Kamran İnan

Kamran İnan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9
42 Kişi
okuyor-dolu
109
Okunma
v3_begen_dolu
12
Beğeni
goz
2.672
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Kürt Kökenli Türk Diplomat, Siyaset Adamı, Yazar
Doğum
Hizan, Bitlis, 1929
Yaşamı
Kamran İnan (d. 1929, Hizan, Bitlis), Kürt kökenli Türk diplomat ve siyaset adamı. Şeyh Selahattin İnan'ın oğlu olup, Nakşibendi tarikatının Halidî kolunun Doğu Anadolu'daki en büyük temsilcilerinden sayılan ve Gavs-i Hizanî namıyla tanınan Sıbgatullah Arvasî'nin torunudur. Annesinin, Ermeni Tehciri sırasında kurtarılan bir Ermeni kızı olduğu iddia edilir.Bu husus kardeşi Bababir kardeşi Zeynelabidin tarafından Kürtçe yazılmış bir hiciv şiirinde dile getirilmiştir. Liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden sonra Cenevre Siyasal Bilgiler fakültelerini hukuk doktorası ile bitirdi. Dışişleri Bakanlığı'na girdi. 14 Ekim 1973'teAdalet Partisi'nden Bitlis senatörü seçildi. İstifa ettiği 7 Haziran 1979 tarihine kadar Cumhuriyet Senatosu dışişleri komisyonu başkanılığı, Türkiye-AET karma parlamento grubu başkanlığı ile enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı (1977-1979) görevlerini aldı. 1979'dan başlayarak Cenevre'deki Birleşmiş Milletler örgütü'nde Türkiye'nin daimi temsilcisi oldu. 1983'e değin bu görevinde kaldıktan sonra yeni kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi'ne katıldı ve Bitlis milletvekili seçildi. 1987 başlarında Anavatan Partisi'ne geçti ve bu sefer bu partiden milletvekili seçilen İnan 1987 - 1991 arasında kurulan ANAP hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev aldı. 17.,18.,19. ve 20. dönemlerde Bitlis'ten, 21. dönem'de Van'dan milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı görevinde bulundu. Fransa'dan Légion D'Honneur Nişanı (2006'da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etti), Avrupa Parlamentosu Altın Madalyası ile Türkiye-AET Ortaklığı Gümüş Madalyası sahibidir.
171 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
2015'te vefat eden değerli siyasetçi kamran inan'ın klasik bir kitabı daha. son yıllarında yaşlı haliyle hep gençlere yeni bir şeyler öğretmeye çalıştı. röportajlarında gençlere önemli mesajlar verdi ve kitaplarına da bunu yansıttı. "devlet idaresi" kitabını 2002'de yazmış. yakın siyasi tarihimizin fotoğrafını çekerken birtakım uyarılarda bulunuyor. inan'ın "hayır diyebilen türkiye" daha iyiydi ama ilgilisi bunu da okuyabilir. kitabını son sayfasında güzel bir cümle ile özetlemiş: "mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur."
kamera
Devlet İdaresi
yildiz
9.3/10 · 23 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
94 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
eski diplomat kamran inan tarafından yazılmış ince, okunaklı ve her türk insanının okuması gereken bir kitaptır. ilk çıktığı zamanlarda okuduğumda bazı hislerime tercüman olmuştu. "türkiye'de işçi verimliliği %78, avrupa'da %92'dir. japonya'da ise %96'dır. ve japonlar bunu %98'e çıkarabilmek için yoğun akademik araştırmalar yapmaktadırlar." "türk diplomasi lugatında, maalesef "hayır" kelimesi yoktur. insanımız dış ilişkilerde türkiye'nin gür sesini duymaya hasret kaldı. "hayır diyebilen türkiye" içlerindeki isyanı dışa vuramayan insanlarımızın hislerinin tercümanı. "hayır diyebilmek gücü türk milletinde mevcuttur, diyen yazar uzun yıllar türk diplomasisnde ve siyasetinde aktif olarak yer almış bir kişi sıfatıyla tespitlerde bulunuyor."
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
94 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hayır diyebilmek öncelikle kendi insanımıza sahip çıkabilmektir. Kendi ülkemizin menfaatlerini yabancı ülkelerin ne dediğine bakmaksızın korumak ve muktedir olmayı gerektirir. Yazar ülkemizin yabancı ülkelerin buyruklarını evetlerle süsleyişimizden yakınır. Eğitim sistemimizin sorunlarına değinir. Dünyada kültür ve din üzerine yapılacak mücadelelerin çanlarını çalar.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;