Kıvanç Kardeşler

Kıvanç Kardeşler

Yazar
6.8/10
39 Kişi
·
99
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.727
Gösterim
''Sana yoksun olduğun şeyi değil, bir şeyin yoksunu olduğunu göstermek istiyorum.''
- Nerede hata yapıyoruz Olric?
- Uygulamada efendimiz..
- Nasıl yani Olric?
- Hiç onun saçlarına dokunmak, sadece kokusunu hissetmek, sıcaklığını duymak yerine diğerleri gibi sadece cinsel obje olarak gördünüz mü?
- Hayır Olric..
- Çıkar gözetmeksizin, iyi de kötü de her şeyine razı olarak yanında oldunuz mu?
- Evet Olric..
- Onu Ondan çok sevmediniz mi?Ondan çok düşünmediniz mi? O gülerken bile gerçekten gülüyor mu diye kendi içinizi yemediniz mi?
Saçının teline zarar gelse dünyayı ateşe vermediniz mi? Sesini duymakla
bile eliniz ayağınız kesilmedi mi?
- Öyle Olric..
- Daha ne olsun Efendimiz?
- Ne yapmalı Olric?
- Özür dileyin efendimiz.. Onu ondan çok sevdiğiniz için, Onu ondan çok düşündüğünüz için, yeri geldiğinde anasından babasından çok koruyup kolladığınız için, zor anlarında
çıkarsızca yanında olduğunuzda size minnettarken, yüzünde tebessüm varken unuttuğu için, kendinden korkup sizi sevmediği için, bunca sevgiye rağmen hala kaçtığı için, yalancı bakışlarla bakmayıp, yüreğinizin en derininden gelen sevgiyle onu sevdiğiniz için, canınızı bu kadar yaktığı için özür dileyin efendimiz..
- Ama Olric!
- Dileyin! Hata sizin efendimiz..
~ Özür dilerim ey yâr gönül tahtıma seni sultan eylediğim için.. Affet beni diğerleri kadar basit sevemediğim için...
Acaba iyi bir şey olacak mı Olric?
-Hayır efendim. İyi şeyler birdenbire olur, bu kadar bekletmez insanı...
+Keşke nedir olric?
- Hatalarımızdır efendimiz.
+Çok mu hata yaptık Olric?
-Keske diyecek kadar efendimiz.
" Hikaye yazmak: harcı betonla karmak, aşk ilişkisi. Yürümüyorsa onarılmaz.
Roman yazmak: tuğla örmek, evlilik gibi. Her gün onararak sürdürebilirsiniz."
Kitabı daha önce sitede gördüm ve çok merak ettim. Kitapta şimdi neler neler, vardır diye düşündüm. Değerli bir hocam hediye etti kitabı, bir an önce okumak istedim, 2.haftanın sonunda bitirebildim.
Kitap; Oğuz Atay'ın ailesi, hastalığı, eserlerinden, Eylembilim kitabını yarım bırakarak yaşama vedası, Korkuyu Beklerken, Günlük, Bir Bilim Adamının Romanı, Oyunlarla Yaşayanlar, Tehlikeli Oyunlar, en çok Tutunamayanlar'dan söz ediyor. Tüm kitaplarından farklı alıntılar bulunmakta. Daha önce görmediğim, vefat ilanı, Tehlikeli Oyunlar'ı yazdığı evin, eşi ve kızı ile olan fotoğrafları da vardı. (Kitabın en beğendiğim yanı oldu). Okumadığım daha doğrusu okuyamadığım kitapları için ön hazırlık gibi birşey oldu benim için. Bu kitapta geçen bazı alıntılar, Tutunamayan'lar da geçmediğini söyleyenler var olabilir aslında ben daha okumadığım için bilmiyorum ama Tehlikeli Oyunlar'ın alıntıları Oğuz Atay'ın kendi kitabında da vardı. Çok yazım yanlışları vardı, okumakta güçlük çektim biraz, tabii bu kitabı okumama engel olmadı. Oğuz Atay hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyenlere önerebileceğim bir kitap.
Gabriel Garsia Marquez sevdiğim yazardır kendileri. Onunla ilk tanışmama hikayeleriyle başlamıştım. Açıkçası pekte beğenmemiştim çünkü bu güne kadar okuduğum türden farklı gelmişti bana. Kendime bir daha Marquez okumama yasağı koyduğumu hatırlıyorum. Ne büyük cahillik... Ta ki ölüm haberini verdiklerinde mühabirin eklediği ek bilgiye kadar...
Marquez`in ve eşinin " Yüzyıllık Yalnızlık" yayınlansın diye çektiği zorluklara değinerek " Eşi, evindeki eşyalardan ne var ne yoksa satmıştır..." demişti. Donup kalmıştım. Bu nasıl fedakarlıktır dediğimi hatırlıyorum. Ve Marquez`e koyduğum " ambargo`u" nasıl hemen kaldırdığımı. Benim için her kes için böyle fedakarlık yapılmazdı demek ki o farklıydı...
Neyse yine çok uzattım :)) Kitap yorumlayacaktım sözde :))

Kitap:
Anladığınız üzre Marquez biyografisi. İçinde Marquez`le röportajlar, arkadaşlarının onun için düşündükleri, eserlerini yazma tarihi onların hakkında geniş özet, çocukluğundan kısa kısa kesitler, siyasi görüşleri, kitaplarının sinema uyarlaması, Nobel konuşması, en tanınmış alıntıları ve en duygulandıran kısmı- ölmeden önce arkadaşlarına gönderdiği veda mektubu var.
Marquez`i seviyorsanız yakından da tanımak için bir göz atın derim.
Velhasıl, sevdiğim yazar hakkında bilgi sahibi olmam için bana bir şeyler katan,faydalı kitap.
oğuzcuğumu tanımak için alıp okuduğum bi biyografi ve oğuzcuğumun kitabını okurken anlamlandıramadığım noktalarada ışık tutan bi kitap
Yıl 2017, 1000Kitap'a kaydolduğum ilk günler. Karşıma Oğuz Atay çıkıyor, herkesin sevdiği okuduğu büyük yazar. Merak ediyorum ben de, Oğuz Atay okumak için hevesleniyorum. Ne de olsa büyük bir yazar. Tutunamayanlar'ın fiyatı çok geliyor, hayal kırıklığına uğruyorum. Ve günler sonra bu kitap karşıma çıkıyor. Tost ayran fiyatına bu kitabı alıyorum. 1000kitap'a gururla dönüyorum çünkü artık Oğuz Atay okuyan biri olacaktım. Kitabı araştırıyorum. Oğuz Atay'a ait olmayan 362872 tane yazı var içinde. Benim gibi acemi okurların üstünden geçinmek için yazılmış bir kitap olduğunu anlıyorum. Bu kitap bana büyük bir ders oldu. Daha sonra hiçbir yazarı popüler olduğu için okumadım, edebiyat diye ortaya konulan kağıt parçalarını okumadım.
Oğuzcum Atay...
Kelimeler albayım, kelimeler.. Tehlikeli anlamlar arz ediyor..
..yazıyorum, yazıyorum..
-Şunun şurasında kime zararım dokunuyor ki?
-“Kendine” dedi albay.'' - - - -
gelecek diyorum.. gelecekten bahsediyorum..
geçmişimden çok geleceğimle yüzleşmekten korkuyorum be albayım.
korkak bi kız çocuğundan öteye gidemedin dersin biliyorum..
bana hiç çocuk olma şansı vermediler ki albayım..
arkama baksana... çaktırmadan bi bakıver..
çaktırmadan dedim albayım.
hiç oldu mu bu yaptığın şimdi be albayım.. hı oldu mu..
genzimi yaktı yine gark edilmiş göğsüm..
ee ne varmış canım arkan da, deme albayım..
güneş tutulmasından sonra ki en seyirlik vaka benim arkam.. benim geçmişim..
önüne bak sen de o zaman deli kız..
deme öyle albayım deme..
ben o boşlukta süregelen süratli ve tükenmeyen, çıldırtan düşüşte kayboluyorum..
o ne demek, bu düşüşün de bir sonu gelir elbet..
gelir, gelir albayım da.. ben kalır mıyım eskisi gibi bilmiyorum..
yok yok.. ''ben ölmek istemiyorum.. yaşamak ve herkesin burnundan getirmek istiyorum.. bu nedenle sevgili albayım...mutlak bir yalnızlığa mahkum edildim..'' '' neyse, hoşçakalın albayım..
sakızım düştü onu alayım..''' ( Yazı kitaptan alıntı değildir. Bana aittir. )
Franz Kafka 20. Yüzyila damgasini vurmuş, eserleriyle gunumuze ışık tutan önemli yazarlardan biri Kafka'nın bu zamana kadar hic bir eserini okumamiş olmayi kendi adima bir talihsizlik olarak gördum ve yazar ve eserlerini daha iyi anlayabilmek icin bu kitabi okumaya karar verdim...bu kitabi okuyunca bir yazarin eserlerini okumaya baslamadan once yazar hakkinda bilgi sahibi olmanin yazarin eserlerini anlama ve eserlerin hangi psikoloji ile yazildigini, yazarin kendi hayatindan eserlerine neler kattiğini daha iyi görmüş oldum. Kitabi okurken biraz sıkıldım ancak Kafka ve eserleri hakkinda birçok bilgiye sahip olmak beni mutlu etti...iyi okumalar diliyorum...
Kitap okadar sıkıcı geldi ki bana yazarın yazmıs olduğu kitaplardaki anlatımından anlatım şeklinden falan bahsediliyordu. Öylesine almıştım kitabı. Ama yazar gercekten devrimci bir adammış. Fidel Costro ile olan arkadaşlıgı onun hakkındaki düşünceleri gayet güzeldi. Veda mektubunu çok beğendim. Okudukça üzüldüm. Çok güzel yazmış. Ve yazarın tek pişmanlığının bir kızı olmayışıymış. Birkez daha üzüldüm ve sevdim onu
Kitabın konusu güzel, anlatılanlar da genel de iyi. Ancak okuması zor, çünkü dizgi berbat, hatalarla dolu. Dipnotların numaraları metin içinde var ancak metinde dipnot yok. Kaynaklar hak getire. Maalesef kötü bir okuma deneyimi.
Öncelikle her ne kadar sitede kitabın yazarı olarak gözükse de -ki bütün satış sitelerinde de öyle gözüküyordu, üşenmedim mail attım ve hepsi düzeltti- yazar Kıvanç Kardeşler. Yani kitap İbn-i Sina'yı anlatıyor ve bazı alıntılar yapıyor eserlerinden.
İbn-i Sina'yı hiç tanımayanlar için giriş niteliği taşıyabilir ancak bizzat kendi yazdığı kitabı okumak isteyenler hayal kırıklığına uğrar.
-Uyardığım için site kitap ismini düzeltmiş-

Yazarın biyografisi

Adı:
Kıvanç Kardeşler
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 99 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 194 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.