Geri Bildirim
Kemal Sayar

Kemal Sayar

8.4/10
529 Kişi
·
1.668
Okunma
·
419
Beğeni
·
17.268
Gösterim
Adı:
Kemal Sayar
Tam adı:
Prof. Dr. M. Kemal Sayar
Unvan:
Türk Psikiyatri Hekimi, Akademisyen, Yazar
Doğum:
Ordu, Türkiye, 26 Mayıs 1966
M. Kemal Sayar (d. 26 Mayıs 1966, Ordu), Türk psikiyatri hekimi (psikiyatr), yazar.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kemal Sayar, uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ana bilim dalında tamamlamıştır. Daha sonra sıra ile Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde ve Çorlu Asker Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır. 28 Kasım 2000'de psikiyatri doçenti unvanı almıştır. 2000-2004 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri AD Öğretim Üyesi olmuştur. 2002 yılında McGill Üniversitesi'nde Tübitak araştırmacısı olarak ziyaretçi profesör unvanıyla bulunmuş ve transkültürel psikiyatri ve psikosomatik tıp alanında araştırmalar yapmıştır. Daha sonra Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde dört yıla yakın bir süre başhekim yardımcısı ve 13. Psikiyatri Kliniği Şefi , dört aylık bir süre de (vekil) başhekim olarak çalışmıştır. 2008 yılında profesör olarak Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine başlamış ve üç yıl sonra Marmara Universitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri anabilim dalına geçmiştir. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı başkanıdır. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmış, Açık Radyo'da ve daha sonra Star televizyonunda "Ruhun Labirentleri" isimli bir programı hazırlamış ve sunmuştur.TRT'de İnsanlık Hali adlı programı bir yıl yapmıştır. Yirminin üzerinde kitabı olan Sayar, edebiyatla da yakından ilgilenmektedir.
Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.
Gözleriniz madam!
Gözlerinize bakıyorum da;
Sanki bir yangın yeri!
Yüzünüz talan edilmiş bir imparatorluktan kalmış gibi!..
Bir şair oturmuş o iki kaşın arasına,
Tüten dumana ve akan kana bakmaksızın!
Aldırmaksızın parlıyan (patlayan) bombalara, şiir söylüyor gibi…
...
Bir binaya bakan mimar, o binanın estetiğine ve mekaniğine odaklanacaktır; onu görecektir. Aynı binaya bakan emlakçı, bu binadaki yatırımları kafasında tasarlayacaktır. Aynı bina bir başkası için sadece oturulacak bir ev'dir. Dünyaya bakış açımız gördüklerimizdir. Veya tam tersi, gördüklerimiz aklın merceğidir. Günümüz dünyasında uzmanlaşma ve rasyonalite insanları dünyayı "olduğu gibi" görmelerini engellemiştir. Bu sebeple Masanobu Fukuoka konuya dair güzel bir önerme sunar ve der ki; dünyayı olduğu gibi gören yalnız çocuklardır...

Yukarıda bahsettiğim kısa açıklamanın sebebi yazarın insan ruhuna bakış açısını ifade edebilmem içindi. Nedir o bakış açısı diye soracak olursanız; terapist gözünden terapi ve özne olarak insan ruhudur. Kemal Sayar, bu eserinde bir terapinin asli unsurlarını ve nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği üzerine yoğunlaşmış, ara ara da bize insan ruhuna dair açıklayıcı ve tamamlayıcı bilgiler vermektedir. Kitap genel okuyucudan ziyade psikoloji profesyonellerine yönelik hazırlanmıştır. Bir terapistin gözünden insan ve ruhu nedir? Nasıl terapi edilmeli ve uygun yaklaşımlar ne olmalıdır? gibi soruların cevaplarını, eserde Kemal Sayar Hoca'nın penceresinden görebilirsiniz. Sıradan bir okursanız eser pek ilginizi çekmeyebilir.

Açıkçası kişisel gelişim v.b. kitaplara ilgi duymuyorum. Çevremde "şunu bir okusana, fikrin nedir" kitlesi olduğu için, bana hediye edilen bu eseri okumak durumunda kaldım. Psikolojiye meraklı olmakla beraber, psikoterapi ve terapiye yönelik etik beni pek ilgilendirmiyor. Yine de pek çok yerde başarılı tespitlere rastladım. Konuya yönelik profesyonel arkadaşlar sanırım eseri daha objektif ve doğru bir şekilde değerlendirecektir. Ben sıradan bir okuyucu olarak ancak kısaca ve kestirme bir şekilde ifade edebilirim. Okuyacak arkadaşlara keyifli okumalar dilerim.
Kitap 4 ana bölümden oluşuyor(Yavaş Güzeldir, Modern Mutsuzluk, Modern Zamanlarda Aile, Benliğin ve Toplumun Krizi). Yazar güncel sosyolojik konuları ve sorunları çok öz, net ve akıcı bir şekilde dile getirmiş. Getirmekle kalmamış her birine çözüm önerisi sunmuş(çözüm odaklı, en sevdiğim).
Sosyolojik ve psikolojik konularla oldukça ilgilenen biri olduğum için kafamdaki düşüncelerin yazarındakilerle destekleniyor oluşuyla zihnimdekilerin daha da olgunlaştığını ve hatta bazı açılardan ufkumun açıldığını söyleyebilirim.
Önemli yerleri çizerek okurum ve şuan bu kitap boyama kitabına döndü :)
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Gerçekten toplum olarak buna ihtiyacımız var....
Modern cağ çok hızlı ilerliyor sevmek, düşünmek ve yaşamak için neredeyse zamanımız yok.

"İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor." Evet geleceği düşünmekten, planlar yapmaktan an'ı yaşayamıyoruz.

Her şey o kadar hızlı ve yapay ki yaşarken yaşamayı unutmuşuz. Hız yapmaktan başımız dönmüş. Kemal Sayar'ın tavsiyesine kulak verelim "YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!"
Yavaşlama"denince(yargılama yetisinden af buyurarak ) sınav dönemlerimi düşündürür; herkesin bir anksiyetesi olduğu dönemde bu anksiyeteyi cevremizdekilere de yansıtmış oluruz ve bazen değerler uğruna irreversbl etkiler bırakmış olabiliyoruz tam bir suda boğulmuş hissi içerisinde olduğumuzu hakikat ışığı arayışını hatırlatır. Hep kopyala yapıştır ilişkilerimiz bizi hırs hastalığına yayılan mikroba karsı bağışıklık sistemimizi azaltıp ; okumaya, dinlemeye sabırsızlık, zamandan tasarruf zaman taşikardisi içinde ;hastanede sıra bekleme,otobüste, bankada hep bir acelecilik hep bir yetişme telaşı içinde" bir dur"deyip bu hengâmda yavaşlayarak tefekkür etmek farklılığı kaybettiğimiz yaşamın nefes alma görme yürüme gibi temel ihtiyaçların nimetine şükretmeyi hatırlatır . Hızın yan etkileri kalbin empati damarlarının tıkanması sonucu oluşan pıhtının beyine atması ile fikir , kişilik ,görememe gibi etkiler oluşturur. Bu eser ile sahip olduklarımız nimetleri tefekkür ederek tamah,tevekkül etmek icin yol gösteriyor."Bazen hayat vahyin kesildiği zaman gibidir"sözünü yaşadığınız dönemde okumanız tavsiye olunur
Kemal Sayar'ın Psikiyatri ve Kültür kitabı genel olarak toplumdan topluma daha doğrusu kültürden kültüre değişen psikolojik yapıların zihinsel rahatsızlıklara bakış açısının farklı olduğunu hatta toplumlar arası normal ve anormal kavramlarının bile farklılık gösterdiğini anlatmaktadır. Psikoloji kitapları okuyan birisi olmama rağmen bu şekilde bilimsel ve terimlerin çok olduğu bir kitabı ilk defa okudum diyebilirim. Ama yine de öğrenmem gerekenleri öğrendiğimi düşünüyorum. Toplumlar arası farklılıkları psikolojik olarak incelemek o toplum hakkında birçok bilgiyi elde etmeyi sağlıyor bu yüzden psikoloji kitaplarının her zaman okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitabı; psikolojiye meraklı ve ilgili olanların okuyabileceğini düşünüyorum. Ama isterseniz yine de şansınızı deneyin. :)
Kemal Sayar'ın kendine özgü tarzı ve sunuşuyla harmanladığı herkesin kendinden bir şey bulabileceği ve farkındalığı arttıran güzel bir kitaptı. Yitirdiğimiz değerlere ve yaptığımız yanlışlar kitapta çok güzel bir şekilde yer bulmuş
Sayar'ın anlatım tarzı ilk baş farklı gelse de okudukça alışıyor ve ne kadar akıcı olduğunu fark ediyorsunuz, sayfalar su gibi akıp geçiyor. Okurken hayatınıza dışarıdan bakma fırsatı buluyor ve özeleştiri yapmaktan kendinizi alamıyorsunuz.
Kemal SAYAR'ın okuduğum ilk eseriydi. Mükemmel bir üslubu var en az alanı kadar edebi yönününde güçlü olduğu muhakkak. Eser, değişik zamanlarda kaleme aldığı birbirinden güzel ve ehemmiyetli konuları irdelediği yazılarından oluşmaktadır.

"Bu yazılarda 'akleden kalp'e bir şeyler söylemek istedim. Bir yazı üstadı değilim, sözlerimi daha güzel söyleyebilmiş olmayı dilerdim."
"Başka bir ruhtan yankı veren söz, anılmayı hak eder. Gönlüm istiyordu ki bir şey yazmayı becerebildiğim her seferinde kelimelerin bir yaraya merhem olsun, bir ağrıyı dindirsin."
"Hep ruha dokunan yazılar yazmaya çalıştım. Bazen insan öyküleri anlatmaya çalıştım, bazen insana dair güzel sözler söylemeye çabaladım."
"Sonunda insanların sözleri de buharlaşır gider, iyi ki de gider. Kelimelerin esinlediği duygular kalır. Hissedebildiğimiz anda, insanlığımızın eksik kalmış bir tarafını tamamlayan duygular."

Herkese iyi okumalar diliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Sayar
Tam adı:
Prof. Dr. M. Kemal Sayar
Unvan:
Türk Psikiyatri Hekimi, Akademisyen, Yazar
Doğum:
Ordu, Türkiye, 26 Mayıs 1966
M. Kemal Sayar (d. 26 Mayıs 1966, Ordu), Türk psikiyatri hekimi (psikiyatr), yazar.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kemal Sayar, uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ana bilim dalında tamamlamıştır. Daha sonra sıra ile Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde ve Çorlu Asker Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır. 28 Kasım 2000'de psikiyatri doçenti unvanı almıştır. 2000-2004 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri AD Öğretim Üyesi olmuştur. 2002 yılında McGill Üniversitesi'nde Tübitak araştırmacısı olarak ziyaretçi profesör unvanıyla bulunmuş ve transkültürel psikiyatri ve psikosomatik tıp alanında araştırmalar yapmıştır. Daha sonra Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde dört yıla yakın bir süre başhekim yardımcısı ve 13. Psikiyatri Kliniği Şefi , dört aylık bir süre de (vekil) başhekim olarak çalışmıştır. 2008 yılında profesör olarak Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine başlamış ve üç yıl sonra Marmara Universitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri anabilim dalına geçmiştir. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı başkanıdır. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmış, Açık Radyo'da ve daha sonra Star televizyonunda "Ruhun Labirentleri" isimli bir programı hazırlamış ve sunmuştur.TRT'de İnsanlık Hali adlı programı bir yıl yapmıştır. Yirminin üzerinde kitabı olan Sayar, edebiyatla da yakından ilgilenmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 419 okur beğendi.
  • 1.668 okur okudu.
  • 82 okur okuyor.
  • 1.577 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları