Kerstin Gier

Kerstin Gier

Yazar
8.6/10
902 Kişi
·
2.125
Okunma
·
88
Beğeni
·
5.430
Gösterim
Adı:
Kerstin Gier
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Bergisch Gladbach, Almanya, 1966
Kerstin Gier işsiz pedagog olarak 1995 yılında kadın romanları yazmaya başladı ilk romanı filme çekildi. Ahlaksız Teklif adlı romanı 2005 yılında Alman dilinde yazılmış en iyi aşk romanı dalında DeLİA Ödülü'ne layık görüldü. 1966 doğumlu yazar, bugün kocası, oğlu, iki kedisi ve üç tavuğuyla Bergisch Gladbach yakınlarında bir köyde yaşıyor.
Ölülerden korkmam. Canlıların tersine hiçbir şey yapamazlar.
Kerstin Gier
Sayfa 182 - Pegasus Yayınları
Çünkü siz insanlar sadece görmek istediklerinizi görürsünüz.
Kerstin Gier
Sayfa 436 - Pegasus Yayınları
Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer ve Silber serileriyle oldukça geniş bir kitlenin beğenisini kazanan Kerstin Gier ile tanışmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çok uzun zamandır merak ettiğim ama okumaya bir türlü fırsat bulamadığım serilerden ilki olan Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer'e nihayet başladım. Üçlemenin ilk kitabı Yakut Kırmızı'yı iki gün gibi kısa bir sürede bitirdim ve tek kelimeyle bayıldım. Hakkında neredeyse tek bir olumsuz yorum olmadığı için, okumadan önce acaba abartılıyor mu diye düşünmüşsem de ilk kitabı bitirdikten sonra yorumların ne kadar doğru ve haklı olduğunu anladım.

Ana karakterimiz Gwendolyn on altı yaşında olan bir lise öğrencisi. Ancak Gwendolyn sıradan bir lise öğrencisi değil, ailesinin çok çok eskiye dayanan bir sırrı var: Geçmişe yolculuk yapabilmek. Hayatı okul, dersler, en yakın arkadaşı Leslie, dedikodulardan ibaret olan Gwendolyn'un kendini bir anda eski zamanların Londra'sında bulmasıyla macera başlıyor. Zaman yolculuğu, sırlar, değerli taşlar, muhafızlarla dolu bu macerada Gwendolyn kendini zaman zaman on sekizinci yüzyılın dar korselerinin içinde , zaman zaman da sınıfta tarih öğretmenini dinlerken buluyor. Günümüzün iki Gen Taşıyıcısı Gwen ve Gideon ile zamanda yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Kerstin Gier için yapılan yorumlar genellikle dilinin ne kadar akıcı ve eğlenceli olduğuydu. Yakut Kırmızı'yı okumuş biri olarak bu yorumlara kesinlikle katılıyorum. Yazarın anlatımı o kadar tatlı ki, bu durum sayfaların akıp gitmesini ve tebessüm etmenizi sağlıyor. Kitabın ana teması aşk ancak bu temanın zamanda yolculuk gibi bir olayla bir araya getirilmesi oldukça hoştu. İlk aşamada karakter sayısı fazla ve olaylar biraz karışık gelse de alıştıktan sonra çok daha güzeldi. Bu seri için yapılan yorumlarda serinin daha çok on altı, on yedi yaş civarındaki okurlara hitap ettiği yazılsa da, ben bu yorumlara katılmıyorum. Bence on yedi yaşındaki bir okur da, elli yaşındaki bir okur da bu seriyi okuyabilir ve aynı lezzeti alabilir. Evet belki kitapta yer alan ana karakter henüz on altı yaşında olan bir kız ancak bu durum kitabın da bu yaş grubuna hitap ettiği anlamına gelmiyor. Şahsen ben Yakut Kırmızı'ya bayıldım. Okurken fazlasıyla keyif aldım. Benim için bir romanın iyi olup olmamasının ölçütü bitirdiğimde hangi hisleri uyandırdığıyla, okurken aldığım hazzın seviyesiyle doğru orantılıdır. Yakut Kırmızı da uyandırdığı hisler ve okurken aldığım zevk açısından on puanı hak ediyordu.

Serinin ikinci kitabı olan Safir Mavi'yi de en kısa  zamanda okuyacağım. Onu da severek okuyacağımdan şüphem yok. Son olarak, genelde Pegasus Yayınları yüksek fiyatları nedeniyle eleştirilse de bence işlerinin hakkını veriyorlar. Serinin kutulu seti, kapakları harika. Bu seri ansiklopedi kapağı gibi olan kapakları ve ortalama bir kitabın üç sayfasına denk gelecek tek bir sayfa kalınlığı ile oldukça kaliteli bir basıma sahip. Çünkü bana göre kitap içeriği kadar tasarım da önemli. Göze hitap etmesinin de kitap için artı olduğunu düşünüyorum. Romantizm ve fantastik öğelerin bir araya geldiği Yakut Kırmızı'yı bu türden hoşlananlara tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...
Kerstin Gier'in kaleme aldığı serilerden birini tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Üç kitaptan oluşan Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisi bitti. Yakut Kırmızı ile başlayıp Safir Mavi ile devam eden macera Zümrüt Yeşil ile son buldu. Bu seri benim için bir taraftan acaba sonunda ne olacak diye merak etmem nedeniyle bir an önce bitirmek istediğim ama bir taraftan da keşke biraz daha olsa da okusam dediğim bir seri oldu. Birbirinden sevilesi karakterler, özgün bir konu ve kurgu, yazarımızın akıcı, komik, tatlı üslubu ile bu seri damağımda çok güzel bir tat bıraktı. Aşk, fantastik öğeler, gizem unsurlarının bir araya geldiği serinin son kitabında ilk iki kitapta ucu açık bırakılan noktalar dolduruluyor, soru işaretlerine cevap bulunuyor.

Altı kadın ve altı erkekten oluşan on iki kişilik zaman yolcuları çemberinin son iki üyesi olan Gwendolyn ve Gideon'un maceraları Zümrüt Yeşil'de de devam ediyor. Gwenny ve Gideon bir yandan geçmişteki balolar, ziyaretlerle uğraşırken bir yandan da kendileri ve diğer zaman yolcuları ile ilgili türlü gerçekleri açığa çıkarmaya çalışıyorlar. Tabii işleri hiç kolay değil çünkü karşılarındaki kişi muhafızların koruyucusu, güçlü Saint Germain Kontu'ndan başkası değil.

Zümrüt Yeşil serinin son kitabı olması nedeniyle kitaptan beklentim seriye, karakterlere dair kafamda bulunan tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmasıydı. Evet Zümrüt Yeşil büyük ölçüde bunu başardı. Büyük ölçüde dememin nedeni de keşke birkaç bölüm daha eklenerek olayların sonrasına, karakterlere ne olduğuna daha geniş yer verilseydi şeklindeki düşüncem. Ama bir kitap ya da seri, size okurken fazlasıyla keyif vermişse bu tür noktaları görmezden gelebiliyorsunuz ve ben de tam olarak böyle yapacağım. Seri iyi kişiler-kötü kişiler bağlamında genel itibariyle tahmin edilebilir noktalar barındırsa da bir iki durum beni gerçekten şaşırttı diyebilirim. Gwenny ve en yakın arkadaşı Leslie arasındaki ilişki mükemmeldi. İkili arasındaki diyalogları okurken veya Gwenny zaman zaman iç sesini konuştururken kahkaha attığım da doğrudur. :) Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisi benim için çok güzel bir okuma oldu. Aşırı keyif aldım, güldüm, merak ettim, şaşırdım. Fantastik kitapları zaten seven biri olarak bu türün başka unsurlarla bir araya getirilerek bu denli duru bir şekilde ele alınması beğenimi kazandı. Sayfalar su gibi aktı gitti. Konudan bu konunun anlatılışına, karakterlerden kitap tasarımına kadar her şey mükemmeldi. Bu seriyi okuduğum için oldukça memnunum. Kerstin Gier'e bayıldım ve umarım yazarın diğer serisi olan Silber'i de okuyacağım. O seriyi de  beğeneceğimden şüphem yok. Değerli taşlar, gizemli durumlar, aşk, fantastik öğeler, korkular, kıskançlık ve sevgi dolu bu dünyaya sizleri de davet ediyorum. Hepinize keyifli okumalar.
Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisinin ikinci kitabı Safir Mavi bitti. Yakut Kırmızı ile başlayan macera Safir Mavi ile devam ediyor. Ben yine oldukça eğlenceli bir kitap okudum. Bu seri benim için mükemmel bir okuma oluyor diyebilirim. Birinci ve ikinci kitap arasında uzun bir zaman aralığı bırakmasam da karakterleri, yazarımız Kerstin Gier'in samimi anlatımını o kadar çok özlemişim ki! İlk kitap olan Yakut Kırmızı'da bu kitaba göre olaylar daha fazlaydı yani Safir Mavi'de pek fazla olay yok diyebilirim ama buna rağmen yazarın dili, kurgunun mükemmelliği sayesinde bu durum hiçbir sıkıntı oluşturmuyor.

İlk kitabın incelemesinde de belirttiğim gibi Gwendoly Shepherd'ın hayatı zaman yolcusu geni taşıdığını öğrendikten sonra tamamen değişir. Gwen kendisi ile ilgili öğrendiği bu gerçekle sihir dolu bir dünyanın kapısından içeri adımını atar. On altıncı ve yirminci yüzyıllar arasındaki on iki zaman yolcusunun sonuncusu olan Gwenny ve Gideon'u bekleyen balolar, stres dolu günler var. Bu on iki zaman yolcusunu simgeleyen değerli taşları da unutmamak lazım. Elmasımız Gideon ve Yakutumuz Gwenny'i neler bekliyor dersiniz?

Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisini okumaktan aşırı keyif alıyorum. Seriye başlamadan önce özellikle yazar ile ilgili yorumlar acaba abartılıyor mu diye düşünürken şu an ben de tıpkı o yorumlardaki gibi düşünüyorum. Kerstin Gier bir harika! Konunun orijinalliği hususunda söylenecek hiçbir şey yok zaten. Serinin adı da tam olarak yansıtıyor aslında konuyu: Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer. Yakut Kırmızı'da okuyucunun aklında soru işaretleri bırakan bazı noktalar Safir Mavi ile cevap bulurken, bu kitabı bitirdiğinizde çok daha büyük soru işaretleri oluşuyor. Kitapta Gwenny'nin Leslie isminde bir arkadaşı var.  Gwenny ve Leslie arasında geçen diyaloglar o kadar keyif veriyor ki ister istemez gülüyorsunuz. Tabii her hikayede olduğu gibi bunda da kötüler mevcut, o bölümlerde de sinir olmamak elde değil. Yani yine, seriyi okurken adeta yaşıyorum diyebilirim. Aşk ve sırlarla dolu bu fantastik dünyanın son kitabı Zümrüt Yeşil. Kitap bende şu an mevcut olsa da serinin hemen bitmesini istemediğimden okumayı biraz daha erteleyeceğim. Bana sorarsanız sizler de bu mükemmel seriye başlayıp Gwendolyn ile tanışmalısınız. Hepinize keyifli okumalar.
Kitabı okurken inanılmaz rahatsız oldum, baş karakteri yerden yere vuran, buram buram aşağılama kokan bir kitaptı. Hadi ama sen baş karaktersin bu kadar silik olma demek geldi içimden. Kurgusu daha doğrusu zamanda yolculuk fikri her zaman cazip gelmiştir bana bu yüzden bir nebze de olsa kurtardı kitabı ama yine de okunmayacak bir seri değildi. Keyifli okumalar.
Silber'i başta yarım bırakmıştım. Çünkü okuyacağım başka bir kitap elime ulaşmıştı. Sonra baktım çoğu kişi beğenmiş okumak istedim. Gerçekten güzel bir kitaptı bence. Henry karakterini çok sevdim. İyi bir karakterdi. Ama diğer kitaplarda öyle mi bilemiyorum. Çünkü daha okumadım : )
Fantastik, aşk ve tarih kitap hayranlarını içine çekecek bu kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Kaliteli kapak, her bölümün sonundaki bilgilerdirici yazılar ve yazarın dili yüzünden sizi sayfalar geçtikçe gözlerinizi ayıramayacağınız vir maceranın içine sürüklüyor. Eğer bu fantastik maceraya katılmakistiyorsanız, hemen kitapçılara koşun!
Bir süre önce yazarın "Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer" serisini masal okurmuş gibi okumuştum ve çok beğenmiştim.Haliyle bu kitaba dair beklentilerim hayli yüksekti.
Kitabın ilk sayfalarında özellikle çok eğlendim.Bol espirili bir kitaptı.İşin içine farklı şeyler girince keyfim biraz söndü maalesef.Konunun yaratıcı ve farklı olduğu su götürmez bir gerçek yalnız yazar oturtamamış kurguyu.Beğenmedim mi? Beğendim.Ama yazar çok daha güzel yapıtlar ortaya koyabilir.
Tasarımı harika olmuş bu arada, tebrikler Pegasus!
Silber çok uzun süredir merak ettiğim bir kitaptı. 2. Kitap çıktı ve artık kesin okumalıyım deyip okumaya karar verdim.
Alman yazar uzun süredirde "Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer" Serisi ile ilgi çekiyordu.
Silber çok güzeldi. Çok akıcı bir anlatıma sahipti ve bütün karakterleri çok sevdim.
Liv Silber kız kardeş annesi ve bakıcısı ile yaşayan çok tatlı ve meraklı bir kız ( başına ne geliyorsa merağından )
Her şey annesinin işi sebebiyle İngiltere'ye taşınmaları ile başlıyor.
Liv ve Kardeşi annelerinin sevgilisinin çocuklarının okuduğu okula kaydoluyorlar.
Bu okulda da bir yakışıklılar grubu var her okulda olduğu gibi.
Sonrasında Annesinin sevgilisine akşam yemeğine gidiyorlar. Ve orada görüyor ki üvey kardeşi Okulun en popülerlerinden olan Grayson.
Bir kaza sonucu yemekte üstü ıslanıyor ve üşüdünüz için Grayson ona kazağını veriyor ve eve dönüyorlar.
Ve asıl rüyalar o gece başlıyor.
Liv kendisini Grayson'un rüyasında ve bir mezarlıkta buluyor ve yalnız değil Grayson ve okulun yakışıklı grubu da orada.
O gece daha önce hiç görmediği yerler görüyor, hiç duymadığı cümleler duyuyor.
Ve uyandığında orada yaşanan her detayı hatırlıyor.
Bu ilginç olayı araştırmaya başlıyor ve rüya defteri tutmaya başlıyor.
Olaylar çok farklı ve çıkılmaz bir hal alıyor.
En beğendiğim kısımlardan biri Gizemli ismiyle yazılan bloglar. Gızemli kimse herkesle ilgili her şeyi biliyor.
Liv ve Mia (kız kardeşi) bunu da araştırıyorlar ve tahminleri bence kesinlikle doğru.
Kitabın sonu öyle bir bitiyor ki ikinci kitaba hemen başlamak istiyorsunuz.
En azından ben öyle düşünüyorum.
2. Kitabı en kısa Zaman da alıp okuyacağım.
Kerstin Gierin muhteşem kaleminden Yakut Kırmızının devamı Safir Mavi! Eğer birinci kitabı beğendiyseniz bu kitap sizi kesinlikle havalara uçuracak. Olayların kurgusu ve devamlılğı herzaman ki gibi muhteşem. Kitabı okuduktan sonra 3. ye başlayana kadar içinizi kemirecek harika bir kitap.
(Ben Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisini toplu olarak yorumlayacağım.)

Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer bir ara bloglarda en çok gördüğüm serilerden biriydi. O zamanlar aldığı güzel yorumlarla ilgimi çekmişti. İnternette bütün seriyi uygun bir fiyata yakalayınca aldım ve kısa sürede okudum.

A.T.Z.İ.G. bir üçleme. Sırasıyla Yakut Kırmızı, Safir Mavi ve Zümrüt Yeşil kitaplarından oluşuyor. Bin küsur sayfada iki haftalık bir süreç anlatılıyor (Hatta ilk kitap üç günde geçiyor). Karakterlerin çokluğu ve Alman olmaları sebebiyle isimlerinin okunuşunun zorluğu gibi nedenlerden dolayı ben seriyi fazla ara vermeden arka arkaya okumanızı önereceğim. Zaten o kadar akıcı ve eğlenceli ki elinizden bırakamayacaksınız.

Gideon âşık olunan erkek karakterler listeme hızlı bir giriş yaptı. 18 yaşında olmasını lütfen görmezden gelin :-)

Leslie ise kendime kitaplardan en yakın arkadaş seçecek olsaydım ilk tercihlerimden olurdu. Baş kadın karakterin gölgesinde kalmayan, kendine özel yardımcı karakterleri seviyorum.

Pegasus Yayınları biz okuyucular tarafından sık sık kitaplarının pahalılığı yüzünden eleştiriliyor ama bu seri için aldıkları her kuruşu hak ettiklerini düşünüyorum. Üç kitabın da kapağı, baskı kalitesi, kağıt kalitesi, kutusu mükemmel. Arşivlik, uzun yıllar kütüphanede saklamalık.

A.T.Z.İ.G. serisi tam “Kendini İyi Hisset” tarzında. Sadece gençlere değil her yaştan insana hitap ediyor bence. Hayata biraz ara vermek ve eğlenmek isterseniz ilk tercihiniz olsun.

Serinin üç kitabı 2013,2014 ve 2016 yapımı olmak üzere üç filme çekilmiş. IMDB puanları 5.8-6.5 arasında. Buradan çok başarılı uyarlamalar olmadığını anlayabiliriz. Ben kitabın, kafamın içindeki güzel halini bozmak istemediğimden filmleri izlemeyeceğim. Sizlere tavsiyem seriyi okumanız ama eğer okumayı düşünmüyorsanız filmlerine şans verebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kerstin Gier
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Bergisch Gladbach, Almanya, 1966
Kerstin Gier işsiz pedagog olarak 1995 yılında kadın romanları yazmaya başladı ilk romanı filme çekildi. Ahlaksız Teklif adlı romanı 2005 yılında Alman dilinde yazılmış en iyi aşk romanı dalında DeLİA Ödülü'ne layık görüldü. 1966 doğumlu yazar, bugün kocası, oğlu, iki kedisi ve üç tavuğuyla Bergisch Gladbach yakınlarında bir köyde yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 88 okur beğendi.
  • 2.125 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 1.059 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları