkale Savaşına dair 15 adet belge var. Özenli bir zarfın içinde çerçeve içerisine alabileceğiniz nitelikte.Bir kaçı :
-Seferberlik Afişi
-Teğmen Kemalin notu ( Teğmen Ahmet Kemal'in 14/15 Mayıs 1915te topu korumak için Mehmet Şefik'ten çuval istediği notu)
-Anzak cephesindeki günlük hayatı anlatan bir mektup
-Sigara paketi
-Tasvir-i Efkar gazetesi...vb
Evinizde olması gereken, çocuklarınıza fotograflarla belgelerle Çanakkale Destanı'nı anlatabileceğiniz donanımlı enfes, akıcı bir eser.


Edit : Haritaları inceleyerek , yorumlaya yorumlaya okuduğumdan 4 günümü aldı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Julian Thompson
Tam adı:
Julian Howard Atherden Thompson
Unvan:
İngiliz askeri tarihçi ve eski bir Kraliyet Marines komuta subayı
Doğum:
7 Ekim 1934

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.