Kıyamoğlu Sancaktar

Kıyamoğlu Sancaktar

Yazar
9.5/10
70 Kişi
·
264
Okunma
·
20
Beğeni
·
3.416
Gösterim
Adı:
Kıyamoğlu Sancaktar
Unvan:
Yazar,köşe yazarı
Çeçenya serisinin yazarıdır.

https://twitter.com/kiyamoglu
"Her gecenin bir sabahı, her kışın bir baharı vardır."
" Her tağutun bir kırılışı, her putun bir yıkılışı vardır."
İnşaAllah
- İsmim Ebu Cendel. Allah'ın bir kuluyum.
- Yalnızca bu kadar mı?
- Evet
- Yani senin, kariyerin, mesleğin, mali durumun, milliyet ve soy durumun yok mu?
- Bize göre ''Abdiyyet'' yani Allah'a kulluk en yüce meslektir ve varoluş nedenimizdir. Diğer mevki ve makamlar, insanlar üzerine çizilmiş, geçici bir görev dağılımından ibarettir. Bunların hiçbir değer katkısı yoktur. Görevini en başarılı ve en dürüst yapan en iyisidir. Helâl kazanan, milletin hakkını gasp etmeyen bir çöpçü, bizim ve Allah'ın katında, dolandırıcı bir zenginden bin kat yüce bir insandır.
Bizim katımızda üstünlük ancak Allah korkusuyla ölçülür. Çünkü bir insan Allah'tan ne kadar korkarsa o kadar az yanlış yapar. Kimseye kötülük yapamaz. Çünkü Allah'ın onu gördüğünde ve âhirette onu cezalandıracağına inanır.
Allahu Teâlâ adildir. Bu dünyada insanları imtihan etmektir. Değişik şekillerde de olsa, sevap-günah bakımından hepsine eşit davranır. Dolayısıyla insanlar eşittir. Tıpkı bir resim gibi. İçindeki renk ve şekiller farklı farklıdır, fakat birbirine üstünlükleri yoktur.
Unutma ki Allah'ın rızasına ulaşmanın yolu bir tane değil pek çoktur. Mü'minler bu yollardan, kaderine, mesleğine ve meşrebine uygun olan birini seçerek bu yolda yürüdükleri zaman imtihanı kazanmış olurlar.
Gömülen onbinlerce asker, bin küsur araç, onlarca helikopter, uçak, sayısız cephane... Ve mitinglerde, meydanlarda, camilerde çağlayan bir dua... bir haykırış "Çeçenya Ruslara mezar olacak"... Oldu ve "Moskof Mezarlığı" doğdu.
''Kullarım için öyle nimetler hazırladım ki, hiçbir göz görmedi, hiçbir kulak işitmedi, hiçbir beşerin kalbine, hatır (hayali)ne gelmeyen şeylerdir.''

-Hadisi Kutsî
Ey görüşü güzel, akıllı ve olgun insan! Anlayışlı insanlar kusuru değil güzelliği ararlar. Bir kaftan ipek ve sırmadan da olsa astarı ile yüzü arasında kıtık mutlaka vardır. Benim söz kumaşı mı kıtıağıyla birlikte kabul edin, lutfen.
Kıyamoğlu Sancaktar
Sayfa 2 - Yasin yayınevi
Gözlerinde kutsal toprakların mübarek ağacının meyvesi zeytin... yüzünde Hz. Meryem'in masumiyeti, fildişi pürüzsüz teninde Şeria nehrinin saflık ve durgunluğu, saçlarında bulutsuz Gazze gecelerinin cazibesi, endamında Sina'nın yumuşaklığı... Benliğinde Filistin'i yaşatıyordu Meryem.
Aşığım sana ya Rabb! Şu beden zindanında
Mahpusum! Kurtar beni! Bir şehadet çağrınla...

Imam alim sultan
Kıyamoğlu Sancaktar
Sayfa 38 - Yasin yayinlari
Bu kitabı okumak için fazla yaşlı olduğum bir zamanda okuduğum için 'uff, puff,ayyyh' gibi tepkiler vermekten kendimi alamadım. Yani demem o ki -19. 19'un üstüyseniz hiç heves etmeyin ve altındaysanız da okumadan geçmeyin. :)
Bu eser serinin gelişme kısmı diyebiliriz. Hareketli ve sürekli baskınların olduğu aksiyon dolu bir kitap. Seriyi komple okumanızı tavsiye ederim.

Şamil Basayevin Meşhur Budennovsk baskını bu kitapta anlatılmaktadır.

”O gün 300 rus askeri öldürdüm. 3 helikopter düşürdüm. Onlar bize saldırdıklarında ilk olarak hastaneleri, doğumevlerini petrol kuyularını vuruyorlardı. Biz zorunlu olduğumuz için hastaneye girdik. Onlar burada gelip yaşlıları çoluk çocuğu öldürürlerken dünya neredeydi. Onlara niye terörist demediler. Bugün bana terörist demeleri umrumda değil. Benim ne yaptığımı ALLAH(cc) biliyor. Ben halkım için savaşıyorum. İnsanların ne düşündükleri umrumda değil.”

”Şamil Basayev- Şehid Çeçen Komutan”
Serinin 3 kitabını da okudum. Dili oldukça sürükleyici ve anlatılanları okura yaşattıran bir beceri ile yazılmış. Çeçenya'daki savaşın atmosferini arada gerçeklik payı olan bir kaç olay ile kurgulayıp bizlere yansıtmak amaç edinilmiş. İlk kitapta bazı olayların çabuk gelişmesi ve sürekli ele edilen başarılar açıkçası biraz inandırıcılığını yitirmişti benim için. Fakat diğer kitaplara doğru yapılan planlar oldukça gerçekçi ve güçlü kurgu ile yazıldı. Çeçenya'da olan savaşı en azından araştırmaya başlangıç olarak güzel bir kitap. Size bir ön sezgi verecektir.
Selametile
kitap konu olarak çeçenya mücadelesini alsa da aslıında ümmetin tüm dertlerini,sıkıntılarını da içinde barındırıyor.türkiye'den bosna'ya filistin'e tüm müslümanların derdini anlatıp çözümün yine müslümanlarda,onların imanının kuvvetinde olduğunu da belirtiyor.
Gömülen onbinlerce asker, bin küsur araç, onlarca helikopter, uçak, sayısız cephane... Ve mitinglerde, meydanlarda, camilerde çağlayan bir dua... bir haykırış "Çeçenya Ruslara mezar olacak"... Oldu ve "Moskof Mezarlığı" doğdu... "-.....Aldığımız istihbarata göre üç koldan Çeçenya'ya girecek ve Rus orduları yelpaze gibi Çeçenya topraklarına bir açılım yapıp kuvvetleri ülke sathına yaymak yerine, doğrudan harekat merkezi Grozni'ye saldırarak işi kafadan halletmek istiyorlar. Hesaplarına göre Grozni düşünce bütün Çeçenya düşecektir, ve direniş sindirilecektir." Yayımlandığı 2000 yılından beri onbinleri yutan bu heyecan girdabına, kapağı açtığınız anda kapılmaktan kendinizi alamayacaksınız.
Özgürlük Savaşçıları
Savaşın ikinci mevsimi “ Gerilla Savaşları” dönemini konu almakta, “Buddoyonovsk” ve “Kızılyar” baskını gibi dünyaca ünlü gerilla baskınlarını, “Parvomaiskoye” gibi eşi görülmemiş kıskaçtan kurtulma harekatını ve savaşın daha nice değişik boyutlarını ayrıntılı bir şekilde canlandırmaktadır.

Savaş,gerilim,gözyaşı...Kara bir öfke,titreten bir heyecan ;casuslar hainler ve Çeçenya’yı Rus’lara dar eden kahramanlar :Cehar Dudayev,Hamza Halidov,Ahmed Zakayev,Honkurpaş İsrapilov,Aslanbek İsmailov ve daha niceleri...
Dünya’yı dehşete düşüren bir cesaret ; "Budduyonovsk", "Kızılyalar", "Parvomaiskoye", Avrasya Feribotu ve bunlar kadar heyecanlı, bunlar kadar dehşet diğer baskın ve suikastler...
Cihat,aşk ve umutlar tüm mücahid ve mücahidelerin kazınmıştı yüreğine...Hep o güneydi randevular..Güneşin Hür ve Müslüman ÇEÇENYA üzerine doğacağı güne..
« Çok geçmeden Fatma ile Betül tepenin eteklerinde görünürler.Hallerinden telaşlı oldukları anlaşılıyordu.Tepeye çıktıklarında nefes nefese kalmışlardı.Fatma :

-Mücahidleri Parvomaiskoye yakınlarında büyük Rus birlikleri ablukaya almış.Hemen harekete geçmemiz lazım. »
Şeyh Şamil ile başlayan Çeçenistan mücadelesi olanca varkığı ile devam etmektedir.

Çeçenistanda müslümanların nütün kazanımları bir kuklanın eline geçmiş olsa dahi çeçen müslümanlar pes etme niyetinde değiller.

Bir avuç çeçen müchadin ruslarla olan mücadelesini anlatan eser sürükleyici uslubu ile okuru kendisine bağlamaktadır.
Bir milletin öyküsü…
Dava, ideal, müacedele, çile, şehadet, aşk, aşk ve feda edilenler…
Dökülen kanların üzerinde doğan "Kıyam Gökkuşağı"…
Dedik ya bir milletin hayatı… Öyle üç-beş olay birkaç tipleme, sadece bir tarafını anlatır sizlere. Oysa duygular içinde boğulmak, olaylar içinde yoğrulmaksınız.

"–…Dört gün sonra Gudermesi vuracağız arkadaşlar! Aynı gece Argun ve Gudermes de vurulacak. Ne pahasına olursa olsun sabaha kadar almalıyız Gudermesi. Sizleri, fikir danışmak ve bir plan üzerinde ittifak edebilmek için topladım. Buyrun herkes söylesin fikrini". Kararlı bir adamdı Ahmed Zakayev. Bir görev üstlendi mi Ya o beni alır, ya ben onu" der, başarmak için herşeyini seferber ederdi. Şimdi hedef Gudermesti…. "
Yayımlandığı 2000 yılından beri onbinleri yutan bu heyecan girdabına, kapağı açtığınız anda kapılmaktan kendinizi alamayacaksınız.
Tüm Filistin halkından özür dileyerek başlayan yazar okuyucunun bir müslüman olarak kendisini sorgulamasına vesile oluyor.
Kitapta kendinizi yer yer heyecana kapılmıs bulurken, çogu zaman tüm varlıklarını vatanları uğruna feda eden insanların anlaşılmayısına, dert edindigimiz davayi, kardeşlerimizin ugradiklari zulmü, verdikleri mücadeleyi hakkiyla bilemeyişimize hayıflanıyoruz. Baska bir acı ise atalarımızın yurt bildikleri, canla basla savaştığı toprakların simdi bizler için icerdigi anlamin onemsiz oluşu. Yazar bu noktada herkesin zihinlerinde bir ışık yakıyor. Bundan sonra ne yapabilirim sorusunu sorduruyor.
Okudukça elinizden birakmak istemeyeceginiz bir kitap. Serinin 2. kitabını elinize almak için sabırsızlanmamak elde degil.
Bu kitap da savaşın acısından çok savaşın kendisi anlatılmış. Kitab aynı zamanda çok akıcı bir dille yazılmış . Gece uykularımı kaçıracak kadar da merak verici bir roman, Çeçenistan serisini okuduğunuz da hem ağlayıp hem güleceksiniz. Ama en sonunda kitab bittiği için üzüleceğiniz bi roman

Yazarın biyografisi

Adı:
Kıyamoğlu Sancaktar
Unvan:
Yazar,köşe yazarı
Çeçenya serisinin yazarıdır.

https://twitter.com/kiyamoglu

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 264 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 108 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları