Karl Olsberg

Karl Olsberg

Yazar
7.7/10
52 Kişi
·
124
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.210
Gösterim
Adı:
Karl Olsberg
Unvan:
Alman Yazar.
Doğum:
Almanya, 1960
"Oğlunuz ölmüş."
Lennard hastabakicinin söylediğini kavrayamamıştı, öylece oturuyordu orada. Kımıldayamıyor, konuşamıyor, düşünemiyordu.
Karl Olsberg
Sayfa 148 - Can yayınları, 1. Baskı
Ben kendisinin de, hayvanat bahçesinin fort bir yanında uzanan canavarımsı bedenlerden daha iyi durumda görünmediğini farketti.
Karl Olsberg
Sayfa 121 - Can yayınları, 1. Baskı
Belki biliyorsunuzdur, gunluk dilde verdiğimiz adla atom bombalarının patlama gücü kilotonlarla ölçülüyor.
Karl Olsberg
Sayfa 153 - Can yayınları, 1. Baskı
Faller ister istemez etkilenmişti. Fizikten prk anlamazdı, ama yine de bu parçacıkların sad3ce çok güçlü bir mikroskop altında ayırt edilebilecek kadar minnacık olduğunu biliyordu.
Karl Olsberg
Sayfa 93 - Can yayınları, 1. Baskı
Mezarlık, hayvanlar için de huzurlu ve barışçıl bir yerdi sanki.
Burada yatan birçok insanın ölmeden önce maruz dehşetle ne tuhaf bir zıtlık oluşturuyordu.
Karl Olsberg
Sayfa 281 - Can yayınları, 1. Baskı
Gördüğü şeyin ne olduğunu tam olarak kestiremiyor. Ilk bakışta, inanılmaz özel efektlere benziyor; şehrin üzerinde yükselen çok patlak, türlü renklerde ışıldayan bir top. Yine menajerinin söylemediği bir şehir festivali mi acaba? Gözünde güneş gözlüğü olmasına rağmen başını çevirmek zorunda kalıyor.
Karl Olsberg
Sayfa 105 - Can yayınları, 1. Baskı
"Gökyüzü neden mavidir? "
"Mavi ışık, kırmızı ışığa göre daha kısa bir dalga boyuna sahiptir. Bu nedenle atmosfere girerken daha fazla yayılır. Güneş ışınları dik düştüğünde, kırmızı ışık çok parlak güneşin hemen yanında görülebilirken, mavi ışık gökyüzünün tamamına yayılır"
Karl Olsberg
Sayfa 167 - Pandora ve Diego'nun karşılıklı dialoğu
Binanın onunda büyük bir genç grubu toplanmıştı. Çoğunluğunun ten rengi koyuydu üstlerine eşofman altları ve kapşonlu sweatdnirtler vardı.
Karl Olsberg
Sayfa 271 - Can yayınları, 1. Baskı
Karlsruhe güzel bir kent. 30 saniye içinde ölümün beşiği, insanlığın, insanlığa en büyük dersi oluyor. Bulutları bile dumanıyla karartıp kara bir yağmur yağdıran 500 kilotonluk bir nükleer patlama. Sağ kalan yok. Ikiyuzbin olu ve gelecek yıllardaki yüzbinlerce hasta insanı şimdiden ölmüş sayabiliriz.

Yazarın basit anlatımı (çevirmen kaynaklı da olabilir) nedeni ile insanı içine hapsedemeyen, konusu ve kurgusuyla oldukça üst düzey bir kitap okumuş olursunuz. Az tasvir kitabı çok basitlestiriyor. Okuduğum sahneleri daha önce izledigim filmlerden canlandirdim gozumde. Caddeleri adlariyla degil tasvirleri ile tanimak isterdim. Ayni olay Ahmet Umit kitaplarinda da söz konusu.
Nükleer felaket sonrası insanlar ne yapabilir? Nereye sığınır, nereden yardım bulur, psikolojisi ne olur? Güvenlik adına körüklenen ırkçılık.
Irkçılık insanın varlığıyla ruhuna yerleşmiş ve asla kurtulamayacağı bir hastalık sanırım. Her zaman da geçici olarak buyuk kitleleri harekete gecirmeyi basarabilen bir olgu. Milliyetçilik duvarını aşarsanız karşımıza faşizm ve diğer adıyla ırkçılık çıkar ki bunu da bu kitapta fevkalede görüyoruz. Insani nasıl değerlerinden uzaklaştırıp alcaltabilir çok net.
Bir diğer boyutu da terörizm. Ileride olmasi muhtemel bir saldiri. Cunku gerek yasal gerek yasa dışı silah ticaretinin vardığı boyut gercekten ürkütücü.
Şimdilik bu kadar, gerisi kitapta. Okumaya değer bence.
Atom bombasının tüm acılarını farklı farklı insanlarda anlatan ve o insanların ölümleri ya da yaşadıklarında neler hissettiklerini çok güzel anlatıyorlar :) mükemmel bir kitap :)
Günümüzün en yaygın iletişim aracı olan bilgisayarların ve programların nerelere kadar ulaşacağını gösteren bir roman. Sıkılmadan okuyabileceğinizi düşünüyorum. Çok beğendim. Öneririm
öncelikle belirtmeliyim ki Karl Olsberg bir kez daha kendini sevdirdi bana ..daha önce KARA YAĞMUR kitabını okumuştum ve kütüphanemin asla değişmeyecek kitapları arasına koymustum...SİSTEM yapay zekanın hayatımızı nasıl kontrol edip cehenneme çevirebileceğini anlatıyor keyifle ve hiç sıkılmadan bir solukta okuyabilirsiniz...hafif ama akıcı bir kitap okumak istediğinizde şiddetle tavsiye ederim Karl Olsberg i....
NOT: KARA YAĞMUR hala bir numara:))) ıyı okumalar...
Teknolojının bu kadar büyük bir hızla ilerlemiş olması bir nimet mi,yoksa bir felaket mi?.İnsanlık yararına kullanıldığı sürece elbetteki bir nimettir.Bu kitabı okuyunca karar verin,önümüzdeki zamanlarda saldırılar (siber saldırı)bu şekilde gerçekleştirilecektir mutlaka,Bir ülkeyi top la tüfekle yerle bir etme devri bitti,bir bilgisayar porogramı ,ekonomiyi alt üst etmeye yeterli gibi..... güzel kurgulanmış bir roman.
Karl Olsberg başarılı bir kurguyla karşımıza çıkmış. Kurgunun başarısının birincil etkeni yazarın ele aldığı konunun teknik detaylarına tam olarak hakim olması, diyebilirim.

Yazarın yazım tekniğini, sahneleri canlandırma ve akıcılık açısından da güçlü buldum. Öyle ki gelecekte senaryolaştrılması da olası. Bu bir kriter midir tartışılır belki; öte yandan iyi kitaplardan iyi senaryolar çıktığını da biliyoruz.
Karakter derinliği bir Stephen King romanındaki kadar güçlü değil, yine de diğer olumlu özellikleri yanında fazla göze batmıyor. Son kısım daha çarpıcı bir finalle bitebilirdi fakat bu haliyle de vasat denemez.

Sistem, yapay zeka hakkında bir kurgu ve yapay zeka konusundaki gelişmelerin hız kazandığı günümüzden geleceğe doğru bakarak insanlığın sonunu getirebilecek boyutta nasıl büyük bir tehlike haline gelebileceğini anlatmaya çalışıyor.

Abartılı mı? Kesinlikle değil! İnanılmaz görünen olaylar gerçek olmaya çok yakın bir atmosferi fısıldıyor gibi...
Yazılımla ilgilenen biri olarak bu alanda yazılmış olan en güzel roman olduğunu düşünüyorum. Bir meslek lisesi öğretmeni olarak bu kitabın meslek lisesi bilişim bölümü öğrencilerine mutlaka okutulması gerektiğini düşünüyorum.
Kitaba bir türlü ısınamadım. Üç defa tekrar başladım fakat her seferinde sıkılıp geri bıraktım. Dördüncü ve son defa başlayacağım umarım bitirebilirim. Kitabın genel konusu bir bilgisayar virüsünden bahsediyor. Bu virüsün insanları öldüreceğini sanıyorum. Yorumuma kitabı bitirirsem eğer devam ederim.
Cevirmenin yeteneği midir yoksa yazarın orjinal dilinde de akıcı kullanmasından mıdır bilmem çok beğendiğim bir kitap oldu. Bundan sonra İnternete daha bir temkinli yaklaşıcam;) Kitabın sonu ;Dostuna yakın ol, ama düşmanına daha yakın!Çin atasözü olarak bilinen bu sözü, açıklamak için yazılmış sanki..
Anlamsız uzatmalar ve biraz deneyimli bir bilgisayar kullanıcısının yapmayacağı hataları yapmaları beni tüketti. Bu kitap yerine Daniel Suarez in Hayalet Program Daemon kitabını öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Karl Olsberg
Unvan:
Alman Yazar.
Doğum:
Almanya, 1960

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 124 okur okudu.
  • 39 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.