Küçük İskender Derman İskender Över

Yazar 7,7/10 · 247 Oy · 55 kitap · 860 okunma ·  279 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

279 okur beğendi.
247 puanlama · 1.044 alıntı
2 haber · 10.305 gösterim
860 okur kitaplarını okudu.
593 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
17 okur kitaplarını şu anda okuyor.
9 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Küçük İskender'in Biyografisi

Küçük İskender mahlasıyla tanınan Derman İskender Över, 1964 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 'Marjinal şair' olarak tanınmaya başlaması 1985 yılıdır. Günümüze değin bunca yıllık süreye onlarca şiir ve özgür metin, bir günlük, üç roman, iki özel derleme, bir inceleme, bir antoloji olmak üzere birçok kitap sığdırdı. Kimi Avrupa ülkelerinde çıkan antolojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da yayımlanan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairlerinden çeviri antolojisinde kendine yer buldu. 2000 yılında İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poesia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve bu şairlerle birlikte kitaplaştırıldı. Yine aynı yıl Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik alarak ödüllendirildi. 2001 yılında Almanya'da, 2002'de de Hollanda'nın çeşitli şehirlerindeki etkinliklerde konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla yeraldı. 2003 yılında Berlin'de düzenlenen İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi'nde bu konudaki dekleresini okudu. 2004'te Newyork'ta ve Kuzey Carolania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. Bir dönem seslendirme, senaristlik, radyo programcılığı, şiir matineleri de yapan küçük İskender, içlerinde Ağır Roman ve O Şimdi Asker'in de bulunduğu beş filmde de oyuncu olarak rol aldı. Halen çeşitli dergilerde yazmaya ve kitaplaşmış eserlerini yayımlamaya devam etmektedir.

Küçük İskender'in Kitapları Kitap Ekle

7,1/ 10  (14 Oy) ·  50 Okunma
7,4/ 10  (15 Oy) ·  47 Okunma
8,3/ 10  (10 Oy) ·  23 Okunma
8,0/ 10  (3 Oy) ·  21 Okunma
6,4/ 10  (5 Oy) ·  20 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Sinem Atılgan, bir alıntı ekledi.
16 Haz 2015

Aklımdasın diyen balıklar, ömrümsün diyen kelebekler gördüm..

Küçük İskender (Icarus)Küçük İskender (Icarus)
Roni, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 2017

Bir gün ihtiyaç duyarsın diye: Suskunluğunun da seni temsil gücü olmalı.

Galileo'nun Pergeli, Küçük İskender (Sayfa 68)Galileo'nun Pergeli, Küçük İskender (Sayfa 68)
ClauzeroN, bir alıntı ekledi.
30 Tem 2015

Birini kaybetmek istiyorsanız çok sevin, kendiliğinden defolup gider zaten.

Küçük İskenderKüçük İskender
Roni, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017

Sen şiirine yakışan bir hayatın emanetçisi, bekçisi ve tek sahibisin.
Kendi yazdığın kaderi taşıyan alnından hasretle öperim.

Rimbaud'ya Akıl Notları, Küçük İskender (Sayfa 111)Rimbaud'ya Akıl Notları, Küçük İskender (Sayfa 111)
Roni, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 2017

Perişan harflerden muhteşem kelimeler yaratabilir, bunlarla tanrısal cümleler kurabilirsin.

Galileo'nun Pergeli, Küçük İskenderGalileo'nun Pergeli, Küçük İskender
Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
13 Oca 18:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

s e v i y o r s u n b e n i, anladım;
güneş tutulması gibi gülümsemen çünkü.

Periler Ölürken Özür Diler, Küçük İskender (Sayfa 142 - Can Y. 2017)Periler Ölürken Özür Diler, Küçük İskender (Sayfa 142 - Can Y. 2017)
Eşref Kebikeç, bir alıntı ekledi.
03 Nis 2015

Sesini özlemedim.. yüzünü de.. ellerini de...
yanımdaki varlığını hele hiç!..
Daha yazamıyorum..
Uzayan burnum, kalemime çarpıyor..
Bırakıyorum...

