Kadir Aydemir

Kadir Aydemir

Yazar
8.2/10
37 Kişi
·
77
Okunma
·
6
Beğeni
·
834
Gösterim
Adı:
Kadir Aydemir
Unvan:
Yazar,şair
Doğum:
İstanbul, 1977
İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Üniversitede bir süre İşletme, daha sonra Halkla İlişkiler eğitimi aldı. Şiirleri Varlık, Kitap-lık, Şiir Oku, No, Dize, Özgür Edebiyat, Akatalpa, Mor Taka, Ada gibi dergilerde ve çeşitli şiir yıllıklarında yayımlandı. Cumhuriyet Kitap, Virgül ve Radikal Kitap dergileri başta olmak üzere pek çok dergide röportaj ve kitap eleştiri yazılarına rastlandı. 1997 yılında Başka şiir dergisini çıkarttı. 2000 yılında Yitik Ülke şiir-edebiyat dergisini kurdu. 2006 yılında Yitik Ülke Yayınları'nın kurucusu ve editörü oldu. Şiirleri ve öyküleri Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca, Ermenice, Azerice, Bulgarca, Japonca gibi dünya dillerine çevrildi. Yazarın "Aşksız Gölgeler" adlı kısa öykü kitabı 2013'te Almanya'da Binooki Yayınları tarafından "Lieblose Schatten" adıyla Almancaya çevrilerek yayımlandı. Şiirin yanında öyküler, düz yazılar da yazmaktadır. Yazar, aynı zamanda İstanbul'da gazetecilik ve editörlük yapmaktadır.
İşte bu benim korktuğum, bu benim istediğim, bu beni hayata döndüren ve bu beni bir anda bitirendi.
Kadir Aydemir
Sayfa 49 - Eda Aytekin
İşte o zaman artık hakikatin de yalanın da hükmü geçmeyecek, çünkü sevgisiz kalmış bir Adem soyu kendi eliyle öldürdüğü tanrılardan af dileyemeyecek.
Kadir Aydemir
Sayfa 39 - Pınar Nurhan
Ağzım suya kavuşuyor; işte o an kurumuş dallarıma narçiçekleri açıyor; ben beyazım derken nara çalıyorum. Uzun süredir bekledim ne sessiz tanıktı zaman.
Kadir Aydemir
Sayfa 30 - Nihal Konar Naş
Egosu şiştikçe, o egoya yer açılsın diye özgüvenini arttırıyor. Sonsuza kadar büyümesi muhtemel bir ego ve özgüven döngüsünde yaşıyor. Bu döngüyü yazıcıdan çıktı alayım desen, göreceğin sadece bir güç gösterisi.
Kadir Aydemir
Sayfa 77 - Erdem Aksakal
Sonra birden geliverdin, hiç sarılmadığın kadar sıkı sarıldın bana. En çok o gelişinde sevdim seni...
Denizin ortasında ilk defa birileri beni anladı. İlk defa Akdeniz'de kendi başıma bir ada oldum. İnsanlıktan ve masumiyetten dem vururken suyun üstünde kalmak için çırptığım ayaklarım sanki bir balık kuyruğuydu. Ellerim doğuştan yüzgeç ama kalbim yine doğduğumda bana bahşedilen gibiydi. Bir şeyler oluyordu ama tanımlayamıyordum. Tanımlarımı denize bıraktım ve yerime geçip kurulanmaya başladım.
Kadir Aydemir
Sayfa 47 - Eda Aytekin
Büyük bir sevgi var aramızda. Söze dökülmeyecek, dile gelmeyecek ve sonsuza kadar bu çardağın altında, çalan şarkıyla hatırlanacak...
Kadir Aydemir
Sayfa 8 - Gül Ersoy
Akdeniz kokulu yazılar okumak iyi geliyor ruhuma. Denizin hep severim de Akdeniz başka... Bu sebepten tadını çıkara çıkara okumak istedim söz konusu kitabı. Akdeniz kokusunu olabildiğince daha çok alabilmek için.

