Kathleen Sears

Kathleen Sears

Yazar
8.3/10
36 Kişi
·
106
Okunma
·
3
Beğeni
·
488
Gösterim
Homeros'un eserleri yüzyıllardır inceleniyor. "İlyada, Odysseia" ve Homeros'a atfedilen diğer şiirleri inceleyen uzmanlar bunların arasında belirgin farklılıklar buldu. Bazıları aslında insanların tek bir lehçeyle konuşmasına karşın, Homeros'un yapıtlarındaki farklılıklar bunların kimler tarafından yazıldığının sorgulanmasına yol açsa da, kesin olan şudur: İster tek bir kişi, ister birkaç kişi olsun, "Homeros" klasik mitolojinin temelini oluşturur.
Bakire bir tanrıça olarak Artemis başına buyruktu. Ne istediğini biliyor ve elde ediyordu. Özgür bir ruha sahipti ve doğa tutkunuydu.
Olağanüstü yakışıklı bir delikanlı olan Narcissus kendisine aşık olanlara tepeden bakardı. Tanrılar onu cezalandırmak için bir su birikintisinde gözüne çarpan kendi görüntüsüne aşık olmasını sağladılar. Sadece kendi yansımasına tutulduğunu ve bu yansımanın aşkına karşılık veremeyeceğini anlayan Narcissus intihar etti.
“Nerede yapılmış olursa olsun, düğün tüm tanrı ve tanrıçaların katıldığı görkemli bir toplantı şeklinde gerçekleşti. Hades bile kız ve erkek kardeşinin düğününde bulunmak için karanlık dünyasından çıkıp geldi. Söylencelere göre yeni evli çifte armağanlar verme geleneği Zeus ve Hera’yla başlamıştır.”
Kathleen Sears
Sayfa 65 - Say Yayınları, 6.baskı, 2018.
Fiziksel açıdan çok çekici olmasına karşın genç tanrı çoğu kez aşkta şanssızdı ve birçok kez reddedildi. Ama endişelenmeyin, çok sayıda başarılı aşk ilişkisinden de nasibini aldı.
Ani ve olağanüstü korkuyu ifade eden panik sözcüğünün kökeni Pan tanrısına uzanır. Pan savaşta korkunç bir çığlık atarak düşmanına dehşet saçardı.
“Yunan mitolojisinde Afrodit çoğunlukla şiddet yanlısı, biraz ahmak ve gülünç bir tanrıça olarak betimlenir. Ona Venüs adını veren Romalıların bakış açısı ise farklıdır: Venüs cinsel tutkulardan ziyade aşkı ciddiye alan iyi kalpli bir ruh olarak tanımlanır.”
Kathleen Sears
Sayfa 133 - Say Yayınları, 6.baskı, 2018.
“Bir başka söylenceye göre Zeus yıldırımlarıyla Typhon’un tutuşmasına yol açar; sonra canavarı yakalayıp Tartaros’a atar; orada Titanlarla birlikte hapsolmuş durumdadır. Çoğu kişi Typhon’un tüm tehlikeli rüzgârlara neden olduğunu söyler; bu rüzgârlara bu yüzden tayfun adı verilir.”
Kathleen Sears
Sayfa 48 - Say Yayınları, 6.baskı, 2018.
“Akhilleus Phthia kralı Peleus ile bir deniz tanrıçası olan Thetis’in oğluydu. Akhilleus Truva Savaşı’nda dövüşmüş en ünlü Yunan savaşçısı olarak tanınır; bu ününü Truva’nın en şanlı savaşçısı Hektor’u öldürmesiyle kazanmıştır.”
Kathleen Sears
Sayfa 125 - Say Yayınları, 6.baskı, 2018.
Titanyum elementi adını güçleriyle nam salan Titanlardan alır. Titanik, devasa ve güçlü anlamına gelir.
264 syf.
·9/10
Mitoloji; dönem dönem dikkatimizi çeker fakat nereden baslayacagimizi nasıl yol almamız gerektiğini bilmeyiz işte bu kitap Yunan ve Roma Mitolojisi (tanrilari) hakkında temel bilgileri verip mitostan başlatip kaosa doğru yol almamıza yardimci oluyor.
264 syf.
·Puan vermedi
Bir mitoloji rehberi. Merak edenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. İçerisinde bir çok mitolojik hikayenin bulunduğu Eski Yunan ve Roma mitolojisi hakkında bilgi edinebileceginiz güzel bir eser.
264 syf.
·16 günde·10/10
Mitoloji alanında tezini yapacaklar, mitolojiye ilgi duyanlar veya sanat tarihi bölümü okuyanların öncelikli okuması gereken bir kitap. Daha önce duyduğumuz mitolojik yaratıkların, tanrı ve tanrıçaların hayatları anlaşılabilir şekilde anlatılmış. Bu kitabı okurken yanınızda en az bir paket post-it olmalı çünkü ben birinci post-iti bitirdim :D
Umarım sizde benim gibi beğenirsiniz :)
Mitolojiye başlama adına baştan sonra yüzeysel anlatımın en güzel kaynakları arasındadır. Ben başladım ve bir solukta bitirerek içerisinden sevdiğim noktalara ait kitaplar edinme yoluna girdim.
264 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap bilgilendirici ve iyidi. Eğer Yunan ve Roma mitolojisi hakkında hiç birşey bilmiyorsanız ideal fakat iyi bir bilginiz varsa biraz sıkıcı gelebilir.:)
264 syf.
·3 günde·10/10
Her zaman mitolojiye ilgim vardı ancak okuduğum fantastik serilerdeki yetersizliğimi görünce bir kaynak edinmek istedim, geç bile kalmışım. Her şeyi dozunda ve hikaye anlatımıyla yediren çok kaliteli bir eser olmuş. Kafanız karıştığında açıp tekrar okuyabileceğiniz zengin bir kitap. İyi ki okumuşum, birçok şeyi öğrendim, okurken bol bol da notlar aldım.
264 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabın içindeki bilgiler çok iyi fakat başları birazcık çocukça yazılmış. Kısa kısa bilgiler veren Yunan ve Roma Mitolojisine başlangıç için iyi bir kitap.
%25 (63/256)
·Puan vermedi
Hiç mitoloji bilmeyen biri için gayet anlaşılır bir kitap. Üstelik çevirisi de çok başarılı. Mitoloji öğrenmek isteyen veya mitoloji dersi alıp da anlamayan herkese tavsiye ederim.
264 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle, yazarın mitoloji gibi nispeten karmaşık bir konuya yaklaşımını beğendim. Bu konu hakkinda ilk defa bilgi sahibi olmak isteyenler icin iyi bir altyapi saglayacagini dusunuyorum. Yazarın dili son derece hareketli ve samimi idi. Mitolojinin sanatsal faaliyetler üzerindeki etkisine değindiği bölümler ayrı güzeldi. Bu etkilenmeler sonucunda ortaya çıkan ürünlerin listelenmesi mitolojinin derinlerine inmek isteyenlere güzel bir yol göstermiş.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
İlyada ve Odysseia destanını okuduktan sonra iyi ki bu kitabı kitabı okumuşum.Destanlara dair bilgilerimi tazeledim ve tanrıları okudukça daha yakından tanıdım.Kitap mitolojiye hatta daha fazlasına dair beklentimi karşıladı.Kitap sade bir dile sahip.Okuduklarım beni çok şaşırttı.Mitoloji merakı olan herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kathleen Sears
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 106 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 139 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.