Küçük İskenderKüçük İskender
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
 27 Eki 2015

Anlamadım. Ben mi iyileşmemiş yarayım, herkes mi keskin bıçak? Sormadım. Sadece kanadım.

Küçük İskenderKüçük İskender
Bütün Alıntıları Göster

Küçük İskender kitap incelemeleri

kays el ecer, Ağır Abiler Orkestrası'ı inceledi.
 26 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

daha önce sarı şey isimli şiir kitabını okumuştum bana tarz olarak başka geldi .
diğer asi şiirlerden daha metalimsi gibi ve bu elimdeki yeni kitabı da aynı çizgide devam ediyor . hep aynı türde kitaplar okursanız düşünceleriniz siz istemeden farkında olmadan aynılaşır.
AYNI DÜŞÜNCELERİM DEVAM EDİYOR

Hiç Yok, İt Cazı'ı inceledi.
20 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 1/10 puan

Büyük bir ümit, büyük bir heyecan ve büyük bir darbe... Ne dememi bekliyorsunuz ki bu kitap hakkında? Aldığıma bin pişman oldum. Okuduktan sonra baltalayıp, parçalayarak yakacaktım ama içim el vermedi. Bir insan bu kadar mı gereksiz yazar? Hadi, güzel bir şey anlatsa neyse! Daha ne anlattığını bile anlamadım. O kadar ki berbattı. Şiir mi, olabilir? Deneme mi, olabilir? Porno mu, olabilir? Her şey olabilir ama keşke benim okuduklarım arasında olmasaydı! Bu kadar düşük puanı daha önce hiç bir kitaba vermedim. Ama bu kadar da olmaz ya! Hani merdiven altı derler ya, işte bu da yatak altı versiyonu. Türk şiirine hayırlı uğurlu olsun demekten başka bir şey bulamıyorum. Umarım bu kitap gözünüzün önünden bile geçmemiştir. Bu kitabı okumayın! Başka bir kitap için: iyi okumalar...

Kitabın kapağı beni büyüledi...Sayfaları açtıkça kelimeler ve görsellik daha da büyüledi..Seni hep sevdim Büyük Adam..

Ummu akgul, Periler Ölürken Özür Diler'i inceledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben yürüyüp gittim sen ellerini yüzümde unuttun Utandım acılarımdan Utandım yalnızlığımdan On yedinci yaşımızin belalı hikmetinde birden o inkisarları eden güzel hayallerimizden Ve aşktan Ve yağmurdan utandım Sen misketlerini yüzümde unuttun Sen hayatımda unuttun kokunu Bir bidon benzin döküp hatıralarıma tutuşturdum sevinçlerimizi Tutuşturdum saçlarına en beğendiğim bir hüznün görkemini, rüzgarını...
Sırf bu şiiri için bile tekrar tekrar okuyabilirim

ebru cemre, Her Şey Ayrı Yazılır'ı inceledi.
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük İskender'in okuduğum ikinci kitabı.İçerisinde yazarın deneme türünde yazıları yer alıyor.
Kendi yaşadıklarını anlatması ve tanıyıp bildiğimiz sanatçı dostlarından da bahsetmesi ayrı bir keyifti benim için.
Sıkılmadan okunacak bir kitap.Küçük iskender'in olaylara,durumlara farklı bakış açısı ve kendi üslûbuyla yaklaşımı güzeldi.Severek okudum.

Mêrxwas, Bu Defa Çok Fena'yı inceledi.
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hoşunuza gidecek bir şiir kitabı. bunun garantisini veriyorum. her dizede kendinizi bulabileceğiniz ve kendinize pay çıkaracağınız anlar olacaktır. yer yer duygulanıp yer yer belki kahkaha atacağınız bu şiir kitabını galiba okunacaklar listenize eklemenin zamanı geldi de geçti gibi (:

Ebru Daşdöğen, The God Jr'u inceledi.
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

O kadar iyi benzetmeler ve betimlemeler var ki, okurken keyif alıyorsunuz, aynı zamanda dikkat gerekiyor kolay anlaşılacak, baside indirgenecek bir şiir kitabı değildir.. "Küçük İskender'in o güzel hayal gücünden öperim."

Taner durmaz, Galileo'nun Pergeli'yi inceledi.
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bence her kitap severin okumasi gereken bir kitap.Şahsi fikrimdir katilmyanlariniz mutlaka olacaktır ama bazı eksikleri tamamlayan bir kitap şimdiden iyi okumalar dilerim

Gokce Bas, Bir Nedeni Yok Yalnızca Öptüm'ü inceledi.
29 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Olması gerektiği kadar fedakar biriyim aslında; daha fazlasını umma açıkçası. Endişelerim, ideallerim, halletmeye çalıştığım meselelerim var. Başkalaşmaya çalışıyorum. Gözardı edilmiş tutumlar edinmek hoş. Değişmek, hiç de zor değil. Yalnızca özgür olabilsem, sorun kalmayacakmış gibi sanki. Anlaşılmak istiyorum: sevdiğim bir şarkıyı herhangi biriyle paylaşırken aynı duyguları hissetmek arzusu bu. Evet, tıpkı bu. Sese, ahenge kapılırken, kendini müziğin ritmine verirken yanında bir diğerinin olabilmesi; görkemli bir anda birlikte sadeleşebilmek. Birlikte dansedebilmek gibi. Sen hastayken başucunda birinin sabaha kadar oturması gibi. Arada bir alnındaki teri silmesi, üstünün açılmamasına dikkat etmesi gibi. Bir başkası için hayatta kalma çabası gibi sanki. Ölmek için değil, yaşamak için uğraşmak gibi. Ummadan, hayal etmeden, sıradan, olduğu gibi.doğal. Ve ciddi. Ciddi ciddi hayatla mücadele edebilme gücü. Bu gücü yanyanayken yaratabilme yeteneği. Ben bu yeteneğin bir parçası olarak sokuluyorum sana. Masallarla geliyorum. Efsanelerle geliyorum. Herhangi bir insanın birikimiyle geliyorum aslında. Artniyetsizim. İnan

şule uzundere, Galileo'nun Pergeli'yi inceledi.
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Galileo'nun Pergeli, Küçük İskender'den okuduğum ilk kitap. Küçük İskender'i ise sadece facebook'tan paylaşılan atarlı sözlerinden tanıyordum (ki şair o sözlerin büyük bir çoğunluğunun kendisine ait olmadığını söylüyor). O sözler hoşuma gidiyordu ama yazdığı kitapları sevip sevmeyeceğimden emin değildim çünkü ben şiiri pek sevmem. O yüzden Küçük İskender'in ilk olarak bir şiir kitabını değil de denemesini okuduğum için mutluyum çünkü büyük ihtimalle şiir kitabını bu kadar sevmezdim.

Galileo'nun Pergeli özellikle seçtiğim bir kitap değil. Sadece bir Küçük İskender kitabı okumak istemiştim, şansıma bu kitap çıktı. İyi ki de çıkmış çünkü kitabı çok beğendim. Deneme zaten genel olarak sevdiğim bir tür. Küçük İskender de bu türde başarılı bir yazar. Çok farklı çalışan ve düşünen bir kafası var. Yaptığı benzetmeler, verdiği örnekler, kurduğu cümleler her insanın aklına gelecek şeyler değil. Ben bu tarzı sevdim. Hatta o kadar sevdim ki kitabı okurken bir elimde sürekli kalem vardı çünkü neredeyse her sayfada hoşuma giden ve altını çizeceğim cümleler buluyordum.

Denemesini çok sevdiğim ve başarılı bulduğum Küçük İskender'in şiir kitaplarını da aynı oranda seveceğimden emin değilim çünkü cümleler ağır anlamlar içeriyor ve öyle okuyup geçeceğin basit bir dille yazılmamış. Üstünde düşünmen ve cümleyi sindirmen gerekiyor. Birkaç cümleden oluşan yazılar için bu çok zor olmadı ama birkaç sayfa süren şiirlerde aynı dikkati korumaya çalışmak zor olabilir. Tabii bu düşüncemde haklı olup olmadığımı öğrenmek için tek bir yol var, o da Küçük İskender'in bir şiir kitabını okumak. Bunu da en kısa zamanda yapacağım sanırım.

Bütün İncelemeleri Göster