Kitapta birbirinden farklı yazarlar tarafından yazılmış, tek ortak noktaları bir şekilde yolun Olimpos'a çıkması olan 32 öykü bulunuyor. Elbette aynı kalemden çıkan bu kadar sayıda öykünün her birini çok beğenmek bile çok zorken 32 farklı kalemden çıkmış bu kadar öykünün her birini çok sevdiğimi iddia edemem. Fakat, bir seçki olarak bence oldukça güzel olmuş. Genel anlamda beğendim. Çok yormayan öyküler de var, rahatsızlık veren öyküler de. Hayat gibi işte.

Yanartaş'ı duymuş muydunuz hiç? Olimpos'ta bir dağ. Taşların arasında hiç sönmeyen ateşler bulunan. İlk ziyaret ettiğim zaman öyle muhteşem, öyle anlaşılmaz gelmişti ki bana, kabullenememiştim bir türlü. Sonraki ziyaretlerimde ise alışmışlık duygusu ile incelemiştim elbette etrafımı. Şimdi farkına varıyorum ki, sönmeyen ateş imgesi ne kadar da tanıdık. Soyut olarak taşıdığımız; aşk, vatan, aile, din, dostluk, edebiyat sevgisi belki sönmeyen bir ateş değil midir yüreğimizde? Onun somut halini görüyoruz karşımızda. Ve pek tabii söz konusu kitapta da.

Bir tatil yöresinde her şey daha belirgin görünür gözümüze. Her duyguyu daha derinden yaşarız, nedendir bilinmez. Öykülerin büyük çoğunluğunda bu aşırılık çok güzel işlenmiş. Bazı öyküler zaman zaman ziyaret edeceğim öyküler olacak.
Kitapta bir çok kişiye ait, kısa kısa hikayelerden oluşuyor.. Oldukça güzel öykülerin bulunduğu bir kitap.. her farklı insanın geçmişteki bir anısı resmediliyor hafızalarda. Tavsiye ederim.
Yıldızsız....

Çalı çırpı yakan iki yaşlı,kara bulut gibiydi
Sonsuz kokularıyla ezilmiş sözler

Örümceklerin görünmeden indiği gövden
Yere düşmeyen yağmur ;kimsesiz kuş yuvası

Korkunç gürültüsüyle uyanıyor işte otlar
Ağzın,su yüklü bir yaprak

Uzakta bir korkuluk ,o uykusuz güneş
...Yıldızlara inanmıyorum bu gece !
80'leri yaşayanların hikayeleri anlatılıyor. Kitap o yıllara tekrar gitmenizi, oyunları, komşulukları, film ve dizileri, siyasetçileri, müzik ve sanat dünyasını, gündelik olayları vb. tekrardan hatırlatıyor. O yılları yaşamayanlar için kitaptakiler garip gelebilir. Okul öncesi yaşlar, mahalle veya köy ortamları, ilkokul, ortaokul-lise yıllarına geçiş, kavgalar, arkadaşlıklar, korkular, bayramlar, düğünler, "İnek Şaban", "Kara Murat", Adile teyze, Cenk Koray, Barış Manço, arabesk, mahalle bakkalı, futbol maçları.... Toplum olarak ne kadar değişmişiz diyebileceğiniz konulara değinmiş. Fakat hikayeler genelde aynı şeyleri işlediği için biraz sıkılabilirsiniz. Ancak yinede heyecanla okunabilecek bir kitap. Keşke o çocukluğumuza geri dönebilseydik. Ne güzel yıllar yaşanmış, her anını özümleyerek.
Bence 80'ler çocuklar için sınırsız bir hayal gücü demek.
İyi okumalar.
#Kitapyorum
#80
'lerdeÇocukOlmak
#KadirAydemir
#syf344

Bitti... hiç bitmesin istediğim nadir kitaplardan birisiydi...

