Kemal Sayar Prof. Dr. M. Kemal Sayar

Yazar 8,3/10 · 478 Oy · 34 kitap · 1521 okunma ·  394 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Kemal Sayar
 • Yazarın Tam Adı:
  Prof. Dr. M. Kemal Sayar
 • Unvan:
  Türk Psikiyatri Hekimi, Akademisyen, Yazar
 • Doğum:
  Ordu, Türkiye 26 Mayıs 1966
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

394 okur beğendi.
478 puanlama · 1.894 alıntı
0 haber · 16.371 gösterim
1.521 okur kitaplarını okudu.
1.483 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
73 okur kitaplarını şu anda okuyor.
19 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kemal Sayar'ın Biyografisi

M. Kemal Sayar (d. 26 Mayıs 1966, Ordu), Türk psikiyatri hekimi (psikiyatr), yazar.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kemal Sayar, uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ana bilim dalında tamamlamıştır. Daha sonra sıra ile Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde ve Çorlu Asker Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır. 28 Kasım 2000'de psikiyatri doçenti unvanı almıştır. 2000-2004 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri AD Öğretim Üyesi olmuştur. 2002 yılında McGill Üniversitesi'nde Tübitak araştırmacısı olarak ziyaretçi profesör unvanıyla bulunmuş ve transkültürel psikiyatri ve psikosomatik tıp alanında araştırmalar yapmıştır. Daha sonra Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde dört yıla yakın bir süre başhekim yardımcısı ve 13. Psikiyatri Kliniği Şefi , dört aylık bir süre de (vekil) başhekim olarak çalışmıştır. 2008 yılında profesör olarak Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine başlamış ve üç yıl sonra Marmara Universitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri anabilim dalına geçmiştir. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı başkanıdır. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmış, Açık Radyo'da ve daha sonra Star televizyonunda "Ruhun Labirentleri" isimli bir programı hazırlamış ve sunmuştur.TRT'de İnsanlık Hali adlı programı bir yıl yapmıştır. Yirminin üzerinde kitabı olan Sayar, edebiyatla da yakından ilgilenmektedir.

Kemal Sayar'ın Kitapları Kitap Ekle

2. Yavaşla (Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin)
8,6/ 10  (50 Oy) ·  151 Okunma
8,2/ 10  (46 Oy) ·  136 Okunma
8,3/ 10  (26 Oy) ·  89 Okunma
7,4/ 10  (27 Oy) ·  77 Okunma
10. Merhamet (Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı)
8,5/ 10  (8 Oy) ·  55 Okunma
8,4/ 10  (17 Oy) ·  53 Okunma
12. Ruh Hali (Bireysel Mutluluk-Sosyal Mutluluk)
7,8/ 10  (14 Oy) ·  50 Okunma
8,7/ 10  (11 Oy) ·  37 Okunma
18. Terapi (Kültürel Bir Eleştiri)
8,9/ 10  (7 Oy) ·  23 Okunma
19. Sufi Psikolojisi (Bilgeliğin Ruhu, Ruhun Bilgeliği)
7,7/ 10  (3 Oy) ·  20 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:02 · Kitabı okudu

Çektiğin yeter çıkar at şu kalbini.

Bütün Şiirleri, Kemal Sayar (Sayfa 15 - Kapı Yayınları)Bütün Şiirleri, Kemal Sayar (Sayfa 15 - Kapı Yayınları)
Eşref Kebikeç, bir alıntı ekledi.
28 Oca 2015

Gözleriniz madam!
Gözlerinize bakıyorum da;
Sanki bir yangın yeri!
Yüzünüz talan edilmiş bir imparatorluktan kalmış gibi!..
Bir şair oturmuş o iki kaşın arasına,
Tüten dumana ve akan kana bakmaksızın!
Aldırmaksızın parlıyan (patlayan) bombalara, şiir söylüyor gibi…
...

Kemal SayarKemal Sayar
Seyid Ahmet GÜLTEKİN, bir alıntı ekledi.
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anlamak ve hissetmek bizi insan kılar.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 15 - Timaş)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 15 - Timaş)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
29 Mar 00:13 · Kitabı okudu

Sınıf birincisi değil ama insanların hâllerini pek güzel seziyor.

Bütün Şiirleri, Kemal Sayar (Sayfa 79 - Kapı Yayınları)Bütün Şiirleri, Kemal Sayar (Sayfa 79 - Kapı Yayınları)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
04 May 09:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın kaderi vazgeçmediğinde değişiyor, zira "kader gayrete aşıktır." Yahut, gayrettir kaderin kanatları.

Ölümden Önce Bir Hayat Vardır, Kemal Sayar (Sayfa 161 - Kapı Yayınları, 2. basım, 2017)Ölümden Önce Bir Hayat Vardır, Kemal Sayar (Sayfa 161 - Kapı Yayınları, 2. basım, 2017)
ClauzeroN, bir alıntı ekledi.
18 Ağu 2015

Kimse size iyi bir anne olduğunuz için aferin demez, ama iyi yazarlar, iyi doktor veya iyi öğretmenler aferin alır.Tuhaf şeydir, işlerimiz bize bir kimlik verir ama annelik veya babalık vermez.Yine de pek çok anne bebekleriyle geçirdikleri o rüya anlarını hiçbir şeye değişmek istemez.

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 116)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 116)
Bütün Alıntıları Göster
Gökhan Aktaş, Terapi'yi inceledi.
26 Mar 23:44 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Bir binaya bakan mimar, o binanın estetiğine ve mekaniğine odaklanacaktır; onu görecektir. Aynı binaya bakan emlakçı, bu binadaki yatırımları kafasında tasarlayacaktır. Aynı bina bir başkası için sadece oturulacak bir ev'dir. Dünyaya bakış açımız gördüklerimizdir. Veya tam tersi, gördüklerimiz aklın merceğidir. Günümüz dünyasında uzmanlaşma ve rasyonalite insanları dünyayı "olduğu gibi" görmelerini engellemiştir. Bu sebeple Masanobu Fukuoka konuya dair güzel bir önerme sunar ve der ki; dünyayı olduğu gibi gören yalnız çocuklardır...

Yukarıda bahsettiğim kısa açıklamanın sebebi yazarın insan ruhuna bakış açısını ifade edebilmem içindi. Nedir o bakış açısı diye soracak olursanız; terapist gözünden terapi ve özne olarak insan ruhudur. Kemal Sayar, bu eserinde bir terapinin asli unsurlarını ve nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği üzerine yoğunlaşmış, ara ara da bize insan ruhuna dair açıklayıcı ve tamamlayıcı bilgiler vermektedir. Kitap genel okuyucudan ziyade psikoloji profesyonellerine yönelik hazırlanmıştır. Bir terapistin gözünden insan ve ruhu nedir? Nasıl terapi edilmeli ve uygun yaklaşımlar ne olmalıdır? gibi soruların cevaplarını, eserde Kemal Sayar Hoca'nın penceresinden görebilirsiniz. Sıradan bir okursanız eser pek ilginizi çekmeyebilir.

Açıkçası kişisel gelişim v.b. kitaplara ilgi duymuyorum. Çevremde "şunu bir okusana, fikrin nedir" kitlesi olduğu için, bana hediye edilen bu eseri okumak durumunda kaldım. Psikolojiye meraklı olmakla beraber, psikoterapi ve terapiye yönelik etik beni pek ilgilendirmiyor. Yine de pek çok yerde başarılı tespitlere rastladım. Konuya yönelik profesyonel arkadaşlar sanırım eseri daha objektif ve doğru bir şekilde değerlendirecektir. Ben sıradan bir okuyucu olarak ancak kısaca ve kestirme bir şekilde ifade edebilirim. Okuyacak arkadaşlara keyifli okumalar dilerim.

Sylphrena, Olmak Cesareti'yi inceledi.
 02 Şub 09:30 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Olmak Cesareti, yazarın deyimiyle zor zamanlarda yazılmış denemelerden oluşan bir kitap.
Ölümden, şehir hayatının zorluğundan, insanların hoşnutsuzluğundan, kaybedilen değerlerden, teknolojinin ve bilimin hayatımızı tehtid eden taraflarından, mistik durumlar gibi birçok konudan bahsediyor. Yer yer sıkıldım, yer yer hak verdim yazara.
Olmak Cesareti’ne uygun bir deneme bulamadım. Evet, aşikar olan problemlerimizi, düzeltmemiz gereken yönlerimizi anlatıyor lakin sadece şikayet edilmiş, hatırlatma yapılmış gibi geldi. Bizde durumlar böyle, siz olmak cesaretini göstermelisiniz hissi uyandırdı bende. Umuda dair, o cesareti göstermeye dair bir şeyler bulmak isterdim. Daha teşvik edici olmasını...
Birde çoğu denemeyi bir inanç meselesine bağlıyor yazar. Sorun sadece inançsızlıkmış izlenimi verdi bana. Öyle olduğunu düşünmüyorum. Tek sorunumuz bu olamaz.
Sanırım beklentimi yüksek tuttum. Açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Belki de ben bir şeyler alamamışımdır kitaptan...

Peace, Yavaşla'yı inceledi.
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yavaşlama"denince(yargılama yetisinden af buyurarak ) sınav dönemlerimi düşündürür; herkesin bir anksiyetesi olduğu dönemde bu anksiyeteyi cevremizdekilere de yansıtmış oluruz ve bazen değerler uğruna irreversbl etkiler bırakmış olabiliyoruz tam bir suda boğulmuş hissi içerisinde olduğumuzu hakikat ışığı arayışını hatırlatır. Hep kopyala yapıştır ilişkilerimiz bizi hırs hastalığına yayılan mikroba karsı bağışıklık sistemimizi azaltıp ; okumaya, dinlemeye sabırsızlık, zamandan tasarruf zaman taşikardisi içinde ;hastanede sıra bekleme,otobüste, bankada hep bir acelecilik hep bir yetişme telaşı içinde" bir dur"deyip bu hengâmda yavaşlayarak tefekkür etmek farklılığı kaybettiğimiz yaşamın nefes alma görme yürüme gibi temel ihtiyaçların nimetine şükretmeyi hatırlatır . Hızın yan etkileri kalbin empati damarlarının tıkanması sonucu oluşan pıhtının beyine atması ile fikir , kişilik ,görememe gibi etkiler oluşturur. Bu eser ile sahip olduklarımız nimetleri tefekkür ederek tamah,tevekkül etmek icin yol gösteriyor."Bazen hayat vahyin kesildiği zaman gibidir"sözünü yaşadığınız dönemde okumanız tavsiye olunur

F.Betül U., Psikiyatri ve Kültür'ü inceledi.
03 May 15:25 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kemal Sayar'ın Psikiyatri ve Kültür kitabı genel olarak toplumdan topluma daha doğrusu kültürden kültüre değişen psikolojik yapıların zihinsel rahatsızlıklara bakış açısının farklı olduğunu hatta toplumlar arası normal ve anormal kavramlarının bile farklılık gösterdiğini anlatmaktadır. Psikoloji kitapları okuyan birisi olmama rağmen bu şekilde bilimsel ve terimlerin çok olduğu bir kitabı ilk defa okudum diyebilirim. Ama yine de öğrenmem gerekenleri öğrendiğimi düşünüyorum. Toplumlar arası farklılıkları psikolojik olarak incelemek o toplum hakkında birçok bilgiyi elde etmeyi sağlıyor bu yüzden psikoloji kitaplarının her zaman okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitabı; psikolojiye meraklı ve ilgili olanların okuyabileceğini düşünüyorum. Ama isterseniz yine de şansınızı deneyin. :)

Hatice Aydın, Yavaşla'yı inceledi.
18 Şub 14:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Modern cağ çok hızlı ilerliyor sevmek, düşünmek ve yaşamak için neredeyse zamanımız yok.

"İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor." Evet geleceği düşünmekten, planlar yapmaktan an'ı yaşayamıyoruz.

Her şey o kadar hızlı ve yapay ki yaşarken yaşamayı unutmuşuz. Hız yapmaktan başımız dönmüş. Kemal Sayar'ın tavsiyesine kulak verelim "YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!"

Esma Tezgi, Kayıp Arkadaş'ı inceledi.
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okurken gözardı atığım ne kadar çok şey olduğunu fark ettim, yepyeni bakış açıları kazandım. Sadece okunup geçilecek bir kitap değil bu, dolu dolu size bir şeyler katacak bir kitap. Sayar hiçbir siyasi görüş, kişisel düşünce paylaşmıyor kitapta, sadece ve sadece gerçek insanlığın, gerçek merhametin, gerçek adaletin altını çiziyor. Kitapta verilmeye çalışılan en net mesajlardan biri şu; Kim olsak da, ne olsak da yada hangi düşünceye sahip olsak da öncelikle hatırlamamız gereken şey insan olduğumuz.

Kayıp Arkadaş son zamanlarda okuduğum en ufuk açan (tamam çok saçma oldu tanım ama öyle:), en güzel kitaplardan biri. Kemal Sayar ortaya gerçekten çok güzel bir iş çıkarmış. Okuduğunuza pişman olmayacağınız, size mutlaka bir şey katacak mükemmel kitaplardan biri. Kitabı, dilini sevmeseniz bile anlattıkları mutlaka size bir şey katacaktır, her okuyanda iz bırakabilecek çok güzel bir kitap. Ben okumanızı kesinlikle tavsiye ederim ve umarım okursunuz.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...p-arkadas-yorum.html

erkam, Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez'i inceledi.
 10 Oca 00:20 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kemal SAYAR'ın okuduğum ilk eseriydi. Mükemmel bir üslubu var en az alanı kadar edebi yönününde güçlü olduğu muhakkak. Eser, değişik zamanlarda kaleme aldığı birbirinden güzel ve ehemmiyetli konuları irdelediği yazılarından oluşmaktadır.

"Bu yazılarda 'akleden kalp'e bir şeyler söylemek istedim. Bir yazı üstadı değilim, sözlerimi daha güzel söyleyebilmiş olmayı dilerdim."
"Başka bir ruhtan yankı veren söz, anılmayı hak eder. Gönlüm istiyordu ki bir şey yazmayı becerebildiğim her seferinde kelimelerin bir yaraya merhem olsun, bir ağrıyı dindirsin."
"Hep ruha dokunan yazılar yazmaya çalıştım. Bazen insan öyküleri anlatmaya çalıştım, bazen insana dair güzel sözler söylemeye çabaladım."
"Sonunda insanların sözleri de buharlaşır gider, iyi ki de gider. Kelimelerin esinlediği duygular kalır. Hissedebildiğimiz anda, insanlığımızın eksik kalmış bir tarafını tamamlayan duygular."

Herkese iyi okumalar diliyorum.

Esma Tezgi, Her Şeyin Bir Anlamı Var'ı inceledi.
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemal Sayar'ın kendine özgü tarzı ve sunuşuyla harmanladığı herkesin kendinden bir şey bulabileceği ve farkındalığı arttıran güzel bir kitaptı. Yitirdiğimiz değerlere ve yaptığımız yanlışlar kitapta çok güzel bir şekilde yer bulmuş
Sayar'ın anlatım tarzı ilk baş farklı gelse de okudukça alışıyor ve ne kadar akıcı olduğunu fark ediyorsunuz, sayfalar su gibi akıp geçiyor. Okurken hayatınıza dışarıdan bakma fırsatı buluyor ve özeleştiri yapmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Eda K., Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez'i inceledi.
23 Oca 22:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kemal Sayar'ın
Yağmurun ve rüzgarın, olgunlaştıran ıstırabın, hayatın içinde saklanmış merhamet, iyilik ve güzelliğin izini sürmüş, hayatın 'niçin' ine dair esaslı sorular sorup insanı kendi iç ve dış âlemini bulduğundan daha güzel kılmaya çağırmış ve ruha dokunan kelimelerle yazmış  olduğu bir kitap.
Son sayfasında hocanın kendi diliyle şöyle veda etmesi ayrı güzel..
"Dünyadaki gurbetin 'evinde olamama' hissinin dünyayı bir türlü yurt belleyememenin hüznünü içimde sürekli gezdirdim.
'Suların ötesindeki ülke'yi arayıp duruyorum. Şimdi kendi yazıma karışıp da kaybolma vakti geldi. ALLAHAISMARLADIK"
(Biraz yağmur da ıslanmayı göze alanlar için..)

Esma Tezgi, Yavaşla'yı inceledi.
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kemal Sayar hayatı ve yaşam şeklimizi, modern çağın bize getirdikleri ve bizden götürdüklerini, zamana ayak uydurmak için hayatı nasıl kaçırdığımızı o kadar güzel bir biçimde sunmuş ki okurken hem farkındalık kazanıyorsunuz hemde sanki sohbet ediyormuşsunuz gibi keyif alarak konunun içerisine giriyorsunuz. Her sayfada çok ayrı ve çok güzel noktalara öyle güzel denilmiş ki..
Okurken modern çağa ayak uydurmak için nasıl insani değerlerden vazgeçtiğimizi, hayır ben öyle değilimdir derken aslında tam olarak öyle olduğunuzu fark ediyor ve istem dışı hayatınızı ve değerlerinizi yeniden gözden geçiriyorsunuz. Hayatınızı ve hayat tarzınızı yeniden gözden geçirmek istiyorsanız, size farkındalık katacak mükemmel bir kitap.

Bütün İncelemeleri Göster