Katherine Mansfield

Katherine Mansfield

Yazar
6.7/10
225 Kişi
·
595
Okunma
·
58
Beğeni
·
3.138
Gösterim
Adı:
Katherine Mansfield
Tam adı:
Kathleen Mansfield Murry
Unvan:
Yeni Zellandalı Yazar
Doğum:
Wellington, Yeni Zelanda, 14 Ekim 1888
Ölüm:
Fontainebleau, Fransa, 9 Ocak 1923
Katherine Mansfield, 1888’de Yeni Zelanda’nın Wellington kentinde doğdu. Yazar olmak amacıyla 19 yaşında Yeni Zelanda’dan ayrılarak İngiltere’ye yerleşti. İlk düş kırıklıklarını, karamsar öykülerinin yer aldığı In a German Pension (1911, Bir Alman Pansiyonunda) adlı kitabında dile getirdi. Yeni Zelanda’daki aile anılarıyla çok güzel çağrışımlar içeren bir dizi öyküyü Prelude (Başlangıç) adıyla 1918’de yayınladı. Bunları ve öteki öykülerini bir araya getiren Bliss (1920, Mutluluk) ününü pekiştirdi. 1922’de yayınlanan The Garden Party (Garden Parti) adlı kitabıyla yeteneğinin doruğuna ulaştı. Yaşamının son beş yılında veremle mücadele ettikten sonra 1923’te Fransa’nın Fontainebleau kentinde öldü. Son öyküleri ölümünden sonra The Dove’s Nest (1923, Kumru Yuvası) ve Something Childish (1924, Çocukça Bir Şey) başlıklı kitaplarda toplandı.Şiirsel öğelerle süslü farklı bir düzyazı üslubu geliştiren Mansfield, psikolojik çatışmalar üzerinde odaklanan, incelikle işlenmiş öyküleriyle kısa öykünün bir edebiyat türü olarak gelişmesine önemli katkıda bulundu.
“Kendini salıvereceksin, hayatın gelgitleriyle mücadele etmeyeceksin, hayatı geldiği gibi yaşayacaksın - yapılması gereken buydu işte. Yanlış olan bu gerginlikti.”
"Ah," dedi küçük kız, " başım senin yüreğinin üstünde; çarptığını duyabiliyorum. Ne kadar büyük yüreğin var, babacım canım."
Katherine Mansfield
Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım 2013 İstanbul Çeviri: Oya Dalgıç
'Kuyuya çok sık giden testi kırılır.'
Katherine Mansfield
Sayfa 92 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım 2013 İstanbul Çeviri: Oya Dalgıç
“Biri, onu sevmemin nedenini ille de açıklamamı isterse, bunu ancak şöyle yanıtlayabilirim, sanıyorum: Çünkü o, oydu, ben de bendim. (Montaigne)”
Katherine Mansfield
Sayfa 21 - Can Yayınları
yalnız insanlar, yalnızlıkla yüz yüze gelmektense, sokaklarda dolaşırlar, olup bitenlere gözlerini dikip bakarlar, içerler.
80 syf.
·2 günde·8/10 puan
Öykü okumayı pek sevmem fakat Mansfield’ın bu uzun öyküsü beni çok başka yerlere götürdü. Kısa film izliyormuş gibi, gözümün önünden akıp geçti betimlemeler. Yeni Zelanda’da yazlık muhitte konaklayan aileler anlatılıyor kitapta ama bu nasıl anlatmak! Okurken bir deniz kenarında hissettim, tuzlu suyun o kokusunu alabildim, güneşin yansımalarını gözümle gördüm sanki. Öyle hoş, içime dokunan, sıcacık yapan ve tam tadında bir öyküydü.
248 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Mansfield'in "Bahçe Partisi" isimli on beş öyküden oluşan kitabı okuduğum en güzel öykü kitaplarından biridir. Bunun en temel nedeni edebiyatta ve öyküde klasik tarzı benimsemiş olmamla ve özel nedeni ise Mansfield'in çok sevdiğim Çehov tarzı öykünün en önemli temsilcilerinden birisi olmasıyla fazlasıyla ilgilidir.

Günümüz öykülerinin ve yazarların öykü anlayışları fazlasıyla bireysel olduğu gibi hazzı, hayâl kırıklıklarını ve kendi yaşamlarını öne çıkararak öykülerini inşa etmekte pek mahirler. Tabii bu yaklaşımın görmezden gelinmeyecek avantajları vardır bunu küçümsemiyorum ama salt kişisel deneyime, onun yaşamına odaklanan öykü tarzını çok garip karşıladığımı belirtmeliyim. Öykü, anlatıcının salt kendini değil toplumun her kesiminden her tabakasından insanları anlatarak ancak ve ancak gerçek anlamda "edebî" bir değer kazanabilir diye düşünüyorum. Aksi takdirde kişisel bir şey olmaktan öteye gidemez.

Mansfield'in öykü anlayışı izinden gittiği Çehov gibi sıkı gözleme dayanır. Her kesimden insanların dramlarını, trajedilerini yansıtmaya çalışır. Çehov'dan en önemli farkı ise çoğunlukla karamsar öyküler yazmasıdır. Çehov komik durumları da yansıtırdı. Mansfield hayâl kırıklıklarını, aradığını bulamama hâllerini ve bilhassa insanî değerleri ve duyguları çok çarpıcı biçimde yansıtmıştır. Bahçe Partisi öyküsünde yakın mahallede bir ölüm olduğu için partinin yapılmaması gerektiğini söyleyen ve "aşağı sınıftan" insanların ölü evini ziyaret karakterin bu duygusu Mansfield'in karakterlerinin tipik bir hâlidir.

Mansfield'in "Bahçe Partisi" kitabının on beş öyküden oluştuğunu belirtmiştik. Öykülere yakından bakıldığında, Koyda, Bahçe Partisi, Ölü Albayın Kızları, Bay ve Bayan Kumru, Parker Ana'nın Yaşamı, Yeni Moda Evlilik, Yolculuk, Müzik Dersi, Yabancı, İdeal Bir Aile adlı öyküleri çok beğendiğimi belirtmeliyim. İlk üç öyküden Koyda isimli öykü ayrı bir kitap olarak yayımlanmış. Ölü Albayın Kızları zaten klâsik bir öykü. Bahçe Partisi çok etkileyici. Diğer öykülere tek tek değinmeye gereken yok, klâsik öykünün, Çehov tarzı öykünün tüm özelliklerini müthiş bir biçimde yansıtıyorlar.

Katherine Mansfield, Çehov tarzı öykünün Çehov'dan sonra en büyük temsilcisi. Benim öyküde benimsediğim bu tarzın en yetkin temsilcisini okumak isteyenler için Bahçe Partisi ideal. Virginia Woolf'un kıskandığım tek yazar dediği Mansfield mutlaka okunmalıdır. Trajik sonu Çehov ile aynı olan Mansfield gelmiş geçmiş öykü yazarlarının en başta gelenlerinden biridir.
208 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yeni Zelanda doğumlu Kathrine Mansfield İngiltere'de edebiyat eğitimi gördükten sonra Otuz dört yaşında hayatını kaybediyor. Erken yaşta kaybedilen Mansfield şüphesiz edebiyat dünyası için çok büyük kayıptır. Virginia Woolf'un da kıskandığım tek yazar demesi onun ne kadar değerli bir yazar olduğunu kanıtlar nitelikte. Tabii ki, burada Woolf'un Mansfield'ın yazım tarzıyla kendine yakın bulması da şüphesiz etken rol oynamıştır belki.

Efendim kitaba gelecek olursak; kitap on sekiz tane kısa öyküden oluşuyor. Yazım tarzına gelince; Mansfield bir çok yerde bilinçakışını kullanmış. Bu teknikle yazılan roman ya da öyküyü okuyanlar bilir. Belli bir olay örgüsüne bağlı kalmadan kahramanı yada kişiyi eş zamanlı deneyimleme imkanı bulursunuz. Bu da takip etmesi zor ama bir o kadar da gizem taşıyan bir olaydır.

Öyküleri okurken bir anda hikayenin içindeki derin hayallere doğru dalışa geçiverirsiniz. Kendinizi bambaşka dünyalarda bulmanız olasıdır. Kitap anlaması zor öykülerden oluşsa da Mansfield'ın büyüleyici betimlemeleri sizi kesinlikle kitaba yapıştırıyor diyebilirim. Mansfield'in kalemini Woolf kadar etkileyici gizem dolu ve akıcı buldum.

Mutlaka okunacak kitaplara girer mi bilmem ama bu kitabı okumak size ayrı bir deneyim, gizem ve bilgi katacağı şüphesizdir. Altı çizilecek kelimelerin bazen sizi sarsma noktasına kadar taşıyabilecek olması bu kitabı seçilir yapıyor. Kitabın on altı öyküsünü okuduktan sonra sabırsızlıktan hemen bu incelemeyi yazmayı uygun buldum. Zira daha fazla sabredemezdim. :)) Alın okuyun, deneyimleyin farklı bir şeyler yaşayın. Keyifli Okumalar :))
216 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sessiz, sakin, yorucu olmayan 25 kısa öyküden oluşan çok nahif bir kitaptı.
Çocukluğumun ilkbahar akşamlarına götürüp getirmiş gibi öyle hoş bir his bıraktı geride. :)
228 syf.
·12 günde·Puan vermedi
#Bahçede Eğlence" modernist öykücü olan Katherine Mansfield 'ın 15 öyküden oluşan kitabı. #öykü okumayı çok severim. Ama bu öykülerin herkese hitap edeceğini düşünmüyorum. Zira ben 12 günde okumuşum okumayı bu kadar severken, siz düşünün artık Sadece tek bir öyküyü sevdim. O da "Ölü Albay'ın Kızları" öyküsü oldu. Yüreğime dokundu gerçekten. Meraklılarına tavsiyemdir.
236 syf.
·17 günde
15 hikayeden oluşan, sürükleyici bir anlatımı ile okuru alıp başka diyarlara götüren güzel bir kitap. Her bir hikayede ayrı bir heyecan uyandıran bu kitap, bizleri merakla kitaba bağlamayı sağlıyor bile ;)
256 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Öykü okumayı çok seven biri olarak beni tatmin eden bir kitap oldu Bahtiyarlık. Genel olarak insan ilişkilerini ve bu ilişkilerin bireyler üzerindeki olumlu ya da olumsuz psikolojik etkilerini konu alan 14 öykü var kitapta. Kitaba ismini veren Bahtiyarlık adlı öykü beni derinden sarstı. Görüntünün ne kadar aldatıcı olduğunu, sonsuz güvenin ne kadar tehlikeli olduğunu okuyucunun yüzüne çarpan bir öyküydü. Çok sevdiğim diğer bir öykü Psikoloji’ydi. 10 sayfada anlatılamaz diyeceğim duyguları öyle güzel anlatmış ki yazar, etkilenmemem mümkün değildi. Öykü severlere şiddetle tavsiye edeceğim güzellikte bir kitap, okuyunuz.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Özgürlük gibisi yok!
Öncelikle bu kitabı okumama vesile olan Kitap.o.kurdu arkadaşıma teşekkür ediyorum. Gerçekten keyifle bir öykü okudum. Öyküde yazar betimlemeleri çok iyi tasarlamış, kendimi ilk sayfadan öykünün içinde buluverdim. Onlarla beraber çay içip, sohbet ettim, kaybolan bastonu aradım, nümrüte heyecanla baktım, Kezia ile Asla de Asla de! Diye haykırdım.
Kadınların güçlü yönlerinin, onların özgürlüğünün, kısacası kadınlığın anlatıldığı güzel bir öykü. Özellikle son bölüm tam benlikti. Keşke devam etseydi dedim.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
On dört kısa öykü... Her birinde yalnızlık, mutsuzluk ya da acı vardı. Çok fazla kurgusu olmayan genellikle karakterlerinin iç dünyasını ele alan öykülerdi

Yazarın biyografisi

Adı:
Katherine Mansfield
Tam adı:
Kathleen Mansfield Murry
Unvan:
Yeni Zellandalı Yazar
Doğum:
Wellington, Yeni Zelanda, 14 Ekim 1888
Ölüm:
Fontainebleau, Fransa, 9 Ocak 1923
Katherine Mansfield, 1888’de Yeni Zelanda’nın Wellington kentinde doğdu. Yazar olmak amacıyla 19 yaşında Yeni Zelanda’dan ayrılarak İngiltere’ye yerleşti. İlk düş kırıklıklarını, karamsar öykülerinin yer aldığı In a German Pension (1911, Bir Alman Pansiyonunda) adlı kitabında dile getirdi. Yeni Zelanda’daki aile anılarıyla çok güzel çağrışımlar içeren bir dizi öyküyü Prelude (Başlangıç) adıyla 1918’de yayınladı. Bunları ve öteki öykülerini bir araya getiren Bliss (1920, Mutluluk) ününü pekiştirdi. 1922’de yayınlanan The Garden Party (Garden Parti) adlı kitabıyla yeteneğinin doruğuna ulaştı. Yaşamının son beş yılında veremle mücadele ettikten sonra 1923’te Fransa’nın Fontainebleau kentinde öldü. Son öyküleri ölümünden sonra The Dove’s Nest (1923, Kumru Yuvası) ve Something Childish (1924, Çocukça Bir Şey) başlıklı kitaplarda toplandı.Şiirsel öğelerle süslü farklı bir düzyazı üslubu geliştiren Mansfield, psikolojik çatışmalar üzerinde odaklanan, incelikle işlenmiş öyküleriyle kısa öykünün bir edebiyat türü olarak gelişmesine önemli katkıda bulundu.

Yazar istatistikleri

  • 58 okur beğendi.
  • 595 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 531 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.