80'lerin çocuklarının yazdığı anılardan oluşan nostaljik bir kitap. Yaklaşık 3 yıllık bir çalışma sonucu, 90 kadar yazarın biraraya gelerek 80'lerde ki anıların, yaşanmışlıkların kağıda dökülmesi sonucunda ortaya çıkmış...
"80'lerde çocuk olmak" bir kuşağın en büyük özlemlerini, yaşanmışlıklarını, anılarını içinde bulunduran geçmişe yapılan en güzel yolculuğun adı...
Şeker Kız Candy, Voltran, He-Man She-Ra, Şirinler, Susam Sokağı, Richie Rich, Bizimkiler, Parliement Sinema Kulübü... daha aklıma gelmeyen niceleri...
o yıllarda meşhur olan Walkmanler, vatkalı kıyafetler, Herıld yaniler...
80'ler çocuklarından birisi olarak, aynı kuşağın çocuklarından yaşanmışlıkları okumak geçmişe duyduğum derin özlemi hatırlamamı ve anılarla çocukluğuma nostaljik bir yolculuk yapmamı sağladı...
Okurken bazen hüzünlenip gözyaşlarımı tutamadığım, bazen de sesli okuyup eşimle bir anda kahkahaları patlattığımız bölümler oldu...
Tadı damağımda kalan ender kitaplardan birisi... Anlata anlata bitiremediğim çocukluğumun belgelenmiş hali... Çocuklarımızın hiçbir zaman yaşayamayacağı ne yazık ki sadece okuyarak hayal edebileceği en güzel yıllar 80'ler...
Dünya'nın her yerinde güzeldi çocuk olmak ama, 80'lerde ve Ege'de bir başkaydı çocuk olmak...

Tavsiye ederim okuyun, okutun...

Bu projeyi hayata geçiren başta sayın yazarımız Kadir Aydemir olmak üzere emeği geçen tüm 80 çocuklarının yüreğine, emeğine, kalemine sağlık...
Her şiir kitabı beni farklı dünyalara götürür. Sizde de şiir kitaplarının ya da şiirlerin böyle bir etkisi oluyor mu ?

Gelelim bu güzel kitaba. Kadir Aydemir bu kitapta ayrılıktan sonra unutulamayan sevgiliye seslenir. Seslenirken eski günlerin özlemi ve sevgiliye olan aşk; denizlere, ağaçlara, dökülen yapraklara haykırarak dile gelmesini bekler.

Şiirler anlaşılır gibi gözükse de bir çok imge barındırıyor. Örnek vermem gerekirse "Ayrılık Galası" şiiri verilebilir.

