Karl May

Karl May

Yazar
8.3/10
28 Kişi
·
140
Okunma
·
20
Beğeni
·
1.220
Gösterim
Adı:
Karl May
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Ernstthal , Saksonya Krallığı, 25 Şubat 1842
Ölüm:
Radebeul , Alman İmparatorluğu, 30 Mart 1912
"Düşmanlarınızı sevin, size lanet okuyanları kutsayın, sizden nefret edenlere iyilikle karşılık verin, sizi takibata uğratanlar için dua edin; çünkü siz göklerdeki babanızın oğullarısınız."
Karl May
Sayfa 378 - Yurt Kitap-Yayın
Kürdistan vadilerindeki yanan köylerin dumanları ve oluk oluk akan kanların kokuları hâlâ göğe yükseliyor. Öyle bir bölgede bulunuyoruz ki, yaşam, özgürlük, mülkiyet başka hiçbir yerde burada olduğu kadar tehlike altında değildir.
Kürdistan vadilerindeki yanan köylerin dumanları ve oluk oluk akan kanların kokuları hala göğe yükseliyor. Öyle bir bölgede bulunuyoruz ki, yaşam, özgürlük ve mülkiyet başka hiçbir yerde burada olduğu kadar tehlike altında değildir.
Bir yabancıyı çadırına kabul eden bir Arap'ın aklına kötü şeyler gelebilir, ancak bir Kürt'ün asla.
Karl May
Sayfa 202 - Yurt Yayınları
480 syf.
·Puan vermedi
Kitap 1870'lerin Kürdistanını fotoğraflıyor. Dinin her dönem olduğu gibi o dönemde de sosyal yaşamın her alanına sindiğini, yapılan binlerce katliam gibi o dönemlerde de gerçekleşen katliamların dinle temellendirilmiş olduğunu görüyoruz kitapla beraber. Zap'ın beslediği coğrafyadaki Kürtler bağımsızlık uğruna yine Türkler ve başka uluslarla sürekli kavga halinde. Kitap yalın bir dile sahip. Yazar batılı insan kimliğinin üstün oluşunu yer yer sindirmek istemiş. Hurafelerin, efsanelerin ve bunlardan beslenenlerin bilim ve teknik karşısındaki acizliği de göze çarpıyor kitapta. Kitap heyecan verici.
480 syf.
·9/10
Her ne kadar kitabın baş karakteri kendisini roman boyunca bıkkınlık verecek derecede övüp dursa da, kitap yazıldığı tarih itibariyle o günün şartlarına,kültürel yapısına ve o dönemdeki çatışmalara ışık tutacak bir eser. Yazarın bir Alman olması romanı daha da ilginç kılıyor. Alamut tan tansonra okuduğum en iyi tarihi roman diyebilirim.
496 syf.
İlk Fırsatta Seriyi Tamamlamak İstediğim, Elimden Bırakmadığım, Bangır Bangır Hristiyanlık Propagandası Yapmasına Rağmen Keyifle Okuduğum ve Birçok Şey Öğrendiğim Kitap. Batılıları Fazla Övüp Doğuluları Fazla Yerdiğini Düşünüyorum. Belki Gerçeklik Payı Vardır Anlatılanların Ama Okuyan Kişi İster İstemez Bunu Düşünüyor. Nitekim Şöyle Bir Cümle Mevcut Sonlara Doğru : "...Sahtekar Rum, Bezirgan Ermeni, Kindar Arap, Tembel Türk İkiyüzlü Fars ve Hırsız Kürt.." Aynı Zamanda Yine Sonlara Doğru Gerçekleşen Bir Dialogta da Şöyle Etkileyici Bir Cümle Geçiyor : "...Soylu Bir Çiçeğin Yetiştirileceği Toprakta Önce Yaban Otlarının Ayıklanması Gerekir" Çölün Gizemini, Batıl İnançlı İnsanları, Osmanlı Padişahının Kudretini, Çöl İnsanını ve Onun Yaşayışını, İlginç Hurafeleri ve Daha Buna Benzer Birçok Öğeyi Barındıran Macera Dolu Bir Yolculuk. Tavsiye Ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Karl May
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Ernstthal , Saksonya Krallığı, 25 Şubat 1842
Ölüm:
Radebeul , Alman İmparatorluğu, 30 Mart 1912

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 140 okur okudu.
  • 82 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.