Kate Chopin

Kate Chopin

Yazar
7.6/10
104 Kişi
·
295
Okunma
·
13
Beğeni
·
1469
Gösterim
Adı:
Kate Chopin
Tam adı:
Katherine O'Flaherty
Unvan:
Kısa Öykü Yazarı
Doğum:
8 Şubat 1851
Ölüm:
22 Ağustos 1904
Amerikan Edebiyatı'nda büyük öneme sahip kısa öykü yazarıdır.

Amerikan kadınının ve bütün kadınların cinsel özgürlüğü ve hayatı vardır diyerek kendi zamanında feminizmin edebiyattaki en büyük temsilcisi olmuştur. Düşünceleri fazla sıradışı bulunduğu için muhafazakar Amerikalılar tarafından hoş karşılanmasa da, eserleri yazar öldükten sonra değer bulmuştur. En önemli kısa öyküsü The Storm'dur.
Düşlere , dalıp gitmelere , kendini gözyaşlarına bıraktığı gece yarısı üstüne çöken o belli belirsiz kedere sürüklüyordu.
"Hiçbir şey bildiğiniz yok. Nereden bileceksiniz? Hayatımda hiç bu kadar yorulmamıştım. Fakat kötü bir his değil. Binlerce duygu aktı içimden bu gece. Yarısını bile anlayabilmiş değilim. Siz bana aldırmayın, sesli düşünüyorum yalnızca.
Kate Chopin
Sayfa 46 - Kültür yayınları
Hüzün ve acıya yenik düştüğüm dönemlerim oluyor. Fakat kendi bildiğinden başkasını istemiyorum. Bu da çok şey istemek oluyor elbette, insanların hayatlarını, yüreklerini, önyargılarını çiğnemek zorunda kalıyorsunuz -ama fark etmez-, yine de küçük hayatları çiğneyip geçmek istemem.
Kate Chopin
Sayfa 188 - Kültür yayınları
Hayat tuhaf ve korkunç bir kargaşa,insanlarsa kaçınılmaz yok oluşa doğru körlemesine ilerlemeye uğraşan kurtçuklar gibi görünürdü gözüne.
Kate Chopin
Sayfa 95 - Türkiye iş bankası
200 syf.
·Puan vermedi
Edna'nın bütün bu macerasının tekdüze hayattan sıkılmış olmasına bağlıyorum.Kocası o kadar gaddar birisi olarak tasvir edilmiyor ama edna'cım aşk arıyor,aşkına da buluyor ama kavuşamıyor.Zevkli kitapdı doğrusu 1 gün de bitirebileceğiniz kitap ama ben 3 gün de bitirdim .d neden diye sormayın iyi seyirlerrrr
200 syf.
·Beğendi·9/10
Gayet akıcı, güzel bir kitaptı benim için. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi bir kadının uyanışıni , kendi özgürlüğünü bulmasını anlatıyor. Kitabın bazı kısımlarında Edna yi haklı bulsam da elestirdigim kısımları da oldu. Benim için keyifli bir kitaptı:))
200 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Dönemin sosyal ve ahlaki kuralları olarak görünen bir kadının kendini evine, kocasına, çocuklarına adaması,yine dönemin sosyal ve ahlaki kurallarının belirlediği sosyal çevreye karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği gibi konular üzerinden karakterimiz Mrs. Pontellier'in nasıl kendini bulmaya, tanımaya başlamasını, dönemin tüm sosyal ve ahlaki kurallarını yok sayarak nasıl uyanışa geçtiğini tüm içsel, düşünsel ve çevresel açılardan detaylarıyla görüyoruz. Hem o dönemin yaşam standartlarını, kadının hayattaki yerini görebilmek açısından hem de bir kadının her şeye rağmen yapabileceklerini görmek açısından su gibi akıp giden harika bir eser.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
"Karnı şişti dünyanın. İçini boşaltsa ne çok insan dökülürdü içinden. Belki en pisi, belki en iğrenci o değildi ama o, yine de kendini işe yaramaz hissediyordu." Bu romanın sonuna bir cümle yazabilsem bunu yazardım. Özgürlüğün tanımını hayatı boyunca arayanlardan biri de benim. Çok geniş, çok ferah ve çok ufukta bir kelime özgürlük." Anlatılmaz, yaşanır. "diyorlar ya, işte tam öyle. Kitapta ruhunu keşfetmeye çalışan evli bir kadının mücadelesi var. Rahatsız eden bir akış yok. Kurgu da sağlam. Sonu da güzel bitmiş. İyi bir kitaptı. Tavsiye ediyorum.
197 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Kitap evet anlatımı vs olarak güzel ancak bir kadın olarak kadınların bu kadar düşüncesizce tasvir ediliyor olması beni üzüyor açıkçası...
Ana karakterin aşık olup kendini bulma çabalarının anlatıldığı romanda viktorya döneminin sosyal yapısını görmek mümkün...
Kitabı şu an okuyorum. Eğer başına oturursanız 1 günde bitecek sizi zorlamayacak bir kitaptır. Kitabı okumaya başladığımdan beri değişmeyen fikrim bana bir şey katmayacak olmasıdır. Güzel zaman geçirmek için okuyabilirsiniz. Bir kadının değişimini görebilirsiniz. Hayatındaki değişim evrelerini zamanında yaşayamayan bir kadının aşık olması ile ergenliğini yaşamaya başlaması olarak düşünüyorum. Tavsiye edeceğim bir kitap değil maalesef. Arka kapağı okuduğum zaman beklentim vardı ama karşılayamadı.
197 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Uyanış ilk olarak ayıplandı ve öfkeyle karşılandı, yazarını mali bir krize soktu ve edebi olarak belirsizliğe sürükledi. Açıkça doğduğu anda ölen bu roman daha sonra kök salarak ve pervasızca yaşamaya devam etti. Şimdi geniş bir okuyucu kitlesi tarafından okunan Uyanış, eleştirmenler tarafından Madame Bovary'nin Amerikan versiyonu olarak ilan edildi. Edna Pontellier, genç bir kadın ve anne olarak kendisini New York'da boğucu bir durumda bulurken, yasalara ve toplumun ahlak kurallarına uymayı reddetmesi onun, Creole toplumunda annelik ve evliliğe yönelik tahrik edici ve genellikle ilerici eleştirisiyle verdiği mücadeleyi hem onaylamayan hem de tuhaf biçimde önceden kabul eden bir dünyayla karşı karşıya kalmasına yol açar. Chopin, kişinin içinde bulunduğu durumunu daha iyi anlaması anlamında 'uyanmak' kavramına dair çarpıcı bir açıklama yapar. Roman, farklı "üretim" ve "yıkım" türlerinin birbirinin içine geçtiği karmaşık yöntemlerle uğraşırken, aynı zamanda bizi, yaşam boyu "uyumaya" devam etmenin daha iyi olup olmadığını merak etmeye davet eder. Chopin'in ele aldığı konu ve gözlemleri ilgi çekici, ve bir çok yönden zamanının ilerisindedir. Fakat Uyanış'ın en ilginç tarafı, bizi zaman kavramı hakkında, kişinin kendi zamanının ya da okuma eylemini gerçekleştirdiği zamanın ilerisinde ya da dışında olması hakkında düşünmeye zorlamasıdır. Okumak da, tıpkı uyanış gibi, tuhaf bir şimdiki zaman ile tanımlanır; uyanış halihazırda yaşanıyor mu yoksa henüz başlamadı mı? Biz okurlar burada ikilemde kalabiliyoruz. İlk fırsatta okumanız dileğiyle...
197 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
1890ların sonu.Karakterimiz Edna Pontellier. Evli, eşi sadık bir dost-iyi bir baba,çocukları çok sevimli, büyük bir evde yardımcılarıyla yaşıyor o.Dışarıdan özenilesi bir yaşam pek çokları için.Ama o eşinin parasını kullanmaktan,tüm benliğini ailesine adaması gerektiği fikrinden,geç kalmış olabileceğinden rahatsız.
Aşık oluyor. Bu aşk içinde uyuyan derin bir ormanı uyandırıyor. Ormanın içi karanlık, gömülü olan arzuları ve hayalleri var Edna’nın.
Aslında öyle basit istekler ki..
Örneğin yürüyebilmek istiyor Edna..Sorumluluklarından sıyrılıp, teninde rüzgarı duyumsamak..
Aldığı kararların ona ait olmasını istiyor.İyi veya kötü önemli değil~
Edna sadece Edna olmak istiyor.
Bir kadın,bir anne,bir aşık,bir evlat..evet hepsi olabilir o.
İstediği müddetçe.. Ama önce o kendi varlığını kutlamalı,tuvaline istediği yüzleri resmetmeli,çocuklarıyla gülmeli,aşkı bahar gibi kucaklamalı..
.
Kate Chopin susmadı. Yazdı. Bir kadının, ruhundan vazgeçmemesini anlattı. İçine doğduğu dönemin kemikleşmiş düzenine ayrık otu misali~ Uyanış’taki sade dili, katmanlı olmayan hikaye örgüsüyle bile~
.
Necla Aytür’ün aydınlatıcı önsözü,akıcı çevirisiyle..
Eserin ellerinden tutan kapak resmi ise Igor Morski’ye ait~
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Hiçbir ön araştırmam olmadan alıp okudum ve beğendim de. Oldukça akıcı, gerçekçi ve etkileyiciydi. Kitabı okumayı düşünenler için biraz daha detaylı olarak inceleyelim.

Kitabımızın karakteri Edna. Gayet normal yaşam süren bir hanım kendisi. O yaz kaldıkları yerde tanıştığı bir adamdan sonra Edna'nın varoluş düşünceleri yavaştan ortaya çıkmaya başlıyor. Başka bir deyişle ''Edna'nın Uyanış'ı" başlıyor.

Yaz bitip de eve döndükten sonraysa benliği kendini daha da göstermeye başlıyor. Bu değişimleri fark eden insanların düşünceleri, tepkileri; Edna'nın kendi tepkileri, düşünceleri çok gerçekçi ve mantığa yatkın şekilde yansıtılmıştı. Okurken o dönemde kadının yerini biraz düşününce kitap daha da anlamlı oluyor kanımca.

Kitabın sonlarına doğru aldığım tat biraz daha arttı açıkçası. Kitabın finaliyse beni çok tatmin etti ve bir miktar da içimi acıttı. "Doktorla konuşsaydı her şey daha farklı olur muydu?" diye düşünmedim değil. Ancak elimizden bir şey gelmez tabi.

İş bankasının sayfa dizimi de insanı yormuyor hatta daha da okumak istedim sayfaları çevirirken. Kitap da konusundan dolayı sıkmıyor insanı. Sayfa sayısı sizi korkutmasın, çabucak ve severek bitireceğinize eminim. Şimdiden iyi okumalar.
200 syf.
·Puan vermedi
Sevgisiz yapılan bir evlilik, bitip tükenmek bilmeyen bir umursamazlık, gönülden gönüle koşan bir kadın.
Hem kızıp hem haklı bulduğum Edna, mutsuz bir kadın. Çocuklarını dahi özlemeyen, onlara karşı dahi duyarsız kalan Edna' nın kızdığım tarafı oldu, haklı bulduğum tarafı ise, insan mutsuzken kesinlikle mantığını kullanamıyor.
Biraz Madam Bovary tarzı var kitap da, çok sevmedim ama akıcı bir dili var.
Beni üzen ise sonuydu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kate Chopin
Tam adı:
Katherine O'Flaherty
Unvan:
Kısa Öykü Yazarı
Doğum:
8 Şubat 1851
Ölüm:
22 Ağustos 1904
Amerikan Edebiyatı'nda büyük öneme sahip kısa öykü yazarıdır.

Amerikan kadınının ve bütün kadınların cinsel özgürlüğü ve hayatı vardır diyerek kendi zamanında feminizmin edebiyattaki en büyük temsilcisi olmuştur. Düşünceleri fazla sıradışı bulunduğu için muhafazakar Amerikalılar tarafından hoş karşılanmasa da, eserleri yazar öldükten sonra değer bulmuştur. En önemli kısa öyküsü The Storm'dur.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 295 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 184 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.