"Ayrılık Galası
“Yorgunum bugün ve
içimde ölü bir şey var” dedi kadın.
“Yürütemedik biz.”
Hava soğuktu: ağlayarak yürüdü adam
Deniz kenarında bekledi
Gemiler bekledi
Halatları koparan uyku
Yırtık bayraklar ve sevgilinin yüzü
Kıyıya vurdu sanki dalganın içinden
Çıkıp gelen şiir
-Kalbi kanatan zakkum.
Gece inliyordu."
Bu şiirde "Halatları Koparan uyku" imgesinde ayrılıktan sonra yaşanan uykusuzluktan bahseder.
Şiirlerinde ayrılığını; denizlere haykırmak isteyen bir adam, ayrıldığı sevgilisine sesleniyor. Bu şiirlerden biri de "Kavuşmalı" dır.
"Kavuşmalı
Ve orada incecik belini
sararken tatlı yapraklar
yıllarca bekledim
Aramızda kıyı
kaybolana dek
Vapur uzaklaştıkça
suya değiyordu kırlangıç kanatları
Göğsünde denizanaları
binlerce şey biriktiren kalbim
yosun, kılıçbalığı, sünger
karnında patlayan mavi gök
ve senin elmas ayakların
aklımdan hiç çıkmayan
o elmas ayakların…
Sevgilim, hangi dize anlatabilir
susayarak uyumayı senle
Beyaz gül kokan elini?
Dudağındaki çiçek batsın etime
Ve sevişelim ağlayarak!"
Yaprakların dokulduğu, denizin ağlayışı ve bu ağlayışın tuzlu suya karışması şiirlerindeki ayrılık temasının bir özeti niteliğindedir.
Kitap "Aşk izleri" , "Uzaklar" ve Haikular" adlı üç bölümden oluşuyor. eğer şiir okumayı seviyorsanız bu kitabı seve seve öneririm."
80 leri çocuk olarak geçirenlere "ne güzel günlerdi" dedirten bir kitap. Her sayfasında kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Oyunlar, çizgi filmler, hit parçalar, koleksiyonlar vs. Geçmişe dönmek isteyenler mutlaka okusun.
Nedense kitabı okumak için dolunayın olduğu bir geceyi seçmiştim. Kitabın adı beni etkilemişti. Bir gecede okuyup rafa kaldırsam da arada sırada yine elime alıp kesitlerden okuyorum.
Kısa öyküler ve şiirlerden oluşan bu kitabı eğer sizde seviyorsanız öykü okumayı ya da kitaplar arasında kısacık bir mola istiyorsanız okuyun derim.
| Ay Yağmurları |


Öykü okumayı severlere güzel bir tavsiye ile geldim. Şiirsel anlatımıyla beni büyüleyen kalemi güçlü bir yazar ile tanıştım. İçinde kısa öykülerin ve aynı zamanda sonlara doğru sözlerin bulunduğu bir kitap okudum.
Akıcı ama düşündüren bir kitap. Okurken çok keyif aldığım ve bitmesini istemedigim iki hikaye, beni daha bir etkiledi. Bunlar Robot ve İki Kömürcü İçin Hüzünlü Bir Füg hikayeleri idi.
Zonguldak'taki maden kazasında kaybolan işçilerin anısına yazılmış olması ve anlatımın güzelliğiyle beni derin duygularla büyüledi diyebilirim.
Gerçekten okunmaya hakeden kitaplardan bir tanesi.
44 yazar tarafından kaleme alınan, birbirinden değerli ve güzel, yaşanmış öykülerin yer aldığı muhteşem bir ortak çalışma. Kedileri ve öyküleri seven herkesin başucunda bulundurması gereken güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kadir Aydemir
Unvan:
Yazar,şair
Doğum:
İstanbul, 1977
İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Üniversitede bir süre İşletme, daha sonra Halkla İlişkiler eğitimi aldı. Şiirleri Varlık, Kitap-lık, Şiir Oku, No, Dize, Özgür Edebiyat, Akatalpa, Mor Taka, Ada gibi dergilerde ve çeşitli şiir yıllıklarında yayımlandı. Cumhuriyet Kitap, Virgül ve Radikal Kitap dergileri başta olmak üzere pek çok dergide röportaj ve kitap eleştiri yazılarına rastlandı. 1997 yılında Başka şiir dergisini çıkarttı. 2000 yılında Yitik Ülke şiir-edebiyat dergisini kurdu. 2006 yılında Yitik Ülke Yayınları'nın kurucusu ve editörü oldu. Şiirleri ve öyküleri Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca, Ermenice, Azerice, Bulgarca, Japonca gibi dünya dillerine çevrildi. Yazarın "Aşksız Gölgeler" adlı kısa öykü kitabı 2013'te Almanya'da Binooki Yayınları tarafından "Lieblose Schatten" adıyla Almancaya çevrilerek yayımlandı. Şiirin yanında öyküler, düz yazılar da yazmaktadır. Yazar, aynı zamanda İstanbul'da gazetecilik ve editörlük yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.