Geri Bildirim
Kass Morgan

Kass Morgan

7.9/10
516 Kişi
·
1.178
Okunma
·
55
Beğeni
·
2.521
Gösterim
Adı:
Kass Morgan
Unvan:
Amerikalı Editör, Yazar
Doğum:
New York, ABD, 21 Temmuz 1984
Brown Üniversitesi’nde edebiyat ve tarih okuyan Kass Morgan, Oxford Üniversitesi’nde 19. yüzyıl edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı.

New York’un Brooklyn semtinde yaşayan Morgan, halen editör olarak çalışmaya devam ediyor. The 100, yazarın gençler için yazdığı ilk kitabıdır.
Kimsenin sizin ıstırabınızı paylaşmasını bekleyemezdiniz. Acınızı tek başınıza taşımak zorundaydınız.
Küçük yaşta öğrendiği gibi, eğer bir şeyin yapılmasını istiyorsan bunu kendin yapmalıydın.
Sırların özelliği buydu; onları sonsuza dek taşımak zorundaydınız, bedeli ne olursa olsun.
''İyi insanlar da hata yapabilir,'' dedi yavaşca.Başını kaldırınca Wells'le göz göze geldi.''Bu onları önemsemeyeceğin anlamına gelmez.''
"Bence hiçbir şey affedilmez değildir."dedi sessizce."Eğer doğru nedenlerle yapıldıysa."
!!!Spoiler içeriyor olabilir!!!
Evet bu kız bilim kurgu sevmiyordu. Ama arkadaşıyla iddaalaşıp okumuştu. Galiba bu iddaa ona maddi değil de manevi açıdan da çok şey katacaktı. Geleceğe dair çok çok düşünen bir insan değilim ama düşündüm bir an acaba olabilir mi, olsa ne olur, vs. Hayal gücünün tavan yaptığı bir kitaptı. Devamını da okutur çünkü tam yerinde bırakmış kitabı yazar. İkincisi de elimde var. Çok yakın zamanda onu da okurum galiba.
Kitabın ana konusundan da hafifçe bahsetmek istiyorum.
İnsanlar Dünya'yı yüzyıllar önce terk etmek zorunda kalmış ve şimdi de geri dönmek istiyorlar çünkü artık uzaydaki -adını hatırlamadığım yere- sığamaz haldeler. Suçlu gençlerden 100 tanesi Dünya'nın yaşanabilirliğini test etmek için kobay olarak kullanılacaktır. Bu kobaylarda süpriz 2 isim vardır....
100 kişilik ekibimizin Dünya'ya inişleri ve o zamanlarda yaşadıkları anlatılmaktadır.
Ben sonunu çok beğendim. Bence bilim kurgu okumak isteyenlerin çok seveceği bir kitap.
Keyifli Okumalar....
Her şeyin bir sınırı varken hayal gücümüzün sınırı olmadığını yazar bir kez daha kanıtladı. Kitabı okurken kendimi yaşanan olayların ortasında buldum onlarla panikledim, onlarla sevindim, onlarla üzüldüm...Zaman zaman olayların içinden çıkamadım sinirlendim, kendi kendime söylendim durdum.. Ama yazar harika bir iş çıkarmış ikincisinden bahsetmiyorum bile elimden bırakamadan okudum yuttum ikisini de üçüncüsünü merakla, heyecanla bekliyorum. Kitapları okumadan dizisini izlemenizi tavsiye etmem. Kafanız fena bir şekilde karışabilir. Kitapta bulunan karakterler dizide yok, dizide bulunan karakterler kitapta yok. Olaylar bile tamamen farklı gelişmekte. Bilim kurgu sevenlerin kitabı okumasını, diziyi izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum..
En az ilk kitap kadar heyecanlıydı. Kitabın bölümler halinde olması, her bölümünün farklı karakterleri odak alarak işlenmiş olması heyecanı artırmış. Sadece konu yavaş işlendi gibi geldi daha çok olay olmasını bekliyordum. Ama güzeldi gerçekten 3. kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.
The 100 bitti.Kitaba aşık olduğum söylenemez ama yine de sevdim.Her sayfada farklı karakterler anlatılıyordu ve bu beni sıkmıştı artık sürekli bu kız mı erkek mi diyerek geçirmiştim ama sonra alıştım.Kitaba 5 üzerinden 4 vermemin sebebi bazı olayların önceden mi şimdi mi yaşanıp yaşanmamasını anlamamış olmamdı.Aslında neden 8 verdiğim hakkında bir fikrim yok ama 9u da hak etmediğini düşündüğüm.Puanım:5/4 10/8
Kitabı sanırım o kadar erken almışım ki ilk baskımın kapağı farklı:D
Öncelikle şunu diyebilirim ki kitapta belli bir gerçeklik payı yok değil.Hem bilim-kurgu tarzında hem de gençlik-kurgu bu yönünden de kitabın farkını anlayabiliyoruz.
Clarke'ın annesi,babası ve Wells ile ilgili sorunları baya karmaşıktı.
Wells Clarke'ı kaybetmenin acısını yaşayacaktı.
(biraz spoi)Ve Bellamy kardeşi için şansölyeyi vuran Bellamy..
Konusu: Dünya'da yaşanan felaketlerden ötürü geliştirilmiş bir uzay gemisiyle uzaya çıkan insanların artık Dünya'ya geri dönmek için 100 mahkum genci oraya göndermesi ve ardından gelişen olaylar.
Bir de dizisi var ama ben tabii ki kitapları tercih ederim:)
Romanını okuyanlara dizisini de mutlaka tavsiye ediyorum. Zerre abartı yok gecemi gündüzüme katıp günde 2 sezon bitirdiğimi bilirim. Konusu deli gibi sarıyor.

- Spoiler -
Bir nükleer patlama sonucu Dünya'da yaşam sona erer. Önlem alıp uzayda bir Ark'ta bir grup insan yaşamlarını sürdürmeye devam eder fakat yiyecek içecek hatta oksijen imkanı dahi kısıtlıdır. Bundan mütevellit çocuk yapmanın cezası idamdır. İdam edilecek kişi bir kapsüle götürülüp uzay boşluğuna bırakılır. Bu insanlar zamanla radyasyonun etkisini kaybedip Dünya'da yaşam alanı bırakıp bırakmadığını merak ederler. Ve idam edilecek 100 genci Dünya'ya göndermeye karar verirler. Bu şekilde Dünya'da yaşam olup olmadığını da öğrenmiş olacaklardır.
Üçüncü kitabı bekleyemeyecek kadar sabırsızsanız hiç okumayın bence.
Her sayfası ayrı aksiyon hele de sonlarında az kalsın kalp krizi geçirecektim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kass Morgan
Unvan:
Amerikalı Editör, Yazar
Doğum:
New York, ABD, 21 Temmuz 1984
Brown Üniversitesi’nde edebiyat ve tarih okuyan Kass Morgan, Oxford Üniversitesi’nde 19. yüzyıl edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı.

New York’un Brooklyn semtinde yaşayan Morgan, halen editör olarak çalışmaya devam ediyor. The 100, yazarın gençler için yazdığı ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 55 okur beğendi.
  • 1.178 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 627 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları