Ken Grimwood

Ken Grimwood

Yazar
7.6/10
1.744 Kişi
·
6.157
Okunma
·
151
Beğeni
·
6095
Gösterim
Adı:
Ken Grimwood
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 27 Şubat 1944
Ölüm:
ABD, 6 Haziran 2003
Bazı eserlerinde Alan Cochran dahil olmak üzere takma isimler kullanarak yayımlamıştır.
370 syf.
·10/10
filmi vardır herhalde bunun?..size bu kitap hakkında verebileceğim garantilerden biri de şudur ki okurken hem okuyor hem izleyeceksiniz size bunun garantisini verebilrim...senaryosu da sürükleyici kendisini okutan ve merak ettiren bi senaryo..yani okunmalı okunması gereken bi kitap diyorum..ama puanının bu kadar olması beni biraz şaşırttı açıkçası ben en az 8.5 falan beklerdim 7.5 olmamış ...ayıp olmuş bu müthiş senaryoya
..
370 syf.
·2 günde
Bu tür kitaplar için yazmakta gerçekten güçlük çekiyorum, bu tür kitapların okur sayısının da fazla olmasını gördükçe hep kendime kuşkuyla bakıyorum. Kitap kötü, başarısız manasında bir fikir beyan etmeyeceğim, lakin gördüğü ilgi kadar mükemmel değil diyeceğim. Ben satın almadım, ev de bulduğum için okudum, kimlerin satın aldığını da biliyorum. 361 sayfa kitap bir günde okunuyorsa, bunu da sorgulamak gerek bence. Lakin hep inandığım bir şey olmuştur, en azından hep inanmak isterim, her kitaptan bir şeyler çıkartılacağına; okurken kitaptaki tema için düşünmedim dersem yalan olur, yaşamla ilgili bir şans daha olsa şunları yapardım gibi düşünceleri hayatın içinde insanlar kendilerine bir şekilde yöneltirler. Kitapta bunu düşündürtüyor, konu sizi meraklandırıyor, en azından sonu nasıl bağlanacak diye merak ediyorsunuz. İnsanlığın yaşadığı felaketleri Amerikan gözüyle de olsa yakın tarihin önemli olaylarını yüzeysel bir şekilde hatırlıyorsunuz kitabı okurken. Benim en çok hoşuma giden iki şeyden birini sizle paylaşayım, gözlerden uzak, iletişimden kopuk, küçük bir kasabada Jeff'in yaşadığı evi hayal ettim. Radyodan tek bir dalgadan aldığı yayınla bazı şeyleri takip etmek dışında tamamen her şeyden uzak bir yaşantı. Sonuç olarak, sahilde şezlong üzerinde okunacak bir kitap benim için.
370 syf.
·3/10
2004 yapımı Butterfly Effect filmi bu kitaptan uyarlama olabilir mi diyerek biraz araştırdım, benzerlik inanılmaz...

Eğer uyarlama ise; beklenenin aksine film kitaba göre çok daha başarılı olmuş, eğer uyarlama değilse de filmin vasat bir kopyası olmuş diyeceğim maalesef.
Hayal kırıklığına uğradım fazlaca, eğer kurgu bu tarz akıl oyunlarına dayanıyorsa, en azından okuyucuyu biraz daha düşünmeye, zorlamaya teşvik edebilirdi, etmeliydi ya da benim beklentim çok yüksekti.

Roman; adından da anlaşılacağı gibi, bir adamın bir şekilde 20 yıl öncesinde kendisini buluyor olması ve sil baştan her şeyi tekrar yaşamak zorunda kalması ile ilgili. Tekrar tekrar ve tabi gelecekte olacak herşeye vakıf olarak.
Şans oyunları ve iddia oyunlarında da geleceği görebilmesi gibi( kimsenin aklına gelmez!) derinliksiz bir mevzu üzerinden başlıyor, servet ediniyor vs...kitabın yarısı böyle oldukça öngörülebilir kurgular üzerinden devam etti.

Tavsiye edebileceğim bir eser değil maalesef

Keyifli okumalar.
370 syf.
·Beğendi·10/10
Ken in bir kaç kitabını okudum gerçekten çağının ilerisinde bir yazar.
Bu kitabında silip silip başa dönüyor ama sonu hep aynı yani mutlak Son. Belki Bi şeylerin farkına varınca değiştirmeye çalışıyor deniyor yapıyor ama olmuyor yine Sil Baştan. Yani mutlak sona ermeden silin ve yeniden başlayın Aşkınıza İşinize Hayatınıza Kendinize...
370 syf.
·6 günde·8/10
Kısa incelemeler yazmayı pek sevmiyorum ama bu kitap hakkında pek de uzun bir inceleme yazmama gerek yok.

Kitabın konusu ve dili gayet güzeldi fakat çoğunlukla aynı şeyler olduğundan dolayı pek de sürükleyici değildi. Sayfa sayısı gayet uygun ama o bölümler daha güzel doldurulabilseydi bir efsane olabilirdi.

Bilhassa gidip alın ve okuyun diyemem ama eğer bir şekilde elinize de geçerse okumamazlık etmeyin derim.

Kitapla kalın efendim. :))
370 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Öncelikle kitabı büyük bir ilgiyle okumaya başladığımı belirtmek istiyorum. Konusu itibariyle bende diğer kitaplara nazaran daha fazla merak uyandırdı. Ufak bir araştırma yapan herkesin bileceği gibi kitap zaman döngüsü içine sıkışmış, hep aynı yılda ölen ve çoğalan zaman sapmaları ile üniversite yıllarına dönen Jeff' in hayatını ele almış. Geleceği bizzat yaşamış olan birinin geçmişe gitmesi ve gelecek hakkında tüm bilgiye sahip olması sizi ister istemez 'ben olsam' sorusuyla karşı karşıya bırakıyor. Kitabı okurken bunu çoğu kez yaptım. Kesinlikle finansal konu tahminlerinde başarılı olamazdım :)
İnsanın hayatında çoğu zaman seçenekler olur. Sen o zaman ki duyguların ile şartlarına göre bir yola girersin ve seçmediğin diğer yolun sana ne getireceğini hayat boyu bilemezsin. Bu Jeff için geçerli değil her hayata döndüğünde yapmadığı diğer seçimi yaparak onun kendisine ne getireceğini gördü. Peki tatmin oldu mu ya da kendini başarılı hissetti mi ? Tabi ki hayır. Konu harika kendini düşündüğün çok yer var. Ama nedense çok çabuk bitiremedim yer yer sıkıldım genel tekrarlar ve aynı ruh durumu beni okurken yordu. Değişik bir dünya isterseniz keyifle okuyabilirsiniz. İyi okumalar :)
370 syf.
·8/10
Okumaya başlamadan önce klasik bir kelebek etkisi -butterfly effect- tarzı olacağını düşünmüştüm ama okurken çok keyif aldım. Zaman zaman ben olsam şöyle yapardım gibi düşüncelere de sevk olduğum gayet hoş bir kitap.
370 syf.
·7/10
Hayatı tekrar tekrar yaşama şansınız olsaydı neleri değiştirirdiniz?
Kendi seçimlerimizin yanlış ya da doğru olduğunu sonucuna göre karar veririz ve yanlış kararlardan hep geri dönmek isteriz. Bu yolu seçseydik nasıl olurdu sorusunun cevabı bu kitap.Ayrıca yazar olacakları önceden bilmenin her zaman bir avantaj olmayacağını da göstermeye çalışıyor ve hayatımızın aslında ne kadar kısa olduğunu da düşündürüyor bize.
Mutlaka okunulması gereken bir eser.Çok güçlü bir kurgusu ve derin bir etkisi var.
304 syf.
·561 günde·3/10
Beklentimin altındaydı, en başta beklentimi yükseltti gittikçe daha sonrada tam bir hayal kırıklığı sanki kitabın orası üstün körü yazılmış gibi en başta ve sonda olan ayrıntılar orta da yoktu üstün körü atlanmıştı. Yinede sonu güzel ve anlamlı biter diye düşündüm oda olmadı.Özetlersek ve örnek vericek olursam
X kişi yatağına uzanmıştı ardından bir ses duydu ürkütücü fakat bir okadarda tanıdıktı ama yataktan çıkamayacak kadar cesaretsizdi duvardaki gölgesi korkmaya değerdi ve ışık açıldı sesin bir sinekten geldiği anlaşıldı
Zaman çarkıda bunun gibi bişiydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ken Grimwood
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 27 Şubat 1944
Ölüm:
ABD, 6 Haziran 2003
Bazı eserlerinde Alan Cochran dahil olmak üzere takma isimler kullanarak yayımlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 151 okur beğendi.
  • 6.157 okur okudu.
  • 88 okur okuyor.
  • 1.523 okur okuyacak.
  • 137 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları