Koray Odabaşı

Koray Odabaşı

Yazar
7.0/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
735
Gösterim
Adı:
Koray Odabaşı
Unvan:
Yazar
1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme (Lisans), 2000 yılında Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nde Avrupa Topluluğu Ekonomisi (Yüksek Lisans) eğitimini tamamladı. Finans ve internet sektörlerinde çalıştı.

2015 Nisan ayında yayınlanan “Kardeşlik Kulübü” kitabı, mevcut karmaşa ortamı içinde, insanların sahip olmaya çalıştıkları etiketlerin baskısının getirdiği mutsuzluğu aşmaya odaklanıyor.
Ailen, sana, senin için en iyi olacağını düşündükleri şeyi söyler, arkadaşların, sana, senin en çok duymak isteyeceğin şeyi söyler, iş arkadaşların, sana, o an söyleneceklerin en uygunu ne ise onu söyler, ben sana gerçeği söylüyorum: “Başka türlüsü olabilir.”
Aynı saatte kalk, aynı saatte kahvaltı yap, aynı saatte evden çık, aynı saatte ulaşım taşıtına bin, aynı saatte işe gel, aynı işleri yap, aynı saatte işten çık, eve gel, yemek ye, tv izle, yat, kalk ve aynısını yeniden yap.

Sonsuza kadar gidemez.
"Bir atlı karınca bu, dönüyor, dönüyor ve sen her ne kadar bir gün ineceğini düşünsen de, bununla ilgili hayaller kursan, kendini bu hayaller ile rahatlatsan da, o dönmeye devam ediyor ..."
"Hayatın bu rutin yapısı içinde her gün aynı şeyleri yaparken, insan ruhu bu yapının ötesinde bir şey arıyor, hayatın grileştiği, heyecanların azaldığı günler büyük bir hız ile geçerken, muhtemelen hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini içten içe bilse de, bir gün bu hapishaneden kurtulma umudu ile ayakta durmaya çalışıyor."
"Günler, aylar birbirini tekrar edip, aynı şekilde tükenirken, bazen bundan fazlasının olması gerektiğini düşünür insan..."
Seni görüyorum.

Yolda, metroda, okula giderken, işten dönerken, plazanın kapısında, hani şu cafede, AVM’de, kalabalıktan, trafikten bunalmış halde aracın içinde.

Biliyorum.

Günler, aylar birbirini tekrar edip, aynı şekilde tükenirken, bazen bundan fazlasının olması gerektiğini düşünür insan, ama delice hızda dönen bu atlı karıncada herkesi eğleniyor görünce düşüncelerini törpüler, planlarını erteler, gözlerini kapatır, o da eğlenmeye çalışır.
173 syf.
·10/10
Her gün yaşadığımız olaylara, yürüdüğümüz yollara bakan bir kitap.

Farklı karakterlerin anlatımı ile metroda, pencerenin yanındaki panoya reklam veren psikiyatri şirketi, sıkışan trafik, gürültü, korna sesleri, iş hayatının sıkıcılığı ve yoruculuğu bir yolunu bulup kitap içine giriyor ve okuyanda ben de bunları yaşıyorum hissi yaratıyor.

"Plazada çalışıyorsan iyi bir pazarlamacı olmalısın. İstediğin kadar hırslı ol, ofiste senden hırslı birisi mutlaka vardır. Bu yüzden onlar daha çok çalışsa da, sen daha iyi pazarlamalısın." diyerek iş hayatına gönderme yapıyor,

"Delice çalan korna sesleri, bu gürültü, zihinleri bulandıran egzoz dumanı, bir adım öne geçmek için bile olsa diğerlerini ezmeye hazır olanlar, her gün durmadan dönen bu atlı karınca, kaderimiz değil. Dünyaya geliş amacımız bu olamaz." diyerek hayatı sorguluyor,

"Benim kadar duygularını kontrol edebilen bir adamın nasıl olup da bunu kontrol edemediğini düşündüm ve şarkıların insanın kalbine daha bir dokunduğu, yıldızların sanki yeryüzüne indiği o gece ben aklımı tek bir düşünceye teslim ettim. Onu yeniden görmek istiyordum." diyerek ruhumuza işliyor,

“… size sadece belli yollar gösteriyor, bunlar arasından seçim yapmak istemediğinizde, farklı bir yol aradığınızda, alaycı bakışları ile sizi süzüp, hemen lafı yapıştırıveriyorlar: ama öyle bir yol yok ki! …” diyerek arayışları teşvik ediyor,

"Süregiden bir sanal üstünlük mücadelesi içinde herkes kendisini en güzel şekilde göstermeye, en çok kendisinin eğlendiğini, en güzel yerleri kendisinin gezip, en güzel yemekleri kendisinin yediğini diğerlerine kanıtlamaya çalışıyor. Yeni hayat mücadelesi bu." diyerek mevcut yaşamlarımıza atıfta bulunuyor ve kitaptaki karakterlerin bu yaşam içinde hayatlarını daha iyiye götürme çabasını anlatıyor.

Özellikle büyük şehirde yaşayan ve her gün bir koşturmaca içinde hareket eden kişiler için bu kitapta altı çizilecek çok fazla satır olacaktır.
222 syf.
·Beğendi·8/10
Defalarca kez strateji kelimesi geçmesine rağmen doğru dijital stratejinin belirtilmemiş olması diğer dijital pazarlama kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da beni hayal kırıklığına uğrattı. Ancak yazarın işin know-how ına yönelik açıkladığı görüşler aydınlatıcıydı

Yazarın biyografisi

Adı:
Koray Odabaşı
Unvan:
Yazar
1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme (Lisans), 2000 yılında Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nde Avrupa Topluluğu Ekonomisi (Yüksek Lisans) eğitimini tamamladı. Finans ve internet sektörlerinde çalıştı.

2015 Nisan ayında yayınlanan “Kardeşlik Kulübü” kitabı, mevcut karmaşa ortamı içinde, insanların sahip olmaya çalıştıkları etiketlerin baskısının getirdiği mutsuzluğu aşmaya odaklanıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.