Kemal H. Karpat Kemal Haşim Karpat

Yazar 8,6/10 · 53 Oy · 23 kitap · 114 okunma ·  37 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

37 okur beğendi.
53 puanlama · 16 alıntı
0 haber · 1.025 gösterim
114 okur kitaplarını okudu.
189 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kemal H. Karpat'ın Biyografisi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Washington ve Rewington üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı. Romanya'da tarih ihtisasının ardından Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında çeşitli kurslara katıldı. 20 ülkede yayımlanmış 130 makalesi ve 16 kitabı bulunmaktadır. Amerika'daki Türk Araştırmaları Cemiyeti'nin kurucusu ve başkanı, Orta Asya Cemiyeti'nin (ACAS) kurucusu. Şu anda İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümünde Tarih Profesörü olarak çalışmaktadır.Türk Tarih Kurumu şeref üyesidir.

Yurtdışında en çok ilgi gören eseri Ottoman Population adlı çalışmasıdır. Kitap, Wisconsin Üniversitesi tarafından basıldı. TBMM Onur Ödülü sahibidir.

Kemal H. Karpat'ın Kitapları Kitap Ekle

7,3/ 10  (6 Oy) ·  17 Okunma
4. Türk Demokrasi Tarihi (Sosyal, Kültürel, Ekonomik Temeller)
9,2/ 10  (5 Oy) ·  9 Okunma
10. Osmanlı ve Dünya (Osmanlı Devleti ve Dünya Tarihindeki Yeri)
8,3/ 10  (3 Oy) ·  4 Okunma
Bütün Kitapları Göster
serdar şahin, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"...Osmanlı'da en büyük değişim Batı ile ilişkilerin soğuduğu bir zamana, Sultan Abdulhamid dönemine rastlar. Sultan, siyasi tartışmaları önlemiş, fakat diğer alanları serbest bırakmıştır, çünkü sosyal, entellektüel değişmenin ihtiyacını kabul etmiştir. Onun İslamcılığının ana amacı politik, kültürel savunma idi. Yeni Türk Edebiyatı, bu olayların etkisinde onun zamanında gelişmiştir. Sultan Abdulhamid döneminde, bilhassa 1880'den sonra, siyaset ve hürriyetten söz edilmediği sürece her yayın serbest bırakılmıştır. İşte bu dönemde ayrım ve seçim gözetmeksizin Batı'nın birçok edebi eseri tercüme edilmiş, Servet-i Fünun dergisi (1891-1944) yayımlanmış, Edebiyat-ı Cedide, Fecr-i Ati cereyanları oluşmuştur."

Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 55)Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 55)
Ömer Özer, bir alıntı ekledi.
04 Şub 18:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Demokrat Parti'nin iktisadi politikasının başarısında kısmen yabancı ülkelerden, bilhassa Amerika'dan gelen ekonomik yardım da etkili olmuştu. Bu yardım ise hükümetin dış politikasının bir sonucudur. CHP ile DP arasında dış politika açısından büyük bir görüş farkı olmadığı için, bu alandaki uygulama çekişmelere mahal vermeden yürütülmüştür. "

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 170 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 170 - Timaş Yayınları)
serdar şahin, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Belki de Türk romanının yazılamamasının asıl nedeni gerçek anlamda kökeni kendi halkında ve kendi kültüründe bulunan ve modernleşmeyi bilinçli olarak benimseyen bir orta sınıfın henüz tam manasıyla ortaya çıkarak kendi ölçüleri içinde yüksek bir kültür ve edebiyat standardı yaratamamasıdır. Biz gerçek bir orta sınıfın meydana gelişini sosyal ve ekonomik bir değişim olduğu kadar kültürel ve felsefi bir devrim olarak görmekteyiz."

Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 49)Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 49)
serdar şahin, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Sanatı ve yazarları yeni bir dünya yaratmak için 70 yıl politik bir alet olarak kullanan Sovyet rejimiö Çarlık idaresi zamanında edebiyatta, müzikte, resimde verilen ibi mahsullerle yarışacak bir eser ortaya çıkaramamıştır. Çarlık da saltanat gibi bir dereceye kadar istibdat rejimleriydi, fakat bu rejimde hürrüyet için mücadele ve daha güzel bir dünya düşleme ve özleme hürriyeti vardı."

Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 14 - Timaş)Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 14 - Timaş)
Ömer Özer, bir alıntı ekledi.
04 Şub 17:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

1.Dünya Savaşı
" Böylece İttihatçılar, tarihte ilk defa Osmanlı ordularını yabancı bir devletin emrine sokmuş bulunuyorlardı. "

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 95 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 95 - Timaş Yayınları)
Yakup, bir alıntı ekledi.
02 Ağu 2017

Bir İmajın Oluşumu
Osmanlı Devleti'ni kuran Türklerin batıya göç etme sebebi Hıristiyanlarla karşı karşıya gelmek değil, Moğolların baskısından kaçmaktı

Türk Dış Politikası Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 15 - Timaş Yayınları)Türk Dış Politikası Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 15 - Timaş Yayınları)
RJ, bir alıntı ekledi.
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü onlar hürriyeti tanımayanlara hürriyet verilmesini doğru bulmuyorlardı.

Türk Demokrasi Tarihi, Kemal H. KarpatTürk Demokrasi Tarihi, Kemal H. Karpat
Ömer Özer, bir alıntı ekledi.
04 Şub 18:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Türkiye 1938-45 yılları arasında tek parti rejimiyle, 1945-50'de şefli çok partili rejimle ve 1950-60'ta çok güçlü bir genel başkan(Menderes) tarafından çok partili rejimle yönetilmiştir."

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)
serdar şahin, bir alıntı ekledi.
 21 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"...Halbuki Tanzimat edebiyatının pratik alanda çok az önemi vardır. Çoktan aşılmış bir devredir. Öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğu halde Tanzimat devri üzerinde ısrar etmek dar görüşün ifadesidir. Tanzimat'ın edebi düşüncelerini ve zevklerini-o devir edebiyatının hiç de gelişmiş olmamasına rağmen-bugünkü öğrencilere aşılamaya kalkmak büyük bir hatadır.
....

Genç kuşaklar arasından en tanınmamış bir yazar bile sanatı, anlayışı ve kabiliyeti bakımından geçmiş devrin simalarından üstün gelir."

Not: Yazarın bu söylemlerine katılıyor ya da katılmıyor değilim. Sadece bakış açısını ve tespitlerini sizlere sunabilmek açısından alıntılıyorum.

Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 84)Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum, Kemal H. Karpat (Sayfa 84)
Burak CAN, bir alıntı ekledi.
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Orta Asya
Yeni Düşünce'nin, 3 Eylül 1993 sayısı birinci sayfasında,kararlı bir dış politikanın olmamasının Azerbaycan'ı Rusya'nın kucağına ittiğini iddia etmekte,''Utanın monşerler'' (Bu Fransızca terim milliyetçiler tarafından dışişleri personelini Batı tipi davranış ve giyimlerinden dolayı alay etmek için kullanılır.) diyerek Dışişleri Bakanlığı'na da suçlamada bulunmaktaydı.

Türkiye ve Orta Asya, Kemal H. Karpat (Sayfa 203 - Timaş)Türkiye ve Orta Asya, Kemal H. Karpat (Sayfa 203 - Timaş)
Bütün Alıntıları Göster

Kemal H. Karpat ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.